Постанова від 09.04.2024 по справі 760/3775/24

Провадження № 3/760/2240/24

в справі № 760/3775/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.04.2024 м. Київ

Суддя Солом'янського районного суду м. Києва Застрожнікова К.С., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в м. Києві Департаменту патрульної поліції відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за фактом вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

До Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД № 522510 від 24.01.2024 р. відносно ОСОБА_1 , зі змісту якого слідує, що 16.01.2024 року о 23 год. 20 хв. у м. Києві по проспекту Повітрофлотському, 94, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом HONDA Civic д.н.з. НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, у встановленому законом порядку проводився у медичному закладі у лікаря нарколога за адресою: м. Київ, вул. Відпочинку, 18, шляхом здачі біологічної речовини, результати якого посвідчені висновком мед. закладу № 000324, що зафіксовано на боді камери 473642, 472891, чим водій порушив вимоги п. 2.9.а Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 своєї вини у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, суду пояснив, що 16.01.2024 р. їхав з роботи додому, керуючи транспортним засобом HONDA Civic д.н.з. НОМЕР_1 , в дорозі потрапив у яму, через що автомобіль зламався, тому йому довелось викликати таксі та шукати евакуатор, щоб забрати власний транспортний засіб. Зазначив, що з ним був його знайомий, який до того, як зламався автомобіль, був пасажиром вищезазначеного транспортного засобу. В цей час, до них під'їхала поліція, патрульні запитали, що трапилось та перевірили документи, після чого у процесі спілкування інспектор поліції повідомив, що у нього виявлені ознаки наркотичного сп'яніння. У зв'язку із чим, йому було запропоновано пройти огляд на стан сп'яніння в закладі охорони здоров'я у лікаря нарколога, на що він погодився, оскільки в цей день наркотичних речовин не вживав. Зазначив, що напередодні, як його зупинили, він курив канабіс, але був впевнений, що сліди від даної речовини в організмі не лишились. У подальшому, він у супроводі працівників патрульної поліції проїхав до медичного закладу, де у кабінеті лікаря нарколога було проведено його зовнішній огляд та ним була здана біологічна речовина - сеча на аналіз. Просить закрити провадження у справі, оскільки, керуючи транспортним засобом, він наркотичних речовин не вживав.

Вислухавши пояснення водія ОСОБА_1 , дослідивши докази, які були додані до протоколу про адміністративне правопорушення, а також долучені під час судового засідання адвокатом письмові матеріали, суд дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Так, судом встановлені наступні обставини:

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 522510 від 24.01.2024 р. відносно ОСОБА_1 , зі змісту якого слідує, що 16.01.2024 року о 23 год. 20 хв. у м. Києві по проспекту Повітрофлотському, 94, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом HONDA Civic д.н.з. НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння, зі згоди водія, у встановленому законом порядку проводився у медичному закладі у лікаря нарколога за адресою: м. Київ, вул. Відпочинку, 18, шляхом здачі біологічної речовини, результати якого посвідчені висновком мед. закладу № 000324, що зафіксовано на боді камери 473642, 472891, чим порушив вимоги п. 2.9.а Правил дорожнього руху /а. с. 1/.

До протоколу додано висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія»» № 000324 від 20.01.2024 р., зі змісту якого слідує, що 16.01.2024 р. о 23 год. 50 хв. лікарем наркологом ОСОБА_2 було проведено огляд водія ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння, за результатами якого встановлено, що ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного сп'яніння внаслідок вживання канабіноїдів /а. с. 2/.

В матеріалах справи міститься повідомлення про запрошення до підрозділу поліції ОСОБА_1 , з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення на 24.01.2024 р. о 17 год. 45 хв., в якому ОСОБА_1 відобразив, що у разі його відсутності в зазначений день та час, просить протокол складати без його участі /а. с. 3./

Відповідно до постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ЕНА № 1256383 від 17.01.2024 р., яка додана до протоколу, слідує, що 17.01.2024 року у м. Києві по проспекту Повітрофлотський, 94 Б, водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом HONDA Civic д.н.з. НОМЕР_1 , перетнув суцільну лінію дорожньої розмітки 1.1, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП, та на водія накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340 грн. /а. с. 4/.

Також, в матеріалах справи наявна та судом досліджена реєстраційна картка транспортного засобу HONDA Civic д.н.з. НОМЕР_1 /а. с. 5/.

Судом було досліджено відеозаписи з боді камер інспекторів патрульної поліції 473642, 472891, з яких вбачається, що 16.01.2024 р. інспекторами поліції було виявлено транспортний засіб HONDA Civic д.н.з. НОМЕР_1 , який порушив ПДР України. Підійшовши до автомобіля, було встановлено особу водія ОСОБА_1 , який не заперечував факту керування даним транспортним засобом, та повідомив, що його транспортний засіб зламався, а саме вивернуло колесо, тому уникаючи аварійної ситуації, він порушив ПДР України. Зазначив, що чекають таксі, після чого знайомий, який перебуває на пасажирському сидінні, поїде та забере свій транспортний засіб, щоб у подальшому допомогти відтягнути на обочину транспортний засіб HONDA Civic д.н.з. НОМЕР_1 . У процесі розмови з інспектором патрульної поліції було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння у водія ОСОБА_1 , після чого проведено поверхневий огляд особи водія та запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у лікаря нарколога в закладі охорони здоров'я, на що водій відповідає згодою. У подальшому, водій та інспектори патрульної поліції прослідували на автомобілі патрульної поліції до закладу охорони здоров'я, в якому проводився огляд водія ОСОБА_1 на стан наркотичного сп'яніння лікарем-наркологом. Водію ОСОБА_1 лікарем були передані ємності для здачі біологічної речовини для аналізу, а саме - сечі. Після чого, біологічна речовина була отримана лікарем наркологом для проведення подальшого дослідження. У подальшому, з відеозапису вбачається момент складання протоколу 24.01.2024 року інспектором поліції, після отримання результатів огляду, а саме висновку, під час складання якого присутній водій ОСОБА_1 /а. с. 6/.

Згідно з ст. 252 КУпАП суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Так, частиною 1 ст. 130 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.

Згідно п. 2.9 а) ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до ч. ч. 1, 2, 3, 4, 5 ст. 266 КУпАП особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Процедура проведення огляду водіїв на стан наркотичного сп'яніння регламентована Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерством охорони здоров'я України від 09.11.2015 р. за № 1452/735 (надалі - Інструкція) та Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженого постановою КМУ від 17 грудня 2008 року №1103 (надалі - Порядок).

Відповідно до п.2 Розділу І Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.

Згідно з п. 4 Розділу І Інструкції ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота) - порушення координації рухів, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук, різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці; звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

У відповідності до п. 12 Розділу ІІ Інструкції у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Згідно з п. п. 4, 7, 8, 10, 12, 16, 20 Розділу ІІІ Інструкції метою цього огляду є встановлення наявності чи відсутності стану сп'яніння в обстежуваної особи.

Проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.

Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння.

Зразки біологічного середовища для лабораторного дослідження відбираються у дві ємності. Вміст однієї ємності використовується для первинного дослідження, вміст другої ємності зберігається протягом 90 днів.

Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.

Висновок щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі - висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння), видається на підставі акта медичного огляду.

Висновок щодо результатів медичного огляду особи на стан сп'яніння складається в усіх випадках безпосередньо після огляду особи у трьох примірниках: перший примірник видається під підпис поліцейському, який доставив дану особу на огляд, другий видається оглянутій особі, а третій залишається в закладі охорони здоров'я.

Таким чином, оцінюючи подані до суду докази у їх сукупності та взаємозв'язку із поясненнями водія ОСОБА_1 , який у судовому засіданні підтвердив факт вживання ним канабісу шляхом куріння напередодні складання відносно нього протоколу, а також не заперечував факту керування транспортним засобом в зазначений час у протоколі, суд приходить до висновку про порушення водієм вимог п. 2.9.а) ПДР України, а саме: керування транспортним засобом у стані наркотичного сп'яніння, що забороняється.

А саме, зазначені висновки суду підтверджуються дослідженими в судовому засіданні Висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 000324, зі змісту якого вбачається, що встановлено факт перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп'яніння внаслідок вживання канабіноїдів, відеозаписами з боді камер інспекторів патрульної поліції 473642, 472891, а також поясненнями водія в частині вживання ним канабісу.

Процедура проходження водієм огляду на стан наркотичного сп'яніння зафіксована на відео з боді камер інспекторів патрульної поліції, з яких вбачається, що інспекторами поліції були дотримані вимоги Інструкції та ст. 266 КУпАП.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність в діях водія ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а саме керування транспортним засобом особою у стані наркотичного сп'яніння.

При визначенні виду й міри адміністративного стягнення, згідно ст. 33 КУпАП враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, які пом'якшують адміністративну відповідальність, та обставини, які обтяжують адміністративну відповідальність, судом не встановлені.

Вивчивши матеріали справи, враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, ступінь його провини та обставини справи, вважаю необхідним ОСОБА_1 піддати адміністративному стягненню за ч. 1 ст. 130 КУпАП у виді штрафу в дохід держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Крім того, на підставі ст. 40 КУпАП України та Закону України «Про судовий збір» з правопорушника також підлягає стягненню судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 40-1, ч. 1 ст. 130, 251, 283-285 КУпАП та Закону України «Про судовий збір», суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Піддати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід Держави в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік.

Штраф підлягає сплаті за наступними банківськими реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/21081300, код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, номер рахунку (IBAN): UA698999980313040149000026001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 21081300, призначення платежу: адміністративний штраф у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід Держави судовий збір у розмірі 605,60 грн., які підлягають сплаті на наступні реквізити: Отримував коштів: ГУК у м. Києві/Соломян.р-н/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Банк отримувача: Казначейство України, код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача UA388999980313181206000026010, код класифікації доходів бюджету 22030101, Призначення платежу: судовий збір.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через районний суд.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя: К. С. Застрожнікова