Справа № 766/1807/24
н/п 2-о/766/310/24
11 квітня 2024 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді - Скрипніка Л.А.,
за участі секретаря - Оніщенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку окремого провадження заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), -
У лютому 2024 року адвокат Доготер О.Г., яка діє в інтересах заявниці ОСОБА_1 , звернулася до Херсонського міського суду Херсонської області із заявою, в якій просить: встановити факт смерті громадянина України, ОСОБА_2 , уродженця міста Херсона, ІНФОРМАЦІЯ_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 у селі Кліщіївка, Бахмутського району Донецької області, під час безпосереднього зіткнення з противником та артилерійського обстрілу з боку збройних сил російської федерації.
Заява обґрунтована тим, що заявник - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 є дружиною померлого військовослужбовця ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсона, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 під селом Кліщіївка, Бахмутського району Донецької області під час особливих обставин - забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час воєнного стану. Загибель відбулась під час безпосереднього зіткнення з противником та артилерійського обстрілу з боку збройних сил російської федерації.
Заявник позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть чоловіка у відділі державної реєстрації актів цивільного стану через плутанину у лікарських свідоцтвах, а саме у зв'язку із тим, що за лікарським свідоцтвом № НОМЕР_1 , яке видали заявниці про причини смерті її чоловіка ОСОБА_2 , вже було видано Свідоцтво про смерть на ім'я іншого загиблого військовослужбовця ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 , який загинув одночасно та за подібних обставин.
Факт смерті чоловіка підтверджується корінцем сповіщення № 727 від 31.12.2023 року, виданим Командиром військової частини № НОМЕР_2 , довідкою про причини смерті та лікарським свідоцтвом про смерть № 8023 а також довідкою Дніпропетровської ОДА департаменту охорони здоров'я КЗ «Дніпропетровське обласне бюро «ДОР» № 3 про смерть внаслідок отриманих травм.
Як вказує заявниця, встановлення факту смерті ОСОБА_2 необхідне задля реєстрації його смерті та отримання відповідного свідоцтва, а також оформлення родиною відповідного статусу та пов'язаних із цим соціальних виплат, та задля вирішення питань спадкування.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями заяву та долучені до неї матеріали передано в провадження судді Скрипніка Л.А..
Ухвалою суду від 12 лютого 2024 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.
У судове засідання заявниця та її представник не з'явились, від представника заявниці була заява про розгляд справ за її відсутності.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, надали суду заяву про розгляд справи у відсутність їхнього представника, якою також при вирішенні справи по суті покладались на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно із пунктом 2 частини першої статті 317 ЦПК України визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Згідно свідоцтва про одруження, виданого Добропільською сільською радою Голопристанського району Херсонської області 25.10.2002 року серії НОМЕР_3 заявниця ОСОБА_4 є дружиною ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 ..
Відповідно до паспорта Громадянина України серії НОМЕР_4 заявниця зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 .
Сповіщенням № 272, за підписом Командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_5 та Начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_6 , адресованого Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_6 за вих. № 18071 від 21.12.2023 надано вказівку сповістити громадянку ОСОБА_1 , яка проживає за адресою АДРЕСА_2 про те, що її чоловік , гранатометник 2 механізованого відділення 2 механізованого взводу 1 механізованої роти 1 механізованого батальону військової частини НОМЕР_2 , солдат ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який був прийнятий на військову службу 24.01.2023 року та відданий Військовій присязі на вірність Українському народу, мужньо виконавши військовий обов'язок, в бою за Україну, її свободу і незалежність, загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок мінометного обстрілу біля села Кліщіївка Бахмутського району Донецької області.
Згідно протоколу пред'явлення трупа для впізнання від 05.01.2024 року заявниця впізнала труп свого чоловіка ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 ..
Згідно лікарського відоцтва про смерть № 8023 від 05.01.2024 року ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у сел. Кліщіївка Бахмутського району Днецької області Україна, у зоні військових дій через ушкодження отримані внаслідок інших видів вибухів та уламків та вибухових травм.
Заявниці 05.01.2024 року також було видано довідку про причину смерті (до форми № 106/о № 8023, яка видається для поховання), відповідно до якої причиною смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_7 , вказана вибухова травма внаслідок військових дій.
При цьому завідувачем Відділу судово-медичної експертизи трупів та чергових експерті Ш. Мамедовим КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ ДОР»» до Відділу Державної реєстрації актів цивільного стану 05.01.2024 року за вих. № 3 було направлено свідоцтво про смерть за № НОМЕР_1 із зазначенням прізвища іншої особи - ОСОБА_7 1985 р.н., із вказівкою про необхідність внесення відповідних змін до свідоцтва про смерть.
Заявниця 11.01.2024 року (вх. № 03/25.9.09) звернулась до Начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із письмовою заявою про державну реєстрацію смерті свого чоловіка ОСОБА_2 на підставі лікарського свідоцтва про смерть № 8023 від 05.01.2024 року, та вищезгаданих протоколу пред'явлення трупа для впізнання і листа КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ ДОР»».
Проте відповіддю Начальника відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса) від 12.01.2024 року за вих. № А03/25.9-09, із урахуванням уточнень до вказаної відповіді за вих. № А03/25.9.-09 від 23.02.2024 року, наданих цим же начальником, заявниці було відмовлено у державній реєстрації смерті чоловіка на підставі наданих нею документів, з огляду на те, що за свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 , проте від іншого числа, а саме від 26.12.2023 року, було видано цією ж установою на іншого загиблого - ОСОБА_3 , через що у реєстрації смерті ОСОБА_2 заявниці було відмовлено із рекомендаціями звертатися до суду з приводу отримання документів необхідних для реєстрації смерті.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та Указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України (ст. 2 зазначеного Закону України).
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану в Україні», Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 № 64/2022, затвердженого Законом України « Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2101-ІХ, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме Сповіщенням № 272, за підписом Командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_5 та Начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_2 ОСОБА_6 , адресованого Начальнику ІНФОРМАЦІЯ_6 за вих. № 18071 від 21.12.2023, та вищезгаданих протоколу пред'явлення трупа для впізнання і листа КЗ «Дніпропетровське обласне бюро СМЕ ДОР», ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 , який був прийнятий на військову службу 24.01.2023 року, виконавши військовий обов'язок, в бою за Україну, її свободу і незалежність, загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок мінометного обстрілу біля села Кліщіївка Бахмутського району Донецької області, причиною смерті вказана вибухова травма внаслідок військових дій.
Таким чином, враховуючи встановлені обставини смерті ОСОБА_2 , та то факт, що через плутанину із лікарськими свідоцтвами про смерть, а саме через те, що за вищезгаданим лікарським свідоцтвом про смерть № НОМЕР_1 було поховано іншу людину, заявниця позбавлена можливості в іншому, ніж у судовому порядку, отримати документи, які б давали їй можливість у встановленому законом порядку оформити смерть свого чоловіка ОСОБА_2 ..
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з частиною другою статті 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
В Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 року № 9-1130/0/4 «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» вказується на те, що у зазначеному в ЦПК України порядку мають розглядатися заяви про встановлення факту народження або смерті як на території Автономної Республіки Крим, так і на території населених пунктів Донецької та Луганської областей, визначених у розпорядженні КМ України від 07.11.2014 року №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Також, з переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 06 березня 2023 року № 80 (зі змінами), вбачається, що м. Бахмут, Бахмутської територіальна громада належить до таких територій, на яких ведуться (велися) бойові дії.
За змістом статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 1 липня 2010 року, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи з певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
Пунктом 1 глави 5 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні передбачено, що підставою для проведення державної реєстрації смерті є лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о), фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о), рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Відповідно до п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року, суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
Аналізуючи вищевикладені доводи в їх сукупності, враховуючи, що заявником до матеріалів справи додані документи, які доводять факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 , та враховуючи те, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 загинув під час виконання бойового завдання від отриманих вибухових поранень, а реєстрація його смерті в органах реєстрації актів цивільного стану на території України не можливо здійснити за наявними документами, про що зауважено вище, то є підстави в судовому порядку встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_5 в зоні бойових дій у с. Кліщіївка Бахмутського району Донецької області, від отриманої вибухової травми внаслідок військових дій, а саме під час виконання військового обов'язку внаслідок мінометного обстрілу.
Відповідно до частини дев'ятої статті 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).
Керуючись статтями 12, 13, 76-81, 259, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про правовий режим воєнного стану», суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Херсона, громадянина України, визнавши датою його смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті - с. Кліщіївка, Бахмутського району, Донецька область, Україна, під час виконання військового обов'язку, в бою за Україну, внаслідок мінометного обстрілу від отриманих вибухової травми.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Повний текст рішення складено 11.04.2024 року.
Суддя Л.А. Скрипнік