вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"04" квітня 2024 р. м. Київ Справа № 911/1574/21
Господарський суд Київської області у складі судді Сокуренко Л.В., за участю секретаря судового засідання Брецко В.Р., розглянувши
Заяву Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» за вх. № суду 2552/24 від 26.03.2024 про заміну сторони виконавчого провадження
у справі № 911/1574/21
За позовом Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик»
до Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області
про стягнення 896 758,69 грн.
Учасники судового процесу:
від позивача (стягувача): Шумко В.А., Семко М.П.;
від відповідача (боржника): не з'явився;
В провадженні Господарського суду Київської області перебувала справа № 911/1574/21 за позовом Кооперативу «Асфальтобетонщик» до Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області про стягнення 896 758,69 грн.
Рішенням Господарського суду Київської області від 24.11.2021 у справі № 911/1574/21 позовні вимоги задоволено повністю. Стягнуто з Гостомельської селищної ради Київської області на користь Кооперативу «Асфальтобетонщик» 806 557,88 грн основного боргу, 42 029,40 грн нарахованої пені, 9 612,40 грн 3% річних, 38 559,01 грн інфляційних витрат та 13 451,38 грн судового збору.
29.12.2021 Господарським судом Київської області видано наказ на виконання рішення суду.
26.03.2024 до суду через підсистему «Електронний суд» від Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» надійшла заява за вх. № суду 2552/24 від 26.03.2024 про заміну сторони на правонаступника у справі № 911/1574/21, відповідно до якої заявник просить суд замінити боржника - Гостомельську селищну раду Київської області (08290, Київська обл., смт Гостомель, вул. Свято-Покровська, буд. 220; код ЄДРПОУ 04360617) на Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області (08290, Київська обл., смт Гостомель, вул. Свято-Покровська, буд. 125; код ЄДРПОУ 44825757).
Ухвалою Господарського суду Київської області від 26.03.2024 у справі № 911/1574/21 призначено судове засідання для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження на 04.04.2024.
З метою повідомлення сторін про дату та час призначеного судового засідання для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження, ухвала суду від 26.03.2024 була доставлена позивачу, відповідачу, а також Гостомельській селищній військовій адміністрації Бучанського району Київської області, як особі, на яку заявник просить суд замінити боржника, в їх електронні кабінети 26.03.2024, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідках про доставку електронного листа. Отже, сторони були належним чином повідомлені про дату та час судового засідання для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
03.04.2023 до суду через підсистему «Електронний суд» від Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області надійшли додаткові пояснення у справі, в яких Гостомельська СВА, заперечуючи проти задоволення заяви про зміну сторони виконавчого провадження, посилається на те, що твердження Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» щодо визнання Гостомельської СВА правонаступником Гостомельської селищної ради є хибним та помилковим у зв'язку із вибірковим аналізом заявником норм Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Також, як зазначила Гостомельська СВА, Виробничим кооперативом «Кооператив «Асфальтобетонщик» проігноровано відсутність будь-яких розпорядчих актів про наділення Гостомельської СВА повноваженнями органу місцевого самоврядування. Згідно пояснень Гостомельської СВА, остання утворена відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та є тимчасовим державним органом. Водночас, як зазначила військова адміністрація, п. 3 ч. 1 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках, передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану». Отже, як зазначила військова адміністрація, у викладеному аспекті вбачається, що утворення військової адміністрації є наслідком припинення повноважень органу місцевого самоврядування, але не його ліквідацією. Крім того, Гостомельської СВА стверджує, що необхідною умовою для визнання військової адміністрації правонаступником прав і обов'язків органу місцевого самоврядування має бути здійснено ряд дій, а саме, ліквідація органу місцевого самоврядування та формування всіх передавальних актів. Також, на думку військової адміністрації, твердження Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» в частині визнання Гостомельської СВА фактично правонаступником Гостомельської селищної ради суперечить положенням Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», оскільки, за приписами «Прикінцевих та Перехідних положень» Закону майнові зобов'язання, майнові та немайнові права юридичних осіб - органів місцевого самоврядування розформованої територіальної громади, територія якої включена до територій кількох сформованих територіальних громад, розподіляються між правонаступниками таких юридичних осіб відповідно до передавальних актів пропорційно обсягу розподілу майна, майнових прав та залишків бюджетних коштів між сформованими територіальними громадами. Гостомельська СВА акцентує увагу на тому, що в спірних правовідносинах не відбулось заміщення повноважень органу місцевого самоврядування до тимчасового органу державної влади, жодної передачі прав та обов'язків не здійснювалось, а відтак висновок заявника про правонаступництво суперечить нормам законодавства, у зв'язку із чим Гостомельська сільська військова адміністрація Бучанського району Київської області просить суд відмовити Виробничому кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» у задоволенні заяви про заміну сторони виконавчого провадження.
04.04.2024 в судове засідання для розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження з'явились представники заявника. Інші сторони в судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, про дату та час судового засідання були повідомлені належним чином.
В судовому засіданні 04.04.2024 представники заявника надали усні пояснення щодо заяви про заміну сторони виконавчого провадження, підтримали її та просили суд замінити боржника у справі № 911/1574/21 - Гостомельську селищну раду Київської області на Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області.
Відповідно до ч. 3 ст. 334 ГПК України, суд розглядає заяву про заміну сторони її правонаступником у десятиденний строк з дня її надходження до суду в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та заінтересованих осіб. Неявка учасників справи та інших осіб не є перешкодою для вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження.
Незважаючи на неявку представника боржника в судове засідання, суд дійшов висновку про можливість розгляду заяви про заміну сторони виконавчого провадження в судовому засіданні 04.04.2024.
Розглянувши в судовому засіданні 04.04.2024 заяву Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на наступне.
Відповідно до частин 1-3 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
В обґрунтування поданої заяви про заміну сторони виконавчого провадження, Виробничий кооператив «Кооператив «Асфальтобетонщик» зазначає, що рішенням Господарського суду Київської області від 24.11.2021 у справі № 911/1574/21 задоволено позовні вимоги Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» та стягнуто з Гостомельської селищної ради Київської області 806557,88 грн основного боргу, 42029,40 грн нарахованої пені, 9612,40 грн 3% річних, 38559,01 грн інфляційних витрат та 13451,38 грн судового збору. На виконання вказаного рішення Господарським судом Київської області видано відповідний наказ. В процесі примусового виконання рішення, Управління державної казначейської служби України у м. Ірпені Київської області листом № 02-06-08/218 від 28.04.2023 повідомило Виробничий кооператив «Кооператив «Асфальтобетонщик», що відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та розпорядження Гостомельської селищної військової адміністрації № 33 від 16.05.2022 року призупинено до дня припинення або скасування воєнного стану повноваження Гостомельської селищної ради і списання коштів буде здійснено після поновлення її повноважень. Разом з тим, заявник, посилаючись на приписи ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 4 та ч. 6 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», переконаний, що відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та з урахуванням Указу Президента України № 156/2022 від 21.03.2023 «Про утворення військової адміністрації» на підставі якого було утворено Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області, з дня утворення якої від Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області (первісного боржника) до Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області перейшли відповідні права та обов'язки, публічно-владні повноваження, у тому числі, перейшов обов'язок щодо оплати у повному обсязі будівельних робіт та виконання рішення Господарського суду Київської області від 24.11.2021 у справі № 911/1574/21, яким встановлено порушення зобов'язань щодо такої оплати.
З урахуванням вищезазначеного, Виробничий кооператив «Кооператив «Асфальтобетонщик», з урахуванням ст. 52, 334 ГПК України та ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», просить суд замінити боржника у справі № 911/1574/21 - Гостомельську селищну раду Київської області на її процесуального правонаступника - Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області.
Відповідно до частин 1-2 ст. 334 Господарського процесуального кодексу України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторону її правонаступником. Заяву про заміну сторони її правонаступником може подати сторона (заінтересована особа), державний або приватний виконавець.
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні», введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому, Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» № 133/2022 від 14.03.2022, затвердженим Законом № 2119-IX від 15.03.2022, Указом № 259/2022 від 18.04.2022, затвердженим Законом № 2212-IX від 21.04.2022, Указом № 341/2022 від 17.05.2022, затвердженим Законом № 2263-IX від 22.05.2022, Указом № 573/2022 від 12.08.2022, затвердженим Законом № 2500-IX від 15.08.2022, Указом № 757/2022 від 07.11.2022, затвердженим Законом № 2738-IX від 16.11.2022, Указом № 58/2023 від 06.02.2023, затвердженим Законом № 2915-IX від 07.02.2023, Указом № 254/2023 від 01.05.2023, затвердженим Законом № 3057-IX від 02.05.2023, Указом № 451/2023 від 26.07.2023, затвердженим Законом № 3275-IX від 27.07.2023, Указом № 734/2023 від 06.11.2023,затвердженим Законом № 3429-IX від 08.11.2023 та Указом № 49/2024 від 05.02.2024. затвердженим Законом № 3564-IX від 06.02.2024, строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.
Станом на дату розгляду даної заяви воєнний стан в Україні триває.
Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб визначено Законом України «Про правовий режим воєнного стану».
Так, статтею 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно до частини 1 ст. 3 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військовим командуванням, якому згідно з цим Законом надається право разом з органами виконавчої влади, військовими адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати заходи правового режиму воєнного стану, є: Головнокомандувач Збройних Сил України, Командувач об'єднаних сил Збройних Сил України, командувачі видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, командувачі (начальники) органів військового управління, командири з'єднань, військових частин Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань.
Згідно з частинами 1, 5 ст. 78 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради можуть бути достроково припинені у випадках: 1) якщо рада прийняла рішення з порушенням Конституції України, цього та інших законів, прав і свобод громадян, ігноруючи при цьому вимоги компетентних органів про приведення цих рішень у відповідність із законом; 2) якщо сесії ради не проводяться без поважних причин у строки, встановлені цим Законом, або рада не вирішує питань, віднесених до її відання; 3) передбачених законами України «Про військово-цивільні адміністрації», «Про правовий режим воєнного стану»
Повноваження сільської, селищної, міської, районної в місті, районної, обласної ради за наявності підстав, передбачених пунктом 3 частини першої цієї статті, достроково припиняються з дня набрання чинності актом Президента України про утворення відповідної військово-цивільної, військової адміністрації.
Частиною першою-третьою статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» встановлено, що на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Рішення про утворення військових адміністрацій приймається Президентом України за поданням обласних державних адміністрацій або військового командування.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
Указом Президента України № 156/2022 від 21.03.2023 «Про утворення військової адміністрації» постановлено утворити Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області.
Судом встановлено, що 24.03.2022 відповідним державним реєстратором на підставі Указу Президента України № 156/2022 від 21.03.2023 проведено державну реєстрацію створення юридичної особи - Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено відповідний запис про державну реєстрацію за № 1010391020000000956 від 24.03.2023.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», військові адміністрації населених пунктів формуються з військовослужбовців військових формувань, утворених відповідно до законів України, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, служби цивільного захисту, які відряджаються до них у встановленому законодавством порядку для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, службі в правоохоронних органах, органах та підрозділах цивільного захисту без виключення зі списків особового складу, а також працівників, які уклали з Генеральним штабом Збройних Сил України трудовий договір. У разі набуття районною, обласною державною адміністрацією статусу відповідно районної, обласної військової адміністрації посади державних службовців у таких адміністраціях можуть заміщатися військовослужбовцями військових формувань, утворених відповідно до законів України, особами рядового і начальницького складу правоохоронних органів, служби цивільного захисту, які відряджаються до них у встановленому законодавством порядку для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, службі в правоохоронних органах, органах та підрозділах цивільного захисту без виключення зі списків особового складу. Перелік посад у військових адміністраціях населених пунктів, які підлягають заміщенню військовослужбовцями військових формувань, особами рядового і начальницького складу правоохоронних органів, а також перелік посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями військових формувань, особами рядового і начальницького складу правоохоронних органів у районній, обласній військовій адміністрації, затверджуються Президентом України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України.
Частиною 6 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» фінансування діяльності військових адміністрацій із виконання повноважень органів місцевого самоврядування здійснюється за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів, виконання інших функцій - за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до підп. 5 пункту 22 «Прикінцевих та перехідних положень» Бюджетного кодексу України, установлено, що в умовах воєнного стану або для здійснення згідно із законом заходів загальної мобілізації функції органів місцевого самоврядування, їх виконавчих органів, місцевих державних адміністрацій, військово-цивільних адміністрацій у частині бюджетних повноважень здійснюють військові адміністрації відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах воєнного стану Президент України та Верховна Рада України діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією та законами України. Кабінет Міністрів України, інші органи державної влади, військове командування, військові адміністрації, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.
Пунктом 1 частити 2 статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування начальник військової адміністрації крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови; може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду).
Частиною 1 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Відповідно до ч. 2 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із: 1) запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану; 2) забезпечення ефективного використання природних, трудових і фінансових ресурсів; 3) залучення на договірних засадах підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності до участі в комплексному соціально-економічному розвитку сіл, селищ, міст, координації цієї роботи на відповідній території; 4) розміщення на договірних засадах замовлень на виробництво продукції, виконання робіт (послуг), необхідних для територіальної громади, на підприємствах, в установах та організаціях; 5) складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання відповідного бюджету; 6) встановлення ставок місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України, якщо рішення відповідної ради з цих питань не прийнято; 7) прийняття рішень щодо надання відповідно до законодавства пільг зі сплати місцевих податків і зборів, якщо рішення відповідної ради з цих питань не прийнято; 8) встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги; 9) залучення на договірних засадах коштів підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, розташованих на відповідній території, та коштів населення, а також бюджетних коштів на будівництво, розширення, ремонт і утримання на пайових засадах об'єктів соціальної і виробничої інфраструктури та на заходи щодо охорони навколишнього природного середовища; 10) управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; 11) встановлення для підприємств, установ та організацій, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, розміру частки прибутку, яка підлягає зарахуванню до місцевого бюджету; 12) здійснення управління майном, яке перебуває у комунальній власності відповідної територіальної громади (крім вирішення питань відчуження, у тому числі і шляхом приватизації комунального майна та надання комунального майна в оренду на строк понад один рік); 13) надання допомоги власникам квартир (будинків) в їх відбудові у разі пошкодження в результаті проведення бойових дій, терористичних актів, диверсій; організації за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту об'єктів комунального господарства та соціального призначення, житлових будинків, а також шляхів місцевого значення; виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності; 14) надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок; 15) управління закладами освіти, установами освіти, закладами охорони здоров'я, культури, фізичної культури і спорту, надавачами соціальних послуг, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними, підлітковими закладами за місцем проживання; організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення; організації надання ними послуг, у тому числі соціальних; 16) забезпечення соціально-культурних закладів, які перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води; 17) вирішення питань про надання за рахунок коштів місцевих бюджетів ритуальних послуг у зв'язку із похованням самотніх громадян, ветеранів війни та праці, а також інших категорій малозабезпечених громадян; надання допомоги на поховання громадян в інших випадках, передбачених законодавством; 18) сприяння організації призову громадян на строкову військову та альтернативну (невійськову) службу, а також їх мобілізації, підготовці молоді до служби в Збройних Силах України, організації навчальних (перевірочних) та спеціальних військових зборів; забезпечення доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності, а також населення наказу військового комісара про оголошення мобілізації; 19) бронювання робочих місць для військовозобов'язаних на підприємствах, в установах та організаціях відповідно до законодавства; 20) організації та участі у здійсненні заходів, пов'язаних із мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом; 21) вирішення відповідно до законодавства питань, пов'язаних із наданням військовим частинам, установам, закладам освіти Збройних Сил України службових приміщень і жилої площі, інших об'єктів, а також комунально-побутових послуг; здійснення контролю за їх використанням, наданням послуг; 22) сприяння організації виробництва і поставок у війська підприємствами та організаціями, що перебувають у комунальній власності, замовленої продукції, послуг, енергоресурсів; 23) здійснення заходів щодо створення належних умов для функціонування пунктів пропуску через державний кордон України; 24) сприяння Державній прикордонній службі України у підтриманні відповідного режиму на державному кордоні; 25) встановлення посиленої охорони та забезпечення у взаємодії з відповідними суб'єктами господарювання сталого функціонування важливих об'єктів національної економіки та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення; 26) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (крім вирішення питань відчуження з комунальної власності земельних ділянок та надання таких земельних ділянок в оренду на строк понад один рік); 27) вирішення відповідно до закону питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів місцевого значення строком не більше одного року, а також про скасування такого дозволу; 28) створення відповідно до закону за рахунок коштів місцевого бюджету спеціалізованих установ з надання безоплатної первинної правничої допомоги, призначення і звільнення керівників цих установ, залучення в установленому законом порядку фізичних чи юридичних осіб приватного права до надання безоплатної первинної правничої допомоги; 29) сприяння діяльності суду, органів прокуратури, юстиції, служби безпеки, органів Національної поліції, адвокатури і Державної кримінально-виконавчої служби України; 30) заслуховування інформації прокурорів та керівників органів Національної поліції про стан законності, боротьби із злочинністю, охорони громадської безпеки і порядку та результати діяльності на відповідній території; 31) скасування актів виконавчих органів відповідної ради, які не відповідають Конституції, законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень; 32) встановлення відповідно до законодавства правил з питань забезпечення в населеному пункті чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; 33) прийняття в межах, визначених законом, рішень з питань запобігання виникненню надзвичайних ситуацій та ліквідації їх наслідків, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, гасіння пожеж, боротьби з епідеміями, епізоотіями, епіфітотіями; 34) прийняття рішення про дострокове припинення повноважень органів територіальної самоорганізації населення у випадках, передбачених законом; 35) створення відповідно до законодавства комунальних аварійно-рятувальних служб, пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої та/або добровільної пожежної охорони, здійснення заходів щодо забезпечення їх діяльності; 36) забезпечення централізованого тимчасового зберігання архівних документів, нагромаджених у процесі документування службових, трудових або інших правовідносин юридичних і фізичних осіб на відповідній території, та інших архівних документів, що не належать до Національного архівного фонду; 37) вирішення питань управління побутовими відходами, знешкодження та захоронення трупів тварин; 38) організації місцевих ринків; 39) встановлення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад; 40) затвердження маршрутів і графіків руху місцевого пасажирського транспорту незалежно від форми власності, узгодження цих питань стосовно транзитного пасажирського транспорту у випадках, передбачених законодавством; 41) забезпечення утримання в належному стані кладовищ, інших місць поховання та їх охорони; 42) залучення підприємств, установ та організацій, що не належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту і зв'язку; 43) прийняття рішень про заборону торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі; 44) забезпечення в умовах воєнного стану реалізації державних гарантій, визначених законами України; 45) прийняття рішень про обстеження будівель і споруд, пошкоджених внаслідок бойових дій. Обстеження будівель і споруд, пошкоджених внаслідок бойових дій, здійснюється відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; 46) прийняття рішень про демонтаж будівель і споруд, які за результатами обстеження, визначеного пунктом 45 цієї частини, визнані аварійно небезпечними і такими, що становлять загрозу життю людей (крім об'єктів оборонного і спеціального призначення, об'єктів культурної спадщини та об'єктів, на які поширюється дія Закону України «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»). Розпорядження про демонтаж таких будівель і споруд вносяться до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України в Порядку ведення Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва; 47) прийняття рішень про внесення пропозиції до Ради національної безпеки і оборони України, погодженої обласною військовою адміністрацією, щодо здійснення примусового відчуження або вилучення рухомого майна, що використовується чи може використовуватися для забезпечення діяльності підприємств оборонно-промислового комплексу України і щодо якого існує ризик переривання його функціонування у зв'язку з перебуванням такого майна на території адміністративно-територіальної одиниці України, щодо якої існує загроза її тимчасової окупації та межі якої розташовані на відстані не більше 30 кілометрів від району ведення воєнних (бойових) дій або від тимчасово окупованої території.
Військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
За змістом частини шостої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», начальник військової адміністрації: 1) забезпечує на відповідній території додержання Конституції і законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організовує роботу відповідної військової адміністрації та здійснює керівництво її діяльністю, несе персональну відповідальність за виконання військовою адміністрацією покладених на неї повноважень; 3) призначає на посади та звільняє з посад посадових і службових осіб, інших працівників відповідної військової адміністрації; 4) є розпорядником бюджетних коштів; 5) представляє відповідну військову адміністрацію та територіальну громаду у відносинах із державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими об'єднаннями, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, громадянами; 6) звертається до суду щодо визнання незаконними актів органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади; 7) укладає від імені територіальної громади, відповідної військової адміністрації договори згідно із законодавством; 8) видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад). Накази, видані в межах повноважень місцевих рад, мають бути оприлюднені, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом; 9) веде особистий прийом громадян та забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та громадських об'єднань.
Здійснивши правовий аналіз вищенаведених приписів Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Бюджетного кодексу України, господарський суд встановив, що внаслідок утворення Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області на підставі Указу Президента України № 156/2022 від 21.03.2023 «Про утворення військової адміністрації» до Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області перешли відповідні публічно-владні повноваження, відповідні права та обов'язки органу місцевого самоврядування.
Разом з тим, господарський суд не вбачає підстави для висновку про те, що внаслідок утворення військової адміністрації на відповідній території така військова адміністрація несе боргові зобов'язання за договірними правовідносинами, які виникли між сільською, селищною, міською, районною в місті, районною, обласною радою та суб'єктами господарювання до утворення відповідної військової адміністрації.
Як було зазначено судом вище та визначено в частині 1 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Таким чином, здійснивши правовий аналіз вищенаведених приписів чинного законодавства України, господарський суд не вбачає підстави для висновку про те, що внаслідок утворення Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області на підставі Указу Президента України № 156/2022 від 21.03.2023 «Про утворення військової адміністрації» до Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області перешли зобов'язання Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області за договором підряду № 373 від 30.10.2020 в частині розрахунків в повному обсязі за виконані позивачем роботи та, як наслідок, обов'язок з примусового виконання рішення Господарського суду Київської області від 24.11.2021 у справі № 911/1574/21.
Щодо посилання заявника у заяві вх. № суду 2552/24 від 26.03.2024 про заміну сторони виконавчого провадження на те, що у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження суд замінює таку сторони її правонаступником, то суд встановив наступне.
Згідно з частиною 1 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Відповідно до ч. 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
За приписами ч. 1 ст. 106 Цивільного кодексу України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади.
Проте, як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Гостомельська селищна рада Бучанського району Київської області є зареєстрованою та не перебуває в процесі припинення.
Судом встановлено, що як станом на дату ухвалення Господарським судом Київської області рішення від 24.11.2021 у справі № 911/1574/21, так і станом на дату розгляду даної заяви в матеріалах справи і в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні відомості щодо припинення Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області.
Відомостей про те, що правонаступником Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області є Гостомельська селищна військова адміністрація Бучанського району Київської області матеріали справи та Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не містять.
При цьому суд наголошує на тому, що норми Закону України «Про правовий режим воєнного стану» не передбачають автоматичне припинення відповідної сільської ради в разі утворення на її території селищної військової адміністрації.
Також суд звертає увагу, що чинним законодавством України не передбачено автоматичного переходу договірних зобов'язань, взятих на себе селищною радою, яка не припинена, до утвореної відповідної селищної військової адміністрації.
Водночас, правовідносини у даній справі № 911/1574/21 виникли на підставі договору підряду № 373 від 30.10.2020, що укладений між Гостомельською селищною радою та Кооперативом «Асфальтобетонщик», який відповідно до п. 12.1 договору в частині розрахунків діє до їх повного виконання.
Будь-яких інших договорів або документів, на підставі яких суд міг би встановити правонаступництво Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області та зобов'язання останньої зі сплати заборгованості за виконані позивачем на користь відповідача роботи, матеріали справи не містять.
Крім того суд враховує, що Управління державної казначейської служби України в м. Ірпені Київської області листом № 02-06-08/218 від 28.04.2023 повідомило Виробничий кооператив «Кооператив «Асфальтобетонщик», що відповідно до ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» та розпорядження Гостомельської селищної військової адміністрації № 33 від 16.05.2022 року призупинено до дня припинення або скасування воєнного стану повноваження Гостомельської селищної ради. Листом також повідомлено, що безспірне списання коштів буде здійснено з рахунків боржника відповідно до Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 з моменту затвердження кошторисних призначень та відкриття відповідних асигнувань, тобто після поновлення повноважень Гостомельської селищної ради.
З огляду на наведене, суд відзначає, що призупинення до дня припинення або скасування воєнного стану повноважень Гостомельської селищної ради та неможливість здійснення безспірного списання коштів в рахунок погашення заборгованості Гостомельської селищної ради до моменту затвердження кошторисних призначень та відкриття відповідних асигнувань, тобто після поновлення повноважень Гостомельської селищної ради, не унеможливлює в подальшому примусове виконання рішення щодо стягнення коштів та не спростовує обов'язковості судового рішення, а примусове виконання рішення суду лише відтерміновується в часі та пов'язується із скасуванням на території України правого режиму воєнного стану та поновлення повноважень Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області.
З урахуванням встановлених судом обставин справи та наявних в матеріалах справи доказів, враховуючи, що в процесі розгляду даної заяви судом не встановлено, що до Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області перешли зобов'язання Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області за договором підряду № 373 від 30.10.2020 в частині розрахунків в повному обсязі за виконані позивачем роботи та, як наслідок, обов'язок з примусового виконання рішення Господарського суду Київської області від 24.11.2021 у справі № 911/1574/21, як і не встановлено того, що Гостомельська селищна рада Бучанського району Київської області припинена, ліквідована, реорганізована, а правонаступником усіх її прав та обов'язків є Гостомельської селищної військової адміністрації Бучанського району Київської області, а також з урахуванням того, що призупинення повноважень Гостомельської селищної ради Бучанського району Київської області є тимчасовим заходом, господарський суд дійшов висновку про відсутність підстав для замінити боржника у справі № 911/1574/21 - Гостомельську селищну раду Київської області, на Гостомельську селищну військову адміністрацію Бучанського району Київської області, у зв'язку із чим суд відмовляє у задоволенні заяви Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» про заміну сторони виконавчого провадження.
Враховуючи те, що суддя Сокуренко Л.В. з 06.04.2024 до 12.04.2024 включно перебувала у відрядженні, тому повний текст ухвали складено та підписано після виходу судді на роботу.
Керуючись ст. 234, 235, 334 Господарського процесуального кодексу України, ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», Господарський суд Київської області
1. У задоволенні заяви Виробничого кооперативу «Кооператив «Асфальтобетонщик» за вх. № суду 2552/24 від 26.03.2024 про заміну сторони виконавчого провадження відмовити.
2. Згідно ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Дана ухвала може бути оскаржена у порядку, встановленому статтею 256 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено та підписано 17.04.2024.
Суддя Л.В. Сокуренко