справа №380/4766/24
16 квітня 2024 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Єрьоміна Вікторія Анатоліївна, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.10.2022 №с/9222 про розмір грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.10.2022 №с/9222 про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення з 01.01.2018 по 31.03.2019, із врахуванням раніше виплачених сум.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ. ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) було видано довідку від 24.10.2022 №с/9222 про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 05.03.2019 (далі - довідка від 24.10.2022 №с/9222), на підставі якої здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019. Звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії на підставі цієї довідки з 01.01.2018 (з дати проведення масового перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»), у задоволенні якої відповідач відмовив. Для відновлення порушеного права звернувся з цим позовом до суду.
Відповідачем позову не визнано з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у тому, що на виконання пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» пенсійним органом з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії позивача з оновленого грошового забезпечення (окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років), визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 у справі № 380/3770/23 проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24.10.2022 №с/9222 з 01.04.2019. Стверджує про виникнення права позивача на перерахунок пенсії з врахуванням додаткових видів грошового забезпечення після скасування пунктів 1,2 Постанови №103, тобто з 01.04.2019. Водночас, скасування пунктів 1,2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 не дає позивачу права на здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2018 на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, у якій зазначені додаткові види грошового забезпечення. Вказує на відсутність у чинному законодавстві норм, які б передбачали здійснення перерахунку пенсії за період, що передує відповідним обставинам, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Вважає, що позивачем пропущено строки звернення до суду, оскільки такий звернувся в березні 2024 року з позовом про перерахунок пенсії з 01.01.2018. Просить відмовити в позові.
Ухвалою від 07.03.2024 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідачем 29.03.2024 (вх. №6709ел) подано відзив на позовну заяву.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та з вересня 2011 року отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.05.2023 у справі № 380/3770/23 ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 24.10.2022 №с/9222 з 01.04.2019, в яку включено додаткові види грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 05.03.2019.
Вказані обставини визнаються сторонами.
Представник позивача 18.12.2023 звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про проведення з 01.01.2018 по 31.03.2019 перерахунку та виплати основного розміру пенсії відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення та виплатити заборгованість.
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 08.01.2024 №570-37493/А-52/8-1300/24 відмовило з відсутності підстав проведення такого перерахунку, оскільки після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якими було передбачено проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №704, Урядом не приймалося інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсії.
Вважаючи відмову у проведенні перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 1 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 01.03. 2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 2 Постанови №103 визначено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.03.2018 у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Постановою №103 внесено також такі зміні до Порядку №45:
- пункт 5 викладено в такій редакції: «Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням».
- додаток 2 до Порядку № 45 викладено в новій редакції, в якій довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, не містить таких складових грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Відповідно до статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 43 Закону №2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно із частинами другою та третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Порядок перерахунку пенсій врегульований pозділом VIIІ «Порядок перерахунку пенсій» Закону №2262-ХІІ.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, перерахунок раніше призначених пенсій визначено статтею 63 Закону №2262-ХІІ, а Кабінету Міністрів України надано лише право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених цією статтею.
При цьому обчислення пенсіі? встановлюється статтею 43 Закону N2262-XII, яка має загальнии? характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсіи?, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами виходячи зі змісту процитованого Закону.
Законодавець делегував уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсіи? особам, звільненим з віи?ськовоі?? служби, та деяким іншим категоріям осіб.
До повноважень Кабінету Міністрів Украі?ни не входить зміна структури грошового забезпечення, натомість приводом для перерахунку пенсіи? є підвищення грошового забезпечення відповідних категоріи?, саме розмір якого (а не и?ого складові) може змінюватись Кабінетом Міністрів Украі?ни.
Абзац 3 статті 1-1 Закону № 2262-XII містить безумовне застереження про те, що зміна умов і норм пенсіи?ного забезпечення осіб, звільнених з віи?ськовоі? служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здіи?снюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону Украі?ни «Про загальнообов'язкове державне пенсіи?не страхування» від 09.07.2003 №1058-IV
Конституціи?нии? Суд Украі?ни у Рішенні від 13 травня 2015 року за №4-рп/2015 у справі щодо офіціи?ного тлумачення положень частини третьоі? статті 63 Закону №2262-XII наголосив на тому, що виключно Верховна Рада Украі?ни шляхом прии?няття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсіи? віи?ськовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів Украі?ни вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсіи?не забезпечення, керуючись Конституцією та законами Украі?ни.
Частиною другою статті 6 КАС передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судовоі? практики Європеи?ського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенціі? про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своі?м маи?ном. Ніхто не може бути позбавлении? своєі? власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здіи?снювати контроль за користуванням маи?ном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Право на пенсію підпадає під сферу діі? статті 1 Протоколу першого до Конвенціі?, якщо за національним законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат в рамках національноі? системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах доти, доки виплати передбачено законодавством.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.
Отже, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку №45, яка діяла до зазначених змін.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19 дійшла наступного висновку:
«Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом №2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.
Відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами оскаржувані пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.
Аналогічну правову позицію висловлювала і Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постанові від 13 січня 2021 року у зразковій справі № 440/2722/20 (Пз/9901/14/20).
Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 у справі № 913/204/18, від 10.03.2020 у справі № 160/1088/19).
Така ж правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10 лютого 2016 року у справі № 537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 КАС (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України, а закон.
Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС, а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.»
Верховний Суд у справі № 380/103/22 з аналогічними правовідносинами не знайшов підстав для відступу від зазначених правових висновків при розгляді цієї справи та, враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду у постанові від 30.01.2019 у справі №755/10947/17 про те, що незалежно від того чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду, виснував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи.
Верховний Суд у справі № 380/103/22 дійшов висновку про необхідність перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18.
У відповідності до положень частини п'ятої статті 242 КАС України суд враховує при розгляді цієї справи правові висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 11.08.2023 у справі № 380/103/22.
Таким чином, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки від 24.10.2022 №с/9222 порушує його право на отримання пенсії у визначеному чинним пенсійним законодавством розмірі.
Суд звертає увагу на те, що матеріали справи не містять доказів вчинення відповідачем дій, спрямованих на перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 24.10.2022 №с/9222, що дає підстави стверджувати про бездіяльність відповідача.
За своєю правовою природою бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, тобто не вчинення ним дій (невиконання обов'язків, завдань), які він зобов'язаний вчинити (виконати) відповідно до норм чинних законодавчих актів.
Таким чином, відповідач, відмовивши позивачу у перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки від 24.10.2022 №с/9222, допустив бездіяльність.
Щодо строку звернення до суду з даним позовом, суд виходить із правової позиції Верховного Суду, висловленої у постанові від 20.07.2023 №420/8355/22, яка полягає у помилковості застосування судами попередніх інстанціи? шестимісячного строку звернення до суду, встановленого статтею 122 КАС Украі?ни, виходячи із такого.
Пенсія за віком призначається конкретніи? особі на підставі наявного страхового стажу та розміру заробітноі? плати, яку вона отримувала, та відповідно до відрахувань до спеціального фонду один раз та виплачується державою протягом всього життя пенсіонера, крім виняткових випадків, що можуть бути встановлені законом. Водночас пенсія стає «нарахованою» в момент призначення пенсіі? і залишається такою («нарахованою») до і??і? черговоі? зміни.
У свою чергу, спеціальне законодавство у сфері соціального захисту, а саме стаття 46 Закону № 1058-IV, визначає, що нараховані суми пенсіі?, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулии? час без обмеження будь- яким строком з нарахуванням компенсаціі? втрати частини доходів.
Аналіз зазначених положень статті 46 Закону №1058-IV свідчить про те, що в Украі?ні не існувало та не існує на сьогодні жодного строкового обмеження стосовно виплати пенсіі? у визначеному законодавством та безспірному розмірі за минулии? час, яку особа не отримувала з вини держави в особі і?і? компетентних органів.
Таким чином, у разі, якщо за законодавством особа має обґрунтоване право на отримання виплат у межах національноі? системи соціального забезпечення та якщо відповідні умови дотримано, органи влади не можуть відмовити у таких виплатах до тих пір, поки такі виплати передбачено законодавством. Конституція Украі?ни та Закон № 1058-ІV гарантують всім громадянам Украі?ни, за певних умов, право на матеріальне забезпечення у вигляді пенсіи?.
Зазначене прямо впливає на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсіі? у більшому розмірі. Тому застосовування шестимісячного строку звернення до адміністративного суду, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС Украі?ни, матиме наслідком неможливість реалізувати позивачем такого права, передбаченого діючим законодавством Украі?ни.
Відповідно до правової позиції Великоі? Палати Верховного Суду Украі?ни від 24 червня 2020 року за результатами перегляду рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковіи? справі №160/8324/19, перерахунок пенсіи? у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категоріи? віи?ськовослужбовців, осіб, які мають право на такии? перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категоріи? осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та преміи? у розмірах, встановлених законодавством, не проведении? з вини органів Пенсіи?ного фонду Украі?ни та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсіі?, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідачем вказаного обов'язку не виконано.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що відмова у здійсненні перерахунку пенсії позивача за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 на підставі довідки від 24.10.2022 №с/9222 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 свідчить про бездіяльність відповідача, яка не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому першу позовну вимогу слід задовольнити шляхом визнання такої бездіяльності протиправною.
Друга позовна вимога є похідною від першої, тому також підлягає до задоволення шляхом зобов'язання відповідача провести з 01.01.2018 по 31.03.2019 перерахунок пенсії позивача на підставі довідки від 24.10.2022 №с/9222 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Оцінюючи зібрані у справі докази в сукупності та мотиви суду щодо кожної з позовних вимог, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично не сплачувався, відсутні підстави для вирішення питання щодо судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у проведенні з 01.01.2018 по 31.03.2019 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 24.10.2022 №с/9222.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 по 31.03.2019 пенсію на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення від 24.10.2022 №с/9222, з урахуванням окладу за посадою, військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, та здійснити її виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О. П. Хома