Рішення від 16.04.2024 по справі 380/5209/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2024 рокусправа № 380/5209/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 85% відповідних сум грошового забезпечення до 70% відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови КМ України № 103 від 21.02.2018 та проведення перерахунку з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір № 3229 від 17.08.2021 виданої станом на листопад 2019 року Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” з основним розміром 70%;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 у розрахунку 85% відповідно сум грошового забезпечення та з 01.12.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 17.08.2021 № 3229, виданої станом на листопад 2019 року Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області” у розмірі 85 % грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі із врахуванням раніше виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач при здійсненні перерахунку його пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” протиправно зменшив її розмір з 85 % до 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Також зазначає, що при виконанні рішення суду від 22.12.2022 у справі № 380/16100/22 ГУ ПФУ у Львівській області при перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019, протиправно застосовано відсоткове визначення основного розміру пенсії у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення.

Ухвалою від 13.03.2024 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі, відповідачу запропоновано у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали подати відзив на позовну заяву.

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву від 29.03.2024 (вх. № 6757ел), у якому зазначає, що на виконання Постанови-103, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.01.2016 проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, скерованої ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за нормами Закону-2262 в редакції, чинній на момент проведення перерахунку. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2022 у справі № 380/16100/22 Головним управлінням виконано. Здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 відповідно до довідки № 3229 від 17.08.2021 з оновленого грошового забезпечення. Даним рішенням не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії відповідно до довідки № 3229 від 17.08.2021 у розмірі 85 % сум грошового забезпечення. Таким чином, дане судове рішення виконане Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області в межах покладених судом зобов'язань та відповідно до чинного на момент виконання судового рішення законодавства. Розмір пенсій обчислений за нормами Закону - 2262, в редакції, чинній на момент проведення перерахунку пенсії, тобто, максимальний розмір пенсії на момент здійснення перерахунку відповідно до Постанови - 103 становив 70% відповідних сум грошового забезпечення. Отже, пенсія позивачу перерахована та виплачується відповідно до вимог чинного законодавства. Просить відмовити у задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Основний розмір пенсії становив 85 % грошового забезпечення.

ОСОБА_1 01.05.2018 здійснений перерахунок пенсії за період з 01.01.2016 із зазначенням 70% основного грошового забезпечення.

ГУ ПФУ у Львівській області на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2022 у справі № 380/16100/22 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 в результаті якого основний розмір пенсії обраховано у розмірі 70% грошового забезпечення.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області з заявою про перерахунок пенсії виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85 %.

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 07.02.2024 повідомило, що з 01.01.2016, на виконання Постанови № 103, здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 у розмірі 70% з оновленого грошового забезпечення, визначеного на підставі довідки, скерованої на пашу адресу ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області. тині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) не приймалося.

Судові рішення, що набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України відповідно до покладених судом зобов'язань, в межах компетенції та в порядку, визначеному чинним законодавством. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2022 у справі № 380/16100/22 Головним управлінням виконано. Здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення від 17.08.2021 № 3229 виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», з урахуванням виплачених сум. Враховуючи вищевикладене, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 22.12.2022 у справі № 380/16100/22 на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до довідки від 17.08.2021 № 3229 про розмір грошового забезпечення у розмірі 85% сум грошового забезпечення.

Вважаючи протиправною поведінку ГУ ПФУ у Львівській області при перерахунку пенсії з 01.01.2016 та на підставі рішення Львівського окружного адміністративного від 22.12.2022 у справі № 380/16100/22 щодо зменшення відсоткового значення основного розміру пенсії з 85% на 70%, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законами України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI) та “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” від 27.03.2014 року № 1166-VII (далі - Закон №1166-VII) внесено зміни до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Верховний Суд в рішенні від 04.02.2019 у зразковій справі № 240/5401/18 зазначив, що внесені Законом № 3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону № 2262-ХІІ, яка не зазнала змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VІ та Закону № 1166-VII.

Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Згідно з матеріалами справи, пенсія позивачу встановлена та виплачувалась у розмірі 85% сум грошового забезпечення. Разом з тим, відповідач при перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” та на виконання рішення суду від 28.02.2023 у справі № 380/18803/2, здійснив перерахунок пенсії з 01.01.2016 та з 01.12.2019 відповідно, та її основний розмір склав 70 % від грошового забезпечення.

За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку з 01.01.2016 та з 01.12.2019.

Вказане в сукупності зумовлює висновок суду про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії позивача під час її перерахунку з 01.01.2016 та з 01.12.2019 з 85 % на 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

З метою ефективного захисту прав позивача та забезпечення відновлення його порушеного права, суд вважає за можливе зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача з 01.01.2016 та з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85 % сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.

З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір", судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити дії - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 під час її перерахунку з 01.01.2016 та з 01.12.2019 з 85 % на 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 та з 01.12.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 85 % сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 16.04.2024.

Суддя Кедик М.В.