Справа № 699/586/24
Номер провадження № 3/699/322/24
17.04.2024 м. Корсунь-Шевченківський
Суддя Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області Літвінова Г.М., за участю секретаря судового засідання Сміян А.В., прокурора Кіор О.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засідання матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, 03.04.2024 надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , на підставі протоколу від 27.03.2024 № 166/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (далі - протокол № 166/2024).
З проколу вбачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Прикінцевих положень закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 15.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Указані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, 03.04.2024 до Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП ОСОБА_1 , на підставі протоколу від 27.03.2024 № 167/2024 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією (далі - протокол № 167/2024).
З проколу вбачається, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області та відповідно до підпункту «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 та п. 2-7 Прикінцевих положень закону, без поважних причин, несвоєчасно подав до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.01.2024, а декларація фактично подана 15.02.2024, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Указані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судове засідання з'явилися ОСОБА_1 , а також прокурор Корсунь-Шевченківського відділу Смілянської окружної прокуратури Кіор О.П.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні інкримінованих правопорушень визнав. Пояснив, що належним чином завжди виконував свій обов'язок щодо подання декларацій. Останнім часом має багато завдань у зв'язку з виконанним волонтерської роботи. У випадках, що є предметом судового розгляду, виникли технічні проблеми із своєчасним накладенням КЕП, у зв'язку із чим декларації були подані несвоєчасно. У подальшому такі випадки допущені не будуть.
Прокурор у судовому засіданні просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, з накладенням стягнення в межах санкції даної статті.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до протоколу першої чергової сесії Корсунь-Шевченківської міської ради VIII скликання від 27.11.2020, на 1 черговій сесії Голова Корсунь-Шевченківської міської територіальної виборчої комісії зачитала постанову № 64, відповідно до якої ОСОБА_1 зареєстровано депутатом Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаського району Черкаської області 8-го скликання.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якою його обрано.
Згідно із ч. 3 ст. 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених законом.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», передбачено, що особи, зазначені у п. 1, пп. «а» і «в» п. 2 ч. 1 ст. 3 цього закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Водночас, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2020 № 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, який у подальшому продовжено.
Відповідно до п. 2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Установлено, що декларації, подані під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» вважаються такими, що були подані на виконання обов'язку, передбаченого статтею 45 цього Закону. Суб'єкти декларування, які подали такі декларації, мають право протягом 14 днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» звернутися до Національного агентства з питань запобігання корупції щодо подання виправленої декларації за відповідний звітний період. Національне агентство з питань запобігання корупції забезпечує такому суб'єкту декларування можливість подати виправлену декларацію за відповідний звітний період протягом 30 календарних днів з дня, наступного за днем одержання відповідного звернення суб'єкта декларування.
Установлено, що суб'єкти декларування звільняються від обов'язку подання передбачених частинами першою та четвертою статті 52 цього Закону повідомлень, підстави для подання яких виникли під час дії правового режиму воєнного стану, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану».
Установлено, що з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
ОСОБА_1 є депутатом Корсунь-Шевченківської міської ради VIII скликання Черкаської області, тому граничний строк подання декларацій по типу «щорічна» за 2021 та 2022 роки є 31.01.2024.
ОСОБА_1 вищевказаних вимог закону не дотримався, подавши без поважних причин щорічні декларації за 2021 та 2022 роки з порушенням встановленого строку, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, при цьому, його вина підтверджується:
- протоколами про адміністративні правопорушення від 27.03.2024 № 166/2024, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та № 167/2024 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, в яких зафіксовані обставини несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічних декларацій за 2021 та 2022 роки;
- повідомленням Черкаської обласної прокуратури від 25.03.2024 № 22/3-70вих-24 щодо з'ясування фактів щодо можливого вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією;
- рапортом оперуповноваженого УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Горбенко О. про виявлення факту можливого вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, а саме несвоєчасного подання декларацій;
- інформацією з ЄДРДО, за якою ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2021 рік 15.02.2024 о 17.09 год та за 2022 рік 15.02.2024 о 18 год. 18 хв;
- щорічною декларацію з Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, згідно з якою ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2021 рік 15.02.2024 о 17 год. 09 хв., тобто, поза межами строку, встановленого законом для подання щорічної декларації;
- щорічною декларацію з Єдиного державного реєстру декларацій на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, згідно з якою ОСОБА_1 подав щорічну декларацію за 2022 рік 15.02.2024 о 18 год. 18 хв., тобто, поза межами строку, встановленого законом для подання щорічної декларації;
- документами, що підтверджують, що ОСОБА_1 з 27.11.2020 по даний час виконує повноваження депутата Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, тобто є суб'єктом декларування.
Суд враховує, що вказані докази є чіткими, узгоджуються між собою та об'єктивні підстави ставити під сумнів достовірність наведених доказів і викладених у протоколах про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 обставин, відсутні.
За несвоєчасне подання декларації про майновий стан суб'єкта декларування без поважних причин передбачена відповідальність за ст. 172-6 КУпАП, яка тягне за собою накладення штрафу у передбачених законом розмірах.
З наведеного вбачається, що законодавець встановлює відсутність поважних причин несвоєчасного подання декларації як важливий елемент складу правопорушення.
Докази, які б свідчили про об'єктивні обставини, що унеможливлювали подання ОСОБА_1 щорічних декларацій за 2021 та 2022 роки до 00 год. 00 хв. 31.01.2024, у матеріалах справи відсутні.
Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Указаний строк на момент розгляду справи не сплинув.
За таких обставин ОСОБА_1 підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, матеріали, що характеризують особу, яка притягається до відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують її відповідальність.
Обставини, що обтяжують відповідальність особи при накладенні адміністративного стягнення, відсутні.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність особи при накладенні адміністративного стягнення, суд вважає визнання вини.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Так, адміністративне стягнення має на меті покарання порушника, запобігання скоєнню нових правопорушень. Проте покарання не є самоціллю, воно виступає необхідним засобом виховання правопорушника і запобігання новим правопорушенням.
З'ясувавши обставини, передбачені ст. 280 КУпАП, суд дійшов висновку, що за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за протоколом № 166/2024 та за протоколом № 167/2024 на правопорушника мають бути накладені адміністративні стягнення у виді штрафу.
При цьому відповідно до приписів ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За таких обставин суд дійшов висновку про необхідність об'єднання справ № 699/586/24 та № 699/588/24 в одне провадження з метою дотримання порядку накладення стягнення відповідно до вимог ст. 36 КУпАП.
Положеннями п. 6 розділу ІІІ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 передбачено, що у разі об'єднання судових справ (матеріалів кримінального провадження) в одну їй присвоюється єдиний унікальний номер тієї з об'єднаних справ (матеріалів), яка надійшла до суду першою.
З урахуванням указаного об'єднаному провадженню слід присвоїти № 699/586/24 (провадження № 3/699/322/24).
Разом з тим, при накладенні адміністративного стягнення на ОСОБА_1 , з урахуванням положень ст. 36 КУпАП, характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини, його відношення до вчиненого, беручи до уваги відсутність обставин, які обтяжують покарання та наявність обставини, що пом'якшує покарання, суд призначає ОСОБА_1 покарання у виді штрафу у розмірі сімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1275,00 грн.
Накладання такого стягнення у даній справі відповідає принципу співвідношення між тяжкістю вчинених адміністративних правопорушень та заходом державного примусу.
У зв'язку з притягненням ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 36, 172-6, 283, 294 КУпАП, суддя
Об'єднати в одне провадження адміністративні матеріали за справами № 699/586/24 (провадження № 3/699/322/24) та № 699/588/24 (провадження № 3/699/323/24).
Присвоїти об'єднаному провадженню № 699/586/24 (провадження № 3/699/322/24).
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , депутата Корсунь-Шевченківської міської ради Черкаської області, РНОКПП - НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі - визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі сімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1275,00 грн.
Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше п'ятнадцяти днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, штраф підлягає стягненню у примусовому порядку у подвійному розмірі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державного бюджету України судовий збір у розмірі 605,60 (шістсот п'ять грн 60 коп.) грн.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці з дати набрання нею законної сили.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду через Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення даної постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Літвінова Г.М.