ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/6699/24
провадження № 2-о/753/331/24
16 квітня 2024 року Дарницький районний суд у складі:
головуючого судді - Осіпенко Л.М.,
за участі секретаря судового засідання - Дубінкіної М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Дарницького районного суду міста Києва, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
Заявниця ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новопсков Новопсковського району Луганської області помер її батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що на території тимчасово непідконтрольній українській владі їй були видані: довідка про причину смерті №С-00147 від 15.03.2024 року, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 15.03.2024 року. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово медичною установою, а видане свідоцтво про смерть не має юридичної сили та не створює правових наслідків, через те, що видане установою, що не має повноважень для видачі легітимних документів. Встановлення факту смерті заявниці необхідно для державної реєстрації смерті померлого. Просить суд встановити факт смерті її батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в с. Новопсков Новопсковського району Луганської області, Україна ІНФОРМАЦІЯ_1 року.
Ухвалою суду від 05.04.2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами окремого провадження.
Заявниця в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином, до початку розгляду справи від заявниці до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі, заявлені вимоги підтримала і просила їх задовольнити.
Від представника заінтересованої особи - Дарницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшла заява про можливість розгляду справи за їх відсутності, заперечень на заяву не надходило.
Згідно із ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Окрім того, з урахуванням приписів статті 317 Цивільного процесуального кодексу України про невідкладність розгляду даної категорії справ, суд вважає за можливе проводити її розгляд за відсутності усіх учасників.
На підставі наведеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що не з'явилися та повідомлялися завчасно і належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі, якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутністю осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши їх у сукупності, приходить до наступного.
Як вбачається із матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Новопсков Новопсковського району Луганської області, Україна, помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що установою, яка знаходиться на території, що тимчасово не підконтрольна українській владі та на якій органи державної влади України не здійснюють свої повноваження, були видані довідка про причину смерті №С-00147 від 15.03.2024 року, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 15.03.2024 року, які видані органом, який знаходиться на території с. Новопсков Новопсковського району Луганської області, Україна (а.с. 8, 9).
Причиною смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вказана механічна асфіксія органів шиї петлею при повішенні, повішення з невстановленими намірами (а.с. 8).
Факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до громадянства України підтверджується копією його паспорту серії НОМЕР_2 , виданого 07.10.1998 року Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області (а.с. 10-18 ).
Те, що заявниця являється донькою померлого підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого районним відділом РАЦС Ворошилівградської області від ІНФОРМАЦІЯ_4 р.н., у відповідності до якого батьком заявниці заначений ОСОБА_2 (а.с. 7).
При зверненні до Дарницького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) для державної реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заявниця отримала відмову у державній реєстрації смерті, що підтверджується відмовою №344/33.2-52 від 23.03.2024 року (а.с.19).
Указом Президента України від 14.04.2014 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» введено в дію вказане рішення Ради Нацбезпеки і оборони України. Наказом Антитерористичного центру при службі безпеки України від 07.10.2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», визначено район проведення антитерористичної операції Луганська область, а термін її проведення з 07 квітня 2014 року. Постановою ВР України «Про визнання окремих районів, міст селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17.03.2015 року №254 окремі райони, міста, селища і села Луганської області визнанні тимчасово окупованими територіями. Згідно розпорядження КМУ від 02.12.2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» с.Новопсков Новопсковського району Луганської області затверджено в переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
У відповідності до розпорядження КМУ "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція" від 30 жовтня 2014 р. № 1053-р, смт Новопсков (Новопсковська селищна рада) входить до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/22 «Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 року №2102 IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №75 від 25.04.2022 року із відповідними змінами та доповненнями, затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Новопсковська селищна територіальна громада Луганської області затверджена в переліку, територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).
Новопсковська селищна територіальна громада Луганської області (Старобільський район), що включає смт. Новопсков, внесена до переліку тимчасово окупованої російською федерацією території України (Перелік територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309).
Таким чином, селище Новопсков Старобільського району Луганської області є тимчасово окупованою територією України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, а документи, які підтверджують факт смерті батька заявниці, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, у зв'язку з чим заявниця позбавлена можливості зареєструвати факт смерті батька та отримати в органах РАЦС України свідоцтво про його смерть.
Згідно роз'яснення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 22 квітня 2021 року № 985/0/208-21, положення цивільного процесуального закону не вимагають від осіб, які звертаються із заявою до суду про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України подання до суду письмової відмови органу реєстрації актів цивільного стану у здійсненні реєстрації таких фактів.
Згідно ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Як передбачено ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 2 п. 5 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи, зокрема, про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Так, законодавством України визначено, що державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, встановлених законом, зміна імені, смерть відповідно до Сімейного кодексу України та Цивільного кодексу України, Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та інших актів законодавства.
Відомості про смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян відповідно до Порядку ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2007 № 1064.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до п.1 Розділу 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18 жовтня 2000 року, підставою для державної реєстрації смерті є: - лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); - фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 р. №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 р. за №1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); - лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; - рішення суду про оголошення особи померлою; - рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Також позиція щодо розгляду даної категорії справ викладена у п. 13, 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин. Рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Як зазначено у ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» - будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, довідка про причину смерті №С-00147 від 15.03.2024 року, свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 15.03.2024 року, які видані на території, яка тимчасово не підконтрольна Українській владі та на якій органи державної влади України не здійснюють свої повноваження, не створюють правових наслідків, але в той же час вони містять фактичні дані відповідно до ст. 76 ЦПК України, які підтверджують вимоги заявниці.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , необхідно заявниці для отримання дійсного свідоцтва про смерть.
За таких обставин, аналізуючи надані докази у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заяви, оскільки факт того, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 помер в с. Новопсков Старобільського району Луганської області, Україна підтверджено обґрунтуванням в заяві, а також наданими письмовими доказами тому у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність та правдивість фактів, повідомлених заявницею.
На підставі вищевикладеного, ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», та керуючись ст. ст. 4, 76, 89, 259, 263, 265, 293, 294, 315, 317, 319, 354 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Дарницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт того, що громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець селища Новопсков, Новопсковського району, Луганської області, Україна помер в селищі Новопсков, Старобільського району, Луганської області, Україна ІНФОРМАЦІЯ_1 року, причина смерті: механічна асфіксія органів шиї петлею при повішенні, повішення з невстановленими намірами.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк апеляційної скарги з дня оголошення рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: Л.М. Осіпенко