Справа № 560/21113/23
іменем України
16 квітня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною відмову (бездіяльність) Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області від 21.11.2023 № 3855/121/12/05-2023 у зарахуванні вислуги років згідно із частиною 3 статті 8 Закону № 613-XIV, за періоди проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки, до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції та зобов'язати Головне управління Національної поліції у Хмельницькій області видати наказ по особовому складу, яким здійснити перерахунок та зарахувати до поточної календарної вислуги років та до стажу служби в поліції вислугу років в загальній кількості 16 календарних років та 4 місяці з урахуванням вимог частини 3 статті 8 Закону № 613-XIV (з розрахунку три місяці за кожен місяць служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки в складі національного контингенту та національного персоналу МВС України), сформовану за періоди: з 18.01.2008 по 18.01.2009, з 11.06.2009 по 14.06.2010, з 07.03.2011 по 09.09.2012, з 01.02.2014 по 02.11.2015, з 12.02.2017 по 14.08.2018, з 16.11.2020 по 13.04.2022.
В обґрунтування позову зазначає, що 03.11.2023 звернувся до відповідача із письмовим рапортом про зарахування до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" вислуги років у пільговому обчисленні, сформованої під час проходження служби в міжнародних операціях Організації Об'єднаних Націй з підтримання миру і безпеки, а також про встановлення надбавки за вислугу років з урахуванням періоду зазначеної пільгової вислуги років відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію". Листом від 21.11.2023 відповідач повідомив, що зарахування до календарної вислуги років вислуги років в пільговому обчисленні під час проходження служби в місіях ООН Законом України "По національну поліцію" не передбачено. Вважає, що можливість пільгового обчислення пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом в особи, набутого в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
До суду надійшов відзив на адміністративний позов, в якому відповідач просив відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що позивач проходить службу в ГУНП в Хмельницькій області. Тому порядок визначення служби врегульований Законом України "Про Національну поліцію", Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженими наказом МВС України від 06.04.2016 № 260, а тому посилання позивача на норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанову Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" як на правову підставу для задоволення його позовних вимог є безпідставним та помилковим. Виходячи з положень статті 12 Закону №2262-XII та пунктів 1 та 2-1 Постанови № 393 календарна вислуга застосовується для призначення пенсії за вислугу років, а пункт 3 Постанови №393 визначає, що певні періоди, зокрема час проходження служби у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств, підлягають пільговому обчисленню для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови. Тобто, постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393" усунуті розбіжності між Законом № 2262-ХП та постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ІІ. Зокрема, Постанова №393 встановлює порядок обчислення вислуги років особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, який проводиться саме з метою призначення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ". При цьому, пункт 3 Постанови №393 встановлює періоди служби, які зараховуються до вислуги років на пільгових умовах виключно для визначення розміру пенсії. У задоволенні позову просить відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, у якій стверджує, що проходить службу в органах поліції, а позовні вимоги стосуються виключно перерахунку трудового стажу (стажу служби в поліції та обрахування календарної вислуги зокрема), який чітко передбачений Законом України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру ібезпеки". В цьому законі не має посилання на те, що такий перерахунок здійснюється лише після звільнення та/або нарахування/призначення пенсії. Тому просить доводи відповідача в цій частині не враховувати, адже не стосуються предмету спору в цій судовій справі.
Ухвалою від 08.04.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд витребував у Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області розрахунок вислуги років ОСОБА_1 із зазначенням періодів перебування на відповідній посаді.
На виконання ухвали суду відповідач повідомив, що позивач з 11.09.2003 по теперішній час проходив службу на посадах: з 11.09.2003 до 31.01.2004 - курсант курсів початкової підготовки Львівського інституту внутрішніх справ при Національній академії внутрішніх справ України, з 02.02.2004 до 09.06.2004 - дільничний інспектор міліції відділення дільничних інспекторів міліції Волочиського РВ УМВС України в Хмельницькій області, з 09.06.2004 до 19.06.2007 - оперуповноважений відділення карного розшуку Волочиського РВ УМВС України в Хмельницькій області, з 19.06.2007 до 18.01.2009 - старший оперуповноважений відділення карного розшуку Волочиського РВ УМВС України в Хмельницькій області, з 18.01.2009 до 19.07.2010 - старший оперуповноважений сектору по боротьбі з незаконним обігом наркотиків Волочиського РВ УМВС України в Хмельницькій області, з 19.07.2010 до 01.10.2010 - дільничний інспектор міліції сектору дільничних інспекторів міліції Теофіпольського РВ УМВС України в Хмельницькій області, з 01.10.2010 до 09.09.2012 - старший дільничний інспектор міліції сектору дільничних інспекторів міліції Волочиського РВ УМВС України в Хмельницькій області, з 09.09.2012 до 09.01.2013 - інспектор першого міжрайонного контролю (з обслуговування м. Хмельницького, Хмельницького, Волочиського, Деражнянського, Красилівського, Старокостянтинівського, Старосинявського районів ) УМВС України в Хмельницькій області, з 07.11.2015 до 15.02.2017 - начальник сектору Укрбюро Інтерполу ГУНП в Хмельницькій області, з 15.02.2017 до 01.11.2017 - начальник сектору Укрбюро Інтерполу та Європолу ГУНП в Хмельницькій області, з 01.11.2017 по теперішній час - начальник сектору міжнародного поліцейського співробітництва ГУНП в Хмельницькій області. Вислуга років, яка враховується для нарахування позивачу надбавки за вислугу років, станом на 11.04.2024 в календарному обчисленні становить 20 років 06 місяців 30 днів.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач - ОСОБА_1 проходить службу в Головному управлінні Національної поліції в Хмельницькій області на посаді начальника сектору міжнародного поліцейського співробітництва.
У листопаді 2023 року позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області із письмовим рапортом про зарахування до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та Закону України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки" вислуги років у пільговому обчисленні, сформованої під час проходження служби в міжнародних операціях Організації Об'єднаних Націй з підтримання миру і безпеки, а також про встановлення надбавки за вислугу років з урахуванням періоду зазначеної пільгової вислуги років відповідно до статті 78 Закону України "Про Національну поліцію".
Листом від 21.11.2023 відповідач повідомив, що передбачені статтею 171 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають у пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років. Водночас таке зарахування не є самостійним видом вислуги й не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах при виході на пенсію. Таким чином, вислуга років на пільгових умовах буде врахована при виході на пенсію. В свою чергу у пункті 3 статті 93 Закону України "Про Національну поліцію" вказано, що за кожен повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби в поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більше як п'ятнадцять календарних днів. Отже здійснити перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки із зарахуванням періоду пільгової вислуги років є неможливим.
Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо зарахування періодів проходження служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 18.01.2008 по 18.01.2009, з 11.06.2009 по 14.06.2010, з 07.03.2011 по 09.09.2012, з 01.02.2014 по 02.11.2015, з 12.02.2017 по 14.08.2018, з 16.11.2020 по 13.04.2022 з розрахунку три місяці за кожен місяць служби до календарної вислуги років та стажу служби в поліції, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні відносини, що склалися між сторонами регулюються Законом України "Про Національну поліцію" № 580-VIII, який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.
Відповідно до частин 1-2 статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
За змістом частини 3 статті 93 Закону № 580-VIII за кожний повний календарний рік служби в поліції після досягнення п'ятирічного стажу служби поліцейському надається один календарний день додаткової оплачуваної відпустки, але не більш як п'ятнадцять календарних днів.
Згідно із частиною 1 статті 78 Закону № 580-VIII стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
Відповідно до частини 2 статті 78 Закону № 580-VIII до стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Частиною 3 статті 78 Закону № 580-VIII передбачено, що під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України (частина четверта статті 78 Закону № 580-VIII).
Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набрала чинності 02.12.2015, надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно з додатком 11 до цієї постанови.
Пунктом 3 розділу ІІ Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських", затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 визначено, що надбавка за стаж служби в поліції поліцейським виплачується у відсотках до посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням у розмірах згідно додатком 11 до Постанови № 988.
До вислуги років для виплати поліцейським надбавки за стаж служби зараховуються періоди, визначені частиною другою статті 78 Закону № 580-VIII.
Таким чином, до стажу служби в поліції, який дає право на виплату надбавки за стаж, зараховуються періоди, передбачені частиною 2 статті 78 Закону № 580-VIII. При цьому, цією нормою не передбачене обчислення стажу, який дає право на виплату надбавки за стаж, в пільговому обчисленні.
Суд встановив, що вислуга років позивача за період з 11.09.2003 до 11.04.2024 в календарному обчисленні складає 20 років 06 місяців 30 днів. До стажу позивача включені, зокрема періоди проходження позивачем служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 18.01.2008 по 18.01.2009, з 11.06.2009 по 14.06.2010, з 07.03.2011 по 09.09.2012, з 01.02.2014 по 02.11.2015, з 12.02.2017 по 14.08.2018, з 16.11.2020 по 13.04.2022, відрядженого відповідними наказами Міністра Внутрішніх Справ України, календарному обчисленні. Зазначене позивачем не заперечується.
Підстави для включення зазначених періодів в пільговому обчисленні з розрахунку три місяці за кожен місяць служби, ані Законом № 580-VIII, ані Постановою № 988 не передбачене.
Посилання позивача на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та Закон України "Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки", як на підставу для зарахування до стажу, який дає право на виплату надбавки за стаж, в пільговому обчисленні періодів служби в міжнародних операціях ООН з підтримання миру і безпеки з 18.01.2008 по 18.01.2009, з 11.06.2009 по 14.06.2010, з 07.03.2011 по 09.09.2012, з 01.02.2014 по 02.11.2015, з 12.02.2017 по 14.08.2018, з 16.11.2020 по 13.04.2022, суд вважає безпідставним, оскільки спеціальною нормою, яка визначає порядок та умови обчислення стажу, який дає право на виплату надбавки за стаж поліцейським, які проходять службу в поліції, є стаття 78 Закону № 580-VIII.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Стаття 17-1 Закону № 2262-XII передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393
Отже, Закон 2262-XII та Постанова № 393 не поширюються на правовідносини з визнання стажу служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за стаж і надання додаткової оплачуваної відпустки для діючих працівників поліції.
Аналогічний висновок викладений Верховним Судом у постанові від 27.06.2018 у справі № 750/9775/16-а, де зазначено, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Посилання позивача на постанови Верховного Суду від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а, від 14.04.2021 у справі №480/4241/18 суд не бере до уваги, оскільки у предметом дослідження й цих справа було право особи на пенсію за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII, з урахуванням вислуги років, визначеної відповідно до Постанови № 393.
Враховуючи те, що позивач проходить службу в поліції, а також зважаючи на те, що позивач не звертався до відповідача із заявою про оформлення та подання документів для призначення пенсії за вислугу років із зарахуванням пільгового стажу, зобов'язання відповідача зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на пенсію, вислугу років в пільговому обчисленні, має передчасний характер та суперечить процедурі та визначеному у застосованих нормативних актах обставинам та часу їх застосування. Крім того, відсутні підстави вважати, що при звільнення позивача зі служби в поліції та обчисленні його стажу для призначення пенсії за вислугу років відповідачем буде відмовлено йому у зарахуванні пільгового стажу для її призначення.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 22.02.2023 по справі №320/12166/20.
Вирішуючи позовні вимоги суд враховує, що відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
За змістом частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку. Отже, судовому захисту підлягає лише порушене право.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист уже порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин, а для задоволення позову адміністративний суд повинен встановити, що в зв'язку з прийняттям суб'єктом владних повноважень рішення, вчиненню ним дій чи допущенням бездіяльності порушуються права позивача. Захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Неможливо зобов'язати відповідача на майбутнє вчиняти певні дії чи утриматись від вчинення певних дій, оскільки відсутні факти порушення прав позивача в майбутньому.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи передчасність позовних вимог, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити
У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук