Постанова від 11.04.2024 по справі 725/2727/24

Єдиний унікальний номер 725/2727/24

Номер провадження 3/725/1054/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.04.2024 року м.Чернівці

Першотравневий районний суд м.Чернівці в складі:

головуючої судді Федіної А.В.,

за участю секретаря судового засідання Ватаманюк В.В.,

представника митного органу Білобрицького С.Г.,

та захисника Мелещука В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митниці про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил передбачене ч ст. 472 Митного Кодексу України громадянку України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , мешканку АДРЕСА_1 , ФОП, -

ВСТАНОВИВ :

Як вбачається з протоколу про порушення митних правил, 28.02.2024 року о 09 годині 10 хвилин до зони митного контролю митного поста «Чернівці» Чернівецької митниці (СТЗ ТОВ «БАТ-Центр». вул.Південно-Кільцева,51А, м.Чернівці. Чернівецька обл.) громадянином України ОСОБА_2 (паспорт № НОМЕР_2 ) транспортним засобом комерційного призначення - автомобілем марки «DAF FT XF 105.460» реєстраційний номер « НОМЕР_3 » з напівпричепом марки «KOEGEL SNCO 24P90» реєстраційний номер « НОМЕР_4 », країна реєстрації Україна, доставлено товар «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця)».

28.02.2024 року о 09 годині 25 хвилин громадянкою України ОСОБА_1 , декларантом в особі директора ФОП « ОСОБА_1 » подано до митного оформлення митну декларацію типу «ЕК 10 АА» №24UA408020011130U6 на товар «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця), розмірами (мм): 20-250x20-250x3000», на підставі документів: Контракту №1 від 25.01.2023, INVOICE №37 від 27.02.2024, CMR без номера від 27.02.2024, Сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20240227-000074 від 27.02.2024.

28.02.2024 року, керуючись п.1 ч.1 ст.320 МК України, під час виконання завдань визначених системою управління ризиками, прийнято рішення про проведення поглибленого огляду автомобіля марки «DAF FT XF 105.460» реєстраційний номер « НОМЕР_3 » з напівпричепом марки «KOEGEL SNCO 24P90» реєстраційний номер « НОМЕР_4 » на предмет відповідності товару поданим до митного оформлення документів.

29.02.2024 року із Управління СБ України в Чернівецькій області до Чернівецької митниці надійшов лист №75/5/6/4-829 щодо можливого протиправного переміщення товарів з використанням автомобіля марки «DAF FT XF 105.460» реєстраційний номер « НОМЕР_3 » з напівпричепом марки «KOEGEL SNCO 24P90» реєстраційний номер « НОМЕР_4 ». країна реєстрації Україна.

За результатами проведення 29.02.2024 року повного митного огляду в період з 18 години 15 хвилин до 18 години 40 хвилин, встановлено наявність у вантажному відсіку напівпричепу марки «KOEGEL SNCO 24P90» реєстраційний номер « НОМЕР_4 ». країна реєстрації Україна товару «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця)» в загальній кількості 2440 шт. дошок в 13 зв'язках (місць), загальним об'ємом 37.02 м.куб. розмірами (мм): -41x91x3000 - 6 зв'язок по 253 дошки в кожній, в загальній кількості 1518 дошок;

- 91x90x3000 - 6 зв'язок по 121 дошці в кожній, в загальній кількості 726 дошок;

- 41x91x3000 - 1 зв'язка по 196 дошок в кожній, в загальній кількості 196 дошок.

При цьому відповідно до митної декларації типу «ЕК 10 АА» №24UA4080200111301J6 та INVOICE №37 від 27.02.2024 громадянкою України ОСОБА_1 , декларантом, в особі директора ФОП « ОСОБА_1 » задекларовано та заявлено до митного оформлення товар «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця), розмірами (мм): 20-250x20-250x3000» в кількості 13 місць, об'ємом 37,0 м.куб,

Згідно статті 257 Митного кодексу України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи.

Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, на яку накладено електронний підпис, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках, а також електронних (сканованих) копій паперових документів, на які накладено електронний підпис декларанта або уповноваженої ним особи.

Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам, передбачено Митним кодексом України, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу.

Відповідно до ч.8 ст.264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно ч.1 ст.266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний: 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення: 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Частиною 2 ст.266 Митного кодексу України закріплено, що перед подачею митної декларації декларант має право з дозволу митного органу здійснювати фізичний огляд товарів з метою перевірки їх відповідності опису (відомостям), зазначеному у товаросупровідних документах, брати проби та зразки товарів; Частиною 6. зазначеної статті, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Згідно ст.318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.

Статтею 472 МК України, передбачено відповідальність за недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто за незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Таким чином, згідно вказаного протоколу про ПМП, громадянкою України ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на недекларування товарів, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, а саме «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця), розмірами (мм): 41x91x3000 та 91*90*3000» в кількості 2440 шт. дошок, загальним об'ємом 37,02 м.куб., які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Такі дії громадянки України ОСОБА_1 за вказаним протоколом кваліфіковано за ст. 472 МК України.

ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, в її інтересах діяв захисник Млещук В.В., який звернувся до суду з письмовим клопотанням про закриття провадження у справі з підстав відсутності в діях ОСОБА_1 події і складу правопорушення передбаченого ст. 472 МК України.

У відповідності до ч. 4 ст. 526 МК України справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

Враховуючи наявні в матеріалах справи відомості про обізнаність ОСОБА_1 про час та місце розгляду справи, а також участь в судовому засіданні її захисника, дана справа може бути розглянута за відсутності ОСОБА_1 ..

В судовому засіданні ОСОБА_3 надав суду пояснення аналогічні змісту письмового клопотання. Зокрема, вказував на те, що ФОП ОСОБА_1 було задекларовано товар «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця), розмірами (мм): 20-250x20-250x3000» в кількості 13 місць, об'ємом 37,0 м.куб, що охоплює виявлений товар розмірами 91x90x3000 та 41x91x3000, оскільки у декларації було зазначено діапазон розміру пиломатеріалів - 20-250. Щодо різниці об'єму товару, а саме щодо тих обставин, що в митній декларації зазначено об'єм товару 37 м. куб. а фактично митним органом встановлено об'єм товару 37,02 м.куб. вважає, що це не може свідчити про наявність у діях ФОП ОСОБА_1 об'єктивної сторони адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 472 МК України, оскільки різниця у 0,02 м. куб. спричинена внаслідок використання встановлених правил щодо заокруглення цифр. Також, вважає, що у протоколі про ПМП митним органом не розкрито об'єктивну сторону правпорушення, зокрема не зрозуміло в чому саме полягає неправомірність на думку митниці дій ОСОБА_1 , а також звертав увагу на те, що ФОП ОСОБА_1 неодноразово здійснювала декларування пиломатеріалів обрізних, хвойних порід (ялиця, ялина) вказуючи їх розіміри у діапазоні 20-250x20-250x3000, та таке декларування раніше не викликало у працівників митниці будь-яких питань, що також свідчить про відсутність у діях ОСОБА_1 умислу на порушення митних правил.

Представник Чернівецької митниці в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 472 МК України та накласти на неї відповідне адміністративне стягнення, оскільки остання в митній декларації не вказала точні та достовірні відомості про товар. Крім того, просив врахувати, що відповідно до інформації ЄАІС Держмитслужби «Уніфікований дозвільний документ. Реєстр дозвільних документів» встановлено, що Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20240227-000074 виданий 27.02.2024 року, з терміном дії до 27.04.2024 року було анульовано 28.02.2024 о 17 годині 38 хвилин. Таким чином, до закінчення проведення митним органом митних формальностей декларантом ОСОБА_4 анульовано Сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, який є обов'язковим документом для проведення митного оформлення лісо або пиломатеріалів.

Згідно вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.

Відповідно до ч. 2 ст. 495 МК України посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Статтею 472 МК України передбачено відповідальність за недекларування товарів (крім тих, що переміщуються через митний кордон України громадянами), транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

За наслідками розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 28.02.2024 року о 09 год. 25 хв. було подано до митного оформлення митну декларацію типу «ЕК 10 АА» №24UA408020011130U6 на товар «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця), розмірами (мм): 20-250x20-250x3000», 37,0 куб.м., 13 пачок на підставі документів: Контракту №1 від 25.01.2023, INVOICE №37 від 27.02.2024, CMR без номера від 27.02.2024, Сертифікату про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20240227-000074 від 27.02.2024 року, натомість при здійсненні митних формальностей було виявлено, що сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20240227-000074 виданий 27.02.2024 року терміном дії до 27.04.2024 року було анульовано 28.02.2024 о 17 годині 38 хвилин, крім того за результатами повного митного огляду встановлено фактичну наявність товару «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця)» в загальній кількості 2440 шт. дошок в 13 зв'язках (місць), загальним об'ємом 37.02 м.куб. розмірами (мм): -41x91x3000 - 6 зв'язок по 253 дошки в кожній, в загальній кількості 1518 дошок; 91x90x3000 - 6 зв'язок по 121 дошці в кожній, в загальній кількості 726 дошок; 41x91x3000 - 1 зв'язка по 196 дошок в кожній, в загальній кількості 196 дошок.

Так, за змістом п. 23 ч. 1 ст. 4 МК України, митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

За змістом п. 7 ч. 3 ст. 335 МК України, разом з митною декларацією митному органу подаються рахунок або інший документ, який визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, декларація митної вартості. У встановленому цим Кодексом порядку в митній декларації декларантом або уповноваженою ним особою зазначаються відомості зокрема про документи, що підтверджують країну походження товару.

Так, відповідно до ч.1, ч. 6, ч. 7 ст.3 Закону України «Про особливості державного регулювання діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, пов'язаної з реалізацією та експортом лісоматеріалів», реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб'єктами підприємницької діяльності лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, допускається за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів. Право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, має суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів. право на експорт певної партії лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, має суб'єкт підприємницької діяльності, що отримав сертифікат про походження на відповідну партію лісо- або пиломатеріалів. Випуск у митний режим експорту лісо- та пиломатеріалів, крім передбачених статтями 2 та 21 цього Закону, здійснюється митним органом на підставі сертифікатів про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, отриманих від центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, з використанням механізму «Єдиного вікна» відповідно до Митного кодексу України.

Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 №483 «Про реалізацію експериментального проекту щодо видачі спеціального дозволу на спеціальне використання лісових ресурсів (лісорубного квитка) та сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів в електронній формі» (далі -Постанова №483), реалізація за межі митної території України в митному режимі експорту суб'єктами господарювання лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, крім тих, вивезення яких заборонено, здійснюється за наявності сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів (далі - сертифікат) в електронній формі, виданого територіальним органом Державного агентства лісових ресурсів, органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, зокрема на підставі інформації, зазначеної в Єдиній державній системі електронного обліку деревини.

Згідно п.10 Порядку реалізації експериментального проекту щодо видачі сертифіката про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів в електронній формі», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 року №483 ( сертифікат є обов'язковим документом для здійснення експорту лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів.

Натомість, сертифікат про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів №20240227-000074 виданий 27.02.2024 року терміном дії до 27.04.2024 року, який долучено до митної декларації як підставу для переміщення через митний кордон України пиломатеріалів було анульовано 28.02.2024 року.

За змістом ч. 1 ст. 257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до ч.1 ст.266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, на вимогу органу доходів і зборів пред'явити товари для митного контролю і митного оформлення, надати органу доходів і зборів передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу.

Як передбачено ч. 8 ст. 257 МК України митне оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення здійснюється органами доходів і зборів на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених цим Кодексом для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться такі відомості, у тому числі у вигляді кодів, про товари: найменування, звичайний торговельний опис, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, торговельна марка та виробник товарів (за наявності у товаросупровідних та комерційних документах), код товару згідно з УКТ ЗЕД, найменування країни походження товарів (за наявності), опис упаковки (кількість, вид), кількість у кілограмах (вага брутто та вага нетто) та інших одиницях виміру, фактурна вартість товарів, митна вартість товарів та метод її визначення, відомості про уповноважені банки декларанта, статистична вартість товарів.

Натомість, за наслідками розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 як декларантом не було вказано точних та достовірних відомостей про товари, які переміщуються через митний кордон України, оскільки останньою задекларовано у декларації типу «ЕК 10 АА» №24UA408020011130U6 товар «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця), розмірами (мм): 20-250x20-250x3000», 37,0 куб.м., 13 пачок, хоча фактично було виявлено товар «пиломатеріали обрізні, хвойні (ялина, ялиця), розмірами (мм): 41x91x3000 та 91х90х3000» в кількості 2440 шт. дошок, загальним об'ємом 37,02 м.куб., що не відповідає відомостям зазначеним у декларації, при цьому посилання захисника на те, що зазначення у декларації розміри товарів у діапазоні 20-250x20-250x3000 суд оцінює критично як обраний спосіб захисту з метою уникнення відповідальності, оскільки таке значення не може вважатись точними відомостями про розмір переміщуваного товару та охоплює велику кількість імовірних різних за розмірами пиломатеріалів.

Як вбачається з висновку експерта № 142000-3301-0153 від 14.03.2024 року, вартість предметів порушення митних правил становить 204350,40 грн.

За змістом ст. 515 МК України, експертиза призначається, якщо для з'ясування питань, що виникають у справі про порушення митних правил, виникла потреба у спеціальних знаннях з окремих галузей науки, техніки, мистецтва, релігії тощо. Зазначена експертиза не є судовою експертизою. Експертиза проводиться експертами спеціалізованого органу з питань експертизи та досліджень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, його відокремлених підрозділів та інших установ або окремими спеціалістами, які призначаються посадовою особою митного органу, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил. Особа, щодо якої порушено зазначену справу, має право на проведення за її рахунок незалежної експертизи. Висновок експерта не є обов'язковим для посадової особи органу доходів і зборів, у провадженні якої знаходиться справа про порушення митних правил. У разі незгоди цієї особи з висновком експерта у постанові, яка виноситься у справі, повинно міститися обґрунтування такої незгоди.

Так, матеріали справи не містять доказів які б свідчили про недостовірність даних, відображених у вказаному вище висновку експерта та відсутні будь-які докази, які б вказували, що експертиза призначена неуповноваженою на те особою митного органу.

Таким чином, у зв'язку з наведеним, суд вважає даний доказ належним і допустимим та при вирішенні справи приймає дані про вартість предметів порушення митних правил, які зазначені у вказаному висновку.

Будь-яких процесуальних порушень, які б могли суттєво впливати на обставини справи та ставити під сумнів наявні докази, за наслідками судового розгляду не встановлено.

Санкцією ст. 472 МК України передбачено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів з конфіскацією зазначених товарів, транспортних засобів.

Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні на ОСОБА_1 адміністративного стягнення судом враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь вини.

Обставин, які б пом'якшували чи обтяжували відповідальність ОСОБА_1 за наслідками розгляду справи не встановлено.

Відповідно до п.2 розділу 3 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку відшкодування витрат за зберігання товарів та транспортних засобів на складах митних органів, Порядку обчислення сум витрат у справах про порушення митних правил та їх відшкодування та Розмірів відшкодувань за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів» № 731 від 15.06.2012 року, витрати митного органу за зберігання товарів, транспортних засобів, тимчасово вилучених у справі про порушення митних правил, після набрання законної сили рішенням, винесеним у справі про порушення митних правил, відшкодовуються у разі, якщо особу визнано винною, а вилучені у справі про порушення митних правил товари та/або транспортні засоби підлягають поверненню власнику.

Доказів наявності підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору матеріали справи не містять.

Керуючись ст. 472, ст. ст. 519, 520, 522 ч. 2, 526, 527 ч. 1 п. 2, 528, 529 Митного кодексу України, ст.ст. 33-36, 40-1, 288, 294 КпАП України,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення передбаченого ст. 472 МК України і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 204350,40 грн. (двісті чотири тис. триста п'ятдесят грн. 40 коп.) та конфіскації вилученого згідно протоколу про ПМП №0178/40800/24 товару, а саме дошка обрізна, хвойних порід (ялина,ялиця) розміром 41х91х3000 мм в кількості 1714 штук, дошка обрізна, хвойних порід (ялина,ялиця) розміром 91х90х3000 мм в кількості 726 штук - в дохід держави.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду через Першотравневий районний суд м. Чернівці.

Повний текст постанови виготовлений 15.04.2024 року.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці А. В. Федіна