справа № 691/249/24
провадження №3/691/167/24
17 квітня 2024 рокуСуддя Городищенського районного суду Черкаської області Синиця Л. П.,
розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 1 Черкаського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого МХП с. Будище,
за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
За даними протоколу про адміністративне правопорушення Серія ВАБ № 803953 від 26.02.2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Старосілля неналежно виконував свої батьківські обов'язки щодо виховання своїх дітей ОСОБА_2 , 2010 року народження та ОСОБА_3 , 2009 року народження.
Своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, повідомлявся належно. Причини не прибуття не повідомив. Заяв, клопотань на адресу суду не надходило.
Вважаю, з урахуванням норм ч. 1 ст. 268 КУпАП, можливим провести розгляд справи за відсутності, особи яка притягається до адміністративної відповідальності.
Розглянувши матеріали справи, вважаю необхідним провадження по справі закрити у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події та складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
КУпАП визначено форму і основні елементи змісту протоколу про адміністративне правопорушення. В ньому, зокрема, повинно бути викладені всі обставини вчинення правопорушення, встановлені на підставі сукупності досліджених доказів, які наведені на обґрунтування наявності складу правопорушення і правильності його юридичної кваліфікації.
У випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
На підтвердження протиправності дій та вчинення особою адміністративного правопорушення, працівником поліції, що склав вказані вище матеріали та направив в суд, надано: протокол про адміністративне правопорушення Серія ВАБ № 803953 від 26.02.2024 року; звернення адміністрації Старосільського ліцею Мліївської сільської ради до Начальника служби у справах дітей від 15.02.2024 року № 05/01-19, про те, що поведінка дітей ОСОБА_4 (учень 8 класу) та ОСОБА_5 (учень 9 класу) в позаурочний час тривожить адміністрацію ліцею, їхні дії та місцеперебування загрожують їх життю та безпеці, а також є проявом правопорушень, за зверненням водія шкільного автобуса громади Дмитро та Денис жбурляли камінням та кригою по вікнах шкільного автобуса під час підвезення учнів на спортивний гурток, а також інформують, що на дошці оглошень ОЛХ в продажі є картриджі для електронних цигарок, де продавцем виступає особа з контактними даними ОСОБА_2 , щодо бездоглядності дітей; скріншот оголошення на платформі ОЛХ; пояснення ОСОБА_1 , що провину стосовно неналежного виховання своїх неповнолітніх синів ОСОБА_2 , 2010 року народження та ОСОБА_3 , 2009 року народження, визнає, та пояснив, що у зв'язку з ненормованим робочим графіком підприємства, на якому працює, не має змоги приділяти достатньо часу для належного виховання, дружина також працює.
Частина 1 статті 184 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за ухилення батьків від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Однак, в матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 є батьком малолітніх дітей, та не встановлений майновий стан особи, що притягується до адміністративної відповідальності, характеризуючі дані, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення та інші необхідні відомості для правильного вирішення справи, як то передбачає ст. 33 КУпАП.
Складаючи протокол про адміністративне правопорушення, посадова особа повинна зазначити конкретні батьківські обов'язки, передбачені законом (наприклад, Закон України "Про охорону дитинства" чи ін.) від виконання яких ухилився (неналежно виконує) батько чи матір дитини.
Інкриміноване ОСОБА_1 у протоколі про адміністративне правопорушення діяння не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 184 КУпАП, у протоколі не зазначено суть адміністративного правопорушення, не зазначено, в чому саме полягало неналежне виконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків щодо виховання своїх дітей, тобто відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення.
Згідно з положеннями статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
За таких обставин, через порушення порядку складання адміністративного протоколу у частині зазначення суті адміністративного правопорушення, вважаю, що вина ОСОБА_1 не підтверджена належними та достатніми доказами, а тому в його діях відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до статті 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, оскільки в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП, провадження по справі, на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 7, 9, 33, 184 ч. 1, 247, 251, 268, 280 КУпАП,
Провадження у справі № 691/249/24 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (протокол про адміністративне правопорушення Серія ВАБ № 803953 від 26.02.2024 року) закрити, у зв'язку із відсутністю в діях останнього події і складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Черкаського апеляційного протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л. П. Синиця