Постанова від 16.04.2024 по справі 300/6245/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/6245/23 пров. № А/857/21599/23

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Пліша М.А.,

суддів Курильця А.Р., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2023 року (головуючий суддя Боршовський Т.І., м. Івано-Франківськ) по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дії та бездіяльності протиправними,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо нездійснення позивачу нарахування та виплати пенсії, з урахуванням підвищення до пенсії як інвалідові війни 3-ї групи, відповідно до зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет України на 2023 рік», без обмеження її максимальним розміром; зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити з 01.12.2019 пенсію, з урахуванням підвищення до пенсії як інвалідові війни 3-ї групи, відповідно до зміни прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет України на 2023 рік», без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням раніше проведених виплат.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2023 року позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.12.2019 по 31.03.2023 пенсії в частині підвищення до пенсії як інвалідові війни 3 групи у розмірі 30% без врахування змін прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законами України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.12.2019 по 31.03.2023 пенсію з урахуванням підвищення до пенсії як інвалідові війни 3 групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законами України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет України на 2023 рік», з урахуванням проведених платежів.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 01.04.2023 пенсії з урахуванням підвищення до пенсії як інвалідові війни 3 групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.04.2023 пенсію з урахуванням підвищення до пенсії як інвалідові війни 3 групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», з урахуванням проведених платежів. У задоволенні решти позову відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ОСОБА_1 оскаржили його в апеляційному порядку. Управління просило рішення суду скасувати і ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

ОСОБА_1 просив скасувати рішення суду першої інстанції в частині не зазначення у резолютивній частині такого без обмеження пенсії максимальним розміром.

В апеляційній скарзі зазначає, що питання обмеження пенсії максимальним розміром вже було предметом судового розгляду у справі № 300/1629/22.

Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 у справі № 300/1629/22, що набрало законної сили 16.03.2023, є остаточним судовим рішенням, обов'язковим для виконання та врахування пенсійним органом під час обчислення розміру пенсійних виплат ОСОБА_1 з 01.12.2019 (дати, зазначеної у цьому рішенні суду від 08.11.2022 у справі № 300/1629/22).

Водночас, за обставин справи № 300/6245/23, судом не встановлено відповідних змін у законодавстві з моменту набрання законної сили рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 у справі № 300/1629/22, в частині прийняття органом законодавчої влади нових законодавчих приписів щодо встановлення обмеження максимального розміру пенсій для осіб, які отримують пенсію за вислугою років відповідно до Закону № 3668-УІ.

Натомість рішенням Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2022 від 12.10.2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 8 липня 2011 року № 3668-УІ зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. (копії довідок про безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України додатки № 7,8).

З врахуванням висновків вказаного рішення Конституційного Суду України Верховною Радою України не вносилися зміни в Закон № 2262-ХІІ в частині обмеження розміру пенсій, які призначені відповідно до вказаного Закону.

В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначає, що станом на 01.12.2019 розмір пенсії позивача становив 32410,38 грн. Тому виплату пенсії в перерахованому розмірі позивачу здійснено з 01.04.2023 року в сумі 32410,38 грн.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю ІІІ групи.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального статусу» особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність визначається Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» у 2019 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає: з 1 січня 2019 року - 1497 гривень, з 1 липня - 1564 гривні, з 1 грудня - 1638 гривень.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» у 2019 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень, з 1 липня - 1712 гривень, з 1 грудня - 1769 гривень.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» у 2019 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає: з 1 січня - 1769 гривень, з 1 липня - 1854 гривні, з 1 грудня - 1934 гривні.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» у 2019 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність складає: з 1 січня - 1934 гривні, з 1 липня - 2027 гривень, з 1 грудня - 2093 гривні.

Зазначає, що надбавка як інваліду війни 3 групи до пенсії позивача з 01.12.2019 встановлена та виплачується з урахуванням рішення суду від 08.11.2022 року по справі №300/1629/22.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Кодексом адміністративного судочинства України ч.1 ст. 5 визначено, що кожна особа має право звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

На момент звернення до суду з адміністративним позовом ОСОБА_1 не доказано, що Головне управління Пенсійного фонду в області обмежує розмір його пенсії максимальним розміром.

З огляду на зазначене вище, Головне управління вважає, що такі позовні вимоги є передчасними та безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.

Згідно п. 3 ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Згідно ч.1 та ч. 2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Заслухавши суддю доповідача, вивчивши матеріали справи, та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що такі не підлягають задоволенню з наступних міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах МВС України. Позивачу з 06.11.2015 виплачується пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, що підтверджується копіями долучених до відзиву на позов матеріалів за пенсійною справою № 0903004492 (МВС) (а.с. 49-62).

На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103, ГУ ПФ України в Івано-Франківській області здійснило з 01.01.2016 перерахунок пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015, на підставі відомостей довідки № 2634/8-18, виданої 22.03.2018 ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Івано-Франківській області.

Державна установа «Територіальне медичне об'єднання МВС України в Івано-Франківській області», з огляду на рішення окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 у справі № 826/12704/18 та постанову Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, видала позивачу довідку № 291 від 17.05.2021 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на листопад 2019 згідно постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 за прирівняною посадою поліцейського до тієї, яку він займав на день звільнення.

03.12.2021 Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення в справі № 300/3297/21, яким:

- визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області у проведенні з 01.12.2019 перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» від 17.05.2021 № 291;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», наказу Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Івано-Франківській області» від 17.05.2021 № 291, із врахуванням проведених платежів.

Вказане судове рішення набрало законної сили 05.01.2022.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.12.2021 у справі № 300/3297/21 ГУ ПФ України в області здійснило перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки від 17.05.2021 за № 291, що підтверджується розрахунком від 11.02.2022. Внаслідок перерахунку підсумок пенсії (з надбавками) склав 32516,94 грн., проте розмір пенсії обмежено «максимальним розміром» - 19340,00 грн.

08.11.2022 Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення в справі № 300/1629/22, яким:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.12.2019 без обмеження її розміру десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше проведених виплат.

Вказане судове рішення набрало законної сили 16.03.2023.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 у справі № 300/1629/22 ГУ ПФ України в області здійснило перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого з 01.04.2023 підсумок пенсії (з надбавками) склав 31339,01 грн., з них: основний розмір пенсії - 21173,80 грн.; індексація за 2022 рік - 2964,33 грн.; індексація за 2023 рік - 1500,00 грн.; надбавка учасник АТО учасник бойових дій - 523,25 грн.; надбавка учасник бойових дій (3 група) - 50,00 грн.; надбавка за проживання в гірській місцевості - 5127,63 грн. Розмір пенсії до виплати становить 32410,38 грн., що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 29.08.2023 (а.с. 60).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 01.09.2023 № 8351-8259/Є-02/8-0900/23 на заяву позивача від 18.08.2023, повідомило, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 у справі № 300/1629/22 проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 без обмеження максимальним розміром станом на дату, з якої судом зобов'язано здійснити такий перерахунок, тобто станом на 01.12.2019. Розмір підвищення інваліду війни відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» залишається незмінним при наступних перерахунках пенсії і при зміні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (а.с. 33).

Постановляючи рішення, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

За приписами частин другої та третьої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (набрала чинності з 01.01.2017) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Уразі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Водночас, як визначено статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» з урахуванням змін, внесених Законами від 24.12.2015 № 911-VIII, від 06.12.2016 № 1774-VIII (далі - Закон №3668-VI), максимальний розмір пенсії (...) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до (...) законів України (...) «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», (...), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Закон № 3668-VІ набрав чинності з 01.10.2011.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Законом № 3668-VI частину п'яту статті 43 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: «Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність».

Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлено, що особам з інвалідністю внаслідок війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються: особам з інвалідністю I групи - у розмірі 50 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи - 40 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, III групи - 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Як встановлено судом першої інстанції, згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 04.05.2023 ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 3 групи і має право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни, зокрема право на виплату передбаченої статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» підвищення до пенсії.

Розмір такого підвищення також встановлений статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та передбачає особам з ІІІ групою інвалідністю внаслідок війни пенсії підвищуються на 30 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Водночас, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, змінюється щороку та визначається статтею 7 Законом України «Про державний бюджет» на відповідний рік.

Так, в 2019 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, був визначений: з 01.01.2019 у розмірі 1497,00 грн., з 01.07.2019 - 1564,00 грн., з 01.12.2019 - 1638,00 грн. Таким чином, розмір підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи становив з 01.01.2019 у розмірі 449,10 грн., з 01.07.2019 - 469,20 грн., з 01.12.2019 - 491,40 грн.

У матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 за № 0903004492 (МВС) міститься протокол про перерахунок пенсії позивача від 01.12.2019, згідно якого встановлено, що позивачу під час визначення розміру пенсії враховано підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи в розмірі 491,40 грн. (а.с. 62).

У 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, був визначений: з 01.01.2020 у розмірі 1638,00 грн., з 01.07.2020 - 1712,00 грн., з 01.12.2020 - 1769,00 грн. Таким чином, розмір підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи становив з 01.01.2020 - 491,20 грн., з 01.07.2020 - 513,60 грн., з 01.12.2020 - 530,70 грн.

У 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, був визначений: з 01.01.2021 у розмірі 1769,00 грн., з 01.07.2021 - 1854,00 грн., з 01.12.2021 - 1934,00 грн. Таким чином, розмір підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи становив з 01.01.2021 - 530,70 грн., з 01.07.2021 - 556,20 грн., з 01.12.2021 - 580,20 грн.

У матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 за № 0903004492 (МВС) міститься протокол про перерахунок пенсії позивача від 19.09.2023, згідно якого встановлено, що позивачу під час визначення розміру пенсії з 01.08.2021 враховано підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи в розмірі 556,20 грн. (а.с. 56).

У 2022 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, був визначений: з 01.01.2022 у розмірі 1934,00 грн., з 01.07.2022 - 2027,00 грн., з 01.12.2022 - 2093,00 грн. Таким чином, розмір підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи становив з 01.01.2022 у розмірі 580,20 грн., з 01.07.2022 - 608,10 грн., з 01.12.2022 - 627,90 грн.

У матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 за № 0903004492 (МВС) міститься протокол про перерахунок пенсії позивача від 19.09.2023, згідно якого встановлено, що позивачу під час визначення розміру пенсії з 01.03.2022 враховано підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи в розмірі 580,20 грн. (а.с. 56).

У 2023 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений з 01.01.2023 у розмірі 2093,00 грн., а розмір підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи становить з 01.01.2023 - 627,90 грн.

В матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 за № 0903004492 (МВС) міститься протокол про перерахунок пенсії позивача від 19.09.2023, згідно якого встановлено, що позивачу під час визначення розміру пенсії з 01.03.2023 враховано підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи в розмірі 627,90 грн. (а.с. 59).

Отже, відповідач в період з 01.12.2019 по 31.03.2023 під час нарахування пенсії ОСОБА_1 визначив розмір підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи в розмірі 30% від чинних на час нарахування пенсії розмірів прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Водночас, загальний розмір пенсії позивача до виплати був обмежений «максимальним розміром»: з 01.01.2022 - 19340,00 грн., з 01.01.2023 - 20930,00 грн.

На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 у справі № 300/1629/22 ГУ ПФ України в області здійснило перерахунок пенсії позивача, зокрема, починаючи з 01.12.2019, внаслідок якого з 01.04.2023 розмір пенсії до виплати становить 32410,38 грн., що підтверджується протоколом про перерахунок пенсії від 29.08.2023 (а.с. 60), однак без підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи, право на отримання якої гарантовано статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що дії територіального органу ПФУ щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії інвалідові війни ІІІ групи слід визнати протиправними, оскільки суперечать Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Суд вірно вважав, що відповідач безпідставно не виплачує позивачу, нараховану йому за пенсійною справою № 0903004492 (МВС) з 01.12.2019 по 31.03.2023 пенсію з урахуванням підвищення до пенсії як інвалідові війни 3 групи, у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законами України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет України на 2023 рік».

Також, судом першої інстанції з'ясовано, що згідно протоколу про перерахунок пенсії (а.с. 60) відповідач взагалі безпідставно не нарахував та не виплатив ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2023 з урахуванням підвищення до пенсії як інвалідові війни 3 групи (стаття 13), відповідно до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», зазначивши натомість про виплату надбавки (підвищення) як учаснику АТО, учасник бойових дій (стаття 6).

З урахуванням наведеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що ефективним способом відновлення порушених відповідачем прав позивача буде зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.12.2019 по 31.03.2023 пенсію з урахуванням в її складі підвищення до пенсії як інвалідові війни 3 групи, розраховану в розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законами України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та «Про Державний бюджет України на 2023 рік», та з урахуванням уже проведених платежів, та зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.04.2023 пенсію з урахуванням підвищення до пенсії як інвалідові війни 3 групи у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», з урахуванням проведених платежів.

Суд апеляційної інстанції, також погоджується з висновками суду першої інстанції про відмову у задоволенні частини позовних вимог про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.12.2019 без обмеження максимальним розміром, оскільки такі вимоги є передчасними, тобто такими, що заявлені для захисту прав позивача, які ще не порушено відповідачем.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що доводи апеляційних скарг не заслуговують на увагу, суд першої інстанції вірно встановив обставини справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, відтак, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1, ч. 1 ст. 315, ст. 316, ст. 321, ст. 322, ст. 325, ст. 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2023 року у справі №300/6245/23 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя М. А. Пліш

судді А. Р. Курилець

О. І. Мікула