Рішення від 12.04.2024 по справі 949/588/24

Справа №949/588/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 квітня 2024 року Дубровицький районний суд Рівненської області у складі:

головуючого - судді Отупор К.М.,

при секретарі судового засідання Катюха К.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дубровиця справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - ОСОБА_2 , Дубровицька міська рада Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.

Заяву мотивує тим, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є бабусею його дружини ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згідно висновку №155 від 03 листопада 2023 року про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_2 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. Відповідно до медичного висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду №155 від 03 листопада 2023 року, хворій ОСОБА_2 встановлено діагноз: "Цукровий діабет, тип II, важкого ступеню. Інсулінова потреба, ст. субкомпенсації. Атеросклероз на фоні цукрового діабету. Оклюзія стегнових артерій. ХАН л/н кінцівки III ст. за Фонтейн. Дистальні некрози лівої стопи. Дібетична ангіопатія. ІХС. АСКС. ГХ II ст., 3 ст., ризик 3. СН II А. ФК III. "Са" тіла матки. Хр. пієлонефрит, ст. нестійкої ремісії". У зв'язку з вищевказаним діагнозом, ОСОБА_2 має обмеження самообслуговування, потребує постійного стороннього догляду та допомоги, а також має обмеження здатності до самостійного пересування. На даний час ОСОБА_2 самостійно проживає у будинку, належному її доньці ОСОБА_4 , що за адресою: АДРЕСА_1 . Він одноособово здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , яка не може самостійно пересуватися та обслуговувати себе в побуті. Він забезпечує її всім необхідним, зокрема, ліками для підтримки задовільного стану її здоров'я, продуктами харчування, засобами гігієни, тощо. Крім того, він займається домашнім господарством ОСОБА_2 , готує для неї, допомагає пересуватися будинком та подвір'ям, тощо. Разом з цим, він самостійно сплачує комунальні послуги та бере участь у інших витратах, спрямованих на забезпечення належного рівня життя бабусі дружини. Інші особи, які могли б здійснювати такий догляд, відсутні, зокрема син ОСОБА_2 - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ; донька ОСОБА_2 - ОСОБА_4 разом зі своєю родиною виїхала за кордон до США, де постійно проживає з березня-місяця 2023 року по теперішній час; онука ОСОБА_2 - ОСОБА_3 перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною. Встановлення факту здійснення постійного догляду за ОСОБА_2 породжує виникнення у нього прав та обов'язків щодо отримання соціальних пільг та виникнення прав та обов'язків, визначених Законами України "Про соціальні послуги", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу", а законом не передбачено іншого порядку його встановлення. За цих підстав виникає необхідність у встановленні факту, що має юридичне значення, а саме, що він здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 , яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі, заяву підтримує та просить суд її задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_2 подала до суду заяву в якій вказала, що обставини наведені в заяві ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення відповідають дійсності, заперечень на заяву не має. Розгляд справи просить провести за її відсутності та заяву ОСОБА_1 задовольнити. Стверджує, що бажає щоб догляд за нею здійснював саме чоловік її онуки ОСОБА_1 .

Представник заінтересованої особи Дубровицької міської ради Рівненської області в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, хоча був своєчасно та належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи.

Суд, ознайомившись із змістом заяви ОСОБА_1 та доданими до неї доказами, оцінивши письмові позиції учасників судового процесу, вважає, що заяву слід задовольнити з таких підстав.

Згідно висновку №155 від 03 листопада 2023 року, виданого КНП "Висоцький ЦПМСД" про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі, ОСОБА_2 рекомендовано отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи. (а.с.22).

Відповідно до медичного висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду №155 від 03 листопада 2023 року, виданого КНП "Висоцький ЦПМСД", ОСОБА_2 встановлено діагноз: "Цукровий діабет, тип II, важкого ступеню. Інсулінова потреба, ст. субкомпенсації. Атеросклероз на фоні цукрового діабету. Оклюзія стегнових артерій. ХАН л/н кінцівки III ст. за Фонтейн. Дистальні некрози лівої стопи. Дібетична ангіопатія. ІХС. АСКС. ГХ II ст., 3 ст., ризик 3. СН II А. ФК III. "Са" тіла матки. Хр. пієлонефрит, ст. нестійкої ремісії". У зв'язку з вищевказаним діагнозом, ОСОБА_2 має обмеження самообслуговування, потребує постійного стороннього догляду та допомоги, а також має обмеження здатності до самостійного пересування (а.с.23).

Згідно акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи №93 від 06 лютого 2024 року встановлено, що ОСОБА_2 проживає без реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 . Догляд за нею здійснює чоловік онуки ОСОБА_1 . Інші особи, які могли б здійснювати такий догляд, відсутні, зокрема син ОСОБА_2 - ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 ; донька ОСОБА_2 - ОСОБА_4 разом зі своєю родиною виїхала за кордон до США, де постійно проживає з березня-місяця 2023 року по теперішній час; онука ОСОБА_2 - ОСОБА_3 перебуває у декретній відпустці по догляду за дитиною (а.с.26-27).

З аналізу вищенаведеного вбачається, що заявник ОСОБА_1 здійснює постійний сторонній догляд за хворою ОСОБА_2 , якій рекомендовано постійний сторонній догляд згідно з висновком ЛКК.

Також факт здійснення ОСОБА_1 постійного догляду за ОСОБА_2 , підтверджується письмовими поясненнями свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , які ствердили, що дійсно ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за бабусею своєї дружини ОСОБА_2 .

Факт здійснення заявником постійного догляду за ОСОБА_2 має юридичне значення, оскільки породжує виникнення прав та обов'язків у заявника щодо отримання соціальних пільг та виплат та виникнення прав та обов'язків, визначених Законом України Законом України "Про соціальні послуги".

Відповідно до статті 1 Закону України "Про соціальні послуги" чинниками, що можуть зумовити складні життєві обставини є: а) похилий вік; б) часткова або повна втрата рухової активності, пам'яті; в) невиліковні хвороби, хвороби, що потребують тривалого лікування; г) психічні та поведінкові розлади, у тому числі внаслідок вживання психоактивних речовин; ґ) інвалідність.

У розумінні статті 1 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні" №2961-IV від 06 жовтня 2005 року, медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.

Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України "Про реабілітацію інвалідів в Україні", рішення медико-соціальних експертних комісій є обов'язковими для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, реабілітаційними закладами незалежно від типу і форми власності.

Постійний сторонній догляд - вид догляду, яким забезпечуються інваліди із вираженими порушеннями в організмі, зумовленими професійними та загальними захворюваннями, травмами, що призводять до значного обмеження життєдіяльності, надзвичайною залежністю від постійного догляду, допомоги або нагляду інших осіб, неспроможні до самообслуговування (не можуть самостійно приймати їжу, забезпечувати гігієнічні потреби, потребують допомоги на прогулянках).

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно пункту 5 частини 2 статті 293 та частини 2 статті 315 Цивільного процесуального кодексу України, суд розглядає впорядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо згідно закону вони породжують юридичні наслідки.

Перелік справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення визначено в статті 315 Цивільного процесуального кодексу України.

Статтею 315 Цивільного процесуального кодексу України наведено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом. Частиною 2 вказаної статті передбачено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно до частини 1 статті 293 Цивільного процесуального кодексу України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного суду України за №5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" роз'яснено, що суд вправі розглядати справи про встановлення факту, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки. Тобто, від встановлення такого факту залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян та встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

У вказаній Постанові зазначено вичерпний перелік заяв, які не можуть розглядатися судами, серед яких не вказано про факт здійснення догляду за інвалідом або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку.

При таких обставинах суд вважає, що встановлення факту здійснення догляду та перебування фізичної особи на утриманні, не суперечить Закону і не порушує права, свободи та інтереси осіб, та має для заявника юридичне значення, а тому підстав для відмови у задоволенні цієї заяви, судом не встановлено.

Відповідно до статті 89 Цивільного процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

З врахуванням вищенаведеного суд приходить до висновку, що заявник звернувся до суду із цією заявою підставно, така є належно обгрунтованою та обставини викладені в заяві підтверджені достовірними доказами, а тому вимоги викладені в заяві ОСОБА_1 підлягають до задоволення в повному обсязі.

Керуючись статтями 4, 12, 13, 23, 76-78, 81, 89, 141, 265, 293, 294, 315, 319, 352, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , здійснює постійний догляд за ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка за висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду.

У відповідності до підпункту 15.5) пункту 1 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.

Відомості про учасників справи згідно пункту 4 частини 5 статті 265 Цивільного процесуального кодексу України:

Заявник: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Заінтересована особа: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Заінтересована особа: Дубровицька міська рада Рівненської області (м. Дубровиця, вул. Воробинська, 16, Сарненський район Рівненська область, код ЄДРПОУ 05390997).

Суддя: підпис.

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.

Суддя Дубровицького

районного суду К.М. Отупор