17 квітня 2024 р. Справа № 440/15189/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Чалого І.С.,
Суддів: Ральченка І.М. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду (головуючий суддя І інстанції Шевяков І.С.) від 22.01.2024 року по справі № 440/15189/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Полтавській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просив:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції у Полтавській області щодо не нарахування та невиплати майору поліції інспектору-черговому чергової частини сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 4 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_1 в повному розмірі грошового забезпечення, а саме виплати, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» у розмірі 100000,00 грн. за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року;
зобов'язати Головне управління Національної поліції у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 виплату у розмірі 100000,00 грн., передбачену постановою КМУ від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» в повному розмірі за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року, без урахування податків і зборів.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що наказом № 575 о/с дск від 09.12.2022 він був відряджений у склад зведеного загону ГУНП у Полтавській області до особливого розпорядження в оперативне управління начальника ГУНП в Херсонській області. Наказом № 77 о/с дск від 13.02.2023 з 17.02.2023 позивач повернутий до постійного місця дислокації особового складу ГУНП у Полтавській області з оперативного управління начальника ГУНП в Херсонській області. Позивач вважав, що набув право на виплату додаткової винагороди на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" в розмірі до 100000,00 грн. за період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі № 440/15189/23 в задоволенні позову відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі. Також просив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ГУНП у Полтавській області судові витрати на правничу допомогу у розмірі 2000,00 грн. за суд першої інстанції та 2000,00 грн. за суд апеляційної інстанції. В обґрунтування вимог апеляційної скарги послався на те, що згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією”, в редакції наказу від 22.12.2022 року № 309, до територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), Херсонську міську територіальну громаду віднесено в період, починаючи з 11.11.2022 року по 01.05.2023 року. Зазначає, що абз. 16 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року № 1364 чітко визначено, що території, для яких не визначена дата завершення бойових дій (дата припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації російською федерацією, вважаються такими, на яких ведуться бойові дії, або тимчасово окупованими російською федерацією. Вказує, що факт несення служби поліцейським ОСОБА_1 , в зоні бойових дій, під час відрядження, є безспірним з огляду на Постанову № 1364 та Наказ № 309. Стверджує, що судом першої інстанції не надано оцінку неоднаковому практичному застосуванню положень Постанови № 168 відносно поліцейських, що перебували в складі зведеного загону ГУНП в Полтавській області, які були відкомандировані до Херсонської області та, які перебувають у прямому підпорядкуванні Міністерства внутрішніх справ України. Зауважує, що з урахуванням заходів, визначених наказом Головного управління Національної поліції в Херсонській області від 10.12.2022 року № 667 “Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУ НП в Полтавській області”, та вказівкою на наявність умов реальної загрози для життя та здоров'я працівників поліції, які виникли внаслідок активних воєнних (бонових) дій на деокупованих територіях Херсонської області, даний наказ є прямим підтвердженням залучення позивача саме до безпосередньої участі в бойових діях та заходах у районах проведення воєнних (бойових) дій.
Відповідач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому наполягає на законності рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Ухвалами Другого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2024 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 року по справі № 440/15189/23 та призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.
Сторони про розгляд справи в порядку письмового провадження повідомлені належним чином.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзив на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що наказом № 575 о/с дск від 09.12.2022 ОСОБА_1 відряджений у склад зведеного загону ГУНП у Полтавській області до особливого розпорядження в оперативне управління начальника ГУНП в Херсонській області з 10.12.2022 /а.с. 16/.
10.12.2022 Головним управлінням Національної поліції в Херсонської області прийнято наказ № 667 від 10.12.2022 "Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області" /а.с. 34/.
Згідно наказу № 77 о/с дск від 13.02.2023 з 17.02.2023 позивач повернутий до постійного місця дислокації особового складу ГУНП у Полтавській області з оперативного управління начальника ГУНП в Херсонській області /а.с. 17/.
За період із 01.01.2023 по 31.01.2023 ОСОБА_1 нарахована грошова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, в розмірі 29 999,94 грн, яка виплачена за відрахуванням військового збору, а за період із 01.02.2023 по 17.02.2023 ОСОБА_1 нарахована грошова винагорода, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, в розмірі 17499,86 грн, яка виплачена за відрахуванням військового збору, що підтверджено довідкою ГУ НП в Полтавській області від 16.11.2023 №1653/115/29/10/01-2023 /а.с. 74/.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що полягає у не нарахуванні та невиплаті грошової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” у розмірі 100000,00 грн. за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов до висновку, про відсутність правових підстав для зобов'язання Головного управління Національної поліції у Полтавській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 виплату, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, у розмірі 100000,00 грн. за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, з урахуванням доводів сторін та висновків суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України від 02.07.2015 року № 580-VIII “Про Національну поліцію” (далі по тексту - Закон № 580-VIII) у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до п. 4 ч. 10 ст. 62 Закону №580-VIII поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Частинами 1, 2 ст. 94 Закону № 580-VIII встановлено, що поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції” установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, до складових грошового забезпечення осіб поліцейських відносяться, зокрема, щомісячні доплати.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023 строк дії воєнного часу продовжувався.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" та № 69 "Про загальну мобілізацію", Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” (далі по тексту - Постанова № 168), якою було запроваджено виплату додаткової винагороди у розмірі 30000,00 грн. та до 100000,00 грн.
Пунктом 5 зазначеної постанови передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування, застосовується з 24.02.2022.
Відповідно до п. 1 Постанови № 168 (у редакції, чинній з 18.10.2022 року) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Особам рядового і начальницького складу територіальних (міжрегіональних) воєнізованих формувань Державної кримінально-виконавчої служби, що залучаються Головнокомандувачем Збройних Сил до складу оперативно-стратегічного угруповання відповідної групи військ для безпосередньої участі у бойових діях або забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, виплачується додаткова винагорода в розмірі до 100000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.2023 року № 43 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168” у пункті 1 у першому реченні абзацу першого: слова “військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора,”, “співробітникам Служби судової охорони,” виключено; після слів “перебуваючи безпосередньо в районах” доповнено словами “їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора”.
Пунктом 2-1 Постанови № 168 установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів.
Пунктом 2-1 Постанови № 168 (у редакції Постанови № 43 від 20.01.2023, чинній з 21.01.2023 року) установлено, що керівники відповідних міністерств та державних органів визначають порядок і умови виплати додаткової винагороди, одноразової грошової допомоги, розміри виплати додаткової винагороди в розмірі до 30000 гривень.
Механізм і розмір виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди поліцейським, передбаченої пунктами 1, 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану” визначає Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 року № 775 (далі по тексту - Порядок та умови виплати № 775).
Згідно з п. 2 Порядку та умов виплати № 775 на період дії воєнного стану поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць, а тим із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії та заходи), перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, ця винагорода збільшується до 100000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу участі в таких діях та заходах.
За приписами пункту 2 (в редакції наказу Міністерства внутрішніх справ № 38 від 26.01.2023 - застосовується з 01 лютого 2023 року) на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах:
1) до 10000 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту,- пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів (далі - удари), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу їх здійснення;
2) до 30000 гривень - поліцейським, які проходять службу на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць.
3) до 100000 гривень - поліцейським, зазначеним у підпунктах 1, 2 цього пункту, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах.
Пунктом 3 Порядку та умов виплати № 775 (у редакції, що діяла до 01 лютого 2023 року) визначено, що до безпосередньої участі в бойових діях та заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:
1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;
2) заходів, пов'язаних з організацією та виконанням розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;
3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;
4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;
5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;
6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника;
7) інших повноважень поліції, крім зазначених у підпунктах 1 - 6 цього пункту, на територіях (населених пунктах), які у день здійснення таких повноважень піддаються вогневому ураженню противника, або на яких після деокупації тривають заходи з відновлення виконання завдань поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", згідно плану заходів, затверджених Головою Національної поліції (у період з дня деокупації відповідної території (населеного пункту) до одного місяця).
За приписами п. 3 Порядку та умов виплати № 775 (у редакції, чинній з 01 лютого 2023 року) до безпосередньої участі в бойових діях або заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій:
1) бойових (спеціальних) завдань із відсічі та стримування збройної агресії проти України під час підпорядкування поліцейського відповідному органу військового управління або на виконання бойових розпоряджень такого органу;
2) виконання розвідувальних завдань, у разі їх залучення розвідувальним органом відповідно до законодавства;
3) охорони об'єктів (у тому числі несення служби на блокпостах) під час відбиття збройного нападу чи нанесення по них вогневого ураження противником, звільнення таких об'єктів у разі їх захоплення;
4) боротьби з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями в умовах безпосереднього зіткнення (взаємного вогневого контакту) з противником;
5) розмінування, що має оперативний характер, у частині виявлення, знешкодження та знищення вибухонебезпечних предметів;
6) заходів з евакуації населення (жителів) із територій (населених пунктів), які під час здійснення таких заходів піддаються вогневому ураженню противника.
Відповідно до п. 5 Порядку та умов виплати № 775 документи, що підтверджують здійснення поліцейським повноважень на місцях ударів чи безпосередню участь поліцейських у бойових діях або заходах, є: наказ (у тому числі наказ на виконання бойового розпорядження); доручення; стройова записка; рапорт поліцейського (доповідна записка) про безпосередню участь у бойових діях або заходах; акт перевірки об'єкта на наявність вибухонебезпечних предметів або акт знищення (знешкодження) вибухонебезпечних предметів або таких, що їх нагадують; звернення органів державної влади або органів місцевого самоврядування про відселення людей із місць, небезпечних для проживання, плани проведення евакуації населення (обов'язкової евакуації окремих категорій населення), витяг з інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України” про виконання завдань диспетчера (оперативного чергового) про реагування на повідомлення (заяви) осіб про необхідність евакуації людей унаслідок збройної агресії; графіки чергувань (розстановка нарядів поліції); витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань; витяг з єдиного обліку заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події з використанням інформаційно-комунікаційної системи “Інформаційний портал Національної поліції України” або журналу єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події; акт уповноваженого органу або посадової особи про залучення поліцейських із числа здобувачів освіти, відряджених поліцейських до безпосереднього виконання повноважень поліції; інші документи, у яких містяться відомості про участь поліцейського в бойових діях або заходах в умовах безпосереднього зіткнення або взаємного вогневого контакту з противником.
Згідно з п. 6 Порядку та умов виплати № 775 перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.
Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" визначено райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 31 січня 2023 року.
За змістом наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 (із змінами, внесеними наказом від 14.02.2023 № 35) з 01 по 31 січня 2023 року м. Херсон Херсонської міської територіальної громади не визначений районом ведення воєнних (бойових) дій.
Наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.03.2023 № 52 "Про визначення районів ведення воєнних (бойових) дій" визначено райони ведення воєнних (бойових) дій з 01 по 25 лютого 2023 року.
За змістом наказу Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.03.2023 № 52 з 01 по 25 лютого 2023 року м. Херсон Херсонської міської територіальної громади не визначений районом ведення воєнних (бойових) дій.
Щодо доводів апеляційної скарги позивача про те, що накази Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 (із змінами, внесеними наказом від 14.02.2023 № 35) та від 01.03.2023 № 52 не відповідають статті 58 Конституції України, суд зазначає наступне.
В межах спірних правовідносин, нормативно-правовим актом, який регулює такі відносини є Порядок та умови виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 року № 775.
Водночас, накази Головнокомандувача Збройних Сил України встановлюють райони ведення воєнних (бойових) дій, тобто не містять норм права.
Вищезазначені накази є чинними, ніким не оскаржувались, а тому підлягають застосуванню.
За обставинами справи, наказом № 575 о/с дск від 09.12.2022 ОСОБА_1 відряджений у склад зведеного загону ГУНП у Полтавській області до особливого розпорядження в оперативне управління начальника ГУНП в Херсонській області з 10.12.2022 з метою надання допомоги ГУНП в Херсонській області з виконання завдань на деокупованих територіях.
Додатком 1 до Інструкції про службові відрядження поліцейських у межах України, затвердженої наказом МВС України від 02.08.2017 № 672, затверджено форму посвідчення про відрядження, яке зокрема, містить відомості про виїзд у відрядження, прибуття до пункту призначення, виїзд з нього, приїзд до місця постійної роботи.
Згідно з посвідченням про відрядження № 93, позивач 10.12.2022 вибув з м. Полтава та прибув до м. Херсон, а 17.02.2023 - вибув з м. Херсон та прибув до м. Полтава (а.с. 75).
Наказом ГУНП в Херсонській області від 10.12.2022 № 667 “Про надання в оперативне розпорядження поліцейських зведеного загону ГУНП в Полтавській області” з 10 грудня 2022 року до особливого розпорядження ОСОБА_1 наданий в оперативне розпорядження начальнику відділу поліції № 1 Херсонського районного управління поліції ГУНП в Херсонській області.
За змістом листа ГУНП в Херсонській області від 04.07.2023 №1706/01/20-2023, територія обслуговування відділу поліції № 1 Херсонського РУП ГУНП в Херсонській області не визначена наказами Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 (із змінами від 14.02.2023 № 35) та від 01.03.2023 № 52 районом ведення воєнних (бойових) дій (а.с. 31-32).
Таким чином, позивач у період з 01 січня по 17 лютого 2023 року ніс службу в межах м. Херсон Херсонської міської територіальної громади (дата завершення тимчасової окупації Херсонської міської територіальної громади - 11.11.2022), що не був віднесений до районів ведення воєнних (бойових) дій у період з 01 січня по 17 лютого 2023 року відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 02.02.2023 № 26 (із змінами від 14.02.2023 № 35) та від 01.03.2023 № 52.
Стосовно доводів апелянта про зазначення у розрахунку винагороди бойових розпоряджень від 15.12.2022 № 466 дск та БР ОУР "Херсон" від 15.12.2022 № 805 дск, колегія суддів зазначає, що ця обставина не може слугувати єдиним підтвердженням безпосередньої участі позивача у бойових діях.
Належних та допустимих доказів на підтвердження безпосередньої участі позивача у бойових діях або залучення його до здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії у районах проведення воєнних (бойових) дій у період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року матеріали справи не містять.
Сам по собі факт виконання позивачем службових обов'язків на території м. Херсон Херсонської міської територіальної громади під час дії воєнного стану у період з 01.01.2023 року по 17.02.2023 року не створює для відповідача обов'язку нарахування збільшеної додаткової винагороди, оскільки підставою для її виплати є документальне підтвердження безпосередньої участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах проведення воєнних (бойових) дій у період здійснення зазначених заходів, зокрема на тимчасово окупованій російською федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора.
Щодо доводів апеляційної скарги про несення позивачем служби в зоні бойових дій в період з 01.01.2023 року по 17.02.2023 року, виходячи із того, що до територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), Херсонську міську територіальну громаду віднесено в період, починаючи з 11.11.2022 року по 01.05.2023 року, колегія суддів зазначає наступне.
Так, аргументація позивача побудована на факті прийняття 22.12.2022 року Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України наказу № 309 “Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією”, яким затверджено новий Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, та визнано таким, що втратив чинність наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 року №75 “Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточені (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року”.
Разом з тим, як зазначалось вище, механізм і розмір виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди поліцейським, передбаченої Постановою № 168, визначає Порядок та умови виплати № 775. Тобто, вказаний Порядок та умови № 775 є спеціальним нормативно-правовим актом в цьому випадку.
Пунктом 6 Порядку та умов № 775 в імперативній формі передбачено, що перелік районів проведення воєнних (бойових) дій визначається рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України.
Відтак, відповідачем під час нарахування та виплати на період дії воєнного стану додаткової винагороди поліцейським, передбаченої Постановою № 168, правомірно бралися до уваги рішення головнокомандувача ЗСУ, а не Наказ № 309.
Крім того, колегія суддів звертає увагу, що згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією. Вказаний перелік складається з двох розділів та декількох пунктів. Зокрема, пункт 1 розділу І називається: "Території можливих бойових дій". Відносно Херсонської міської територіальної громади в даному пункті зазначено дату 11.11.2022 року. Тобто, це дата можливих бойових дій на вказаній території.
Пункт 2 розділу І вказаного Переліку має назву: "Території активних бойових дій". В той же час, Херсонської міської територіальної громади в цьому пункті не зазначено у спірний період, а саме з 01.01.2023 по 17.02.2023 року. Тобто, згідно вказаного Переліку, Херсонська міська територіальна громада у період з 01.01.2023 по 17.02.2023 року не відносилася до територій активних бойових дій, а відтак позивач, який проходив там службу, не міг брати участь в бойових діях.
Розділ ІІ вказаного переліку має назву: "Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України". Відносно Херсонської міської територіальної громади в даному розділі зазначено: "Дата початку тимчасової окупації - 01.03.2022", "Дата завершення тимчасової окупації* - 11.11.2022". Тобто, згідно вказаного Переліку, Херсонська міська територіальна громада не відносилася до тимчасово окупованих територій у спірний період (з 01.01.2023 року по 17.02.2023 року).
Суд зазначає, що апелянтом наголошується на бездіяльності відповідача щодо ненарахування доплати, передбаченої Постановою № 168 за період 01.01.2023 по 17.02.2023, виходячи із вимог підпункту 7 пункту 3 Порядку та умов виплати № 775 (у редакції, що діяла до 01 лютого 2023 року), яким визначено, що до безпосередньої участі в бойових діях та заходах належить здійснення поліцейським у районах проведення воєнних (бойових) дій, зокрема, інших повноважень поліції, крім зазначених у підпунктах 1 - 6 цього пункту, на територіях (населених пунктах), які у день здійснення таких повноважень піддаються вогневому ураженню противника, або на яких після деокупації тривають заходи з відновлення виконання завдань поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", згідно плану заходів, затверджених Головою Національної поліції (у період з дня деокупації відповідної території (населеного пункту) до одного місяця).
Разом з тим, ці твердження позивача є безпідставними, з огляду на те, що період окупації Херсонської міської територіальної громади, як зазначено вище, з 01.03.2022 року по 11.11.2022 року, відтак відповідні положення такого підпункту підлягають застосуванню саме у період з дня деокупації відповідної території (населеного пункту) до одного місяця, тобто до 11.12.2022 року, що не охоплює період несення позивачем служби в межах м. Херсон Херсонської міської територіальної громади, які є спірними в межах цієї справи (період з 01 січня 2023 року по 17 лютого 2023 року).
Крім того, безпідставність доводів позивача в цій частині підтверджується також і тим, що в редакції з 01.02.2023 пункту 3 Порядку та умов виплати № 775 був відсутній підпункт 7, на який посилається позивач, оскільки він був виключений із Порядку та умов виплати № 775 наказом Міністерства внутрішніх справ № 38 від 26.01.2023.
При цьому, суду не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження фактичної участі позивача у заходах з відновлення виконання завдань поліції відповідно до Закону України "Про Національну поліцію", згідно плану заходів, затверджених Головою Національної поліції, а також не було надано самих планів таких заходів.
Інші доводи і заперечення сторін по справі, з урахуванням наведених вище обставин, на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.
У зв'язку з цим, колегія суддів зазначає, що ГУНП в Полтавській області діяло виключно у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством і обов'язку нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену Постановою № 168, у розмірі 100000,00 грн. за період з 01 по 31 січня 2023 року та з 01 по 17 лютого 2023 року у відповідача не виникло.
Враховуючи встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Доводи апеляційної скарги є безпідставними , не впливають на правомірність висновків суду, оскільки в апеляційній скарзі зазначено лише те, що рішення суду першої інстанції є незаконним, підлягає скасуванню у зв'язку із ненаданням судом належної правової оцінки обставинам справи та невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права, зміст апеляційної скарги, який фактично дублює заперечення на позов, подані до суду першої інстанції, містить виключно суб'єктивне бачення апелянта обставин справи, які розглянуто судом першої інстанції та надано належну правову оцінку, апелянтом у скарзі не зазначено в чому ж конкретно виявилося ненадання судом першої інстанції належної правової оцінки обставинам справи, тобто які з них випали з поля зору суду, а які було досліджено невірно, а також не зазначено того, які висновки, натомість, повинні були б бути зроблені судом та не обґрунтовано в чому полягає невірність застосування судом норм матеріального права, які саме норми та яким чином було порушено чи неправильно застосовано та яких процесуальних норм адміністративного судочинства не було дотримано судом під час розгляду цієї адміністративної справи, а також не зазначено які з поданих доказів суд дослідив неправильно або неповно, а відповідно і підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
При цьому, колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (№ 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (№ 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі статтею 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Зважаючи на результати апеляційного перегляду оскарженого судового рішення та положення статті 139 КАС України, у справі відсутні підстави для зміни розподілу судових витрат зі сплати судового збору.
Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст. 327, ч. 1 ст. 329 КАС України.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 22.01.2024 по справі № 440/15189/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя І.С. Чалий
Судді І.М. Ральченко В.В. Катунов