про передачу справи до іншого адміністративного суду
15 квітня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2269/24
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Кармазина Т.М., розглянувши матеріали позовної заяви
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до
ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не складення висновку щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 року №168"Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" і не надсилання висновку і поданих позивачем документів до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) для розгляду.
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та подати висновок щодо можливості призначення одноразової грошової допомоги, передбаченої постановою КМУ від 28.02.2022 року №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану" і надіслати висновок і подані позивачем документи до Департаменту соціального забезпечення Міністерства оборони України (через Управління соціальної підтримки) для розгляду.
Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.04.2024 справу передано для розгляду судді Кармазиній Т.М..
Відповідно до п.4 ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 1 КАС України встановлено, що даний Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Відповідно до частини 2 статті 20 цього Кодексу, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.
Параграфом 3 глави 2 КАС України встановлено порядок визначення територіальної юрисдикції (підсудність).
Відповідно до статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
У разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.
Із позовної заяви слідує, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцезнаходженням позивача є: АДРЕСА_1 та місцезнаходженням відповідача є: АДРЕСА_3 , що свідчить про недотримання позивачем територіальної підсудності при зверненні з даним адміністративним позовом. При цьому, доказів реєстрації у встановленому законом порядку фактичного місця проживання на території Кіровоградської області, позивачем не надано.
При цьому, суд враховує, що позивач звернувся з цим позовом до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
За таких обставин та враховуючи те, що зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання позивача та місцем знаходження відповідача є м.Київ, дана справа не підсудна Кіровоградському окружному адміністративному суду, а її розгляд має здійснюватися за правилами територіальної підсудності Київським окружним адміністративним судом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду
Згідно ч.ч.5, 6 ст.29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.
Питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4 - 6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення (ч.8 ст.29 КАС України).
Керуючись статтями 29, 241, 248, 256 КАС України, суддя,-
Матеріали адміністративної справи №340/2269/24 за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії передати до Київського окружного адміністративного суду за територіальною підсудністю.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів, у порядку встановленому ст.295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА