Постанова від 15.04.2024 по справі 496/2632/24

Справа № 496/2632/24

Провадження № 3/496/1759/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2024 року суддя Біляївського районного суду Одеської області Портна О.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , військовослужбовця, солдата, посада: стрілець-снайпер 1 механізованого відділення 1 механізованого взводу механізованої роти військової частини НОМЕР_1 ,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

На адресу Біляївського районного суду Одеської області 09.04.2024 року надійшли адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративне правопорушення.

Ознайомившись з матеріалами справи, виконуючи положення ст. 278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд проходить до висновку про необхідність повернення протоколу про військове адміністративне правопорушення для належного оформлення до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, для належного оформлення матеріалів справи, виходячи з наступного.

Статтею 245 КУпАП визначено завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення. Такими, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, оскільки протокол є підставою для провадження у справі про адміністративне правопорушення. Від того, чи правильно він складений, залежить своєчасність, правильність розгляду за суттю справи про адміністративне правопорушення та обґрунтованість застосування стягнення.

Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, дата, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.

Протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.

Диспозиція ч.3 ст.172-20 КУпАП, передбачає відповідальність дії, передбачені частинами першою (за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння) та другою (участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів) цієї статті вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Проте, у протоколі про адміністративне правопорушення А7073 № 27 від 04.04.2024 року не конкретизовано формулювання обвинувачення. Тобто, адміністративній відповідальності підлягає особа за перебування у стані сп'яніння на території військової частини, виконання обов'язків військової служби у стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, а не за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп'яніння та вчинення ДТП. Проте, у протоколі зазначено, що стосовно ОСОБА_1 за фактом ДТП інспектор ВРПП ДРУП 2 ГУНП в Одеській області був складений протокол про адміністративне правопорушення передбачене ч. 1. ст. 130 КУпАП. При цьому, суддя, будучи безстороннім та неупередженим у вирішенні провадження, не має повноважень збільшувати обсяг обвинувачення, викладати формулювання обвинувачення не вказане органом який направив до суду протокол, оскільки судовий розгляд проводиться лише в межах зазначеного у протоколі обвинувачення. Отже, формулювання обвинувачення у вищевказаній формі є неконкретним і не зрозумілим, оскільки взагалі не відображає усіх ознак правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що позбавляє можливості особи ефективно захищатися від пред'явленого обвинувачення і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.

З огляду на те, що без приведення у відповідність з вимогами ст. 256 КУпАП протоколу про адміністративне правопорушення, суд не має можливості прийняти остаточне законне рішення по суті справи, матеріали справи про військове адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягають поверненню до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України, для належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 256, 268, 279, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП повернути на доопрацювання та належного оформлення до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя О.П. Портна