Справа № 567/691/24
16 квітня 2024 рокум. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Василевич О.В., вивчивши матеріали справи, які надійшли з Острозького відділу державної виконавчої служби у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст.183-1 КУпАП, -
встановив :
До Острозького районного суду Рівненської області з Острозького відділу державної виконавчої служби у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП.
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення судом встановлено, що матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП та протокол про адміністративне правопорушення №1 від 14.03.2024 року підлягають поверненню для доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.278 КУпАП при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення підлягає вирішенню ряд питань, зокрема, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.4 розділу 14 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України №512/5 від 02.04.2012, у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення. Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Як вбачається з матеріалів справи при складанні протоколу про адміністративне правопорушення №1 від 14.03.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.183-1 КУпАП, старшим державним виконавцем Острозького відділу ДВС Наконечним Р.В. не в повній мірі дотримано вимоги ст.256 КУпАП та Інструкції з організації примусового виконання рішень, а саме у фабулі протоколу при його складанні у графі «дата, час, і місце вчинення правопорушення» не вказано дату та час його вчинення.
Окрім того, відповідно до п.4 розділу 14 Інструкції з організації примусового виконання рішень, у разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу.
У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто.
У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу.
Також відповідно до п.4 розділу 14 Інструкції з організації примусового виконання рішень, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу.
При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення, про що робиться відмітка у протоколі.
Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом виконавця.
Протокол складається у двох примірниках, що підписуються виконавцем, який склав протокол, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є.
У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу виконавець робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності.
Дослідженням змісту протоколу встановлено, що його складено за відсутності ОСОБА_1 . Разом з тим доказів дотримання державним виконавцем вказаного порядку повідомлення боржника про складання протоколу до протоколу про адміністративне правопорушення не додано, окрім того факт його неявки 14.03.2024 для складання протоколу не зафіксований у відповідному акті.
Також в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та додатках до нього відсутні пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Водночас, в протоколі про адміністративне правопорушення відсутній запис про його відмову від дачі таких пояснень та про відмову від підписання протоколу, а також відсутні відомості про роз'яснення його прав та обов'язків.
Згідно ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Враховуючи положення ст.6 Конвенції про захист людини і основоположних свобод, а також беручи до уваги висновки ЄСПЛ, суд не має права самостійно редагувати протокол про адміністративне правопорушення, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготовитися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Відповідно до п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року (з наступними змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному органу для належного оформлення.
За таких обставин, матеріали про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до Острозького відділу ДВС з метою усунення недоліків, допущених при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.245, 278, 280 КУпАП, -
постановив:
Повернути до Острозького відділу державної виконавчої служби у Рівненській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.183-1 КУпАП, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Острозького районного суду Василевич О.В.