10 квітня 2024 рокусправа № 380/29204/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лунь З.І. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
встановив:
ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) звернувся до суду з позовом до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України (місцезнаходження: 79007, м.Львів, вул. Клепарівська, 35, код ЄДРПОУ 08571340), в якому просить суд (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог):
-визнати протиправними дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України щодо відмови у внесенні змін у довідки про грошове забезпечення, видані станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 в таких їх складових як премія у розмірі 33,3% посадового окладу;
-зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України внести зміни у довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 , у таких їх складових як премія, видані станом на 01.01.2020 у розмірі 30% посадового окладу, станом на 01.01.2021 - у розмірі 50% посадового окладу, станом на 01.01.2022 - у розмірі 50% посадового окладу, станом на 01.01.2023 - у розмірі 99,9% посадового окладу в таких їх складових як премія.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 380/18619/22 та від 27.02.2023 у справі 380/880/23 відповідач виготовив довідку від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2020 року №61, від 12.05.2023 року, станом на 01 січня 2021 року №62, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2022 року №63, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2024 року №64, в яких вказано розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року відповідно. Проте розміри окремих складових забезпечення, а саме премії, що зазначені у вказаних довідках не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» Позивач вважає, що відповідачем протиправно зменшено розмір відсоткового значення премії (вказано 10% замість 33,3%). Просить позов задовольнити.
Ухвалою від 18.12.2023 суд постановив прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив з тих підстав, що при оформленні довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року відповідач брав до уваги грошове забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, яку позивач займав на момент звільнення. Просить відмовити у позові.
Суд встановив таке.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та йому призначено пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі №380/18619/23 суд ухвалив адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України (79007, м. Львів, вул. Клепарівська, 35, ЄДРПОУ 08571340) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022.
Зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України оформити і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 29.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, відповідно до ст. ст. 43, 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, 01.01.2021 та 01.01.2022, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13. 14 до вказаної Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (доплати, підвищення та премії), для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27.02.2023 у справі №380/880/23 суд ухвалив визнати протиправними дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на січень 2023 року для перерахунку його пенсії з 01.02.2023.
Зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України (місцезнаходження: вул. Клепарівська, 35, м. Львів, 79007; код ЄДРПОУ 08571340) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на січень 2023 року, обчисленого із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 для перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023.
Ці судові рішення набрали законної сили.
На виконання означених судових рішень відповідач, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України, виготовив довідку від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2020 року №61, від 12.05.2023 року, станом на 01 січня 2021 року №62, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2022 року №63, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2024 року №64, в яких вказано розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року відповідно.
Як видно із означених довідок, то зазначений у них розмір премії становить станом на 01.01.2020 12% посадового окладу, станом на 01.01.2021 10% посадового окладу, станом на 01.01.2022 10% посадового окладу, станом на 01.01.2022 10% посадового окладу.
Як видно з листа Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України від 18.03.2024 №2003-719/9011, то відповідач надав інформацію на публічний запит позивача і вказав, що середній розмір премії за аналогічною посадою, яку ОСОБА_3 займав на момент звільнення становить станом на 01.01.2020 - 30 %; станом на 01.01.2021 - 50 %; станом на 01.01.2022 - 50%, станом на 01.01.2023 - 99,57%.
Позивач вважає, що відповідач протиправно зазначив у довідках №61-64 від 12.05.2024 розмір премії 12% за 2020 рік та 10% відповідно за 2021-2023 роки, тоді як середній розмір премії за аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на момент звільнення становить станом на 01.01.2020 - 30 %; станом на 01.01.2021 - 50 %; станом на 01.01.2022 - 50%, станом на 01.01.2023 - 99,57%. Зазначене стало підставою для звернення до суду з позовом до відповідача.
Оцінюючи обставини цієї справи на підставі зібраних доказів, суд зазначає таке.
Частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі також Закон №2262).
Відповідно до ч.3 ст.52 Закону №2262 перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст. 63 Закону №2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.
Пунктом 2 Постанови № 704 встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до пункту 5 Постанови № 704 керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання надано право установлювати, зокрема надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Згідно з п.1 розділу XVI наказу МВС України від 20.07.2018 №623 «Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту» керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Внаслідок визнання нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, з 05 березня 2019 року діє редакція пункту 5 Порядку № 45, що була чинною до внесення таких змін.
Так, пунктом 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 01 лютого 2018 року № 103, передбачено, що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Таким чином, премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, на 01. Січня 2023 року, які видаються особам, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на виконання рішення суду, у справах щодо визначення розміру посадового окладу та окладу за військове звання, які обчислені шляхом множення відповідних коефіцієнтів, зазначених у Постанові № 704, на 50% розміру мінімальної заробітної плати, установленого законом на 1 січня відповідного року, зазначаються у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як встановив суд, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2023 у справі № 380/18619/22 та від 27.02.2023 у справі 380/880/23, Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України виготовив довідку від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2020 року №61, від 12.05.2023 року, станом на 01 січня 2021 року №62, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2022 року №63, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2024 року №64, в яких вказано розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року відповідно.
Як видно із означених довідок, то зазначений у них розмір премії становить станом на 01.01.2020 12% посадового окладу, станом на 01.01.2021 10% посадового окладу, станом на 01.01.2022 10% посадового окладу, станом на 01.01.2022 10% посадового окладу.
Водночас з інформації, наданої відповідачем, видно, що середній розмір премії за аналогічною посадою, яку ОСОБА_1 займав на момент звільнення становить станом на 01.01.2020 - 30 %; станом на 01.01.2021 - 50 %; станом на 01.01.2022 - 50%, станом на 01.01.2023 - 99,57%.
Відповідач жодним чином не аргументував зазначення у виданих ним довідках розмір премії 12% та 10% відповідно станом на 01.01.2020 та 01.01.2021-2023 відповідно.
Покликання відповідача на низку правових норм, без жодних висновків, як це викладено у відзиві, не є аргументацією правомірності його рішення.
Отже, відповідач не довів дотримання ним вимог абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 при оформленні довідок від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2020 року №61, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2021 року №62, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2022 року №63, від 12.05.2023 року станом на 01 січня 2023 року №64, в яких вказано розміри грошового забезпечення, розраховані з застосуванням прожиткового мінімуму станом на 01 січня 2020 року, на 01 січня 2021 року, на 01 січня 2022 року, на 01 січня 2023 року відповідно та правильність визначення у цих довідках відсоткових розмірів премії (12% та 10%).
Суд дійшов висновку, що розміри премії відповідно до абзацу 5 п. 5 Порядку № 45 у редакції, чинній до внесення змін постановою № 103, мали бути визначені у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, 01 січня 2021 року, 01 січня 2022 року, 01 січня 2023 року у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої позивача було звільнено на пенсію, а саме премія: станом на 01 січня 2020 року - 30 %; станом на 01 січня 2021 року - 50 %; станом на 01 січня 2022 року - 50%, станом на 01 січня 2023 року - 99,57%.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України щодо відмови мені у внесенні змін у довідки про грошове забезпечення, видані станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 в таких їх складових як премія у розмірі 33,3% посадового окладу є протиправними.
Відповідач зобов'язаний скласти та подати на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри премії: станом на 01.01.2020 у розмірі 30% посадового окладу, станом на 01.01.2021 - у розмірі 50% посадового окладу, станом на 01.01.2022 - у розмірі 50% посадового окладу, станом на 01.01.2023 - у розмірі 99,9% посадового окладу.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Судовий збір, відповідно до ст.139 КАС України не розподіляється, бо позивач звільнений від його сплати відповідно до Закону.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-262 КАС України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України (місцезнаходження: 79007, м.Львів, вул. Клепарівська, 35, код ЄДРПОУ 08571340) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Львівського державного університету безпеки життєдіяльності ДСНС України щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні змін у довідки про грошове забезпечення у таких складових як премія, виданих станом на 01.01.2020 - 30% посадового окладу, 01.01.2021 та 01.01.2022 - 50% посадового окладу відповідно, 01.01.2023 99,57 % посадового окладу.
Зобов'язати Львівський державний університет безпеки життєдіяльності ДСНС України скласти та подати на ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2020 року, станом на 01 січня 2021 року, станом на 01 січня 2022 року, станом на 01 січня 2023 року, в яких на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри премії: станом на 01.01.2020 у розмірі 30% посадового окладу, станом на 01.01.2021 - у розмірі 50% посадового окладу, станом на 01.01.2022 - у розмірі 50% посадового окладу, станом на 01.01.2023 - у розмірі 99,9% посадового окладу.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Лунь З.І.