Рішення від 15.04.2024 по справі 380/28338/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2024 рокусправа № 380/28338/23

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Львівській області про зобов'язання вчинити дії.

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090), в якому просить суд:

-зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Львівській області подання про повернення помилково сплачених ОСОБА_1 коштів в сумі 38888,74грн. згідно з вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4247-51 У від 08.02.2022 згідно з квитанцією AT «Ощадбанк» від 07.04.2023.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачка зазначила, що Головним управлінням ДПС у Львівській області не розглянуто по суті і не задоволено її заяву щодо повернення невірно сплачених грошових зобов'язань на рахунок в установі банку AT «Ощадбанк» відповідно до квитанції від 07.04.2023 №1. Вказані обставини стали підставою звернення до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою від 04.12.2023 відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Відповідач - Головне управління ДПС у Львівській області, з позовними вимогами не погоджується, вважаючи їх необґрунтованими з підстав, викладених у письмовому відзиві на позовну заяву.

Відповідач зазначає, зокрема, що ФОП ОСОБА_1 з 03.04.1998 зареєстрована за основним місцем обліку в ГУ ДПС у Львівській області, 79053, м. Львів, вул. Виноградна, 4, кв. 1), знаходиться в « 0» стані - ПЛАТНИК ПОДАТКIВ ЗА ОСНОВНИМ МIСЦЕМ ОБЛIКУ, перебуває на загальній системі оподаткування. Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 по справі №380/437/23 задоволено позов ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Львівській області про визнання протиправною та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 08.02.2022 №Ф-4247-51У на суму 38888,74 грн. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2023 по справі №380/437/23 апеляційну скаргу ГУ ДПС у Львівській області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 року у справі №380/437/23 - без змін. Ухвалою Верховного суду в складі Касаційного адміністративного суду від 15.08.2023 року по справі №380/437/23 відмовлено у відкритті касаційного провадження. Головне управління ДПС у Львівській області повідомляє, що по рішення Львівського окружного адміністративного сулу від 28.02.2023 року по справі №380/437/23 за позовом ОСОБА_1 (про скасування податкової вимоги про сплату боргу з ЄСВ № Ф-4247-51У від 08.02.2022 скасовано, однак скасування податкової вимоги не призвело до погашення боргу. Тому просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Із заяв по суті справи, які подані сторонами, видно, що позивачці була виставлена вимога про сплату боргу з ЄСВ №Ф-4247-51У від 08.02.2022 на суму 38888,74грн., яка була скасована судом (судове рішення набрало законної сили 01.08.2023), і відомості про яку було внесено до інтегрованої картки платника.

Водночас як зазначає позивачка, нею 06.04.2023 помилково було сплачено 38888,74грн. у виконавчому провадженні №70436321, відкритому по примусовому виконанні вимоги про сплату боргу з ЄСВ №Ф-4247-51У від 08.02.2022.

Для об'єктивного розгляду справи по суті суду необхідно було встановити інформацію щодо обліку сплачених 06.04.2023 позивачкою 38888,74грн., яка міститься в ІКП стосовно позивачки за період 2022-2023 роки з метою оцінки статусу позивачки як неналежного платника ЄСВ, що надалі дасть можливість виснувати чи кошти у сумі 38888,74грн були сплачені нею 06.04.2023 помилково.

Тому, ухвалою суду від 27.02.2024 витребувано у Головного управління ДПС у Львівській області копію інтегрованої картки платника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2022-2023 роки та вказані докази зобов'язав надати протягом (10) десяти днів з дня отримання цієї ухвали.

Також, ухвалою суду від 27.02.2024 продовжено строк розгляду справи до отримання судом документів, які суд витребував відповідно до ухвали про витребування доказів від 27.02.2024 у цій справі.

На виконання ухвали суду від 27.02.2024 про витребування доказів Головне управління ДПС у Львівській області надало копію інтегрованої картки платника ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2022-2023 роки.

Суд встановив таке.

08.02.2022 Головним управлінням ДПС у Львівській області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4247-51 У з єдиного внеску у сумі 38888,74 грн, згідно з якою на підставі ст.25 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон №2464-VI) та даних інформаційної системи контролюючого органу платника зобов'язано сплатити недоїмку з єдиного внеску в розмірі 38888,74 грн.

Постановою державного виконавця Франківського відділу виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) відкрито виконавче провадження №70436321 з примусового виконання вищевказаної вимоги.

02.12.2022 під час ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження №70436321, позивачка дізналась про наявність оскаржуваного рішення.

Позивачка скористалася правом адміністративного оскарження, однак за наслідками такого скаргу рішенням Державної податкової служби України від 30.12.2022 №17936/6/99-00-06-02-01-06 залишено без розгляду.

Вважаючи протиправним вищезгадане рішення відповідача про сплату боргу (недоїмки) від 08.02.2022 №Ф-4247-51 У, позивачка звернулася до суду з позовом.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2023, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2023 по справі №380/437/23 визнано протиправною та скасовано вимогу ГУ ДПС у Львівській області №Ф-4247-51 У.

20.04.2023 між ОСОБА_1 (Продавець) та ОСОБА_2 (Покупець) укладено договір купівлі-продажу квартири.

Зазначений договір посвідчений приватним нотаріусом Львівського міського нотаріального округу Дубчак О.В. та відповідно до ст.182 Цивільного кодексу України, право власності на квартиру зареєстровано в реєстрі за №1024.

Згідно з п.п.1.1 договору, продавець передає у власність (продає) покупцю, а покупець приймає у власність (купляє) квартиру АДРЕСА_2 .

За домовленістю сторін цей продаж вчинено за 1 394 4 70, 00 грн. (один мільйон триста дев'яносто чотири тисячі чотириста сімдесят) гривень 00 коп. Сторони, підписавши цей Договір, тим самим підтверджують, факт повного розрахунку за відчужуване майно.

Перед укладенням вищезазначеного договору купівлі-продажу квартири, а саме 07.04.2023 позивачка помилково сплатила кошти на рахунок Франківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) в сумі 43 077, 61 грн, яка складалася з наступних сум: 38 888, 74 грн. сума по вимозі №Ф-4247-51 від 08.02.2023; 4188, 87 грн. витрати по виконавчому провадженні, яке було відкрито на підставі вищезазначеної та уже скасованої на даний час вимоги.

Водночас позивачка вважає, що такі кошти сплачено нею помилково, а тому вищезазначена сума підлягає поверненню, як безпідставно сплачені, у зв'язку з чим 10.10.2023 звернулася до ГУ ДПС у Львівській області із заявою про повернення таких коштів, а також про сформування та подання до Управління Державної казначейської служби України у Львівської області помилково сплачених коштів.

Однак, позивачка від ГУ ДПС у Львівській області на момент прийняття рішення по цій справі відповіді чи подання не отримувала.

Вважаючи такі дії Головного управління ДПС у Львівській області протиправними, позивач звернулася до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами, суд зазначає таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В розумінні пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Згідно з пунктом 14.1.115 статті 14 Податкового кодексу України надміру сплачені грошові зобов'язання - це суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.

Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. (п. 43.2 ст. 43 Податкового кодексу України).

За змістом норм п. п. 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку, на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Таким чином, платник податків має право на повернення суми грошового зобов'язання, яке сплачене до відповідного бюджету надміру чи внаслідок помилки.

Суд встановив, що позивачкою було сплачено суму податкових зобов'язань в сумі 43077,61грн, а саме: по вимозі №Ф-4247-51 від 08.02.2023 на суму 38888,71грн. та 4188,87грн. витрати по виконавчому провадженні, яке було відкрите на підставі вищезазначеної та уже скасованої на той час вимоги.

Вказана обставина не заперечується відповідачем.

Суд також встановив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 по справі №380/437/23 визнано протиправною та скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 08.02.2022 №Ф-4247-51У на суму 38888,74 грн. Рішення суду набрало законної сили 01.08.2023.

Таким чином, як вказує позивачка, сплачені нею кошти на погашення податкових зобов'язань, які були визначені згідно з вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 08.02.2022 №Ф-4247-51У, та яка є скасована, вважається, помилково/надмірно сплачені, підлягають поверненню на підставі зазначених вище норм та у передбаченому порядку.

Положення статті 43 Податкового кодексу України узгоджуються з нормами Порядку інформаційної взаємодії Державної фіскальної служби України, її територіальних органів, Державної казначейської служби України, її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №60 від 11.02.2019(далі - Порядок №60), а також Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, та перерахування компенсації частини суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених за даними системи обліку даних реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №787 від 03.09.2013(далі - Порядок №787).

Згідно з абзацом першим пункту 3 розділу І Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 №787, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 25.09.2013 за №1650/24182 (далі Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється Казначейством або головними управліннями Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в Казначействі відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.

Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або Казначействі, вказані у заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком головного управління Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я головного управління Казначейства, або поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку, вказані у заяві платника (його довіреної особи) (абзац 2 пункт 3 розділ І Порядку №787).

Абзацом першим пункту 5 розділу І Порядку №787 встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної податкової служби України (далі - органи ДПС) та органи Державної митної служби України (далі - органи Держмитслужби)) подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абзац 2 пункт 5 розділ І Порядку №787).

Подання подається платником разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ, або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (абзац 4 пункт 5 розділу І Порядку №787).

Порядок №60 визначає механізм інформаційного обміну: між ДФС, територіальними органами ДФС та Казначейством і територіальними органами Казначейства у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені за платежами, контроль за справлянням яких покладено на ДФС; між територіальними органами ДФС та місцевими фінансовими органами в процесі погодження електронних висновків та/або електронних повідомлень про повернення платежів, належних місцевим бюджетам, та платежів, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами.

Відповідно до розділу ІІІ Порядку №60 повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються територіальним органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації про майновий стан і доходи за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку (далі - податкова декларація)), поданої до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Заява може бути подана платником до територіального органу ДФС в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-телекомунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації, електронних довірчих послуг та електронного документообігу. У заяві платник зазначає назву помилково та/або надміру сплаченого податку, збору, платежу, його суму, дату сплати і реквізити з платіжного документа, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства), та визначає напрям(и) перерахування помилково та/або надміру сплачених коштів, що повертаються: на поточний рахунок платника податку в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, незалежно від виду бюджету; у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Додатково до заяви платник може подати копію платіжного документа, на виконання якого помилково та/або надміру сплачений платіж перераховано до бюджету.

Аналіз положень вищезазначених нормативно-правових актів дає підстави для висновку, що у разі підтвердження факту помилкової сплати коштів до бюджету, вони можуть бути повернуті за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 13.02.2018 у справі № 826/1460/16.

Після того, як податкова вимога про сплату боргу скасована у судовому порядку, позивач звернулася з заявою до Головного управління ДПС у Львівській області, в якій просила повернути сплачені за цією податковою вимогою кошти.

У той же час, відповідач жодних дій по складанню та поданню до органу казначейства відповідно до закону висновку про повернення надмірно сплачених грошових коштів не вчинив.

Відповідач вказаного обов'язку не виконав, у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази щодо повернення надміру сплачених податків.

За змістом норм п. п. 43.3, 43.4 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання та пені є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які повертаються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік за результатами проведення перерахунку його загального річного оподатковуваного доходу) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені.

Днем виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми та/або пені є набрання рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.02.2023 по справі №380/437/23 законної сили. Вказане рішення суду набрало законної сили 01.08.2023. Заява позивачки про формування та подання до Управління Державної казначейської служби України у Львівської області про повернення помилково сплачених коштів була подана до ГУ ДПС у Львівській області 10.10.2023. Відтак, позивачка подала заяву про повернення коштів протягом 1095 днів від дня виникнення переплати.

Інші доводи та аргументи учасників не спростовують висновків суду.

Оцінюючи в сукупності обставини справи, враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області судові витрати у розмірі 1073,60грн.

Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) про зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Львівській області сформувати та подати до Управління Державної казначейської служби України у Львівській області подання про повернення помилково сплачених ОСОБА_1 коштів в сумі 38888,74грн. згідно з вимоги про сплату боргу (недоїмки) №Ф-4247-51 У від 08.02.2022 та сплаченого згідно з квитанцією AT «Ощадбанк» №1 від 07.04.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: 79026, м.Львів, вул.Стрийська, 35, код ЄДРПОУ 43968090) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір, сплачений за подання цього позову, в сумі 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Лунь З.І.