справа № 380/22704/23
11 квітня 2024 р. м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження питання про зупинення провадження у справі № 380/22704/23 за позовом першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Золочівської районної державної адміністрації Львівської області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ХЙОРТ КНУДСЕН УКРАЇНА» про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,-
Перший заступник керівника Золочівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Золочівської районної державної адміністрації Львівської області, Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ХЙОРТ КНУДСЕН УКРАЇНА», в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Товариства з обмеженою відповідальністю «ХЙОРТ КНУДСЕН УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31895961) щодо приведення протирадіаційного укриття № 50703 у стан готовності відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 липня 2018 року № 579;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю «ХЙОРТ КНУДСЕН УКРАЇНА» (ЄДРПОУ 31895961) у межах компетенції та повноважень вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди № 50703, що розташована за адресою: вул. А. Шептицького, 1Д, м. Броди, Золочівського району Львівської області, з метою використання її за призначенням відповідно до Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 липня 2018 року № 579.
Ухвалою судді від 02 жовтня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 06 жовтня 2023 року у задоволенні клопотання першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури від 04 жовтня 2023 року про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відмовлено.
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд ураховує таке.
Підстави для зупинення провадження у справі визначені статтею 236 КАС України.
Так, відповідно до пункту п'ятого частини другої статті 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі: перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду - до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
У справі, яка розглядається, перший заступник керівника Золочівської окружної прокуратури звернувся з цим позовом до суду в інтересах держави в особі: Золочівської районної державної адміністрації Львівської області та Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.
16 жовтня 2023 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області подало до суду заяву, в якій вказує про те, що не має повноважень на звернення до суду із позовною заявою «про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання у межах компетенції та повноважень вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисних споруд», що узгоджується із правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 11 серпня 2023 року у справі № 560/10015/22.
Водночас суд встановив, що на розгляді у Верховному Суду є касаційна скарга заступника керівника Закарпатської обласної прокуратури на ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2022 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 березня 2023 року в адміністративній справі № 260/4199/22 за позовом Керівника Хустської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Закарпатській області до Комунального некомерційного підприємства «Лікувально-профілактична установа Міжгірська районна лікарня» Міжгірської селищної ради Закарпатської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Міжгірської селищної ради з такими вимогами:
- зобов'язати відповідача вчинити дії, спрямовані на приведення у стан готовності захисної споруди № 25812, що знаходиться за адресою вул. Возз'єднання, 4 смт Міжгір'я, Хустського району Закарпатської області, з метою використання її за призначенням відповідно до «Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту», затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09 липня 2018 року № 579.
В ухвалі від 25 січня 2024 року, постановленій у вказаній справі, Верховний Суд зазначив, що:
«… на сьогодні склалася різна практика щодо означеного питання і в судах першої та апеляційної інстанцій.
48. Так, у справах № 160/11353/22, № 160/8894/22, № 160/14651/22, № 560/10319/22, № 320/3128/23, № 620/8815/22, № 620/6785/22, № 260/4120/22, № 260/4199/22, № 260/4044/22 суди дійшли висновку про відсутність у прокурора права на звернення до суду із позовом в особі територіального органу ДСНС України про зобов'язання суб'єкта (балансоутримувача) привести захисну споруду цивільного захисту (сховище) у належний стан, придатний для використання за цільовим призначенням (готовність до укриття населення).
49. Протилежних висновків дійшли суди попередніх інстанцій у справах № 280/1532/23, № 240/24144/22, № 600/809/23-а, № 560/9769/22, № 420/6185/22 та інш. …».
«… 53. З огляду на те, що колегії суддів судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав та судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду по-різному застосовують норми статті 53 КАС України та статті 23 Закону № 1697-VII в частині повноважень прокурора щодо захисту інтересів держави шляхом реалізації права на звернення в особі суб'єкта владних повноважень до суду із позовом, очевидною є необхідність формування єдиної правозастосовчої практики з означеного питання. …».
Ураховуючи наведене, суд касаційної інстанції дійшов висновку, що справу № 260/4199/22 необхідно передати на розгляд об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Тож з огляду на те, що спірні правовідносини у розглядуваній справі є подібними з тими, що розглядаються Верховним Судом у справі № 260/4199/22, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі № 380/22704/23 до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 260/4199/22 на підставі пункту п'ятого частини другої статті 236 КАС України.
Керуючись ст.ст. 236, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
Провадження у справі № 380/22704/23 за позовом першого заступника керівника Золочівської окружної прокуратури (вул. Поштова, 7, м. Золочів, Львівська область, 80700) в інтересах держави в особі: Золочівської районної державної адміністрації Львівської області (вул. В'ячеслава Чорновола, 3, м. Золочів, Львівська область, 80700), Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (вул. Підвальна, 6, м. Львів, 79008) до Товариства з обмеженою відповідальністю «ХЙОРТ КНУДСЕН УКРАЇНА» (вул. Вулецька, 14, м. Львів, 79066) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії зупинити до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 260/4199/22.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду відповідно до ст.ст. 293-297 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Повний текст ухвали складено 11 квітня 2024 року.
Суддя Клименко О.М.