Постанова від 17.04.2024 по справі 702/342/24

Справа № 702/342/24

Провадження № 3/702/217/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про накладення адміністративного стягнення

17.04.2024 м. Монастирище

Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., з участю секретаря судового засідання Махомети І.С., прокурора Блиндюка В.Б., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянув матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Коритня Монастирищенського району Черкаської області, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 та фактичне місце проживання АДРЕСА_2 , депутат Монастирищенської міської ради Уманського району Черкаської області, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Монастирищенської міської ради Уманського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 22.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Права особі, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , відповідно до ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП - роз'яснено.

У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав повністю, щиро розкаявся та додатково пояснив, що будь-яких причин, що унеможливили подачу декларації в строк, визначений законом, він не мав.

Прокурор в судовому засіданні протокол про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП підтримав, просив притягнути особу до адміністративної відповідальності та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши письмові матеріали справи суддя приходить до наступних висновків.

Відповідно до даних протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 176/2024 від 28.03.2024 ОСОБА_1 , будучи депутатом Монастирищенської міської ради Уманського району Черкаської області та відповідно до пп. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45, п.2 - 7 Прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 22.02.2024.

Згідно з рішенням Монастирищенської міської ради № 1-1/VIII від 25.11.2020 «Про підсумки виборів депутатів міської ради та міського голови і визнання їх повноважень» за результатами голосування 25.10.2020 обрано двадцять шість депутатів Монастирищенської міської ради (списки додаються); складено присягу депутатами Монастирищенської міської ради та вважати їх такими, що приступили до виконання своїх повноважень.

Відповідно до списку депутатів Монастирищенської міської ради, обраних 25.10.2020 в територіальних виборчих округах, зокрема, ОСОБА_1 обрано депутатом Монастирищенської міської ради від Монастирищенської районної партійної організації «Аграрної партії України».

ОСОБА_1 прийняв присягу депутата Монастирищенської міської ради, що підтверджується присягою депутата Монастирищенської міської ради від 25.11.2020, яка містить особистий підпис ОСОБА_1 .

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» №93-IV від 11.07.2002 із змінами та доповненнями депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» № 93-IV від 11.07.2002 із змінами та доповненнями, повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Таким чином, ОСОБА_1 з 2020 року по даний час є депутатом Монастирищенської міської ради Черкаської області.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-III від 07.06.2001 посадами в органах місцевого самоврядування є виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах.

Згідно з ч. 2 ст. 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» № 2493-III від 07.06.2001 на посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції".

Відповідно до пп. б) п. 1) ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (із змінами) до суб'єктів на яких поширюється дія цього Закону є: народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Згідно з приміткою до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Суддею встановлено, що ОСОБА_1 обраний депутатом Монастирищенської міської ради Черкаської області, набув повноважень депутата місцевої ради у порядку передбаченому законом, є суб'єктом на якого поширюються дія Закону України «Про запобігання корупції» та який, відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону зобов'язаний подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (із змінами) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Підпунктами 1, 3 п.1 Роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції "Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю" № 1 від 13.02.2020, визначено, що законом передбачено чотири типи декларацій суб'єкта декларування, одна із них - щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року; декларація після звільнення - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.

Відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (із змінами) встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.

Згідно з декларацією, роздрукованої з інформаційно-телекомунікаційної системи “Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” public.nazk.gov.ua за параметрами пошуку " ОСОБА_1 " вбачається, що ОСОБА_1 щорічну декларацію за 2022 рік подав 22.02.2024 о 12:20.

Граничним терміном подачі щорічної декларації за 2022 рік для ОСОБА_1 було 31.01.2024.

Щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік ОСОБА_1 подав 22.02.2024.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, на яку поширюється дія Закону згідно з п.п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону не своєчасно подав щорічну декларацію за 2022 рік, в строк передбачений п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 (із змінами).

Частиною 1 ст. 172 - 6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відомостей про наявність технічних збоїв у роботі інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» у період часу жовтень 2023 року - січень 2024 року учасниками провадження не надано.

Поважності причин несвоєчасного подання щорічної декларації за 2022 рік ОСОБА_1 не наведено, доказів на підтвердження не надано, як і не надано доказів щодо неможливості подати щорічну декларацію, у зв'язку з воєнними діями на території проживання ОСОБА_1 чи інших поважних причин несвоєчасного подання декларації судді не надано.

Таким чином, поважних причин несвоєчасного подання електронної декларації суб'єкта декларування ОСОБА_1 за 2022 рік встановлено не було.

Датою вчинення адміністративного правопорушення суддя вважає дату наступну за граничною датою до закінчення якої необхідно було подати вказану декларацію.

Датою вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за несвоєчасне подання декларації особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічна), суддя вважає 01.02.2024.

Місцем вчинення правопорушення суддя вважає місце виникнення обов'язку дотримуватися вимог статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», тобто Монастирищенську міську раду Черкаської області.

З урахування викладеного вище, суддею встановлено, що ОСОБА_1 був зобов'язаний у визначений законом строк подати щорічну декларацію за 2022 рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, однак вказаного не зробив, подав вказану декларації лише 22.02.2024 о 12 год 20 хв, поважність причин пропуску строку не підтвердив.

З огляду на вказане, суддя вважає, що у діянні ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, пов'язаний з корупцією, передбачений ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, несвоєчасне подання без поважних причин щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є її щире розкаяння у вчиненому правопорушенні.

Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 не встановлено.

При накладенні адміністративного стягнення суддя враховує характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, пом'якшуючі та обтяжуючі обставини, а тому вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу, у розмірі наближеному до нижчої межі санкції статті.

З урахуванням положень ст. 40-1 КУпАП, Закону України «Про судовий збір» судовий збір підлягає стягненню з особи у разі винесення постанови про накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст.23, 24, 33, 34, 35, ч. 1 ст. 172-6, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу в 15 днів в порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, через Монастирищенський районний суд Черкаської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.

Суддя Юлія ЖЕЖЕР