Постанова від 16.04.2024 по справі 280/8467/23

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2024 року м. Дніпросправа № 280/8467/23

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Шлай А.В., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.01.2024, (суддя суду першої інстанції Батрак І.В.), прийняте в порядку письмового провадження в м. Запоріжжі, в адміністративній справі №280/8467/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

11.01.2023 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

визнати протиправною бездіяльність відповідача 1 щодо зарахування до вислуги років позивача часу навчання в цивільних вищих навчальних закладах - “Міжнародний інститут державного та муніципального управління” з 01.09.1991 по 15.06.1996, “Запорізька державна інженерна академія” з 01.09.1999 по 04.07.2001 у межах п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби;

визнати протиправним та скасувати висновок комісії б/д б/н, прийнятий відповідачем 1 про стаж для виплати винагороди для вислуги років, яким визначений стаж служби позивача для виплати винагороди за вислугу років станом на 01.01.2018 в розмірі 14 років 00 місяців 13 днів;

визнати протиправним та скасувати наказ відповідача 1 від 16.01.2018 №26-о у частині встановлення позивачу стажу служби для виплати винагороди за вислугу років станом на 01.01.2018 в розмірі 14 років 00 місяців 13 днів;

зобов'язати відповідача 1 зарахувати позивачу до вислуги років, обчисленої в порядку, передбаченому для призначення пенсій, час навчання в цивільних вищих навчальних закладах - “Міжнародний інститут державного та муніципального управління” з 01.09.1991 по 15.06.1996, “Запорізька державна інженерна академія” з 01.09.1999 по 04.07.2001 у межах п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби;

зобов'язати відповідача 1 внести зміни до наказу відповідача 1 від 19.04.2021 №48-о (в редакції наказу відповідача 1 від 26.06.2023 №5 “Про внесення змін до наказу Головного управління ДФС у Запорізькій області від 19.04.2021 №48-о”), в якому зарахувати до вислуги років, обчисленої в порядку, передбаченому для призначення пенсій, час навчання в цивільних вищих навчальних закладах - “Міжнародний інститут державного та муніципального управління” з 01.09.1991 по 15.06.1996, “Запорізька державна інженерна академія” з 01.09.1999 по 04.07.2001 у межах п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби;

зобов'язати відповідача 1 підготувати (прийняти) та надати до відповідача 2 оновлений грошовий атестат та відповідні довідки у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням в процентній надбавці за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії часу навчання в цивільних вищих навчальних закладах - “Міжнародний інститут державного та муніципального управління” з 01.09.1991 по 15.06.1996, “Запорізька державна інженерна академія” з 01.09.1999 по 04.07.2001 у межах п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби;

зобов'язати відповідача 2 з врахуванням наданого відповідачем 1 оновленого грошового атестату та відповідних довідок у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії за вислугу років.

В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на дату звільнення вислуга років позивача становила 25 років 07 місяців 17 днів, що свідчить про те, що він набув право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. “а” ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”. Однак, до вислуги років при звільненні з податкової поліції не був зарахований час навчання в цивільному вищому навчальному закладі, після якого він був призначений на посаду до органу податкової поліції та було присвоєне спеціальне звання у межах п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, тобто 2 роки 6 місяців. Зауважує, що не погоджуючись із розрахунком вислугою років, звернувся до відповідача 1 із заявою, в якій просив здійснити перерахунок вислуги років та зарахувати до календарної вислуги років час навчання у вищому навчальному закладі, однак відповідач відмовив у задоволені заяви з посиланням на те, що в матеріалах особової справи позивача відсутні відомості щодо присвоєння офіцерського звання після закінчення навчального закладу.

Запорізький окружний адміністративний суд рішенням від 01.01.2024 в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовив.

Не погодившись з рішенням суду позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована фактично доводами адміністративного позову. Також, позивач зазначає, що після закінчення вищого навчального закладу, при прийняття його а службу до податкового органу, період навчання був зарахований із розрахунку 1 рік його навчання за 6 місяців служби, однак в 2018 році відповідач змінив розрахунок вислуги, що незаконно вплинуло на розмір грошового забезпечення у бік заниження.

Від відповідача, Головного управління ДФС у Запорізькій області, надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому посилаючись на необґрунтованість доводів позивача, відповідач просить рішення суду залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 працював з 12.09.1995 в органах державної податкової служби на посадах державної служби, з 18.12.2003 по 30.04.2021 (включно) проходив службу у податковій міліції.

Наказом ДПА України №96-о від 31.01.2003 позивачу присвоєне спеціальне звання лейтенант податкової міліції.

До вступу на службу до податкової міліції позивач закінчив навчання у вищих навчальних закладах, а саме: з 01.09.1991 по 15.06.1996 навчався у Міжнародному інституті державного та муніципального управління за спеціальністю “Правознавство”, з 01.09.1999 по 04.07.2001 - у Запорізькій державній інженерній академії на факультеті післядипломної освіти за спеціальністю “Облік та аудит”.

Зі змісту висновку комісії ГУ ДФС у Запорізькій області про стаж для виплати винагороди для вислуги років вбачається, що стаж служби позивача для виплати винагороди за вислугу років станом на 01.01.2018 визначений в розмірі 14 років 00 місяців 13 днів.

Наказом ГУ ДФС у Запорізькій області від 16.01.2018 №26-о позивачу встановлений стаж служби для виплати винагороди за вислугу років станом на 01.01.2018 в розмірі 14 років 00 місяців 13 днів.

Згідно з наказом від 19.04.2021 №48-о Головного управління ДФС у Запорізькій області позивача з 30.04.2021 звільнено з податкової міліції у запас Збройних Сил України. Відповідно до зазначеного наказу(в редакції наказу ГУ ДФС у Запорізькій області від 26.06.2023 №5), вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення складає 25 років 07 місяців 17 днів, у пільговому - не має.

З 01.05.2021 позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та йому призначена пенсія за вислугу років за умовами, визначеними Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Зі змісту оновленого грошового атестату від 17.07.2023 №1 вбачається, що календарна вислуга років позивача на момент звільнення зі служби складала 25 років 07 місяців 17 днів.

Позивач звертався до відповідача 1 із заявами від 29.06.2023 та від 10.09.2023 про зарахування йому до вислуги років, обчисленої в порядку, передбаченому для призначення пенсій, час навчання в цивільних вищих навчальних закладах - “Міжнародний інститут державного та муніципального управління” з 01.09.1991 по 15.06.1996, “Запорізька державна інженерна академія” з 01.09.1999 по 04.07.2001 у межах п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Листами від 05.07.2023 №124/6/08-01-01-ЛК та від 18.09.2023 №174/6/08/01-01-ЛК ГУ ДФС у Запорізькій області відмовила позивачу у такому зарахуванні з посиланням на те, що в матеріалах особової справи позивача відсутні відомості щодо присвоєння офіцерського звання після закінчення навчального закладу. Також щодо періоду навчання в цивільних навчальних закладах до надбавки за вислугу років повідомлено, що період вислуги років для нарахування пенсії та період для нарахування надбавки для вислуги років не є тотожними поняттями та законодавчо закріплені різними нормативно-правовими документами, а тому відповідно до наказу Мінфіну України №616, наказу ДПА України від 15.08.2008№313 та лист ДФС України від 15.09.2017 №24646/7/99-99-04-04-02-17 не передбачено.

Вважаючи бездіяльність щодо зарахування до вислуги років позивача часу навчання в цивільних вищих навчальних закладах - “Міжнародний інститут державного та муніципального управління” з 01.09.1991 по 15.06.1996, “Запорізька державна інженерна академія” з 01.09.1999 по 04.07.2001 у межах п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивач не має права на зарахування періоду навчання у цивільних ВНЗ у розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби, оскільки безпосередньо після закінчення ВНЗ йому не було присвоєно військового звання.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом. Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 12 Закону №2262-XII (у редакції, чинній станом на день призначення пенсії травень 2021 року) передбачено, що пенсія за вислугу років призначається:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

За змістом ч. 2 статті 17 Закону № 2262-ХІІ до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно зі ст. 17-2 Закону №2262-XII обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.

Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України та Національному антикорупційному бюро України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).

Пунктом 2 Порядку № 393 визначено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п'яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Таким чином, виходячи з системного тлумачення вищевказаних норм Закону №2262-ХІІ та Порядку № 393, можна зробити висновок про те, що законодавець встановив дві підстави для додаткового зарахування до вислуги років особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів податкової міліції часу їхнього навчання в навчальних закладах в межах до п'яти років, із розрахунку - один рік за шість місяців, а саме: 1) навчання у цивільних вищих навчальних закладах (незалежно від форми навчання); 2) навчання у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання за умови, що таке навчання було до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду.

Тобто, необхідною умовою для врахування років навчання у цивільному навчальному закладі у вислугу років осіб начальницького складу органів податкової міліції, є те, що за наслідками такого навчання студентам (слухачам, курсантам та іншим) присвоюється офіцерське (спеціальне) звання. Тобто, особа повинна отримати офіцерське (спеціальне) звання саме за результатами навчання, ще до вступу до органів податкової міліції.

Аналогічна правова позиція міститься у постановах Верховного Суду від 10.05.2019 по справі №823/1330/16, від 22.01.2020 по справі № 200/5111/19, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (ч. 5 ст. 242 КАС України).

Варто зазначити, що законодавець під визначенням “цивільні вищі навчальні заклади” мав на увазі ті навчальні заклади, в яких студенти (слухачі, курсанти та ін.) паралельно проходили військове навчання та отримували військову спеціальність - навчання на військових кафедрах та навчання у закладах зі спеціальним режимом навчання.

Як видно з матеріалів справи, офіцерське (спеціальне) звання позивач отримав не після закінчення навчального закладу в 2001 році, а при прийнятті на роботу до податкової міліції (2003рік).

За таких обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позивач не має право на зарахування до вислуги років періодів його навчання з 01.09.1991 по 15.06.1996 у Міжнародному інституті державного та муніципального управління та з 01.09.1999 по 04.07.2001 Запорізькій державній інженерній академії у межах п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, оскільки після їх закінчення військове звання йому не було присвоєно.

Посилання позивача на те, що до 2018 року період навчання позивача з 01.09.1991 по 15.06.1996 у Міжнародному інституті державного та муніципального управління та з 01.09.1999 по 04.07.2001 Запорізькій державній інженерній академії у межах п'яти років був врахований відповідачем з розрахунку 1 рік навчання за 6 місяців служби, не створюють підстав для задоволення позовних вимог, адже такий розрахунок суперечить ч. 2 ст.17 Закону № 2262-ХІІ. Тим більше, як зазначає сам позивач в 2018 році відповідачем змінено розрахунок вислуги років, та очевидно виправлено вказану помилку в розрахунку розміру вислуги років ОСОБА_1 .

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстави для зміни чи скасування рішення суду - відсутні.

Керуючись ст. 243, 308, 311, 315, 316, 321, 325 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01.01.2024 в адміністративній справі № 280/8467/23 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя А.В. Шлай

суддя А.А. Щербак