Справа № 727/3754/24
Провадження № 3/727/1355/24
12 квітня 2024 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м. Чернівці Слободян Г.М., розглянувши матеріали, якi надійшли з Івано-Франківського відділу адміністрування підприємств Західного міжрегіонального управління ДПС, про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), керівника та головного бухгалтера ТОВ «НВП «ТЕМП-3000», адреса місця проживання: невідома, адреса місця знаходження фірми м. Чернівці, вул. 28-Червня, буд 44, офіс 54, за ч.1 ст.163-2 КУпАП,- В СТ АН ОВ ИВ:
До суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно керівника, головного бухгалтера ТОВ «НВП «ТЕМП-3000», ОСОБА_1 відповідно до якого останній вчинив порушення вимог п.п. «а» п. 50.1, 6.50 та п. 57.1 ст. 57 розділу 2 податкового кодексу України щодо несвоєчасного подання платіжних інструкцій на перерахування узгоджених сум грошових зобов'язань з податку на прибуток за жовтень 2022 року, за яке передбачена адміністративна відповідальність згідно з частиною1 ст. 163-2 КУпАП за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати податків та зорів (обов'язкових платежів),тим самим вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
Статтею 256 КУпАП передбачено, що в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання.
Згідно з ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; чи витребувано необхідні додаткові матеріали; чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Згідно п. 12 постанови № 11 Пленуму ВСУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення»: «Перебіг строку розгляду справи про адміністративні правопорушення здійснюється за загальними положеннями КУпАП. Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення».
Відповідно до ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності до положень ч. 3 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства зокрема є: рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; забезпечення доведеності вини; змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Ознайомившись з протоколом про адміністративне правопорушення №001628/79/33-00-50-10 від 28.03.2024 року та додатками до нього, суд приходить до висновку, що він підлягає поверненню для дооформлення і приведення у відповідність до вимог ст. 256 КУпАП, зважаючи на наступне.
У протоколі про адміністративне правопорушення наявні виправлення в номері зазначеного акту неявки від 28.03.2024 року №43/33-00-50-10/31778043.
Матеріали справи направлені до суду не пронумеровані за наявними в них документами.
Також в матеріалах доданих до протокола №001628/79/33-00-50-10 відсутні відомості які б підтверджували що ОСОБА_1 являється керівником та/або головним бухгалтером ТзОВ «НВП «ТЕМП-3000», відсутній наказ про призначення на посаду.
В протоколі відсутні пояснення ОСОБА_1 по суті вчиненого адміністративного правопорушення, також відсутні дані про те що протокол про адміністративне правопорушення направлявся ОСОБА_1 і він його отримав.
Відсутні відомості про те що ОСОБА_1 являється фізичною особою-підприємцем.
До матеріалів доданих до протоколу про адміністративне правопорушення відсутній повний акт результатів камеральної перевірки від 27.02.2024 року №77/33-00-50-10/31778043.
Враховуючи викладене, суд вважає, що матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 належить повернути до Івано-Франківського відділу адміністрування підприємств Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для належного їх оформлення у відповідності до вимог ст. 256 КпАП України.
На підставі викладеного та керуючись ст.256, 278 КпАП України, суд, -
Справу про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 , (РНОКПП: НОМЕР_1 ), керівника та головного бухгалтера ТОВ «НВП «ТЕМП-3000», адреса місця проживання: невідома, адреса місця знаходження фірми м. Чернівці, вул. 28-Червня, буд 44, офіс 54, до адміністративної відповідальності за ст. 163-2 КпАП України повернути до Івано-Франківського відділу адміністрування підприємств Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Слободян Г.М.