Рішення від 16.04.2024 по справі 340/996/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/996/24

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши матеріали у справі

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (61022, м. Харків, Майдан Свободи, Держпром, 3 під'їзд, 2 поверх, ЄДРПОУ 14099344)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне Управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7 а, ЄДРПОУ: 20632802)

про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним рішення про відмову у призначені пенсії від 06.10.2023 р. №112750006593 і дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пільгової пенсії та скасувати рішення про відмову у призначені пенсії від 06.10.2023 р. №112750006593;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 29.09.2023 р. про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з врахуванням висновків Конституційного Суду України, які викладені в його рішенні від 23.01.2020 №1-р/2020 щодо застосування статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 р. №1788-ХІІ в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. №213-VІІІ.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач більше 18 років працював трактористом-машиністом на роботах за Списком №2 та безпосередньо був зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспі, а тому набув право на отримання пільгової пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

29.09.2023 звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як трактористу-машиністу, безпосередньо зайнятому у сільському господарстві, проте, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 06.10.2023 р. №112750006593 йому було відмовлено у призначенні пенсії вказаного виду за недостатності необхідного пільгового стажу через відсутність індивідуальних відомостей про застраховану особу державного Реєстру застрахованих осіб з 01.07.2000 по 05.08.2002 р.

Відповідачем зазначено, що його пільговий стаж роботи становить 18 років 06 місяців 04 дні, натомість, як за ст.114 необхідний пільговий стаж становить 20 років.

Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки вважає необхідним стаж для призначення пенсії за Списком №2 12 років 6 місяців.

Вказує на те, що на день подання заяви відповідач досяг пенсійного віку, має пільговий стаж роботи більше 18 років, який підтверджується відповідними записами у трудовій книжці, уточнюючими довідками. Вказані обставини не були враховані відповідачем при прийнятті рішення щодо відмови в призначенні йому пільгової пенсії.

З врахуванням викладеного просив позов задовольнити.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 року відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Третя особа у письмових поясненнях вказала, що вважає правомірним оскаржуване рішення відповідача про відмову в призначенні пенсії, оскільки відповідно до пункту 3 частини другої 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався.

Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 29.09.2023 року звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, як трактористу-машиністу безпосередньо зайнятому у с/г (а.с.81-82).

З врахуванням вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 заява про призначення пенсії з доданими до неї документами була розглянута за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області.

Рішенням ГУ УПФ у Харківській області від 06.10.2023 р. №112750006593 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Вказане рішення обґрунтоване тим, що відповідно до поданих документів до страхового стажу не зараховано період роботи позивача 01.07.2000 по 05.08.2002 р. через відсутність індивідуальних відомостей про застраховану особу державного Реєстру застрахованих осіб (а.с.13).

Таким чином, страховий стаж позивача становить 35 років 04 місяці 10 днів, а пільговий стаж роботи за професією тракторист-машиніст, підтверджений документами, складає 18 років 06 місяців 04 днів.

Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує частину другу статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно із частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до п.б статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Тотожні норми містить і Закон України від 09.07.2003 №1058-ІV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон №1058-ІV).

Так, згідно пункту 2 частини другої 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Позивач стверджував про те, що його стаж на роботах за Списком №2 становить 18 років 6 місяців та 4 днів. Такими роботами позивач вважає свій стаж на посаді тракториста-машиніста, здійснюваного у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства.

Відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” Кабінет Міністрів України постановою від 24 червня 2016 р. № 461 затвердив Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Відповідно до переліку робіт, що містить Список №2, роботи на посадах трактористів-машиністів, що безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, до даного списку не включено, а тому посилання позивача на наявність підстав для призначення йому пенсії за п.б статті 13 Закону № 1788-XII та пункту 2 частини другої 2 статті 114 Закону №1058-IV є необґрунтованими.

Саме з цих підстав суд не приймає і посилання позивача на рішення Верховного Суду у зразковій справі від 21.04.2021 року №360/3611/20, оскільки позивач не набув стажу за Спискм №2.

Однак, регулювання питання призначення пенсії на пільгових умовах за наявності стажу на посаді тракториста-машиніста, що безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, передбачає п.в статті 13 Закону № 1788-XII та пункту 3 частини другої 2 статті 114 Закону №1058-IV.

Так, згідно з пунктом 3 частини другої 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

За п.в статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.

Зі змісту наведених норм слідує, що умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах з підстави, визначеної пунктом третім частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є:

- виконання робіт на посаді тракториста-машиніста;

- безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства;

- досягнення відповідного віку - 55 років;

- наявність необхідного стажу з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців на зазначеній роботі.

Як встановлено судом, позивачу виповнилось 55 років - 13.08.2021, що підтверджено копією його паспорта, та 29.09.2023 року позивач звернувся до третьої особи із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Судом встановлено, що заява від 29.09.2023 року не містить посилання позивача на те, що він має право та просить призначити йому пенсію за п.б статті 13 Закону № 1788-XII та пункту 2 частини другої 2 статті 114 Закону №1058-IV (Список №2), а тому в оскаржуваному рішенні оцінка з цього приводу відсутня.

Відповідно до розрахунку стажу позивача для визначення права на пенсію за віком згідно Закону № 1058-IV до страхового стажу позивача враховано стаж його роботи - 35 років 04 місяці 10 днів, а до пільгового стажу - 18 років 06 місяців 04 дні, а саме періоди роботи трактористом-машиністом.

Таким чином, на момент досягнення позивачем віку 55 років, передбаченого пунктом третім частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач мав понад 30 років страхового стажу.

Однак до пільгового страхового стажу не зараховано період роботи позивача 01.07.2000 по 05.08.2002 р. через відсутність індивідуальних відомостей про застраховану особу в державному Реєстрі застрахованих осіб, в зв'язку з чим, відповідач дійшов висновку про відсутність необхідного пільгового стажу в 20 років.

Надаючи оцінку підставам неврахування до пільгового стажу позивача періодів його роботи у колгоспі трактористом, суд виходить з наступного.

У трудовій книжці колгоспника ОСОБА_1 записом від 01.11.1999 року є запис про прийняття його трактористом в СВК "Промінь". Також, 05.08.2002 року зроблено запис про його звільнення з СВК "Промінь" за власною заявою (а.с.77).

Судом встановлено, що 16.08.2011 року до Державного реєстру внесено запис про припинення СВК "Промінь".

Матеріали даної справи містять в якості додаткових доказів довідки та архівні довідки відносно стажу позивача за інші періоди в інших підприємствах. Також наявні рішення органу пенсійного фонду про підтвердження стажу та акти перевірки обґрунтованості видачі документів для призначення пенсії. Натомість будь-яких довідок про роботу позивача на посаді тракториста в СВК "Промінь", а також рішень органів пенсійного фонду про підтвердження стажу за період роботи позивача 01.07.2000 по 05.08.2002 р. матеріали справи не містять.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 11 Закону №1058-IV визначено осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.

За змістом частин п'ятої та шостої статті 20 Закону №1058-IV страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.

Страхувальники - фізичні особи, які не мають банківських рахунків, сплачують страхові внески шляхом готівкових розрахунків через банківські установи.

Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону є календарний місяць.

Як встановлено судом, запис про роботу позивача в СВК "Промінь" 01.07.2000 по 05.08.2002 р. наявний, однак індивідуальні відомості про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про сплачені страхові внески відсутні.

Пунктами 3, 4 розділу IV "Дані облікової картки Реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них" Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 .№10-1 (далі - Положення) передбачено, що відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У разі припинення страхувальника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться на підставі відомостей, поданих правонаступником.

У разі припинення, або зняття з обліку у фіскальних органах страхувальника без визначення правонаступника зміни та уточнення до відомостей Реєстру застрахованих осіб вносяться відповідно до рішення суду, що набрало законної сили.

Внесення змін до відомостей про застраховану особу в Реєстрі застрахованих осіб відповідно до рішення суду, що набрало законної сили, здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі наказу керівника відповідного органу у десятиденний строк після надходження (надання особою) рішення суду.

За змістом відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань юридичну особу СВК "Промінь" припинено, що унеможливлює подання страхувальником змін до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 до органу Пенсійного фонду.

Позивач не посилається на протиправне неврахування періодів роботи з 01.07.2000 по 05.08.2002 р. в СВК "Промінь" до страхового стажу та не просить суд зобов'язати відповідача його зарахувати до пільгового стажу. Основним мотивом протиправності рішення є посилання на наявність підстав для призначення пенсії за Списком №2, чому дана оцінка вище у цьому рішенні суду.

Однак, предметом спору є рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах, мотивом якої є неврахування до пільгового стажу цього періоду, а тому судом надана оцінка таким обставинам на загальних підставах.

Так, за наявності досліджуваних обставин, суд вважає, що у відповідача були відсутні підстави для призначення пенсії на пільгових умовах за пунктом 3 частини другої 2 статті 114 Закону №1058-IV з огляду на відсутність підтвердження наявності пільгового стажу не менше 20 років.

З огляду на викладене, суд вважає відсутніми підстави для задоволення позову.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Копію рішення суду надіслати учасникам справи.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА