Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/627/24
Провадження № 3/542/308/24
16 квітня 2024 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Шарової-Айдаєвої О.О.,
за участю:
секретаря судового засідання - Карась В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у селищі Нові Санжари в залі суду протокол про адміністративне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), та матеріали справи, додані до нього, щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
01 квітня 2024 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшов протокол серії ВАД № 314543 від 21 березня 2024 року щодо ОСОБА_1 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 КУпАП.
Внаслідок автоматизованого розподілу судової справи між суддями вказаний протокол із доданими до нього матеріалами надійшов до провадження судді Шарової-Айдаєвої О.О.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається наступне.
У період часу із 19 грудня 2023 року по 31 грудня 2023 року у АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 реалізувала алкогольні напої, а саме: дві пляшки горілки об'ємом 1 л «Неміров штоф» та дві пляшки «Асті салюте», об'ємом 0,75 л, що вважаються немаркованими, згідно з п.п. 226.9 статті 226 Податкового кодексу України від 02.12.2010, на суму 846 грн, чим нанесла державі збитки на суму 848 грн та вчинила правопорушення, передбачене частиною 1 статті 156 КУпАП.
У судове засідання з розгляду справи про адміністративне правопорушення 16 квітня 2024 року ОСОБА_1 не з'явилась, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином (а.с. 13).
16 квітня 2024 року ОСОБА_1 подала до суду заяву, за змістом якої просила розглядати справу без її участі, при вирішенні питання про притягнення до адміністративної відповідальності покладалась на розсуд суду (а.с. 14).
З огляду на те, що стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 156 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та враховуючи те, що ОСОБА_1 повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи про адміністративне правопорушення без участі ОСОБА_1 .
Дослідивши матеріали адміністративної справи, відповідно до положень статті 252 КпАП України, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступних висновків.
Згідно з вимогами статті 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчинені, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 статті 156 КУпАП встановлена відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Згідно з абз. 3 частини 4 статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до підпункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої, тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари; алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки; сигарети, цигарки та сигарили, що вироблені після 1 січня 2021 року, в яких кількість одиниць у пачці (упаковці) не відповідає кількості одиниць, зазначеній на марках акцизного податку; рідини, що використовуються в електронних сигаретах, вироблених до 1 січня 2021 року.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 здійснила продаж двох пляшок горілки «Неміров штоф», об'ємом 1 л та двох пляшки «Асті салюте», об'ємом 0,75 л, що вважаються немаркованими.
На підтвердження вказаної обставини ДОП СП ВП № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ст. лейтенантом поліції Є.Соколом надані наступні докази:
- протокол про адміністративне правопорушення від 21 березня 2024 року серії ВАД № 314543 (а.с. 4),
- копія Акта про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами № 1646/16-31-09-01/2795316747 від 14 лютого 2024 року,
- копії фіскальних чеків від 19 грудня 2023 року та 31 грудня 2023 року,
- письмові пояснення ОСОБА_1 від 21 березня 2024 року, з яких нею зазначено, що вона не має змоги продивлятися усі акцизні марки алкогольних напоїв та не несе відповідальність за їх виготовлення, а відповідає лише за їх наявність та неушкодженість.
Дослідивши зазначений акт № 1646/16-31-09-01/2795316747 від 14 лютого 2024 року, суд встановив, що уповноваженими особами ГУ ДПС у Полтавській області під час фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 встановлено, зокрема, наступне порушення: факт реалізації алкогольних напоїв, що вважаються немаркованими згідно з п.п. 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а саме: згідно з електронними копіями розрахункових документів, що надходять по дротових та/або бездротових каналах зв'язку до органів ДПС та копій фіскальних чеків всього встановлено реалізованих немаркованих алкоголних напоїв на суму 846 грн.
Таким чином, ФОП ОСОБА_1 порушені вимоги п.п. 226.7 статті 226 Податкового кодексу України, відповідно до яких кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв, вимоги п.п. 226.3, 226.9 статті 226 Податкового кодексу України та абз. 3 частини 4 статті 11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Дослідивши та оцінивши вищевказані докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 КУпАП, доведена належними та допустимими доказами.
Відповідно до частини 1 та частини 2 статті 38 КУпАП, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
Якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Відповідно до пункту 7 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю в зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Судом встановлено, що правопорушення ОСОБА_1 були вчинені 19 грудня 2023 року, 28 грудня 2023 року, 30 грудня 2023 року та 31 грудня 2023 року.
Отже, на час розгляду справи в суді 16 квітня 2024 року тримісячний строк притягнення особи до адміністративної відповідальності закінчився.
Суд зауважує, що адміністративний матеріал надійшов до суду після спливу строків накладення адміністративного стягнення, а саме: 01 квітня 2024 року.
Враховуючи вимоги статей 38, 247 КУпАП, суд приходить до висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 156 КУпАП має бути закрито, у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись статтями 38, 156, 247, 283, 284 КУпАП,
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 156 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 156 КУпАП закрити у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення на підставі пункту 7 статті 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.О. Шарова-Айдаєва