11 квітня 2024 р.Справа № 440/15524/23
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Курило Л.В.,
Суддів: Мельнікової Л.В. , Бегунца А.О. ,
за участю секретаря судового засідання Колесник О.Е.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.01.2024, головуючий суддя І інстанції: Н.Ю. Алєксєєва, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039, повний текст складено 29.01.24 року по справі № 440/15524/23
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укравіасервіс"
до Головного управління ДПС у Полтавській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю "УКРАВІАСЕРВІС" (далі також - ТОВ “УКРАВІАСЕРВІС”, позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Полтавській області (далі також - ГУ ДПС в Полтавській області, відповідач), в якому просив суд -
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0089060902 від 05.10.2023.
В обґрунтування позовних вимог вказав на протиправність оскаржуваного рішення, оскільки в ході проведення перевірки не була взята до уваги інформація позивача, надана з коригуючою довідкою від 31.08.2023 про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри ТОВ “УКРАВІАСЕРВІС” про технічне обслуговування (тип події 4, технічне обслуговування рівнеміра; дата події 30.08.2023) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. № 22686 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-7 та про технічне обслуговування (тип події 4, технічне обслуговування рівнеміра; дата події 30.08.2023) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, за в. № 22687 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-8. Вказана довідка від 31.08.2023 була прийнята ДПС України, що підтверджується відповідною квитанцією. Позивачем, з дотриманням вимог чинного законодавства України, облаштований акцизний склад рівнемірами-лічильниками, вони зареєстровані у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, інформація про технічне обслуговування рівнемірів по резервуарах №К7, №К8 подана до реєстру відповідно до вимог Порядку ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №891 від 22.11.2017.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 року адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Полтавській області від 05.10.2023 №0089060902.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Полтавській області на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684 грн.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначив, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставин, що мають значення для справи та невірно застосовані норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що оскільки встановлені за наслідком проведеної перевірки порушення позивачем положень п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України (далі - ПК України) внаслідок необладнання рівнемірами-лічильниками введених в експлуатацію двох резервуарів, які розташовані на акцизному складі з уніфікованим №1002288 підтверджуються належними доказами, то суд першої інстанції дійшов неправомірного висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення. Посилання позивача, з якими погодився суд першої інстанції, на факт технічного обслуговування рівнеміра вважає необґрунтованими, оскільки згідно з коригуючою довідкою від 31.08.2023 про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» було подано інформацію про технічне обслуговування тип події 4, технічне обслуговування рівнеміра; дата події 30.08.2023) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. № 22686 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-7 та про технічне обслуговування (тип події 4, технічне обслуговування рівнеміра; дата події 30.08.2023) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. № 22687 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-8. Вказана довідка від 31.08.2023 була прийнята 31.08.2023 о 15:31:22 годині ДПС України, що підтверджується відповідною квитанцією, коли фактична перевірка розпочалася, згідно направлень на фактичну перевірку, 31.08.2023 о 11:15 годині, що свідчить про те, що коригуюча довідка була подана після початку перевірки та встановлення порушення.
Позивач надав письмовий відзив на апеляційну скаргу, в якому просив залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Відповідно до ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду справи, що ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального з 29.07.2019. Основним видом діяльності позивача є: допоміжне обслуговування авіаційного транспорту. Як платник податків за основним місцем обліку позивач перебуває в Головному управління ДПС у Полтавській області. ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» відповідно до ліцензійного реєстру отримало ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за наявності місць оптової торгівлі № 990514201900095 терміном дії з 01.07.2019 до 01.07.2024.
На підставі наказу ДПС України про проведення фактичної перевірки від 30.08.2023 №700 та направлень на проведення фактичної перевірки від 30.08.2023 №93/ж3/99-00-09-03-01/36504056, №94/ж3/99-00-09-03-01/36504056, відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України, була проведена фактична перевірка ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального здійснювалась за адресою місця провадження діяльності, яка зазначена у ліцензії на право оптової торгівлі пальним за наявності місць оптової торгівлі: Київська область, Бориспільський р-н,, Бориспіль-7, ДП МА «Бориспіль» з відома та у присутності начальника складу ПММ ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» ОСОБА_1 та енергетика ОСОБА_2 .
При проведенні фактичної перевірки співробітниками ДПС України обстежено місце провадження діяльності, (акцизний склад уніфікований №1002288) встановлено наявність резервуарів в кількості 7 (сім) одиниць: надземні сталеві вертикальні резервуари (РВС) в кількості 5 (п'ять) одиниць з номерами К1, К2, КЗ, К4, К5 та підземні сталеві горизонтальні резервуари типу (РГС) в кількості 2 (дві) одиниці.
Встановлено, що дані про реєстрацію резервуарів, ємностей та вимірювальних приладів ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» зареєструвало в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі:
№К1 (РВС-700) обладнаний рівнеміром-лічильником TankRadar L/2 ТH2000 серійний (ідентифікаційний) №15428. Фактично, резервуар №К1 обладнаний рівнеміром-лічильником, що підтверджується актом обстеження від 31.08.2023.
№К2 (РВС-700) обладнаний рівнеміром-лічильником TankRadar L/2 ТH2000 серійний (ідентифікаційний) №15426. Фактично, резервуар №К2 обладнаний рівнеміром-лічильником, що підтверджується актом обстеження від 31.08.2023.
№КЗ (РВС-700) обладнаний рівнеміром-лічильником TankRadar L/2 ТH2000 серійний (ідентифікаційний) №10555, Фактично, резервуар № КЗ обладнаний рівнеміром-лічильником, що підтверджується актом обстеження від 31.08.2023.
№К4 (РВС-1500) обладнаний рівнеміром-лічильником TankRadar L/2 ТH2000 серійний (ідентифікаційний) №10558. Фактично, резервуар №К4 обладнаний рівнеміром-лічильником, що підтверджується актом обстеження від 31.08.2023.
№К5 (РВС-1500) обладнаний рівнеміром-лічильником TankRadar L/2 ТH2000 серійний (ідентифікаційний) №10556. Фактично, резервуар №К5 обладнаний рівнеміром- лічильником, що підтверджується актом обстеження від 31.08.2023.
№К7 (РГС-25) відповідно довідки розпорядника акцизного складу обладнаний рівнеміром-лічильником «перетворювач магнітний поплавковий ПМП-201 серійний (ідентифікаційний) №22686. Фактично, резервуар №К7 не обладнаний рівнеміром-лічильником, що підтверджується актом обстеження від 31.08.2023 та наданими поясненнями до акту перевірки.
№К8 (РГС-25) відповідно довідки розпорядника акцизного складу обладнаний рівнеміром-лічильником «перетворювач магнітний поплавковий ПМП-201 серійний (ідентифікаційний) №22687. Фактично, резервуар №К8 не обладнаний рівнеміром-лічильником, що підтверджується актом обстеження від 31.08.2023 та наданими поясненнями до акту перевірки.
Таким чином, встановлено 2 (два) резервуари, (РГС-25 №К7, №К8) які не обладнані рівнемірами-лічильниками, що підтверджується актом обстеження від 31.08.2023 та наданими поясненнями до акту перевірки енергетика ОСОБА_2 .
За результатами перевірки складений акт №31/ж5/99-00-09-03-01/36504056 від 11.09.2023 (а.с.11-18) у висновках якого встановлено про порушення позивачем положень п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, а саме: необладнання рівнемірами-лічильниками введених в експлуатацію двох резервуарів, які розташовані на акцизному складі з уніфікованим №1002288.
ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» подало до ДПС України заперечення на акт перевірки №31/ж5/99-00-09-03-01/36504056 від 11.09.2023 (а.с.27-33).
ГУ ДПС у Полтавській області прийняте податкове повідомлення-рішення №0089060902 від 05.10.2023 про застосування до ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 40 000 грн.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку про підтвердження позивачем наявності в резервуарах ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22686 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-7 та перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22687 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-8 та належне виконання ним законодавчо встановленого обов'язку по внесенню до електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів та надсилання розпорядником акцизного складу ТОВ «УКРАВІАСЕВІС» до Реєстру протягом 24 годин з моменту закінчення таких робіт, а саме: подання інформації про технічне обслуговування (тип події 4, технічне обслуговування рівнеміра; дата події 30.08.2023) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22686 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-7 та про технічне обслуговування (тип події 4, технічне обслуговування рівнеміра; дата події 30.08.2023) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22687 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-8. Оскільки відповідачем не досліджено інформаційно-аналітичні дані Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів про розпорядників акцизних складів, наявні у них акцизні склади, розташовані на акцизних складах резервуари, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники, їх серійні (ідентифікаційні) номери та не враховані такі дані в ході проведення фактичної перевірки 11.09.2023, тому висновки податкового органу про порушення позивачем вимог п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України, а саме: необладнання рівнемірами-лічильниками введених в експлуатацію двох резервуарів, які розташовані на акцизному складі з уніфікованим №1002288 є помилковими, а спірне податкове повідомлення-рішення - протиправним.
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про наступне.
Згідно з пп. 19-1.1.14, п. 19-1.1 ст. 19-1 ПК України, контролюючі органи здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері.
Відповідно до пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 ПК України, фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками.
За приписами п. 80.2 ст. 80 ПК України, фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча відповідних підстав.
Згідно з абз 1 пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Відповідно до абз 4 пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Згідно з абзацами 1, 2 п. 128-1.1 ст. 128 ПК України, необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового, та/або масового витратоміра на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, та/або місці отримання/відпуску спирту етилового у виробництво продукції, визначеної у підпунктах «д»-«ж» підпункту 229.1.1 пункту 229.1 статті 229 цього Кодексу - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20 000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового, та/або масовий витратомір.
Верховним Судом у постанові від 19 січня 2023 року (справа № 580/9246/21) сформовано правову позицію про те, що застосування п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України можливе виключно у випадку необладнання та/або відсутності реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, як передбачено диспозицією вказаної норми.
Постановою Кабінету Міністрів України №891 від 22.11.2017 затверджений «Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів».
За приписами пунктів 5, 6, 8, 12, 15 вказаного Порядку передбачено:
5. Електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять:
інформацію про розпорядника акцизного складу (найменування, реєстраційні дані, реквізити документів, на підставі яких здійснюється експлуатація акцизного складу);
інформацію про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (адреса, правовстановлюючі документи на споруди та приміщення акцизного складу) з уніфікованим номером кожного акцизного складу, який автоматично присвоєно в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, з уніфікованою нумерацією кожного акцизного складу та всі резервуари (їх кількість, тип, ємність) з уніфікованою нумерацією кожного резервуара, розташовані на акцизних складах;
інформацію про акцизний склад з уніфікованим номером в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, розташовані на такому акцизному складі резервуари з уніфікованою нумерацією, про назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери витратомірів, установлених у кожному місці відпуску пального шляхом наливу з акцизного складу, та назви, моделі, серійні (ідентифікаційні) номери рівнемірів, установлених на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на такому акцизному складі;
дату встановлення, заміни, опломбування, технічного обслуговування, ремонту, повірки, калібрування витратоміра, рівнеміра, резервуара, відомості щодо організацій та осіб, які проводили такі роботи.
6. Електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену у підпунктах 1-4 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів одноразово до початку введення в дію Реєстру та в разі зміни такої інформації.
8. До електронних документів для наповнення Реєстру вноситься інформація про:
витратоміри та резервуари, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства;
рівнеміри, які відповідають вимогам законодавства та мають позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, що проведені відповідно до законодавства.
У разі встановлення, заміни, ремонту, технічного обслуговування витратомірів, рівнемірів та резервуарів інформація про такі події до електронних документів для наповнення Реєстру вноситься та надсилається розпорядником акцизного складу до Реєстру протягом 24 годин з моменту закінчення таких робіт.
12. Формат даних, структура Реєстру та форма електронних документів для наповнення Реєстру визначаються Мінфіном.
15. Реєстрацією у Реєстрі розпорядників акцизних складів, акцизних складів, резервуарів, прийнятих в експлуатацію, витратомірів та рівнемірів у розрізі акцизних складів є прийняття надісланих розпорядником акцизного складу електронних документів для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 1-4 і 6 пункту 5 цього Порядку.
Відповідно до пункту 13 Постанови КМУ №891 від 22.11.2017 інформація, що міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підпунктом 19-1.1.14 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України та абзацом першим пункту 230.1 статті 230 ПК України.
Наказом Міністерства фінансів України №944 від 27.11.2018 затверджено «Формат даних та структура єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі.
Пунктами 1, 2, 5 вказаного Наказу передбачено:
1. Реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1).
2. Реєстр містить інформацію щодо:
1) виду електронних документів - основні або коригуючі...; 6) рівнемірів, встановлених на резервуарах, зокрема: назви (моделі) рівнемірів у вигляді текстових символів; серійних (ідентифікаційних) номерів рівнемірів (також зазначається під час подання інформації, опис якої встановлено підпунктом 13 цього пункту); дати події; типу події: встановлення рівноміра на резервуар / вилучення рівноміра з резервуара / опломбування рівнеміра / технічне обслуговування рівнеміра / повірка / калібрування рівнеміра; 20) обов'язково заповненої під час складання основної та коригуючої довідок останньої графи усіх таблиць, зокрема: типу дії: « 1» - включення використовується під час заповнення основної та коригуючої довідок, « 2» - вилучення використовується під час заповнення коригуючої довідки.
Коригування може бути трьох видів: вид 1 - вилучення вже наданої інформації: у вибраній таблиці зазначаються дані рядка (у тому числі номер рядка), вказані в основній довідці з урахуванням усіх наданих коригувань, зазначається тип дії « 2»; вид 2 - додання нової інформації: у вибраній таблиці зазначається новий номер рядка, заповнюються всі поля цього рядка, зазначається тип дії « 1»; вид 3 - зміна раніше наданої інформації: спочатку здійснюється коригування виду 1, потім коригування виду 2;
5. Надсилання довідок до Реєстру: основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу.
Як правомірно враховано судом першої інстанції, на виконання вказаних норм закону згідно з коригуючою довідкою від 21.12.2021 про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» було подано інформацію про встановлення (тип події 1, встановлення рівнеміра на резервуар) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22686 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-7 та встановлення (тип події 1, встановлення рівнеміра на резервуар) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22687 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-8.
Вказана довідка від 21.12.2021 була прийнята ДПС України, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.34-37).
На виконання наказу «про перевірку стану технічного обладнання та устаткування» №19/2-од від 09.06.2023 у період з червня по вересень 2023 року проводилося планове обстеження та перевірка законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, в т.ч. мало місце зняття рівнемірів для їх технічного обслуговування (а.с.45).
Так, згідно з коригуючою довідкою підприємства від 31.08.2023 про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» було подано інформацію про технічне обслуговування (тип події 4, технічне обслуговування рівнеміра; дата події 30.08.2023) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22686 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-7 та про технічне обслуговування (тип події 4, технічне обслуговування рівнеміра; дата події 30.08.2023) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22687 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-8 (а.с.38-39).
Вказана довідка від 31.08.2023 була прийнята ДПС України, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.40-41).
Після завершення робіт з технічного обслуговування рівнеміри були встановлені на резервуари ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС», що підтверджується коригуючою довідкою від 12.09.2023 про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри, ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС», якою було подано інформацію про встановлення (тип події 1, встановлення рівнеміра на резервуар) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22686 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-7 та про встановлення (тип події 1, встановлення рівнеміра на резервуар) перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22687 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-8 (а.с.42-43).
Вказана довідка від 12.09.2023 була прийнята ДПС України, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.44).
На підтвердження наявності в ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» рівнемірів у резервуарах К-7, К-8 позивач надавав відповідачу свідоцтво ДП «Укрметртестстандарт» про повірку рівнеміра (перетворювач магнітний поплавковий ПМП-201), зав. №22686, чинне до 20.12.2023 та свідоцтво ДП «Укрметртестстандарт» про повірку рівнеміра (перетворювач магнітний поплавковий ПМП-201), зав. №22687, чинне до 20.12.2023 (а.с.25, 26).
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про підтвердження наявності в резервуарах ТОВ «УКРАВІАСЕРВІС» перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22686 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-7 та перетворювача магнітного поплавкового ПМП-201, зав. №22687 (рівнемір) на резервуар горизонтальний стальний РГС-25 К-8, а також належне виконання позивачем законодавчо встановленого обов'язку по внесенню до електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів та надсилання розпорядником акцизного складу ТОВ «УКРАВІАСЕВІС» до Реєстру протягом 24 годин з моменту закінчення таких робіт.
При цьому, оскільки діюче законодавство не пов'язує можливість зняття та проведення технічного обслуговування засобів вимірювання техніки з початком проведення перевірки, тому колегія суддів відхиляє посилання скаржника на те, що довідка від 31.08.2023 була прийнята ДПС України вже після початку фактичної перевірки.
Крім того, колегія суддів зазначає, що наказ товариства про перевірку стану технічного обладнання та устаткування прийнятий раніше, ніж було призначено перевірку (09.06.2023 року), підприємство не повідомлялось про призначення перевірки до моменту виходу на її проведення (31.08.2023 року), а факт зняття рівнемірів для їх технічного обслуговування до моменту початку перевірки підтверджується письмовими поясненнями працівників підприємства, що долучені до акту перевірки.
Таким чином, встановлені судом обставини спростовують висновки податкового органу про наявність в діях позивача порушень вимог п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, а саме: необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що спірне податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Інші доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права та при дотриманні норм процесуального права, повно і всебічно з'ясовані обставини в адміністративній справі з наданням оцінки всім аргументам учасників справи, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують з наведених вище підстав.
Колегія суддів враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у апеляційному провадженні), сформовану, зокрема у справах “Салов проти України” (№ 65518/01; пункт 89), “Проніна проти України” (№ 63566/00; пункт 23) та “Серявін та інші проти України” (№ 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії” (Ruiz Torija v.Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 1-3 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Приписами п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України встановлено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Згідно зі ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи те, що рішення суду прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів не виявила підстав для його скасування.
Керуючись ст. ст. 229, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області залишити без задоволення.
Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 24.01.2024 по справі № 440/15524/23 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Л.В. Курило
Судді Л.В. Мельнікова А.О. Бегунц
Повний текст постанови складено 16.04.2024 року