Єдиний унікальний номер 725/2168/24
Номер провадження 3/725/879/24
11.04.2024 року Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Піхало Н.В., розглянувши адміністративну справу за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,-
На адресу Першотравневого районного суду м. Чернівці від УПП в Чернівецькій області надійшла адміністративна справа відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №692841 від 12.03.2024 року, 12.03.2024 року о 05 год. 51 хв. в м. Чернівці по вул. К. Раймунда Фрідріха,1/3, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Ford Focus» державний номерний знак НОМЕР_1 з ознаками наркотичного сп'яніння, а саме виражене тремтіння пальців рук, не природна блідість. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння водій відмовився у встановленому законом порядку.
Дії громадянина ОСОБА_1 працівниками поліції кваліфіковано за ч.1 ст.130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, повідомлявся судом належним чином про час та місце розгляду справи. Однак, в інтересах ОСОБА_1 діяв захисник Філіпчук І.М., який подав клопотання про закриття провадження у справі. Зокрема, в обґрунтування наявності підстав для закриття провадження у справі вказував, що в матеріалах адміністративної справи убачається ряд грубих порушень процесуального законодавства працівниками патрульної поліції при їх складанні, що в свою чергу унеможливлює повно та всебічно провести її розгляд та встановити наявність або відсутність вини особи.
Зокрема, зазначав, що при складанні протоколу неодноразово наголошував працівникам поліції, що бажає скористатися юридичною допомогою адвоката, однак його було позбавлено такої можливості. Крім того, зазначав, що у матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 було відсторонено від керування транспортним засобом, а також не додано до матеріалів справи доказів на підтвердження вказаного.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, а також доводи клопотання захисника ОСОБА_2 , суд приходить до наступного.
Так, згідно ст.251 КУпАП, доказами у справі є будь-які дані, на основі яких орган (посадова особа) встановила наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винуватість особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, тощо, а також іншими документами, яким необхідно дати юридичну оцінку, яка має ґрунтуватися на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Виходячи зі змісту ст.ст.7,254,279 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється щодо правопорушника в межах протоколу про адміністративне правопорушення, який є єдиною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності, окрім виключень, зазначених у ст. 258 КУпАП. Протокол про адміністративне правопорушення як підстава для притягнення особи до відповідальності та як один із засобів доказування (ст. 251 КУпАП), у будь-якому разі повинен відповідати вимогам ст. 256 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.279 КУпАП на засіданні при розгляді справи про адміністративне правопорушення заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання. При цьому серед обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення, визначених ст. 280 КУпАП, є встановлення того, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим ст.ст. 283, 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення особою адміністративного правопорушення та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилається правопорушник, чи висловлених останнім доводів, при розгляді справ про адміністративні правопорушення на транспорті необхідно з'ясовувати всі обставини, перелічені у статтях 247 і 280 КУпАП, у тому числі шляхом допиту свідків.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
До матеріалів справи працівниками поліції долучено диск з відеозаписами з відеореєстратора патрульних поліцейських, який було переглянуто в судовому засіданні.
Як встановлено із відеозапису, причиною зупинки транспортного засобу було те, що ОСОБА_1 під час зміни напрямку руху, а саме повороту ліворуч не вказав відповідний світловий покажчик повороту відповідного напрямку.
Також, із дослідженого у судовому засіданні відеозапису вбачається про повідомлення ОСОБА_1 про наявність у нього ознак наркотичного сп'яніння, і в подальшому пропозиції пройти огляд на стан сп'яніння у Чернівецькому обласному наркологічному диспансері й відповідно відмову ОСОБА_1 від проходження такого огляду.
Крім того, в матеріалах адміністративної справи наявне направлення для проходження огляду в медичному закладі ЧОНД, однак з дослідженого відеозапису не вбачається відомостей про вручення такого направлення безпосередньо ОСОБА_1 , після виявлення у нього ознак сп'яніння, що є порушенням Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 р. № 1452/735 і ставить під сумнів факт його складання працівниками поліції на місці складання протоколу.
Таким чином, в матеріалах справи відсутні відповідні належні та допустимі докази того, що ОСОБА_1 отримуючи відповідне письмове направлення на огляд відмовляється від його отримання чи отримавши його висловлює свою чітку відмову від проходження такого огляду, що б могло слугувати самостійною підставою для притягнення його відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Також слід зазначити, що відповідно до ч.1 ст.266 КУпАП, особи які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного сп'яніння, підлягають відстороненню від керування транспортним засобами.
Таким чином, поліцейський може відсторонити особу від керування авто у випадку, коли у нього є підстави вважати, що водій перебуває у стані сп'яніння (алкогольного, наркотичного чи іншого). Особи, які керують транспортними засобами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами та огляд на стан сп'яніння.
Якщо поліцейський відстороняє водія від керування авто, можливість керування цим транспортним засобом надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія відповідної категорії та може бути допущена до керування авто. Фактично на практиці у разі відсторонення водія від керування транспортним засобом, вона передається знайомим, родичам або пасажирам водія, які мають можливість керувати нею.
Зазначене вище також дублюється у спеціальному акті в п.1 Розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої Наказом МВС № 1395 від 07.11.2015, водій, стосовно якого у поліцейських є достатні підстави вважати, що він перебуває у стані сп'яніння, підлягає відстороненню від керування цим авто та огляду на стан сп'яніння.
Разом з тим, у матеріалах справи немає жодних доказів того, що ОСОБА_1 був відсторонений від керування транспортним засобом.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст.256,278,283 КУпАП,-
Адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП ОСОБА_1 повернути начальнику УПП в Чернівецькій області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Н.В. Піхало