Рішення від 15.04.2024 по справі 560/363/24

Справа № 560/363/24

РІШЕННЯ

іменем України

15 квітня 2024 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про зупинення виконання (дію) постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому просить зупинити виконання (дію) постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 030951 від 20.12.2023 та визнати протиправною і скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 030951 від 20.12.2023, закрити справу про адміністративне правопорушення.

В обґрунтування позову вказує, що 15.11.2023 здійснював перевезення пасажирів на автобусі БАЗ, н.з. НОМЕР_1 , який не обладнаний тахографом. Під час проведення перевірки відповідач встановив, що транспортний засіб не обладнаний тахографом, відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа, транспортний засіб не внесений до переліку Єдиного комплексу, інфраструктурної системи Укртрансбезпеки (шлях), порушені вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом" від 02.12.2015 №1001. Вважає протиправною зазначену постанову, оскільки пункт 6.3 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів №340 передбачає наявність, зокрема, індивідуальної контрольної книжки водія, яка надавалась водієм при проведенні перевірки. Просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою від 12.01.2024 Хмельницький окружний адміністративний суд позовну заяву ОСОБА_1 залишив без руху.

З метою усунення недоліків позовної заяви позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, у якій просить визнати протиправною і скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 030951 від 20.12.2023.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовної заяви. Зазначає, що автобуси, що здійснюють пасажирські перевезення на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км обов'язково повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами. А для водія такого автомобіля, крім документів, визначених приписами статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт" № 2344-ІІ, обов'язковою умовою є наявність протоколу про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу, заповнених тахокарт (реєстраційні листки режиму праці та відпочинку водіїв) або картки водія чи роздруківки даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом. долучені до матеріалів адміністративного позову документи не свідчать про пред'явлення всіх визначених вище документів на момент складання акта про проведення перевірки. Відсутність необхідних документів (в даному випадку - протоколу перевірки та адаптації тахографу до транспортного засобу, а також, що транспортний засіб не обладнаний тахографом та не внесений до реєстру Єдиного комплексу інформаційної системи Укртрансбезпеки (Шлях) визначених положеннями Закону № 2344-ІІ та Порядку № 1567, Положенням № 340 та Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті № 385 та Постанови №1001 на момент проведення рейдової перевірки, знайшло своє відображення в акті від 15.11.2023 № 028843. Відтак, під час перевірки виявлені порушення вимог статті 60 Закону №2344-ІІ.

Позивач подав відповідь на відзив, у якій стверджує, що повірку або адаптацію тахографа провести неможливо, оскільки виробник транспортного засобу не передбачив наявність тахографу, що дає обґрунтовані підставі вести облік робочого часу водіїв за допомогою альтернативного виду - контролю індивідуальної книжки. Вважає необґрунтованим посилання відповідача на відсутність обов'язку, зважаючи на масу транспортного засобу, встановлення тахографа. Зазначає, що ведення водієм індивідуальної контрольної книжки не замінює обов'язок автомобільного перевізника використовувати для перевезення лише автомобіль, що обладнаний тахографом, а водія мати відповідні документи, які підтверджують його використання. Вказує, що ненадання протоколу про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу може бути підставою для застосування адміністративно-господарського штрафу лише у разі наявності обов'язку мати такі документи, а саме у разі обладнання транспортного засобу тахографом. Оскільки в даному випадку у зв'язку з не обладнанням транспортного засобу тахографом у позивача такий обов'язок не виник, тому підстави для застосування до штрафу відсутні.

Відділ державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області подав до суду заперечення на відповідь на відзив підтримав позицію, висловлену у відзиві.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Позивач - ОСОБА_1 зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 14.11.2019. Основним видом діяльності є інший пасажирський наземний транспорт.

15.11.2023 відділом державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області проведена перевірка додержання позивачем законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів вантажів автомобільним транспортом. До перевірки водій надав технічний паспорт на автобус та тимчасовий реєстраційний талон НОМЕР_2 , дозвіл ПО №000340 на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування Тернопіль - Вінниця на ім'я ФОП ОСОБА_1 , витяг ВТБ №000704 з дозволу із розкладом руху автобусів на маршруті Тернопіль - Вінниця, схему руху автобуса на маршруті Тернопіль - Вінниця, таблицю вартості проїзду в автобусі на міжобласному маршруті, індивідуальну контрольну книжку водія про дотримання робочого часу.

В акті від 15.11.2023 №028843, складеному за результатами перевірки, відповідач вказав, що транспортний засіб не обладнаний тахографом, відсутній протокол перевірки та адаптації тахографа, транспортний засіб не внесений до переліку Єдиного комплексу, інфраструктурної системи Укртрансбезпеки (шлях), порушені вимоги статті 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" та постанову Кабінету Міністрів України "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом" від 02.12.2015 №1001, у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена абзацом 3 частини 1 статтею 60 Закону України "Про автомобільний транспорт" - перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтею 48 Закону, - протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.

На підставі акту перевірки від 15.11.2023 №028843 відповідач прийняв постанову від 20.12.2023 №ПШ 030951 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу в розмірі 17000,00 грн за порушення вимог статті 39 Закону України "Про автомобільний транспорт".

Вважаючи постанову від 20.12.2023 №ПШ 030951 протиправною, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III.

Відповідно до частини 12 статті 6 Закону № 2344-III державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Згідно зі статтею 6 Закону № 2344-III постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджений Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку № 1567).

Згідно з пунктом 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: зокрема, наявність визначених статтею 39 Закону № 2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання водієм режиму праці та відпочинку; виконання водієм вимог Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

За змістом статті 39 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України; для пасажира - квиток на проїзд в автобусі та на перевезення багажу (для пільгового проїзду - посвідчення особи встановленого зразка чи довідка, на підставі якої надається пільга), а в разі запровадження автоматизованої системи обліку оплати проїзду - електронний квиток та документи для пільгового проїзду.

Наказом від 24.06.2010 №385, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 р. за N 946/18241, Міністерство транспорту та зв'язку затвердило Інструкцію з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (далі - Інструкція №385), яка визначає рядок установлення, технічного обслуговування та використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільних транспортних засобах (крім таксі), які використовуються для надання послуг з перевезення пасажирів та вантажів.

За визначенням, наведеним у пункті 1.4. Інструкції №385, контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв; перевізники - це суб'єкти господарювання, які провадять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільним транспортом.

Відповідно до пункту 2.4 Інструкції №385 транспортні засоби, призначені для перевезення небезпечних вантажів, обладнують тахографами з урахуванням положень пунктів 2.1 - 2.3 цього розділу та відповідно до законодавства щодо встановлення вимог до конструкцій таких транспортних засобів.

За змістом пункту 1.3 Інструкції №385 її положення поширюються на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Отже, вимоги пункту 2.4 Інструкції №385 щодо обладнання транспортних засобів тахографами поширюються на суб'єктів господарювання, які здійснюють перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами (крім таксі).

Пунктом 6.1 Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку від 7 червня 2010 року N 340, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 р. за N 811/18106 (далі - Положення № 340), передбачено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Аналогічні вимоги до обладнання тахографами транспортних засобів, що використовуються для пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах, встановлені пунктом 31 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1001, яким передбачено що до внутрішніх перевезень пасажирів допускаються автобуси, які відповідають вимогам пункту 27 цих Ліцензійних умов, а також, зокрема, обладнані контрольними приладами (тахографами) реєстрації режимів праці та відпочинку в разі здійснення нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 кілометрів.

Таким чином, транспортні засоби, які здійснюють регулярні пасажирські перевезення на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 кілометрів, повинні бути обладнані тахографами.

З урахуванням приписів пункту 1.4 Інструкції №385 в залежності від тиру тахографа (аналоговий чи цифровий) водій повинен мати при собі тахокарту (бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР) або картку картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі.

Таким чином, для здійснення внутрішніх перевезень пасажирів обов'язковими документами є картка водія у випадку обладнання транспортного засобу тахографом, або індивідуальна контрольна книжка водія, завдяки якій здійснюється державний контроль за додержанням водієм режиму праці та відпочинку у випадку відсутності тахографа. Уповноважені особи мають право перевіряти наявність вказаних документів під час здійснення як міжнародних, так і внутрішніх перевезень.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 14.12.2023 у справі № 340/5660/22.

Посилання позивача на пункт 6.3 Положення №340 в обгрунтування відсутності обов'язку щодо обладнання автобуса тахографом суд вважає безпідставним.

За змістом пункт 6.3 Положення №340 водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (додаток 3) або повинен мати копію графіка змінності водіїв.

Разом з тим, відповідно до пунктів 1.3 і 2.4 Інструкції №385 та пункту 6.1 Положення № 340, які є спеціальними нормами, що встановлюють вимоги до транспортних засобів, які здійснюють внутрішні пасажирські перевезення на міжміських маршрутах, протяжністю понад 50 км, обладнання таких транспортних засобів тахографом є обов'язковим.

Отже, приписи пункту 6.3 Положення №340 не застосовуються до автотранспортних засобів, передбачених пунктом 6.1 цього Положення, зокрема, тих, що здійснюють регулярні внутрішні перевезення пасажирів на міжміських маршрутах, протяжністю понад 50 км.

Тому, позивач, як суб'єкт підприємницької діяльності, який здійснює регулярні внутрішні перевезення пасажирів на відстань понад 50 км, зобов'язаний обладнати автобус тахографом та забезпечити наявність у водія тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або особистої картки водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом (у разі використання цифрового тахографа) та протоколом про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу.

Невиконання зазначеного обов'язку є порушенням приписів статті 39 Закону № 2344-II та підставою для застосування штрафу, передбаченого статтею 60 цього Закону.

Враховуючи викладене, постанова від 20.12.2023 №ПШ030951 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу за порушення статті 39 Закону № 2344-III прийнята відповідачем правомірно.

Недоліки акта перевірки (відсутність у ньому вказівки на статус порушника, як суб'єкта підприємницької діяльності, та зазначення статті 48 Закону № 2344-III замість статті 39 цього Закону у графі "встановлені порушення") не можуть слугувати підставою для звільнення позивача від відповідальності за порушення статті 39 Закону № 2344-III, оскільки опис у цьому акті порушень в текстовому вигляді в повній мірі вказує на суть порушення, відповідальність за яке передбачена статтею 60 Закону № 2344-II.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За змістом частини 2 статті 77 вказаного Кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем доведена правомірність постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу від 20.12.2023 №ПШ030951.

Тому, у задоволенні позовних вимог слід відмовити. У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

відмовити у задоводенні позову ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про зупинити виконання, визнання протиправною і скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №ПШ 030951 від 20.12.2023 №ПШ030951.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Відділу державного нагляду (контролю) у Хмельницькій області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Соборна, 75,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 39816845)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук