Ухвала від 17.04.2024 по справі 461/3266/24

Справа № 461/3266/24

Провадження № 1-кс/461/2316/24

УХВАЛА

Іменем України

17.04.2024 року. м. Львів

Слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Львові скаргу голови правління Громадської організації «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, -

ВСТАНОВИВ:

голова правління ГО «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді зі скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за №11.32/23.

Свої доводи мотивує тим, що 10.04.2024 року засобами електронного зв'язку головою ГО «Платформа громадський контроль» до Головного управління НП у Львівській області була направлена заява №11.32/23про вчинення директором КЗ «Львівської обласної ради «Багатопрофільний навчально - реабілітаційний центр Святого Миколая» ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України. Проте, станом на день звернення з даною скаргою, жодного рішення про реєстрацію заяви в Єдиному реєстрі досудових розслідувань заявником отримано не було. Вважає таку бездіяльність незаконною, та просить зобов'язати уповноважених осіб Управління служби безпеки України у Львівській області внести зазначені ним відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Голова правління ГО «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 у скарзі просив здійснювати розгляд такої за його відсутності подав заяву про слухання справи за його відсутності, скаргу підтримав повністю, з мотивів, викладених у такій, просив задовольнити повністю.

чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч.3 ст.306 КПК України, його відсутність не є перешкодою для розгляду скарги, відтак, слідчий суддя вважає за можливе проводити розгляд справи у відсутності суб'єкта оскарження та прокурора на підставі наявних у справі матеріалів.

Перевіривши матеріали скарги, слідчий суддя приходить до висновку, що скаргу слід задовольнити, розгляд скарги здійснити у відсутності сторін, які належним чином повідомлені про час та місце розгляду справи, враховуючи також обмежені законом строки розгляду даної категорії справ.

На підставі ст.107 КПК України, у зв'язку з неявкою учасників справи фіксування судового процесу не здійснювалося.

Відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Саме в запровадженні механізму реального захисту громадянами своїх прав у суді полягає здійснення функцій правової держави та її утвердження як такої.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.303 КПК України, на досудовому провадженні може бути оскаржена бездіяльність слідчого або прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами ст. 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов'язаний вчинити

Слідчим суддею встановлено, що 10.04.2024 року засобами електронного зв'язку головою ГО «Платформа громадський контроль» до Головного управління НП у Львівській області була направлена заява №11.32/23про вчинення директором КЗ «Львівської обласної ради «Багатопрофільний навчально - реабілітаційний центр Святого Миколая» ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 367 КК України.

З вказаної заяви вбачається, що, на думку заявника, у ході здійснення діяльності ГО «Платформа Громадський контроль» виявлено, що директор КЗ «Львівської обласної ради «Багатопрофільний навчально - реабілітаційний центр Святого Миколая» ОСОБА_4 неналежно виконуючи свої обов'язки через несумлінне ставлення до них допустила завищення цін підрядником ТОВ «Укрстройкомплект» мінімуму на 2 127 376,72 грн., чим завдала істотної шкоди охоронюваним законом права, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам окремих юридичних осіб, що спричинило тяжкі наслідки.

Відповідно до положень ст.214 КПК України, слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Дана норма КПК перебуває у взаємозв'язку з ч. 1 ст. 2 КК, згідно з якою підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою суспільно небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого цим Кодексом, і саме тому фактичні дані, які вказують на ознаки складу злочину - кримінального правопорушення, мають бути критерієм внесення його до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

При цьому, підставами вважати заяву чи повідомлення саме про вчинення злочину є наявність в таких заявах або повідомленнях об'єктивних даних, які дійсно свідчать про ознаки злочину, що підтверджують реальність конкретної події злочину (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення злочину).

Відсутність визначення процесуальним законом приводів і підстав до початку кримінального провадження на практиці врегульовано Інструкцією про порядок ведення єдиного обліку в органах поліції заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженою наказом МВС України від 06.11.2015 року № 1377, де зазначено джерела інформації про вчинення кримінальних правопорушень та інших подій, що надходить до ОВС уповноваженого розпочати досудове розслідування, які фактично є ні чим іншим, як приводами до початку кримінального провадження, а підставами - наявність у джерелі інформації даних про ознаки кримінального правопорушення.

Відповідно до ч.2 ст.214 КПК України, досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Генеральною прокуратурою України за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, органом, що здійснює контроль за додержанням податкового законодавства.

Так, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (стаття 2 КПК України).

Враховуючи те, що всупереч вимог ст.214 КПК України, відомості вказаної заяви до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесені не були, а відтак, Головне управління Національної поліції України у Львівській області слід зобов'язати внести зазначені відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та здійснити досудове розслідування кримінального провадження з дотриманням вимог ст.9 КПК України.

Згідно з ч. 3 ст. 26 КПК України, слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом.

Також чинним КПК України не передбачена можливість визнати бездіяльність слідчого незаконною, в зв'язку з чим скарга голови правління Громадської організації «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 в цій частині задоволенню не підлягає.

За результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора під час досудового розслідування, у відповідності до ст. 307 КПК України, слідчим суддею постановляється ухвала про: 1) скасування рішення слідчого чи прокурора; 2) зобов'язання припинити дію; 3) зобов'язання вчинити певну дію; 4) відмову у задоволенні скарги.

Керуючись ст.ст. 214, 303, 304, 306,309, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя -

ПОСТАНОВИВ:

скаргу голови правління Громадської організації «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Слідчого управління Головного управління Національної поліції у Львівській області, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань- задовольнити частково.

Зобов'язати уповноважених осіб Головного управління Національної поліції у Львівській області, в порядку ст.214 КПК України, внести відомості до Єдиного реєстру досудового розслідування за заявою голови правління ГО «Платформа Громадський контроль» ОСОБА_3 про вчинення кримінального правопорушення за вих. №11.32/23 року від 10.04.2024 року

Ухвала остаточна та оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складено 17 квітня 2024 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1