15 квітня 2024 року справа №320/47145/23
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Білоноженко М.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестбудгаличина" про стягнення штрафних санкцій,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві (далі - позивач) з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестбудгаличина" (далі - відповідач), в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестбудгаличина" загальну суму штрафних санкцій згідно з Рішеннями №1 від 28.01.2021, №54 від 29.10.2020 у розмірі 256 466,66 грн. до державного бюджету України: Отримувач ГУК у м. Києві/Печерського району / 21081100, Код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN) UA118999980313090106000026007; Код класифікації доходів бюджету 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету- Адміністративні штрафи та інші санкції.
Згідно конверту, долученого до матеріалів справи, позовна заява надійшла до суду в липні 2023 року. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу №320/47145/23 передано до розгляду судді Київського окружного адміністративного суду Білоноженко М.А.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.01.2024 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що за результатами планової (позапланової) перевірки виявлено, що ТОВ "Інвестбудгаличина" проводило нарахування за послугу з постачання електричної енергії за різними тарифами (2,27 грн та 2,22 грн. разом з ПДВ), що вище тарифу 1,68 грн. разом з ПДВ, встановленого Національним регулятором, починаючи з 1-го кВт, в порушення вимог законодавства проводити нарахування до 10 кВТ за тарифом 0,90 грн разом з ПДВ. Що в свою чергу призвело до надлишкового нарахування за послугу з постачання електричної енергії, застосувавши тариф, який не відповідає вимогам постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі Постанова НКРЕКП) від 25.02.2015 року №220.
Частинами 5 та 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд зазначає, що у встановлений судом п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відповідач правом надати суду відзив на позовну заяву не скористався.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло звернення гр. ОСОБА_1 (вх. П-5702 від 25.09.2020 року), мешканця будинку №18 по вулиці Воскресенській кв. 184 в. м. Києві з питань застосування тарифів на послуги з постачання електричної енергії.
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів 30.09.2020 надала Головному управлінню погодження №16.2-6/2/14765 проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог поряддку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з постачання та розподілу електричної енергії на підставі звернення гр. ОСОБА_1 від 24.09.2020.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві 05.01.2021 було проведено позапланову перевірку ТОВ "Інвестбудгаличина" щодо дотримання вимог порядку застосування тарифів на послуги з постачання та розподілу електричної енергії. За результатами перевірки складено акт від 20.10.2020 №5393-10-3889.
На підставі проведеної перевірки, встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестбудгаличина" проведено нарахування за послугу з постачання електричної енергії за тарифом (2,22 грн разом з ПДВ), що вище тарифу 1,68 грн. разом з ПДВ, встановленого Національним регулятором, починаючи з 1-го кВт, в порушення вимог законодавства проводити нарахування до 10 кВТ за тарифом 0,90 грн разом з ПДВ.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві прийнято рішення від 29.10.2020 №54 про застосування до ТОВ "Інвестбудгаличина" адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, у розмірі 335 грн. 83 коп.
До Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів надійшло колективне звернення мешканців будинку №18 по вулиці Воскресенській, в місті Києві (за вх.№ С-7513 від 03.12.2020 року) з питань застосування тарифів на послуги з постачання електричної енергії.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві до Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів направлено лист від 11.12.2020 №14.0/19881 про отримання погодження проведення позапланової перевірки ТОВ «ІнвестбудГаличина» з питань дотримання вимог порядку формавання, встановлення та застосування тарифів на послуги з постачання електричної енергії.
Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів 16.12.2020 надала Головному управлінню погодження №16.2-6/19253 проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) з питань дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифів на послуги з постачання та розподілу електричної енергії на підставі звернень мешканців будинку №18 по вул. Воскресенській у м. Києві.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві 05.01.2021 було проведено позапланову перевірку ТОВ "Інвестбудгаличина" щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері формування, встановлення та застосування державних регульованих цін. За результатами перевірки складено акт від 05.01.2021 №6632-10-4920.
Перевіркою встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестбудгаличина" проведено нарахування за послугу з постачання електричної енергії за різними тарифами (2,27 грн та 2,22 грн. разом з ПДВ), що вище тарифу 1,68 грн. разом з ПДВ, встановленого Національним регулятором, починаючи з 1-го кВт, в порушення вимог законодавства проводити нарахування до 10 кВТ за тарифом 0,90 грн разом з ПДВ.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в м. Києві прийнято рішення від 28.01.2021 №1 про застосування до ТОВ "Інвестбудгаличина" адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, у розмірі 256130 грн. 83 коп.
Рішення Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 28.01.2021 № 1 відповідачем оскаржено в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва(справа №640/11536/21).
Рішенням Окружного адміністративного суду від 21.06.2022 року, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 01.06.2023 у задоволенні позову відмовлено.
ТОВ "Інвестбудгаличина" оскаржило в судовому порядку до Окружного адміністративного суду м. Києва(справа №640/9828/21) рішення Держпродспоживслужби в м. Києві про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін від 29.10.2020 № 54
Рішенням Окружного адміністративного суду від 31.01.2022 у задоволенні позову відмовлено. Рішення Окружного адміністративного суду набрало законної сили 03.03.2022.
Позивач зазначає, що оскільки штрафні санкції відповідач не сплатив, у позивача виникли підстави для їх стягнення в судовому порядку.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачено, що у разі несплати суб'єктом господарювання застосованої до нього штрафної санкції за результатами здійснених заходів державного нагляду (контролю) протягом 15 календарних днів з дня вручення або направлення розпорядчого документа в порядку, передбаченому абзацами дванадцятим і тринадцятим частини дев'ятої статті 7 цього Закону, якщо розпорядчі документи не були оскаржені до органу державного нагляду (контролю) та/або в судовому порядку та залишені в силі, сума санкції стягується в судовому порядку.
Відповідно до вимог ч. 3 ст.20 Закону України Про ціни і ціноутворення порядок стягнення сум адміністративно-господарських санкцій, передбачених цією статтею, визначається Господарським кодексом України.
Статтею 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно- господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими
актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Спеціальним законом, який визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення є Закон України Про ціни та ціноутворення.
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України Про ціни і ціноутворення суми адміністративно-господарських санкцій зараховуються до державного бюджету.
Згідно п. 6 ст. 18 Закону України Про ціни і ціноутворення уповноважені органи мають право: приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
Пунктом 8 ст. 18 Закону України Про ціни і ціноутворення визначено, що уповноважені органи мають право: звертатися до суду з позовами про стягнення до бюджету коштів у разі прийняття рішення про порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.
З наведених законодавчих приписів вбачається, що у разі несплати адміністративно-господарських санкцій, такі санкції підлягають стягненню в судовому порядку.
З огляду на викладене, оскільки у передбачений законом термін відповідачем не сплачено в добровільному порядку адміністративно-господарські санкції, застосовані відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення», правомірність яких підтверджена в судовому порядку, суд вважає обґрунтованим стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестбудгаличина" в дохід Державного бюджету України штраф у сумі 256466,66 грн., згідно вищевказаних рішень Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін.
З урахуванням наведеного, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та оцінки наявних у матеріалах справи доказів в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 77, 241-246, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвестбудгаличина" (01011, м. Київ, вул. Печерський узвіз, буд. 19, код ЄДРПОУ 36520848) до Державного бюджету України штраф у сумі 256 466 (двісті п'ятдесят шість тисяч чотириста шістдесят шість) грн 66 коп., згідно рішень Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення дисципліни цін № 1 від 28.01.2021, №54 від 29.10.2020.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Білоноженко М.А.