вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
26.10.10Справа №2а-13727/10/1/0170
16-35 м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі колегії суддів:
головуючого судді Трещової О.Р. ,
суддів Кудряшової А.М.,
Циганової Г.Ю.,
при секретарі судового засідання Дубініній А.В., за участю:
позивача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Ялтинської міської виборчої комісії про скасування постанови
ОСОБА_2 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із позовом до Ялтинської міської виборчої комісії про визнання скасування постанови Ялтинської міської виборчої комісії №425 від 20.10.2010 року «Про оголошення попередження в порядку, передбаченому частиною 6 статті 45 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
Позов засновано на положеннях ч. 9 ст. 85, ч. 6 ст. 45, п. 5 ч. 1 ст. 38 Закону України від 10.07.2010 року №2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 30 серпня 2010 року №2491-VI, далі - Закон) і мотивовано тим, що відповідач неправомірно і безпідставно прийняв рішення про оголошення позивачу попередження із посиланням на порушення позивачем виборчого законодавства через відсутність у поданій позивачем автобіографії відомостей: щодо адреси місця проживання, яка не містить посилання на документальне найменування області та країни згідно з чинним адміністративно-територіальним поділом, відсутні точні та вичерпні відомості про громадську роботу, відсутні короткі відомості про членів сім'ї.
Позивач вважає, що подані ним документи для реєстрації кандидатом у депутати відповідають приписам ч. 1 ст. 38 Закону, що також підтверджується постановою відповідача № 179 від 06.10.2010 року про реєстрацію ОСОБА_2 кандидатом в депутати, а тому законних підстав для оголошення позивачу попередження у порядку, встановленому ч. 6 ст. 45 Закону не було.
Ухвалами окружного адміністративного суду АРК від 26.10.2010 року відкрито провадження по справі, витребувані докази у відповідача, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, встановлені ч.11 ст.172 КАС України, суд, керуючись ст.38 КАС України повідомив сторін про дату, час і місце судового розгляду справи телефонограмою.
На виконання вимог ч.10 ст.172 КАС України, суд повідомив Центральну виборчу комісію про надходження позовної заяви.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи.
На виконання ухвали суду від 26.10.2010 року відповідачем надані докази по справі.
Враховуючи обмежені строки розгляду справи, а також той факт, що відповідач був належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, але в судове засідання без поважних причин не з'явився, будь-яких клопотань до суду не надіслав, надав витребувані судом документи, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представника відповідача.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та надані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судовою колегію встановлено наступне.
02.10.2010 року Ялтинською міською організацією Політичної партії «Руська Єдність» до Ялтинської міської виборчої комісії подано заяву про реєстрацію кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 з виборів депутатів Ялтинської міської ради АР Крим 31.10.2010р. ОСОБА_2, висунутого на конференції Ялтинської міської організації Політичної партії «Руська Єдність», що відбулася 01.10.2010 року.
До зазначеної заяви був доданий витяг з протоколу № 3 конференції Ялтинської міської організації Політичної партії «Руська Єдність» від 01.10.2010 року, відповідно до якого ОСОБА_2 був висунутий кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 з виборів депутатів Ялтинської міської ради на чергових виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 31 жовтня 2010 року від Ялтинської міської організації Політичної партії «Руська Єдність».
Крім того, до заяви були додані заява ОСОБА_2 про надання згоди балотуватися кандидатом в депутати від 01.10.2010 року, копія паспорту, декларація, а також автобіографія ОСОБА_2 від 28.09.2010 року.
Згідно постанови Ялтинської міської виборчої комісії від 06.10.2010 року №179 ОСОБА_2 зареєстрований кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 від Ялтинської міської організації Політичної партії «Руська Єдність».
В постанові зазначено, що всі надані позивачем документи відповідають вимогам Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Постановою Ялтинської міської виборчої комісії від 20.10.2010 року №425 кандидату в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №5 ОСОБА_2 оголошено попередження в порядку, передбаченому ч. 6 ст. 45 Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Відповідно до вказаної постанови зміст поданої автобіографії не відповідає вимогам, встановленим п. 5 ч. 1 ст. 38 Закону, оскільки автобіографія не дає підстав вважати її автобіографією кандидата в депутати, відомості про освіту не містять посилання на період навчання в шкільному та вищих навчальних закладах, відсутні точні та вичерпні відомості про громадську діяльність, відомості щодо місця проживання не містять посилання на документальне найменування області згідно з чинним адміністративно-територіальним поділом.
У постанові міститься також посилання на те, що автобіографія складена не власноручно, а за допомогою технічного засобу.
Не погодившись із постановою відповідача від 20.10.2010 року № 425, позивач звернувся до суду.
Організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України та Законом.
Відповідно до статті 10 Закону право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі встановлені статтею 38 Закону, відповідно до якої відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією документів, зокрема, автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості (п. 5 ч. 1 ст. 38 Закону).
Частиною 6 статті 45 Закону встановлено, що у разі порушення місцевою організацією партії - суб'єктом виборчого процесу, кандидатом вимог цього Закону, крім порушень, зазначених у пункті 5 частини першої та пункті 5 частини другої цієї статті, територіальна виборча комісія може оголосити відповідній місцевій організації партії - суб'єкту виборчого процесу або кандидату в депутати, кандидату на посаду сільського, селищного, міського голови попередження. Інформація про оголошення попередження оприлюднюється відповідною виборчою комісією в загальнодержавних або місцевих засобах масової інформації чи в інший спосіб.
Судом встановлено, що порушеннями, про які йдеться у пунктах 5 частин першої і другої статті 45 Закону, є порушення вимог частин третьої - шостої статті 35 цього Закону, які спірних відносин не стосуються.
З описової частини постанови відповідача від 20 жовтня 2010 року №425 вбачається, що підставою оголошення позивачеві попередження стала виявлена відповідачем невідповідність приписам пункту 5 частини 1 статті 38 Закону документів, поданих позивачем для реєстрації кандидатом у депутати, а саме автобіографія не дає підстав вважати її автобіографією кандидата в депутати, відомості про освіту не містять посилання на період навчання в шкільному та вищих навчальних закладах, відсутні точні та вичерпні відомості про громадську діяльність, відомості щодо місця проживання не містять посилання на документальне найменування області згідно з чинним адміністративно-територіальним поділом. У постанові міститься також посилання на те, що автобіографія складена не власноручно, а за допомогою технічного засобу.
Судом досліджено автобіографію позивача, копію якої долучено до матеріалів справи, з якій вбачається, що доводи відповідача щодо її невідповідності встановленим пунктом 5 частини 1 статті 38 Закону вимогам не підтвердились під час розгляду справи.
Як вбачається із автобіографії, поданої позивачем до Ялтинської міської виборчої комісії, вона містить усі передбачені Законом відомості, а саме: прізвище, ім'я та по батькові позивача, число, місяць, рік і місце його народження, відомості про його громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи, партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про відсутність судимості.
В автобіографії детально зазначені:
- відомості про середню та вищу освіту, а також коли та який навчальний заклад був закінчений та за якою спеціальністю,
- достатні та точні відомості про громадську діяльність, а саме що він з 2010 року є членом Всеукраїнського руху «Руська єдність», членом політичної партії «Руська єдність», на обирався на виборні посади. При цьому відповідачем не надано доказів здійснення позивачем іншої громадської роботи, обов'язковість зазначення відомостей про яку встановлено пунктом 5 частини 1 статті 38 Закону.
- відомості щодо місця проживання в автобіографії зазначені у повній відповідності з відмітками штампу реєстрації в паспорті серії АН №439804, а саме позивач зазначив, що мешкає в АДРЕСА_1.
Щодо виготовлення автобіографії за допомогою технічних засобів, суд зазначає, що ця обставина не може розглядатись як порушення Закону, оскільки Законом не передбачено вимог щодо виготовлення автобіографії власноручно та не обмежено можливість її виготовлення за допомогою технічних пристроїв.
Суд звертає увагу на те, що більш чітких вимог до заповнення автобіографії кандидата у депутати місцевої ради, ніж ті, про які зазначено у п. 5 ч. 1 ст. 38 Закону про вибори депутатів місцевих рад, чинне законодавство не передбачає.
Вказана норма не містить вимог щодо зазначення в автобіографії або в її назві найменування посади, на яку балотується особа.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що автобіографія позивача відповідає вимогам, встановленим ст. 38 Закону.
Крім того, суд вважає необхідним зазначити, що обставини, вказані відповідачем як недоліки автобіографічних даних позивача, не впливають на обізнаність виборця стосовно того, кого він обирає.
Таким чином, суд вважає неправомірними покладені в основу спірної постанови висновки відповідача щодо невідповідності вимогам п. 5 ч. 1 ст. 38 Закону поданої позивачем автобіографії, тому суд вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 172, 177 КАС України, суд, -
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Скасувати постанову Ялтинської міської виборчої комісії № 425 від 20.10.2010 року про оголошення ОСОБА_2 попередження в порядку, передбаченому частиною 6 статті 45 Закону України “Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Судді Трещова О.Р.
Кудряшова А.М.
Циганова Г.Ю.