Постанова від 11.04.2024 по справі 455/564/24

Справа № 455/564/24

Провадження № 3/455/444/2024

ПОСТАНОВА

Іменем України

11 квітня 2024 року м.Старий Самбір

Суддя Старосамбірського районного суду Львівської області Пошивак Ю.П.,

з участю прокурора Зінчука Р.В.,

особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 та його захисника - адвоката Бущака Р.Є.,

розглянувши матеріали, які надійшли від Львівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону,

про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця с.Чемерівці Кам'янець - Подільського району Хмельницької області, жителя АДРЕСА_1 , одруженого, військовослужбовця Державної прикордонної служби України, зі слів - до адміністративної відповідальності не притягався,-

за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи начальником відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), тобто службовою особою в ВІПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст.ст.11, 13, 16, 291 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст.2 п.1 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби 18.01.2024 року не здійснив контроль за належним обліком, зберіганням і видачею (поверненням) стрілецької зброї та боєприпасів до кімнати зберігання зброї та не здійснив доповіді по команді керівництву прикордонного загону про факт втрати боєприпасів, а саме 5,45-мм набоїв ПС в кількості 120 штук, магазинів до АК-74 в кількості 4 штуки та підсумка до магазинів АК-74 в кількості 1 штуки головним сержантом ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.03.2024 року справу передано для розгляду судді ОСОБА_3 .

Розгляд справи призначено на 09 годину 15 хвилин 14.03.2024 року, який відкладено на 12 годину 00 хвилин 27.03.2024 року.

Постановою судді від 27.03.2024 року клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Бущака Р.Є. - задоволено частково. Витребувано з ІНФОРМАЦІЯ_4 інформацію, а саме: чи перебував в службовому відрядженні у ІНФОРМАЦІЯ_4 начальник відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (типу «В») ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «Б») капітан ОСОБА_1 18.01.2024 року, з наданням копії засвідченого наказу; хто з посадових осіб на період перебування начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (типу «В») ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «Б») капітана ОСОБА_1 у службовому відрядженні у ІНФОРМАЦІЯ_4 18.01.2024 року тимчасово виконував обов'язки начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (типу «В») ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «Б»); копію наказу про тимчасове виконання обов'язків начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (типу «В») ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «Б»)на період службового відрядження ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_4 18.01.2024 року; копію наказу, засвідченого в установленому законом порядку, який передбачає тривалість робочого дня для начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (типу «В») ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «Б» з вказанням початку та його завершення (витяг з наказу про повсякденну діяльність з додатком); копію посадової інструкції начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (типу «В») ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип «Б») капітана ОСОБА_1 , яка була чинна станом на 18.01.2024 року. В задоволенні решти вимог клопотання - відмовлено.

27.03.2024 року судове засідання відкладено на 15 годину 00 хвилин 02.04.2024 року та на 12 годину 45 хвилин 09.04.2024 року та на 09 годину 00 хвилин 11.04.2024 року.

Постановою судді від 11.04.2024 року в задоволенні клопотання захисника ОСОБА_1 - адвоката Бущака Р.Є. - відмовлено.

В суді ОСОБА_1 вину у вчиненому не визнав. Додатково пояснив, що він 18.01.2024 року відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 № 144-АГ від 17.01.2024 року перебував у відрядженні на зборах в ІНФОРМАЦІЯ_5 , а відтак обов'язки начальник відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), не виконував. Також зазначив, що він не є військовослужбовцем і відповідно на нього як на начальника відділення інспекторів прикордонної служби не поширюється Статут внутрішньої служби ЗСУ, і відповідно наказ №604. Так, 18.01.2024 року, близько 13 години 30 хвилин до нього подзвонив ОСОБА_4 та доповів про виявлення відсутності 120 набоїв 5,45 мм, 4 магазинів та 1 підсумка під час прийомо-передачі чергування черговими підрозділу охорони кордону ОСОБА_5 та ОСОБА_6 . Доповідей про відсутність вищевказаного майна не отримував більше ні від кого. Він особисто доповіді не здійснював, оскільки 18.01.2024 року перебував у відрядженні та не володів в повній мірі обстановкою та інформацією про вищевказаний інцидент. Повертаючись до підрозділу, близько 18 години 30 хвилин, він в населеному пункті Мшанець побачив ОСОБА_7 та його особистий транспортний засіб, який знаходився в кюветі. Ним було віддано команду ОСОБА_8 прибути на підрозділ, де було організовано пошук втраченого майна, а саме було здійснено ретельний огляд кожного службового приміщення 1 та 2 поверху адміністративної будівлі, будівель на території, обхід всієї території військового містечка по внутрішньому та зовнішньому периметрах, обхід та ретельний пошук в місцях несення служби, а також пошук по прилеглій території. Додатково зазначив, що прийом та передача зброї прикордонними нарядами «Черговий підрозділу охорони кордону» у відділенні інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » здійснюється щодобово під час прийомо-передачі чергування в присутності прикордонного наряду «Старший зміни прикордонних нарядів». Перевірка стрілецької зброї здійснюється за номерами, кількістю, комплектністю, боєприпаси за кількістю та виробничими даними. Кількісний облік зброї та боєприпасів ведеться прикордонним нарядом «Черговий підрозділу охорони кордону» у книзі приймання-здавання чергування. Після приймання чергування черговим підрозділу подається п/н «СЗПН» книга приймання і здавання зброї та боєприпасів черговим, книга приймання та здавання чергування та книга видачі зброї та боєприпасів для перевірки правильності ведення обліку. Контроль за організацією експлуатації стрілецької зброї, боєприпасів ним здійснюється не менше 1 разу на місяць під час чого увага зверталась на стан обліку відповідності облікових даних фактичній наявності. Результати перевірок стрілецької зброї та боєприпасів заносились до книги огляду зброї та боєприпасів. Більше ніяких контрольних записів у будь-яких інших журналах чи книгах не здійснювалось, оскільки в записі у книзі огляду зброї та боєприпасів вказувалась фактична наявність зброї та боєприпасів. Запису в книзі приймання та здавання озброєння черговими про тимчасове зберігання особистої зброї військовослужбовців від впс (тип С) немає, оскільки наявний запис про тимчасове зберігання зброї в журналі прийомо-передачі чергування. Про отримання боєприпасів 17.01.2024 року ОСОБА_9 та ОСОБА_10 він знав. Про прибуття на підрозділ та доставлення боєприпасів йому доповіді, ніхто не здійснював. Додав, що КЗЗ він перевіряв своєчасно і точно. Про те, що він їде у відрядження до м.Львова, він повідомив своєму заступнику Паньківу.

Захисник ОСОБА_1 - адвокат Бущак Р.Є. в судовому засіданні просив закрити провадження у справі за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.

Свідок ОСОБА_11 в суді показала, що 18.01.2024 року о 10 годині 00 хвилин вона мала приймати чергування у штаб - сержанта ОСОБА_5 та під час прийому передачі в кімнаті зберігання зброї було перевірено всю наявну зброю та боєприпаси. Під час прийому-передачі та заступання до прикордонного наряду з охорони Державного кордону вид прикордонного наряду «Черговий підрозділу» о 10:00 годині 18.01.2024 року ОСОБА_12 їй повідомила, що відсутні набої 5,45 мм у кількості сто двадцять штук, 4 магазина до АК та підсумок до АК. Зброя та боєприпаси в кімнаті зберігання зброї перераховувалась ще не одноразово, де результати такі самі, відсутність набоїв 5,45 мм у кількості сто двадцять штук серії 539-84, 4 магазина до АК та підсумок до АК, тому вона КЗЗ не прийняла і особисто здійснила доповідь старшому зміни прикордонних нарядів ОСОБА_13 про відсутність набоїв 5,45 мм у кількості сто двадцять штук серії 539-84, 4 магазина до АК та підсумок до АК.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

Вивчивши справу про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідка, думку захисника та прокурора, приходжу до наступного висновку.

Так, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (стаття 23 КУпАП).

Відповідно до вимог ст. ст. 11, 13, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та ст.ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, дорожити честю й гідністю військовослужбовця, не допускати негідних вчинків самому та утримувати від їх вчинення товаришів по службі, зразково виконувати свої службові обов'язки, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Відповідно до абзацу 1 статті 2 пункту 5 «Види прикордонних нарядів» розділу II «Служба прикордонних нарядів» Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 19.10.2015 року №1261 «Про затвердження Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України» старший зміни прикордонних нарядів зобов'язаний керувати прикордонними нарядами, здійснювати контроль за несенням ними служби, дотриманням заходів безпеки та правильним застосуванням озброєння, техніки та інженерних споруд.

Відповідно до абзацу 1 статті 4 «Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України» затвердженого наказом Міністра оборони України 29.06.2005 року №359, де визначено, що забезпечення обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів є обов'язком командирів (керівників, начальників) структурних підрозділів, органів військового управління, військових частин.

Вимогами ч. 10 ст. 1 Закону України «Про оборону України», ст. 1, ч. 8 ст. 4 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що з моменту оголошення мобілізації в Україні або в окремих її місцевостях настає особливий період ІГ тобто період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Доводи ОСОБА_1 про те, що він 18.01.2024 року перебував у службову відряджені і обов'язки начальник відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), не виконував, а також те, що він не є військовослужбовцем і відповідно на нього як на начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б) не поширюється Статут внутрішньої служби ЗСУ, і відповідно наказ №604 з надання доповідей і донесень, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх обліку у МО України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту, суддею до уваги не беруться, адже Статут внутрішньої служби Збройних Сил України визначає загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб бригади (полку, корабля 1 і 2 рангу, окремого батальйону) та її підрозділів, правила внутрішнього порядку у військовій частині та її підрозділах. Статутом керуються всі військові частини, кораблі, управління, штаби, організації, установи і військові навчальні заклади Збройних Сил України (далі - військові частини). Обов'язки посадових осіб, не зазначені в цьому Статуті, визначаються відповідними порадниками та положеннями. Дія Статуту поширюється на військовослужбовців Служби зовнішньої розвідки України, Служби безпеки України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Управління державної охорони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, органів спеціального призначення з правоохоронними функціями. Положення Статуту поширюються на військовозобов'язаних та резервістів під час проходження ними зборів. Про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, та про зроблені йому зауваження військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові, крім тих обставин, щодо надання яких є пряма заборона у законі (таємниця сповіді, лікарська таємниця, професійна таємниця захисника, таємниця нарадчої кімнати тощо). Кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями. Командир (начальник) є єдиноначальником і особисто відповідає перед державою за бойову та мобілізаційну готовність довіреної йому військової частини, корабля (підрозділу) за забезпечення охорони державної таємниці; за бойову підготовку, виховання, військову дисципліну, морально-психологічний стан, збереження життя і зміцнення здоров'я особового складу; за внутрішній порядок, стан і збереження озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, пального і матеріальних засобів; за всебічне забезпечення військової частини, корабля (підрозділу); за додержання принципів соціальної справедливості. Командир (начальник) відповідно до посади, яку він займає, повинен діяти самостійно і вимагати від підлеглих виконання вимог Конституції України, законів України, статутів Збройних Сил України та інших нормативно-правових актів.

Отже, командир (начальник) зобов'язаний: негайно доповідати старшому командиру (начальнику) про кримінальне чи адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, вчинене підлеглим військовослужбовцем, а командир (начальник) військової частини (установи) - негайно повідомляти про це відповідному прокурору, а в разі вчинення кримінального чи адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією військовослужбовцем Збройних Сил України - начальнику відповідного органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України; знати стан справ у дорученій йому військовій частині, на кораблі (у підрозділі), ділові, морально-психологічні якості безпосередньо підпорядкованих військовослужбовців, бойову та іншу техніку, озброєння, що є в частині, на кораблі (у підрозділі), вміло керувати військовою частиною, кораблем (підрозділом) як у повсякденному житті, так і під час виконання бойових завдань; завжди мати точні відомості про особовий склад, озброєння, боєприпаси, бойову та іншу техніку, пальне, матеріальні засоби (кошти), що є у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) за штатом, списком і в наявності; встановлювати у військовій частині, на кораблі (у підрозділі) такий внутрішній порядок, який гарантував би неухильне виконання законів України і положень статутів Збройних Сил України; проводити роботу щодо зміцнення військової дисципліни, запобігання надзвичайним подіям, кримінальним та іншим правопорушенням серед особового складу, своєчасно виявляти й усувати їх причини; аналізувати стан військової дисципліни і об'єктивно доповідати про це старшому командирові (начальникові); організовувати та здійснювати заходи, спрямовані на захист особового складу, озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки і майна від зброї масового ураження, звичайних засобів ураження.

Також, Закон України «Про Державну прикордонну службу України» відповідно до Конституції України визначає правові основи організації та діяльності Державної прикордонної служби України, її загальну структуру, чисельність, функції та повноваження.

Згідно ст.14 Розділу III до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу". Уповноважені посадові особи Державної прикордонної служби України попередньо вивчають склад призовників та здійснюють їх добір у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. (Частина п'ята статті 14 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021 року).

Також, відповідно до Інструкції про організацію обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів у Збройних Силах України - забезпечення обліку, зберігання і видачі стрілецької зброї та боєприпасів є обов'язком командирів (керівників, начальників) структурних підрозділів, органів військового управління, військових частин (далі - командир військової частини). Командири військових частин завжди повинні мати точні дані про наявність і стан стрілецької зброї та боєприпасів. Вони зобов'язані забезпечити належний порядок їх охорони, обліку, зберігання, який унеможливлював би втрати та крадіжки.

Також відповідно до Інструкції з надання доповідей і донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та їх облік у Міністерстві оборони України, Збройних Силах України та Державній спеціальній службі транспорту.

Механізм надання доповідей та донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, порушення військової дисципліни та вжиті заходи щодо усунення причин та умов їх скоєння (вчинення)

За своєчасність та об'єктивність надання доповідей та донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, скоєні (вчинені) військовослужбовцями або працівниками (під час виконання службових обов'язків, у робочий час), що сталися у військових частинах, відповідають командири (начальники) військових частин.

Керівники структурних підрозділів Міністерства оборони України, Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України, Генерального штабу Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту, командувачі видів, окремих родів (сил) Збройних Сил України, командири (начальники) органів військового управління та з'єднань відповідають за дотримання строків надання доповідей та донесень про події, кримінальні правопорушення, військові адміністративні правопорушення та адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, скоєні (вчинені) військовослужбовцями, працівниками (під час виконання службових обов'язків (посадових інструкцій) у робочий час), що сталися у військових частинах, а також за повноту, об'єктивність проведення розслідувань за фактами подій і кримінальних правопорушень та вжиті попереджувальні заходи. (Пункт 2 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства оборони № 54 від 02.03.2021 року)

Командири (начальники) військових частин про кожний виявлений факт ненадання інформації про подію, кримінальне правопорушення, військове адміністративне правопорушення та адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, призначають службове розслідування, після завершення якого надають письмові доповіді за підпорядкованістю та до відповідного органу управління Військової служби правопорядку, зазначаючи вжиті заходи до службових осіб, які не надали доповідь.

Доповіді та донесення надаються: негайно (протягом 15 хвилин) після отримання інформації про подію, кримінальне правопорушення, адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією,- усно (у доповіді мають зазначатися умовне найменування, пункт дислокації та підпорядкованість військової частини, дата і час скоєння правопорушення, стислий зміст, обставини та місце скоєння (вчинення), ким виявлено правопорушення, заподіяні матеріальні збитки, загибель, поранення людей, демографічні дані учасників, військове звання, прізвище, ім'я, по батькові командира військової частини, номери телефонів для уточнення інформації);

З відповідно до листа-відповіді ІНФОРМАЦІЯ_7 ДПСУ 08.04.2024 рокувбачається, що ОСОБА_1 18.01.2024 не перебував у службовому відрядженні, однак відповідно до наказу ІНФОРМАЦІЯ_8 від 17.01.2024 №144-АГ мав прибути до управління ІНФОРМАЦІЯ_8 до 10.00.год. 18.01.2024 року.

Враховуючи вищезазначене, тимчасове виконання обов'язків за посадою начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на іншу посадову особу не покладались. Разом з тим робочий день керівника підрозділу не завжди нормований та залежить від обстановки на ділянці відповідальності підрозділу та раптово виникаючих завдань

Винність ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення доведена протоколом №13 про адміністративне правопорушення від 26.02.2024 року, висновком службового розслідування за фактом нестачі майна номенклатури ракетно-артилерійського озброєння у відділенні інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 », наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 «Про призначення службового розслідування», наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 «Про внесення змін до наказу від 22.01.2024 року №180-аг «Про призначення службового розслідування», поясненнями ОСОБА_1 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_11 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_2 , від 19.01.2024 року, книгою видачі зброї та боєприпасів відділення ІПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 » впс « ІНФОРМАЦІЯ_3 », книгою обліку майна РАО, виданого у тимчасове користування або прийнятого для зберігання, книгою огляду (перевірки) зброї та боєприпасів віпс « ІНФОРМАЦІЯ_2 », книгою приймання та здавання чергування, службовими характеристиками, посадовою інструкцією начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), результатами виконання плану охорони державного кордону/здійснення прикордонного контролю, посадовою інструкцією інспектора прикордонної служби 1 категорії - фельдшера відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), наказом ІНФОРМАЦІЯ_4 «Про проведення зборів», посадовою інструкцією інспектора прикордонної служби вищої категорії - начальника групи інспекторів прикордонної служби відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), витягом з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 «Про особовий склад» №311-ос від 13.09.2021 року, з яких відомо, що ОСОБА_1 , будучи начальником відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) ВПС « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), тобто службовою особою в ВІПС « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , в умовах особливого періоду, у порушення вимог ст.ст.11, 13, 16, 291 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, ст.2 п.1 Інструкції про службу прикордонних нарядів Державної прикордонної служби України, внаслідок недбалого ставлення до виконання обов'язків військової служби 18.01.2024 року не здійснив контроль за належним обліком, зберіганням і видачею (поверненням) стрілецької зброї та боєприпасів до кімнати зберігання зброї та не здійснив доповіді по команді керівництву прикордонного загону про факт втрати боєприпасів, а саме 5,45-мм набоїв ПС в кількості 120 штук, магазинів до АК-74 в кількості 4 штуки та підсумка до магазинів АК-74 в кількості 1 штуки головним сержантом ОСОБА_2 .

Статтею 15 КУпАП передбачено, що військовослужбовці за вчинення військових адміністративних правопорушень несуть відповідальність, передбачену главою 13-Б КУпАП, за умови, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Частиною 2 ст.172-15 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.

З об'єктивної сторони правопорушення характеризується суспільно-небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби та суспільно-небезпечними наслідками, які можуть настати в результаті цього.

Недбале ставлення до служби означає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків через недбале чи несумлінне ставлення до них.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оборону України», особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

ОСОБА_18 . Президента України «Про часткову мобілізацію» №303/2014 від 17.03.2014 року в Україні оголошено початок проведення часткової мобілізації, тобто з вказаного періоду в Україні настав особливий період.

Згідно Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року № 64/2022 в Україні з 24.02.2022 року діє воєнний стан, який неодноразово продовжувався і діє до теперішнього часу.

Положеннями ст.ст.1, 4 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених військовими статутами та іншим законодавством України, військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю.

Згідно вимог ст.45 Дисциплінарного Статуту Збройних Сил України за вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Будучи на час вчинення інкримінованого йому адміністративного правопорушення військовослужбовцем Державної прикордонної служби України - начальником Відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В) Відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (тип Б), відповідно до вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, а також своїх посадових обов'язків, капітан ОСОБА_1 був зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, бути хоробрим і дисциплінованим, не допускати негідних вчинків і стримувати від них інших військовослужбовців.

Положеннями ст.12 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України визначено, що про все, що сталося з військовослужбовцем і стосується виконання ним службових обов'язків, військовослужбовець зобов'язаний доповідати своєму безпосередньому начальникові.

Відносно доводів ОСОБА_1 про його невинуватість та перебування поза межами несення ним військової служби - Відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (тип В), та відсутність на той час обов'язку повідомити про подію, яка сталася, позаяк він вважав, що перебував у відрядженні, то суддя звертає увагу, що в Україні діє презумпція знання законодавства (лат. Ignorantia juris non excusat - незнання закону не вибачається) - кожен вважається таким, що знає закони.

Правова основа презумпції знання законодавства - обов'язок кожного неухильно додержуватися Конституції України та законів України, який закріплений в частині 1 статті 68 Конституції України. Обов'язок додержання законів передбачає і обов'язок їх знання. Тому закони повинен знати кожний. З цього положення і випливає загальновідома формула: незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, яка і міститься в частині 2 статті 68 Конституції України.

Презумпція знання законодавства поширюється на закони та інші нормативно-правові акти, які доведені до відома населення у порядку встановленому законом. Згідно з частиною 3 статті 57 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що визначають права та обов'язки громадян, не доведені до відома населення у порядку, встановленому законом є нечинними. І відповідно не можуть застосовуватись. Тому основна умова вступу нормативно-правового акту в силу, і відповідно обов'язку його знати є його офіційне оприлюднення, яке здійснюється шляхом опублікування у офіційних друкованих виданнях.

Опублікування нормативно-правового акту є юридичною підставою презумпції знання законодавства. Суть даної презумпції полягає в тому, що ніхто не може посилатись на незнання закону, якщо він був опублікований у встановленому законом порядку. Якщо нормативно-правовий акт не опубліковано, то відпадає юридична підстава презумпції знання законодавства. Таким чином існує прямий зв'язок між презумпцією знання законодавства та його офіційним опублікуванням.

Отже, враховуючи, що обов'язок знання та неухильного дотримання чинного законодавства при виконанні своїх службових та посадових обов'язків визначено як в положеннях ст.9,11,16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, так і безпосередньої випливає із самої суті посади начальника Відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », суддя вважає безпідставними доводи ОСОБА_1 в наведеній частині, адже відповідно до Інструкції про відрядження військовослужбовців Збройних Сил України, рішення про направлення військовослужбовців у відрядження оформляється відповідним наказом, на підставі якого оформлюється у встановленому порядку посвідчення про відрядження.

Обставин, що пом'якшують відповідальність, не знаходжу.

Обставин, що обтяжують відповідальність, не знаходжу.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти стягнення у виді штрафу.

У відповідності до ст.40-1 КУпАП слід стягнути з особи, на яку накладено адміністративне стягнення, судовий збір в дохід держави в сумі 605 гривень 60 копійок.

Керуючись ст.ст. 40-1, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним за ч.2 ст.172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення та обрати йому стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 в користь Державної судової адміністрації України, місце знаходження: м.Київ, вул.Липська, будинок №18/5, поштовий індекс 01601, отримувач коштів: ГУК м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ: 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Старосамбірський районний суд Львівської області.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.

Повний текст постанови проголошено о 13:50 год. 15.04.2024 року.

Суддя Пошивак Ю.П.