17 квітня 2024 року справа №200/1879/23
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Казначеєва Е.Г., суддів Гайдара А.В., Компанієць І.Д., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 р. у справі № 200/1879/23 (головуючий І інстанції Буряк І.В. ) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просила:
-визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Донецькій області від 16.02.2023 № 051330003326 та від 03.04.2023 № 051330003326 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 ;
-зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області зарахувати періоди догляду ОСОБА_1 за її дітьми ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 08.10.1987 по 21.03.1990 та з 06.02.2002 по 06.02.2005 до досягнення ними 3- річного віку до страхового стажу роботи, періоди роботи з 30.01.2008 по 30.06.2010 в ТОВ "Кондратівська збагачувальна фабрика" в якості машиніста 2р. та машиніста установок збагачення і брикетування 3р., з 01.09.2013 по 09.09.2013 в ПАТ "Центральна збагачувальна фабрика "Кондратівська" в якості машиніста конвеєра 2р. та машиніста установок збагачення і брикетування 3р., з 16.06.2014 по 30.04.2017 у філії "Збагачувальна фабрика "Торецька" ТОВ "Енергоімпекс" в якості машиніста установок збагачення і брикетування 3р. та оператором вуглезбагачення 4 р. та з 01.01.2022 по 31.12.2022 в філії "Збагачувальна фабрика "Щербинська" ТОВ "Донінтервугілля" в якості апаратника вуглезбагачення 4 р. до її страхового та пільгового стажу та повторно розглянути її заяву від 09.02.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 року задоволено частково позовні вимоги, а саме суд:
Визнав протиправними та скасував рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 16.02.2023 № 051330003326 та від 03.04.2023 № 051330003326 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .
Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.02.2023, зарахувавши періоди роботи:
з 30.01.2008 по 30.06.2010 в ТОВ "Кондратівська збагачувальна фабрика" в якості машиніста та машиніста установок збагачення і брикетування, з 16.06.2014 по 30.04.2017 у філії "Збагачувальна фабрика "Торецька" ТОВ "Енергоімпекс" в якості машиніста установок збагачення і брикетування й оператором вуглезбагачення до її пільгового стажу за п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
з 01.09.2013 по 09.09.2013 в ПАТ "Центральна збагачувальна фабрика "Кондратівська" в якості машиніста конвеєра та машиніста установок збагачення і брикетування та з 01.01.2022 по 31.12.2022 в філії "Збагачувальна фабрика "Щербинська" ТОВ "Донінтервугілля" в якості апаратника вуглезбагачення до її страхового та пільгового стажу за п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
надати ОСОБА_1 відповідний термін для подання додаткових документів у підтвердження періоду догляду за її дитиною 06.02.2002 р.н. з 06.02.2002 по 06.02.2005 до досягнення нею 3 - річного віку, з урахуванням висновків суду у цій частині рішення.
У решті позовних вимог відмовив.
Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 2147 (дві тисячі сто сорок сім) грн.20 коп.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити повністю.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що суд не врахував, що перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, суд не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Головним управлінням зазначалось, що відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу роботи не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу робот з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого ст. 114 Закону №1058 та Закону України від 02.03.2015 № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абз. 1 ч. 1 ст.26 Закону, а саме - жінкам на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
До досягнення 55-річного віку право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах мають жінки, які народились у період з 01.04.1968 по 30.09.1968 після досягнення віку 53 роки 6 місяців жінки і за наявності страхового стажу не менше 23 років 6 місяців.
Суд не звернув увагу, що відповідно до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Постанова №637) у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Таким чином, період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючої довідки у відповідності зі Списками, затверджуваними Кабінетом Міністрів України на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві.
Скаржник зазначає, що згідно з наданими документами та індивідуальних відомостей страховий стаж позивачки склав: 20 років 10 місяців 18 днів, пільговий стаж за Списком № 2 - 07 років 10 місяців 00 днів.
До страхового стажу зараховано період здійснення догляду за дитиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 24.02.1988 по 31.03.1989, оскільки позивачка навчалась до 23.02.1988 у Горлівському автотранспортному технікумі згідно з дипломом від 01.03.1988 ЛТ №827266, а з 01.04.1988 - працювала.
До страхового стажу не зарахований період здійснення догляду за дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до досягнення нею 3-річного віку з 06.02.2002 по ІНФОРМАЦІЯ_4, оскільки у свідоцтві про народження від 24.10.2003 серії НОМЕР_2 , виданого Черьомушкінським відділом РАГС м. Москви (російська федерація) компетентним органом російської федерації не проставлений апостиль, передбачений ст. 4 Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05 жовтня 1961 року.
До пільгового стажу роботи за Списком №2 не зараховані:
-періоди роботи згідно з даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 30.01.2008 по 30.06.2010 в «Кондратьївській центральній збагачувальній фабриці» та з 16.06.2014 по 30.04.2017 у філії «Збагачувальна фабрика «Торецька» ТОВ «Енергоімпекс», оскільки зазначені підприємства ліквідовано. Документи для підтвердження пільгового стажу на розгляд Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років не направлялись;
-періоди роботи згідно з даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.09.2013 по 09.09.2013 в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Центральна збагачувальна фабрика «Кіндратівська» та з 01.01.2022 по 31.12.2022 у філії «Збагачувальна фабрика «Щербинівська» товариства з обмеженою відповідальністю «Донінтервугілля», оскільки відсутні відомості про сплату страхових внесків.
За таких обставин прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового та страхового стажу.
Відповідно до частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Суд, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах доводів та вимог апеляційної скарги, відповідно до частини 1 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, встановив наступне.
Позивач 09.02.2023, звернулась до органу пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 16.02.2023 № 051330003326 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового та страхового стажу.
В обґрунтування наведено таке, що згідно наданих документів та індивідуальних відомостей страховий стаж ОСОБА_1 на дату звернення становить 20 років 02 місяці 17 днів, пільговий стаж особи за Списком № 2 становить 7 років 10 місяців.
До спеціального стажу не зараховано:
періоди роботи згідно даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 30.01.2008 по 30.06.2010 в "Кондратіївській центральній збагачувальній фабриці", з 16.06.2014 по 30.04.2017 у філії "Збагачувальна фабрика "Торецька" ТОВ "Енергоімпекс", оскільки підприємство на якому працювала заявниця ліквідовано. Документи для підтвердження пільгового стажу на розгляд Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років не направлялись;
періоди роботи згідно даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування з 01.09.2013 по 09.09.2013 та з 01.01.2022 по 31.12.2022, оскільки відсутня сплата.
До стажу роботи не зараховано догляд за дитиною 24.02.1988 р.н. до досягнення нею 3-річного віку, оскільки в свідоцтві відсутня відмітка про отримання паспорту або інші відомості, що підтверджують догляд за дитиною до 3-х річного віку.
Згідно наданих документів заявниця набуде право на призначення пенсії після досягнення 65 років.
27 березня 2023 року позивачка повторно звернулась до органів пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням ГУ ПФУ в Донецькій області від 03.04.2023 № 051330003326 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового та страхового стажу.
В обґрунтування, окрім наведеного вище, вказано, що до страхового стажу не зарахований період догляду за дитиною ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 06.02.2002 по ІНФОРМАЦІЯ_4, оскільки у свідоцтві про народження від 24.10.2003 серії НОМЕР_2 , виданого Черьомушкінським відділом РАГС м. Москва (рф), компетентним органом рф не проставлений апостиль, передбачений ст. 4 Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05.10.1961.
Довідка за формою Додатка 5 не надавалась.
Відомості трудової книжки ОСОБА_1 № НОМЕР_3 , щодо спірних періодів свідчать про те, що:
02.06.1987 по 18.07.1987 прийнята на посаду диспетчера ЦДС на період проходження виробничої практики. Звільнена у зв'язку із закінченням практики; 01.09.1985 по 01.03.1988 навчалась у Горлівському автотранспортному технікумі "Дзержинське АТП 31407"; 01.04.1988 по 28.08.1989 прийнята на посаду контролера пасажирського автотранспорта; 30.01.2008 прийнята учнем машиніста конвеєра у основному виробництві - ТОВ "Кіндратівська ЦОФ"; 16.05.2008 переведена машиністом конвеєру з повним робочим днем у основному виробництві; 01.04.2009 переведена машиністом установок збагачення і брикетування 3 розряду з повним робочим днем; 30.06.2010 звільнена у зв'язку із переведенням до ПАТ "ЦОФ "Кіндратівська"; 01.07.2013 - 09.09.2013 прийнята машиністом установок збагачення і брикетування 3 розряду з повним робочим днем ПАТ "ЦОФ "Кіндратівська";
Філія збагачувальна фабрика "Дзержинська" ТОВ "Енергоімпекс": 16.06.2014 - 19.06.2014 УКК ; 20.06.2014 прийнята до основного виробництва машиністом установок збагачення та брикетування 3 розряду; 01.03.2015 переведена в основному виробництві апаратником вуглезбагачення 4 розряду; 30.04.2017 звільнена у зв'язку із переведенням до філії ЗФ "Щербинівська" ТОВ "Донінтервугілля"; 01.05.2017 прийнята до основного виробництва апаратником вуглезбагачення 4 розряду в порядку переведення.
Випискою з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 , форми ОК-5 підтверджено, що позивачка має облікований спеціальний стаж за періоди: 2008 (11 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2009 (12 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2010 (12 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2011 (12 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2012 (12 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2013 (9 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2014 (6 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2015 (12 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2016 (12 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2017 (12 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1; 2022 (12 місяців), код підстави для обліку спецстажу 3П3013Б1.
Відповідно до листу філії "Збагачувальна фабрика "Щербинівська" ТОВ "Донінтервугілля від 12.04.2023 № 12-25 за змістом якого повідомлено, що товариство створене 18.08.2016, станом на 11.04.2023 у процесі припинення не перебуває. ОСОБА_1 прийнята на роботу 28.04.2017 наказом № 17-к, працювала в основному виробництві апаратником вуглезбагачення 4 розряду з 01.05.2017.
У додатках до вказаного листа додано: довідка про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 12.04.2023 № 11-26, видана ОСОБА_1 про те, що вона працювала повний робочий день у філії ЗФ "Щербинівська" ТОВ "Донінтервугілля" за період з 01.05.2017 по теперішній час й виконувала обслуговування флотаційних та відсадкових машин, що передбачена Списком 2 розділ 2 підстава постанова КМУ № 461 від 24.06.2016 за період з 01.05.2017 по теперішній час; наказ від 01.02.2017 № 29 "Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці по Списку № 2", додатком № 2 до якого за Списком № 2 передбачена посада апаратника вуглезбагачення (відсаджувальних та флотаційних машин); наказ від 02.09.2019 № 336 "Про підсумки атестації робочих місць за умовами праці", додатком № 2 до якого за Списком № 2 передбачена посада апаратника вуглезбагачення (відсаджувальних та флотаційних машин) ;перелік професій та посад, яким підтверджено право на пенсію по віку на пільгових умовах по результатам атестації робочих місць у філії "ЗФ "Щербинівська" ТОВ "Донінтервугілля" від 01.02.2017 в якому передбачена посада апаратника вуглезбагачення (відсаджувальних та флотаційних машин) - підстава для отримання пенсії на пільгових умовах Постанова КМУ від 16.01.2003 № 36, Список № 2 розділ ІІ "Підготовка руд, збагачення…" підрозділ а) "робітники" поз. 2а.
Диплом НОМЕР_5, виданий ОСОБА_4 визначено про те, що вона у 1985 році вступила до Горлівського автотранспортного технікуму і в 1988 році закінчила повний курс названого технікумі по спеціальності експлуатація автомобільного транспорту та їй 23.02.1988 присвоєно кваліфікацію техніка-експлуатаційника.
Матеріали справи містять: свідоцтво про народження від 17.10.1987 № НОМЕР_7 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 ; свідоцтво про народження ОСОБА_3 від 06.02.2002 р.н., видане Черемушкинським відділом РАГС м. Москви (російська федерація) 24.10.2003 № НОМЕР_6; ID-паспорт громадянина України - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 № НОМЕР_4 .
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та фактам, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058) у редакції на час виникнення спірних правовідносин.
Закон № 1058-IV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 114 Закону №1058 врегульовано питання пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.
Згідно з частиною 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Згідно з пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з пунктом «б» статті 13 Закону №1788-XII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 23 січня 2020 року № 1-р/2020, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Відповідно до п.2 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказ Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 № 383 (далі - Порядок № 383), під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків
Пунктом 3 Порядку № 383 передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Комплексний аналіз норми дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах статті 114 Закону №1058 є досягнення особою відповідного віку, зайняття повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, з урахуванням проведеної атестації робочих місць за час виконання роботи після 21 серпня 1992 року.
Згідно зі статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 N 637 (далі - Порядок № 637).
Згідно п.1 Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20 лютого 2018 року у справі № 234/13910/17 та від 7 березня 2018 року у справі №233/2084/17, від 16 травня 2019 року в справі № 161/17658/16-а, від 27 лютого 2020 року в справі № 577/2688/17, від 31 березня 2020 року в справі № 446/656/17, від 21 травня 2020 року в справі № 550/927/17, від 10 грудня 2020 року в справі № 195/840/17, від 16 червня 2020 року у справі №682/967/17 та від 19 червня 2020 року у справі №359/2076/17, від 18 листопада 2022 року справа № 560/3734/22, від 25 лютого 2021 року справа № 683/3705/16-а, від 31 березня 2020 року справа № 678/65/17.
Матеріали справи свідчать, що відповідний стаж роботи позивача на посадах передбаченим Списком з повним робочим днем, підтверджується записами в трудовій книжці, відповідними довідками, наказами та інформацією індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Щодо посилання скаржника, як підставу для не зарахування стажу на те, що підприємство на якому працювала заявниця ліквідовано, документи для підтвердження пільгового стажу на розгляд Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років не направлялись, колегія суддів зазначає, що, як зазначалось, трудова книжка та відомості форми ОК-5 містять достатньо інформації для врахування до пільгового стажу.
Крім того скаржник посилається на не зарахування до стажу спірного період роботи, оскільки відсутня сплата підприємством страхових внесків, колегія суддів зазначає, що не сплата підприємством загальнообов'язкових страхових внесків не повинна порушувати права особи на належне пенсійне забезпечення, оскільки, обов'язок своєчасної сплати страхових внесків до пенсійного фонду та відповідальність за нарахування, утримання та виплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у виді заробітної плати покладені на роботодавця, який виплачує такі доходи на користь платника податку внаслідок чого несвоєчасна сплата або не сплата єдиного внеску роботодавцем не може позбавляти працівників підприємства права на зарахування періоду роботи працівника до страхового стажу, фактично позбавляючи особу права власності на пенсію в належному розмірі.
Колегією суддів враховано правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 17 липня 2019 року (справа № 144/669/17) та від 20 березня 2019 року (справа № 688/947/17), згідно якої несплата страхувальником страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу позивача періодів його роботи на такому підприємстві, оскільки працівник не несе відповідальності за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов'язку сплати страхових внесків.
У справах № 490/12392/16-а, № 638/5795/17, № 683/1814/16-а Верховним Судом зроблено висновки, що внаслідок невиконання страхувальником обов'язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві. При цьому, Верховний Суд не досліджував питання чи нараховувались позивачам у цих справах, але не сплачувались страхувальниками страхові внески. Сплата страхувальником страхових внесків до Пенсійного фонду України є кінцевим етапом, якому передує нарахування страхового внеску. Зважаючи на те, що обов'язок щодо сплати страхового внеску так і обов'язок по його нарахуванню покладено саме страхувальника (роботодавця), а отже і відповідальність за ненарахування страхового внеску покладено також на страхувальника. Таким чином, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання страхувальником свого обов'язку щодо належного нарахування та сплати страхових внесків, а отже, ненарахування та несплата страхувальником страхових внесків за позивача у спірні періоди, не може бути підставою для неврахування при призначенні застрахованій особі пенсії, заробітної плати з якої не нараховані страхові внески.
Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах була висловлена Верховним Судом у постановах від 02 серпня 2022 року у справі № 560/4616/20, від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 242/4793/16-а, від 11 липня 2019 року у справі №242/1484/17, від 04 червня 2019 року у справі №235/900/17, від 27 лютого 2019 року у справі № 242/1871/17 та № 423/3544/16-а, від 27.03.2018 у справі № 208/6680/16-а (2а/208/245/16), від 04.09.2018 року у справі № 482/434/17, від 30 вересня 2019 року у справі №316/1392/16-а.
Також, на позивача не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних, що зазначені у його трудовій книжці. Працівник не може відповідати за неналежний порядок подання підприємством документації обліку спецстажу, отже вказані обставини не можуть бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Отже, зазначені відповідачем підстави не зарахування спірного періоду до стажу позивача, колегія суддів не приймає та погоджується з висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог в цій частині.
Щодо зарахування до стажу періоду догляду за дитиною, колегія суддів зазначає наступне.
На підставі статті 11 Закону № 1058 загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які відповідно до законів отримують, зокрема, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Як визначено частиною 4 статті 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно пункту «ж» частини 3 статті 56 Закону № 1788-XII час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми, але не довше ніж до досягнення кожною дитиною 3-річного віку зараховується до стажу роботи.
Відповідно до частини 2 статті 181 КЗпП України відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 цього Кодексу) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю.
Відповідно до статті 1 Закону №1058 визначено, що застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Крім того, відповідно до пункту 8 статті 11 Закону №1058 загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають, зокрема, особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини.
За приписами абзацу 1 частини 2 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з частиною 16 Прикінцевих положень Закону № 1058 положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 637 час догляду непрацюючої матері за малолітніми дітьми встановлюється на підставі: свідоцтва про народження дитини або паспорта (у разі смерті дитини - свідоцтва про смерть); документів про те, що до досягнення дитиною 3-річного віку мати не працювала.
Отже, час догляду за дитиною у період до 01 січня 2004 року зараховується до страхового стажу непрацюючій матері (до досягнення нею 3-річного віку) чи працюючій особі, якій у встановленому законом порядку надана відповідна відпустка по догляду за дитиною до 3-річного віку.
Починаючи з 01 січня 2004 року час догляду за дитиною, в цьому випадку до досягнення нею 3-річного віку, зараховується до страхового стажу у разі отримання відповідної допомоги (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку).
Тобто до спеціального (пільгового) стажу, що дає право на пенсію за вислугу років і на пільгових умовах, зараховується час догляду працюючої особи за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (у разі оформлення відповідної відпустки). При цьому страховий стаж для визначення розміру пенсії обчислюється у вищезазначеному порядку. Також виключається можливість зменшення тривалості трудового стажу в зв'язку з невиконанням під час відпустки своїх безпосередніх трудових обов'язків.
Позивач просила зарахувати до страхового стажу період догляду за дитиною - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 з 06.02.2002 по 06.02.2005.
Відомості розрахунку стажу позивача свідчать, що до страхового стажу позивача період з 06.02.2002 по 06.02.2005, не зараховано.
За інформацією з трудової книжки та форми ОК-5, за вказаний період позивач не працювала.
Як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідач у порушення вимог п.4.2 Порядку № 22-1 не повідомлено позивача про можливість подання додаткових документів, що підтверджують її право на пенсію
Отже, висновки ГУ ПФУ в Донецькій області щодо відсутності на свідоцтві про народження дитини апостилю, як підстави для відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду догляду за дитиною з 06.02.2002 по 06.02.2005 є протиправними, за наявності (у дитини) паспорту громадянина України.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту буде зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області надати ОСОБА_1 додатковий час для подання документів, що підтверджують її право на зарахування до страхового стажу періоду догляду за дитиною до досягнення нею 3 річного віку з 06.02.2002 по 06.02.2005, з урахуванням висновків суду у цій частині позовних вимог.
Крім того, колегія суддів вважає за доцільне зазначити, що у постанові від 21 лютого 2020 року у справі № 291/99/17 Верховний Суд дійшов висновку, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.
При цьому витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу. Неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку трудового стажу особи не може бути підставою для обмеження права пенсіонера на отримання належної пенсії.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією викладеною у постановах Верховного Суду від 25 вересня 2018 року у справі № 242/65/17, від 24 квітня 2019 року у справі № 242/3391/17 та від 29 квітня 2020 року у справі № 423/1418/17.
Суд наголошує, що на особу не може перекладатись тягар доведення правдивості чи достовірності даних. Вказані відповідачем обставини, не можуть бути підставою для виключення спірного періоду роботи з трудового стажу позивача, оскільки працівник не може відповідати за неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини адміністрації підприємства (установи) не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист.
Верховний Суд у постанові від 24.05.2018 у справі № 490/12392/16-а (провадження № К/9901/2310/18) висловив позицію про те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу при призначенні пенсії.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 06.02.2018 по справі № 677/277/17, від 21 лютого 2018 року у справі № 687/975/17, від 11 травня 2022 року у справі № 120/1089/19-а, від 18 листопада 2022 року у справі № 560/3734/22, 04 липня 2023 року у справі № 580/4012/19.
Крім того, колегія суддів наголошує, що відповідач не був позбавлений можливості перевірити інформацію та дані зазначені у документах у відповідності до приписів чинного законодавства.
Таким чином, матеріали справи містять належні усі передбачені законодавством документи щодо підтвердження стажу, зокрема Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постанова правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року N 22-1 (далі - Порядок № 22-1) та Порядком № 637, які підтверджують роботу позивача.
З огляду на встановлені судом обставини та докази, суд дійшов до висновку, що відповідачем неправомірно відмовлено у зарахуванні спірного періоду роботи позивача до стажу загального та пільгового.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін.
Керуючись статями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 р. у справі № 200/1879/23 - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 червня 2023 р. у справі № 200/1879/23 - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та не підлягає касаційному оскарженню до Верховного Суду, крім випадків, встановлених п.2 ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст складений та підписаний колегією суддів 17 квітня 2024 року.
Суддя-доповідач Е.Г. Казначеєв
Судді А.В. Гайдар
І.Д Компанієць