Постанова від 23.09.2010 по справі 2а-7026/10/11/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.09.10Справа №2а-7026/10/11/0170

о 15 годині 44 хвилини

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А. , при секретарі Бурдейній Г.Ю., розглянувши за участю

представника позивача Івіної А.В., довіреність від 01.12.2008р.,

представника відповідача Муратової С.А., довіреність №88 від 11.01.2010р.,

у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим,

до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим

про визнання дій протиправними та стягнення 988,00грн.,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в АР Крим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Військового комісаріату АР Крим про визнання дій протиправними та стягнення переплати пенсії у розмірі 988,00грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Військовим комісаріатом АР Крим до Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим були надані довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», в яких був вказаний різний розмір грошового забезпечення за той самий період, в зв'язку з чим, за період з січня 2008р. до серпня 2009р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в АР Крим пенсія ОСОБА_3 виплачувалася у більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена.

Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.

Представник відповідача проти позову заперечував, з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономної Республіки Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008р. №5-5 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 13.03.2008р. №208/14899 Головне управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовців, особам начальницького складу та інших осіб, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Спеціальним Законом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.92р. (далі Закон № 2262).

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.06р. № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» та ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007рік» № 489-У від 19.12.06р. з 01.01.2007р. Головному Управлінню ПФУ в АР Крим надано функції з призначення (перерахунку) та виплати пенсій деяким категоріям громадян, зокрема, військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону № 2262.

Частиною 3 статті 63 Закону №2262 встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 13.02.2008р. №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження інформації про перерахунок раніше призначеної пенсії списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Окрім того, пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007р. №3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за N 135/134, встановлено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Згідно п.10 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1235 від 26.09.2001р., військовий комісаріат Автономної Республіки Крим, обласні, Київський міський військові комісаріати, крім виконання функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, забезпечують оформлення та подання документів органам Пенсійного фонду для призначення (перерахування) пенсій особам, звільненим з військової служби, і членам їх сімей відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також у передбачених законодавством випадках виплату грошової допомоги звільненим з військової служби військовослужбовцям і сім'ям загиблих (померлих) військовослужбовців.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що уповноваженим структурним підрозділом, який зобов'язаний оформлювати та надати довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Міністерства Оборони України є Військовий комісаріат АР Крим.

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007р. «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» з 01.01.2008року встановлений новий порядок обчислення та розміри грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України.

На виконання вищезазначеної Постанови позивачем було направлено до відповідача списки осіб, пенсії яких (за яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008р. за вислугу років Міністерства оборони України. У зазначених списках було зазначено ОСОБА_3.

25.02.2008р. Військовим комісаріатом АР Крим видана довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, відповідно до якої з 01.01.2008р. розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав на день звільненні зі служби складає 2148,35,00грн., в тому числі надбавка за особливі умови служби у розмірі 35% посадового окладу, що складає 266,00грн.(а.с.6).

На підставі наданої відповідачем довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_3 та з 01.01.2008р. розмір пенсії склав 1396,43грн. щомісячно (а.с.5).

04.08.2009р. Військовим комісаріатом АР Крим видана друга довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, відповідно до якої з 01.01.2008р. його розмір склав 2072,35грн., в тому числі надбавка за особливі умови служби у розмірі 25% посадового окладу, що складає 190,00грн. Зазначена довідка отримана позивачем 10.08.2009р., про що свідчить вхідний штамп на довідці (а.с.7).

На підставі наданої довідки позивачем було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_3, та її розмір з 01.01.2008р. мав складати 1347,03грн. щомісячно (а.с.5).

Таким чином, за період з січня 2008р. до серпня 2009року позивачем необґрунтовано була виплачена пенсія ОСОБА_3 в більшому розмірі, ніж повинна була бути виплачена. Різниця між виплаченою пенсією та пенсією, що мала бути виплачена склала 988,00грн. (49,40грн. х 20міс) (а.с.5).

У судовому засіданні факт надання відповідачем позивачу довідки, з помилковим розміром грошового забезпечення ОСОБА_3 представником відповідача не заперечувався. Однак відповідач вважає, що довідка була видана з вини позивача, оскільки у списках, що були направленні позивачем відповідачу відомості про склад грошового забезпечення ОСОБА_3 не відповідають дійсності. Окрім того, позивач зобов'язаний був перевіряти надані відповідачем довідки.

Суд вважає, що заперечення відповідача є необґрунтованими з наступних підстав.

Посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, є необґрунтованим оскільки відповідно до п.9 Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.3008р. така перевірка є правом, а не обов'язком позивача.

Посилання відповідача на лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 26.05.2008р., як на підставу виключення із грошового забезпечення ОСОБА_3 надбавки за особливі умови служби є необґрунтованим, оскільки у зазначеному листі Департамент фінансів процитував норми Постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р., тобто фактично надав роз'яснення зазначеної Постанови.

Окрім того, суд звертає увагу сторін, що відповідач самостійно виявив допущену ним помилку, а відтак, він мав можливість встановити відомості про те, яка саме надбавка за особливі умови служби виплачувалася ОСОБА_3 до здійснення перерахунку.

Необґрунтовані посилання відповідача і на список осіб, пенсії яких (по яких) підлягають перерахунку з 01.01.2008р., що був направлений позивачем на адресу відповідача, оскільки зазначений список вміщує в собі всі види грошового забезпечення, які виплачувалися ОСОБА_3 до здійснення перерахунку, у тому числі і надбавку за особливі умови служби. Більш детальніше описання надбавки за особливі умови служби у зазначених списках нормативно-правовими актами не передбачене. На думку суду, зазначені списки для відповідача мають суто формальне значення, оскільки не є обов'язковими в частині складу та розміру грошового забезпечення, найменуванню посад на день звільнення зі служби та військових звань військовослужбовців, оскільки саме до повноважень відповідача віднесено оформлення та надання відповідних відомостей.

Відповідно до ст. 65 Закону №2262 особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, таке правило закріплене ч.2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» N 1788-XII від 05.11.1991, відповідно до якої підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

За таких обставин, позовні вимоги Головного управління ПФУ в АР Крим до Військового комісаріату АР Крим про відшкодування переплати пенсії у сумі 988,00грн. є обґрунтованими, такими що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в цій частині.

Щодо вимог позивача про визнання дій Військового комісаріату АР Крим в частині надання невірних відомостей, а саме, довідки від 25.02.2008р. № 098277 неправомірними, суд вважає їх необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають у зв'язку з тим, що саме до повноважень відповідача належить надання відповідних довідок. Крім того, відповідач у даних правовідносинах не є суб'єктом владних повноважень при здійснені владних управлінських функцій.

Таким чином позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

За таких обставин суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 23.09.2010р. У повному обсязі постанову складено 27.09.2010р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим (95493, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська, 152) на користь Головного управління Пенсійного фонду України в АР Крим (вул. К.Лібкнехта, б.3, м. Сімферополь) 988 ( дев'ятсот вісімдесят вісім) гривень 00 копійок переплати з пенсії ОСОБА_3 за період з січня 2008р. до серпня 2009р.

3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Москаленко С.А.