10 квітня 2024 рокусправа № 380/22816/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ), про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі збільшеному до 100000,00 грн., за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) пов'язаним із захистом Батьківщини за період з 10.08.2022 по 29.08.2022, з 30.08.2022 по 05.10.2022 та з 05.10.2022 по 01.11.2022;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі збільшеному до 100000,00 грн., за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом) пов'язаним із захистом Батьківщини за період з 10.08.2022 по 29.08.2022, з 30.08.2022 по 05.10.2022 та з 05.10.2022 по 01.11.2022.
Позовні вимоги обґрунтовує таким. Позивач під час виконання обов'язків із захисту Батьківщини отримав травму та тривалий період проходив лікування, але під час проходження лікування і до моменту звільнення з військової служби, відповідач безпідставно припинив здійснення виплати додаткової грошової допомоги.
Ухвалою суду від 03.10.2023 відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві. Вказав, що виплата додаткової винагороди, збільшеної до 100000,00 грн., передбачена, зокрема, військовослужбовцям, які перебувають на стаціонарному лікуванні у зв'язку із пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини. Оскільки позивач перебував на стаціонарному лікування у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із захистом Батьківщини, виплата такої винагороди не здійснювалася.
Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги.
Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі (частина 2 статті 262 КАС України).
Суд на підставі позовної заяви, відзиву, відповіді на відзив, а також долучених письмових доказів,-
ОСОБА_1 з 09.03.2022 по 25.11.2022 проходив військову службу в ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ).
Під час проходження служби у період з 09.03.2022 по 30.06.2022 приймав безпосередню учать у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування військової агресії російської федерації проти України в Донецькій та Луганській областях.
Згідно з свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії №688/493 від 25.10.2022 проведено медичний огляд та встановлено: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини. [...] Вибухова травма (06.05.2022р.), акубаротравма,- за наявності анамнестичних даних без порушень функції. Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. […] На підставі статті 17 «а», 12 «в» графи ІІ Розкладу хвороб, станів, фізичних вад та пояснення щодо застосування статей, що визначають ступінь придатності до військової служби. Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку».
Відповідно до акта №220-22 про нещасний випадок, що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби від 26.06.2022: «[…] беручи участь у заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування противника в н.п. Лиман. О 05:30 06.2022 противник наніс масовий артилерійський обстріл позицій військовослужбовців. Внаслідок розриву одного із снарядів біля позиції, де перебував штаб-сержант ОСОБА_2 , він отримав травму […]. В подальшому був доставлений до медичного закладу в н.п. Краматорськ. Під час виконання бойового завдання та артилерійського обстрілу, штаб-сержант ОСОБА_2 перебував в засобах індивідуального захисту (шолом кевларовий та бронежилет. […] Нещасний випадок не є наслідком вчинення потерпілим дій у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп?яніння, вчинення ним злочину, кримінального або адміністративного правопорушення, навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю або самогубства».
Відповідно до акта №220-22 розслідування нещасного випадку (випадку смерті), що стався у прикордонній комендатури швидкого реагування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (в/ч НОМЕР_1 ) від 26.06.2022: «Відповідно до вимог частини 4 статті 24 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» нещасний випадок, що стався із штаб-сержантом ОСОБА_3 вважається таким, що стався під час виконання ним обов'язку військової служби».
У періоди 10.08.2022 по 29.08.2022, з 30.08.2022 по 05.10.2022 та з 05.10.2022 по 01.11.2022 позивач перебував на стаціонарному лікуванні у зв'язку із захворюванням, внаслідок отриманої травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.
Відповідно до витягу з наказу Начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №3930-ОС від 21.11.2022 ОСОБА_1 виключений із списків особового складу загону та всіх видів грошового забезпечення за підпунктом «б» (за станом здоров'я - на підставі висновку військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку) пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Також, відповідно до довідки МСЕК серії 12ААВ №740182 від 19.01.2023 позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності у зв'язку із захворювання, пов'язаним із захистом Батьківщини.
За час проходження служби в військовій частині НОМЕР_1 позивачу додаткова грошова винагорода не нараховувалась, що підтверджується особистою карткою на грошове забезпечення за 2022 рік та архівною відомістю за період з січня 2022 по грудень 2022.
Вважаючи, що відповідач безпідставно припинив здійснення виплати додаткової грошової винагороди, звернувся до суду.
Вирішуючи спір суд керується таким.
Завданням адміністративного судочинства України відповідно до частини 1 статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який діє до цього часу.
Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» №168 від 28.02.2022 (далі - Постанова №168).
Пунктом 1 Постанови №168 встановлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30000,00 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100000,00 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.
Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Пунктом 5 Постанови №168 передбачено, що вона набирає чинності з моменту опублікування та застосовується з 24.02.2022.
Абзацом 4 пункту 1 Постанови №168 встановлено, що відповідно до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100000,00 гривень, включаються особи, зазначені у цьому пункті, у тому числі ті, які:
- у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, а для поліцейських та осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту - із участю у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я до іншого;
- або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської (лікарсько-експертної, медичної) комісії.
З аналізу викладених норм Постанови №168 слід виснувати, що встановлено лише дві умови, необхідні для виплати збільшеної до 100000,00 грн. винагороди, за час перебування на лікуванні в закладах охорони здоров'я, а саме:
- пов'язаність поранення (контузії, травми, каліцтва), із захистом Батьківщини;
- факт перебування на стаціонарному лікуванні внаслідок такого поранення.
Суд зауважує, що Постанова №168 не містить жодних обмежень щодо періоду та/або кількості такого перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, пов'язаних із пораненням, отриманим при захисті Батьківщини, за які виплачується збільшена до 100000,00 грн. винагорода.
Для виплати додаткової винагороди у розмірі 100000,00 грн. у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини, на період дії воєнного стану немає обов'язкової умови щодо безперервного перебування на стаціонарному лікуванні.
Тобто, у разі повторного та кожного наступного перебування військовослужбовця на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних), за медичними показниками отриманого раніше поранення (контузії, травми, каліцтва), пов'язаного із захистом Батьківщини, виплата додаткової винагороди здійснюється в розмірі 100000,00 грн.
Підставою для видання наказу про виплату додаткової винагороди в розмірі 100000,00 грн. у зв'язку з пораненням, пов'язаним із захистом Батьківщини, є довідка про обставини травми, видана командиром військової частини, де проходить службу або перебуває у відрядженні військовослужбовець, яка містить інформацію про обставини отримання військовослужбовцем поранення під час захисту Батьківщини. Така довідка видається відповідно до наказу командира військової частини.
Механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України визначений «Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженим наказом Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018 (далі - Порядок №260).
Згідно з пунктом 2 Порядку №260 грошове забезпечення військовослужбовця включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.
До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.
До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.
Пунктом 3 Порядку №260 встановлено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).
Відповідно до пункту 17 Порядку №260, на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З доказів, долучених до справи, суд встановив, що відповідно до акта про нещасний випадок, що стався з військовослужбовцем під час виконання ним обов'язків військової служби позивач отримав травму під час участі у заходах із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримування противника, не є наслідком вчинення дій у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп?яніння, вчинення злочину, кримінального або адміністративного правопорушення, навмисного заподіяння шкоди своєму здоров'ю або самогубства.
Згідно з свідоцтвом про хворобу військово-лікарської комісії №688/493 від 25.10.2022 проведено медичний огляд та встановлено: «Захворювання, ТАК, пов'язане із захистом Батьківщини. [...] Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини».
Суд бере до уваги покликання відповідача, що позивач під час спірних періодів проходив стаціонарне лікування у зв'язку з захворюванням, пов'язаним із захистом Батьківщини (посттравматичним стресовим розладом), а не внаслідок травми, пов'язаної із захистом Батьківщини.
Проте зауважує, що відповідно до епікризу та свідоцтва про хворобу військово-лікарською комісією встановлено причинно-наслідковий зв'язок травми і захворювання з проходженням військової служби, що відповідає критеріям визначених Постановою №168. Тому, відповідач протиправно припинив здійснення виплати додаткової винагороди позивачу в період стаціонарного лікування.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивач має право на донарахування та виплату додаткової винагороди, передбаченої Постановою №168, за періоди з 10.08.2022 по 29.08.2022, з 30.08.2022 по 05.10.2022 та з 05.10.2022 по 01.11.2022, у зв'язку з захворюванням, пов'язаним із захистом Батьківщини, внаслідок отриманої травми, пов'язаної із захистом Батьківщини та перебуванням на стаціонарному лікуванні.
Відповідно до частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4); інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
З врахуванням встановлених судом обставин, достатнім та ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов'язати відповідача з 10.08.2022 по 29.08.2022, з 30.08.2022 по 05.10.2022 та з 05.10.2022 по 01.11.2022 виплатити позивачу додаткову грошову винагороду в розмірі 100000,00 грн., з урахуванням фактично виплачених сум.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
Щодо відшкодування судових витрат у виді витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає наступне.
Статтею 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Приписами частини 1 статті 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Відповідно до частини 3 статті 132 КАС України до витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Частинами 2, 3 статті 134 КАС України передбачено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Відповідно до частини 4 статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до норм статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати, на професійну правничу допомогу.
Відповідно до частин 7, 9 статті 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Представник позивача в позовній заяві просить стягнути з відповідача на користь позивача витрати на правову допомогу, орієнтована сума яких складає 10000 грн.
На обґрунтування вимог про стягнення правничої допомоги позивачем не долучено жодних доказів, окрім, свідоцтва про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ЛВ №000119 та ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії ВС №1222765. До справи не долучено: договір про надання професійної правничої допомоги, укладений між позивачем та адвокатом, акт виконаних робіт та докази, що підтверджують оплату позивачем суми винагороди на розрахунковий рахунок адвоката.
З огляду на викладене, відсутність документального підтвердження понесених витрат на правову допомогу є підставою для відмови у задоволенні вимог про їх відшкодування.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору за подання цього позову, відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати в частині судового збору між сторонами розподіляти не слід.
Керуючись статтями 2, 8-10, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 257, 293, 295 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі збільшеному до 100000,00 грн. за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини за період з 10.08.2022 по 29.08.2022, з 30.08.2022 по 05.10.2022 та з 05.10.2022 по 01.11.2022.
3. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_1 ; ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», у розмірі збільшеному до 100000,00 грн., за період перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я, у зв'язку з пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов'язаним із захистом Батьківщини за період з 10.08.2022 по 29.08.2022, з 30.08.2022 по 05.10.2022 та з 05.10.2022 по 01.11.2022, з урахуванням фактично виплачених сум.
4. Судові витрати з відповідача не стягувати.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Кравців Олег Романович