Ухвала від 16.04.2024 по справі 300/5527/23

УХВАЛА

16 квітня 2024 року

м. Київ

справа №300/5527/23

адміністративне провадження № К/990/13525/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стародуба О.П.,

перевірив касаційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року (суддя Тимощук О.Л.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2024 року (колегія у складі суддів Судова-Хомюк Н.М., Онишкевич Т.В., Сеник Р.П.)

у справі № 300/5527/23

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області

третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій.

УСТАНОВИВ:

У серпні 2023 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ; позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області (далі - ГУ НП в Івано-Франківській області, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (далі - ГУ ПФ України в Івано-Франківській області), в якому просив:

- визнати протиправними дії ГУ НП в Івано-Франківській області щодо відмови у підготовці та наданні до ГУ ПФ України в Івано-Франківській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023 у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон №2262-ХІІ ) та положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ №988);

- зобов'язати ГУ НП в Івано-Франківській області, підготувати та надати до ГУ ПФ України в Івано-Франківській області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2023, у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону № 2262-XII та з врахуванням положень постанови КМУ № 988, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.03.2023 перерахунку основного розміру пенсії.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2024, у задоволенні позову відмовлено.

05.04.2024 позивач подав касаційну скаргу, що надійшла 09.04.2024 до Верховного Суду, в якій просить скасувати рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2024, ухвалити нове рішення про задоволення позову.

Як на підставу касаційного оскарження, покликається на відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування норми права у подібних правовідносинах, а саме підвищення грошового забезпечення поліцейських у лютому 2023, що стало підставою для проведення перерахунку пенсій пенсіонерам-поліцейським. Починаючи з 01.02.2023, у позивача виникло право на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських за прирівняною із його посадою.

Перевіряючи наявність підстав для відкриття касаційного провадження, Суд виходить з такого.

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в ухвалі від 18.08.2023 про відкриття провадження вирішив питання про розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Згідно із п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

У цій справі оскаржуються дії територіального органу територіального управління Національної поліції щодо відмови у складанні та наданні довідки для перерахунку пенсії.

У такому разі, ухвалені у цій справі судові рішення відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню, крім випадків, якщо: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Доведення зазначених обставин та, відповідно, права на касаційне оскарження судових рішень у справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження, покладається на особу, яка подає касаційну скаргу.

Верховний Суд зауважує, що оцінка "виняткового значення", "значного суспільного інтересу" справи може бути зроблена виключно на підставі дослідження мотивів, відповідно до яких сам учасник справи вважає її такою, що має таке значення. Тому, особа, яка подає касаційну скаргу, має обґрунтувати наявність відповідних обставин у касаційній скарзі.

ОСОБА_1 у касаційній скарзі не підтверджує обставин, передбачених пп. «в» п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, не зазначає обставин, що вирізняли б цю справу з-поміж подібних справ цієї категорії спорів. Покликаючись на наявність підстави касаційного оскарження, передбаченої п. 3 ч. 4 ст. 328 КАС України, позивач не обґрунтовує, у чому саме полягає фундаментальне значення розгляду цієї справи для формування єдиної правозастосовної практики, не вказує приклади неоднакового застосування судами в інших справах у подібних правовідносинах Закону №2262-XII, постанови КМУ №988, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, інших норм матеріального чи процесуального права.

Таким чином, Суд не вбачає обставин, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, для відкриття касаційного провадження у справі, розглянутій за правилами спрощеного позовного провадження.

Крім того, Верховний Суд у постанові від 15.09.2023 у справі № 640/14205/21 сформулював правову позицію у подібних правовідносинах, яка зводиться до того, що " підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України є безумовною підставою для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ. грошове забезпечення поліцейських унормовано постановою № 988 та Порядком №260. Однак, з часу прийняття цих нормативно-правових актів, визначений ними розмір видів грошового забезпечення поліцейських не змінився.".

Суд апеляційної інстанції переглянув рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.10.2023, дійшов подібного висновку, що ГУ НП в Івано-Франківській області не має підстав складати та надавати до Пенсійного фонду довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного станом на лютий 2023 року, оскільки не відбулося підвищення його грошового забезпечення поліцейського за посадою (прирівняною посадою), з якої був звільнений.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 333 КАС України суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційну скаргу подано на судове рішення, що не підлягає касаційному оскарженню.

За викладених обставин, ОСОБА_1 слід відмовити у відкритті касаційного провадження.

Керуючись ст. 328, 333, 359 КАС України, Суд,-

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2023 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2024 року у справі №300/5527/23.

2. Копію ухвали про відмову у відкритті касаційного провадження разом з касаційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, є остаточною та не може бути оскаржена.

Суддя В.М. Кравчук

Суддя А.А. Єзеров

Суддя О.П. Стародуб