Рішення від 15.04.2024 по справі 560/2004/24

Справа № 560/2004/24

РІШЕННЯ

іменем України

15 квітня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Салюка П.І. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить:

визнати протиправними дії суб'єкта владних повноважень - ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо нарахування та ОСОБА_2 індексації грошового забезпечення за період з 26.03.2015 по 14.05.2020 в сумі 4798,50 грн.;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 26.03.2015 по 14.05.2020 включно, із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) - січень 2008 року, з урахуванням раніше проведених виплат та одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до п. 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та (особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів №44 від 15.01.2004.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що підстав для здійснення йому перерахунку індексації з встановленням базового місяця - січень 2008 року не вбачається, а нарахування та виплата індексації грошового забезпечення здійснена із встановленням для обчислення індексації базового місяця - грудень 2015 року. ОСОБА_1 вважає, що така позиція відповідача суперечить нормам діючого законодавства України та порушує права позивача в сфері соціального забезпечення.

Ухвалою суду від 14 лютого 2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 26.03.2015 по 28.02.2018 року здійснювалось відповідно до Порядку №1078 випереджаючим шляхом, з урахуванням базового місяця грудня 2015 року. Враховуючи вищевикладене, можна дійти до висновку про відсутність законодавчих підстав для перерахунку Позивачу індексації грошового забезпечення за період з 26.03.2015 по 28.02.2018 з встановленням базового місяця січень 2008 року. Щодо виплати індексації грошового забезпечення за період з березня 2018 року по 14.05.2020 зазначено, що сума індексації за квітень 2018 року - листопад 2018 року при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації з квітня 2018 становить 0.00 грн. щомісячно. Однак, коли індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, тобто з грудня 2018 року по 06.03.2021 позивачу виплачувалась індексація відповідно до Порядку №1078 та норм Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

Дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 .

На звернення позивача щодо нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 18.03.2015 по 21.12.2020 листом від 11.06.2021 №9/2/5572 відповідач повідомив, що за період з 18.03.2015 по 31.12.2015 позивачу нарахована та виплачена індексація грошового забезпечення. Протягом 2016-2018 років фондом грошового забезпечення військової частини видатки на виплату індексації грошового забезпечення не передбачені. З березня 2018 року підвищені розміри посадових окладів усіх категорій військовослужбовців, у зв'язку з чим право на отримання індексації у позивача виникло в грудні 2018 року. З грудня 2018 року позивачу виплачена індексація грошового забезпечення.

Вважаючи протиправною відмову відповідача у невиплаті індексації грошового забезпечення за період з 18.03.2015 по 21.12.2020, позивач звернувся до суду.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 по справі №560/9659/21 позов ОСОБА_1 задоволено частково; Визнано протиправною, бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018; Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати і виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Суд зауважує, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 по справі №560/9659/21, відповідач здійснив виплату індексацію грошового забезпечення в сумі 4798,50 грн.

15.02.2022 представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_4 із запитом за вих. №06/15-02-22 в інтересах ОСОБА_1 , в якому просив повідомити чи виконане в добровільному порядку рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №560/9659/21 за позовом ОСОБА_1 про зобов'язання виплатити індексацію грошового забезпечення та надати відповідні документи.

ІНФОРМАЦІЯ_5 листом від 17.03.2022 за вих. №9/2/1411 повідомив, що провів виплату ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення в сумі 4798,50 грн. на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №560/9659/21 та надав довідку про нараховану та виплачену індексацію за період 01.01.2016 по 28.02.2018 від 17.03.2022 за вих.№9/2/1411, а також копію розрахунково-платіжної відомості №11/10 про виплату індексації в сумі 4798,50 грн.

21.02.2023 представник позивача звернувся до відповідача із адвокатським запитом за вих. №07/21-02-23, в якому просив надати довідку про нараховану та виплачену суму індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 26.03.2015 по 14.05.2020 з розбивкою по місяцях та зазначенням застосованого базового місяця при її розрахунку; надати довідку про проведення розрахунку та виплати індексації ОСОБА_1 відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.10.2021 у справі №560/9659/21 з зазначенням базового місяця нарахованої індексації.

За результатами розгляду запиту ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 10.03.2023 №8/2/52 повідомив, що на виконання рішення суду у справі №560/9659/21 ОСОБА_1 виплачено індексацію грошового забезпечення з розрахунку базового місяця - грудень 2015 року.

24.03.2023 представником позивача надіслано відповідачу заяву №06/24-03-23 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про перерахунок та виплату позивачу індексації грошового забезпечення за період з 26.03.2015 по 14.05:2020 з встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) - січень 2008 року.

За результатами розгляду заяви ІНФОРМАЦІЯ_2 листом від 07.04.2023 № 8/2/393 повідомив про те, що підстав для здійснення позивачу перерахунку індексації з встановленням базового місяця - січень 2008 року не вбачається, а нарахування та виплата індексації грошового забезпечення здійснена із встановленням для обчислення індексації базового місяця - грудень 2015 року.

Вважаючи вказані дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР (далі - Закон України №108/95-ВР) в період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.

Згідно з ч. 5 ст. 95 Кодексу законів про працю України заробітна плата підлягає індексації у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон України №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ч. ч. 1, 6 ст. 2, ч. 1 ст. 4 Закону України №1282-ХІІ, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка (з 01.01.2016 - 103 відсотка).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Згідно з ст. 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 №2017-III законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо: індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

З огляду на викладене, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці і у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) покладається на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та виду юридичної особи.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №1078 в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Аналіз викладених нормативно-правових актів, за відсутністю затвердженого особливого порядку індексації військовослужбовців, дає підстави для нарахування індексації грошового забезпечення у встановленому Урядом України порядку, а саме Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Тобто, сума індексація грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону, підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

У спірних правовідносинах позивач просить встановити базовий місяць для проведення відповідного обрахунку січень 2008 року.

Відповідач вважає, що нарахування індексації проведено належним чином, відповідно до діючого законодавства.

За таких обставин, враховуючи те, що відповідач здійснив нарахування позивачу сум індексації грошового забезпечення, і з такими сумами позивач не погоджується у зв'язку з неправильним, на його думку, визначенням відповідачем базового місяця, спірним у цій справі є питання визначення базового місяця індексації грошового забезпечення.

З цього приводу суд зазначає таке.

Враховуючи положення Порядку №1078 місяць, у якому підвищилося грошове забезпечення з урахуванням виплат, що входять до його складу (посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення), є базовим. У разі підвищення військовослужбовцю грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу. При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін, на який нараховується індексація. Якщо відбувається підвищення грошового забезпечення на суму меншу, ніж сума індексації, має бути здійснено підвищення грошового забезпечення та додано суму індексації, визначену з урахуванням суми підвищення грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі Постанова №1294) грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Перелік одноразових додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил затверджено Додатком 25 до Постанови №1294.

Згідно з абзацом 5 п. 5 Порядку №1078 у разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.

Водночас схема посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України затверджена Постановою №1294, яка набрала чинності з 01.01.2008.

Отже, з набранням чинності Постановою №1294 відбулись зміни розміру тарифних ставок (посадових окладів) відповідних категорій військовослужбовців.

Згідно із п. 14 Порядку №1078 роз'яснення щодо застосування цього Порядку надає Мінсоцполітики.

Відповідно до роз'яснення Мінсоцполітики від 08.08.2017 №48/о/66-17 на запит ДФ Міноборони від 18.07.2017 №248/3/9/1/863 зміна розміру доплат, надбавок та премій не впливає на початок обчислення індексації, якщо не підвищується посадовий оклад.

У роз'ясненні Мінсоцполітики від 18.04.2018 №28/о/66-18 вказано, що у разі зростання грошового забезпечення за рахунок інших його складових, без підвищення посадового окладу, сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового забезпечення.

Зі змісту роз'яснення Мінсоцполітики від 09.02.2005 №024-106 встановлено, що зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей підприємства не є підставою вважати місяць базовим, при розрахунку індексу для проведення індексації.

Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 у зв'язку з прийняттям наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 “Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України”.

Враховуючи викладене, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.

Відтак, суд погоджується з доводами позивача про те, що саме січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування індексації її грошового забезпечення, однак лише у період з січня 2016 року по березень 2018 року. Суд наголошує що саме вказаний період був спірним і у справі №560/9659/21 за позов ОСОБА_1 де визнано протиправною, бездіяльність Хмельницького, обласного територіального центру, комплектування та соціальної підтримки, що полягала у невиплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 28.02.2018.

Адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб'єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права.

Враховуючи протиправність дій відповідача щодо не нарахування індексації грошового забезпечення за вказаний період у повному обсязі, суд вважає, що в даному випадку ефективним способом захисту порушених прав, свобод чи інтересів позивача буде зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018 із врахуванням базового місяця січня 2008 року та здійснити виплату з урахуванням виплаченої суми.

У розумінні ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Щодо решти позовних вимог, суд зазначає наступне.

Міністром оборони України виконано вимоги уряду (абзац 1 п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №103) щодо підвищення грошових доходів військовослужбовців за грудень 2015 року так, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати (грошового забезпечення) у сумарному виразі для кожного працівника (у даному випадку військовослужбовця) у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року. Тому суд погоджується з доводами відповідача про те, що нарахування позивачу індексації грошового забезпечення за період з 26.03.2015 по 28.02.2018 здійснювалось відповідно до Порядку №1078 з урахуванням базового місяця грудня 2015 року.

Враховуючи викладене суд висновує про відсутність законодавчих підстав для перерахунку позивачу індексації грошового забезпечення за період з 26.03.2015 по 28.02.2018 з встановленням базового місяця січень 2008 року.

Стосовно вимог позивача про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату індексації за період з 01.03.2018 по 14.05.2020, то суд вважає прохання застосувати у вказаний період базового місяця при розрахунку індексації 2008 року необґрунтованим виходячи з такого.

Як вже зазначав суд, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 у зв'язку з прийняттям наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 № 90 "Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України".

Враховуючи викладене, підставою для встановлення базового місяця індексації є підвищення, зокрема, посадових окладів особи. Зміна розміру доплат, надбавок та премій не випливає на встановлення базового місяця індексації для початку обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації.

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося.

Таким чином, визначення базового місяця залежить тільки від зміни розміру тарифної ставки (посадового окладу), яка вперше відбулась у січні 2008 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 у зв'язку з прийняттям наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів осіб офіцерського складу Збройних Сил України".

Підвищення тарифних ставок (окладів) військовослужбовців за період з січня 2008 року по березень 2018 року, що є підставою для встановлення іншого базового місяця для проведення індексації, не відбувалося. Однак вже після березня 2018 року базовим місяцем для розрахунку індексації є саме березень 2018 року. З відповідними вимогами, щодо обрахунку індексації до відповідача позивач не звертався. З огляду на викладене, вимоги про зобов'язання нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 28.02.2018 по 14.05.2020 включно, із встановленням для обчислення індексації місяця підвищення (базового місяця) місяць останнього збільшення тарифної ставки (посадового окладу) - січень 2008 року є безпідставними та необґрунтованими.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задоволити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору і такий ним про поданні позову не сплачувався, підстав для стягнення судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задоволити частково.

Визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 26.03.2015 по 14.05.2020 в повному обсязі.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 перерахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018 із врахуванням базового місяця січня 2008 року та здійснити виплату з урахуванням виплаченої суми.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 )

Головуючий суддя П.І. Салюк