15 квітня 2024 року № 320/41792/23
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Білоноженко М.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Новіс Трейд»
до Головного управління Державної податкової служби у Дніпровській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариства з обмеженою відповідальністю «Новіс Трейд» з позовом до Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 10.01.2022 №0003560709 форми «С» на суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 34 000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про протиправність оскаржуваного рішення та невідповідність встановлених порушень дійсним обставинам справи. Більше того, товариством зазначено про наявність діючих ліцензій на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Згідно конверту, долученого до матеріалів справи, позовна заява надійшла до суду в липні 2023 року. Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 13.11.2023, справу №320/41792/23 передано до розгляду судді Дудіну С.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 20.11.2023 (суддя Дудін С.О.) задоволено заяву судді Дудіна С.О. про самовідвів та ухвалено відвести суддю Дудіна С.О. від розгляду даної справи.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.11.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач подав до суду відзив на позову заяву, яким просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на правомірність оскаржуваного рішення, яким до товариство застосовано штрафні санкції, з огляду на продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів за відсутності відповідних ліцензій.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Головним управлінням ДПС у Дніпровській області відповідно до наказу від 18.11.2011 №5562-п та на підставі направлень від 18.11.2021 №5975 та №5976 проведено фактичну перевірку ТОВ «Новіс Трейд» за місцезнаходженням господарської одиниці Дніпропетровська область, с. Мишурин Ріг, вул. Республіканська, буд. 30А.
За результатами перевірки складено акт від 23.11.2021 №4264/04-36-07-09/РРО/43645208, яким встановлено порушення ТОВ «Новіс Трейд» вимог статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», а саме роздрібна торгівля тютюновими та алкогольними виробами без наявності відповідних ліцензій.
На підставі вказаного акта перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення - рішення форми «С» від 10.01.2022 №0003560709, яким до ТОВ ТОВ «Новіс Трейд» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності у розмірі 34 000,00 грн.
25.01.2022 року в порядку адміністративного оскарження та згідно з пунктом 56.3 статті 56 Податкового кодексу України, позивач подав скаргу до ДПС України.
За результатами адміністративного оскарження, позивачем отримано рішення від 19.05.2023 про результати розгляду скарги ДПС України №12452/6/99-00-06-03-01-06 яким скаргу позивача залишено без задоволення, а оскаржуване податкове повідомлення-рішення -без змін.
Незгода позивача із прийнятими рішеннями зумовила його звернення до суду із даним позовом, при вирішенні якого суд виходить із наступного.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України регулює Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» №481/95-ВР.
Статтею 1 Закону № 481/95-ВР визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Питання щодо порядку отримання та використання дозвільних документів (ліцензій) пов'язаних з імпортом, експортом, оптовою і роздрібною торгівлею алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним та його зберіганням врегульовані статтею 15 Закону №481/95-ВР.
Відповідно до частини 20 статті 15 Закону №481/95-ВР, роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Статтею 15 Закону № 481/95-ВР визначено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій, програмних реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах.
У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пальним суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення, фіскальні номери програмних реєстраторів розрахункових операцій; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів (щодо пального - не пізніше 20 календарних днів) з дня одержання зазначених у цьому Законі документів. У рішенні про відмову у видачі ліцензії повинна бути вказана підстава для відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Зокрема, згідно абзацу сьомого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) за оптову і роздрібну торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
Отже, виходячи із аналізу перелічених норм законодавства, суд доходить висновку, що роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватись лише за наявності відповідної ліцензії.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Новіс Трейд» здійснює господарську діяльність за адресою: Дніпропетровська область, с. Мишурин Ріг, вул. Республіканська, буд. 30А та мало ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з терміном дії 25.08.2020 по 25.08.2021.
Також у товариства наявні ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напрями з терміном дії з 27.08.2021 по 27.08.2022; на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами з терміном дії з 25.08.2020 по 21.08.2021; на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами (діюча) з терміном дії з 27.08.2021 по 27.08.2022.
З викладеного вбачається, що у період з 25.08.2021 по 27.08.2021 у ТОВ «Новіс Трейд» були відсутні ліцензії на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Однак, згідно проведеної перевірки вбачається, що у спірний період, а саме з 25.08.2021 по 27.08.2021 позивачем здійснено продаж цигарок Rothm, Parke, горілки Nemir. та пива Stella А.
Вказані порушення підтверджуються витягом з інформаційної бази ДПС України (контрольних стрічок, які створені в електронній формі до РРО), в яких наведений перелік фіскальних чеків із зазначенням номеру фіскального чеку, коду проданого товару, розшифровки назви товару за кодом, ціни, кількості товару та суми операції та відповідно до якого вбачається факт реалізації вищезазначених товарів.
За визначенням частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Достатніми, у розумінні частини першої статті 76 КАС України, є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
За змістом частини другої вищезазначеної правової норми процесуального закону, питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Разом з тим частина перша статті 77 КАС України покладає на кожну сторону обов'язок довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов до висновку про відповідність оскаржуваного рішення вимогам чинного законодавства та наявності підстав для притягнення позивача до відповідальності згідно рішення від 10.01.2022 №0003560709.
Згідно положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139,143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Білоноженко М.А.