11 квітня 2024 рокусправа № 380/24709/23
місто Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, стягнення додаткової винагороди
І. Стислий виклад позицій учасників справи
до Львівського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області код ЄДРПОУ 40108833, місцезнаходження: 79000, м. Львів, пл. Генерала Григоренка, 3, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо ненарахування і невиплати позивачу в повному обсязі суми додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 за період червень-серпень 2023 року;
- стягнути з відповідача додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, за період з 05 по 09 червня 2023 року, з 12 по 16 червня 2023 року в розмірі 3283,38 грн (з утриманням обов'язкових платежів та податків - 1,5 % військової збору), та з 09 по 11 серпня 2023 року та з 28 по 31 серпня 2023 року в розмірі 2224,19 грн (з утриманням обов'язкових платежів та податків - 1,5 % військової збору).
Позов обґрунтований тим, що відповідач протиправно відмовив у виплаті додаткової винагороди у повному обсязі, мотивуючи це тим, що позивач перебував у відповідні періоди на лікуванні. З посиланням на пункт 1 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022, вважає, що йому повинна виплачуватись додаткова винагорода у повному обсязі.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення позову заперечив, просив відмовити у задоволенні позову повністю. Відзив обґрунтований тим, що відповідно до підпункту 6 пункту 14 Порядку № 775 передбачено, що додаткова винагорода не виплачується за умов, якщо поліцейські звільнені від виконання службових обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність (крім випадків, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку та умов, а також крім поліцейських, які направлені за рішенням лікарсько-консультативної комісії для отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги або які направлені згідно із законодавством для лікування за кордон, або які перебувають на амбулаторному лікуванні внаслідок обставин, визначених підпунктом 1 пункту 4 згаданого Порядку та умов),- з дня звільнення від виконання службових обов'язків.
Відповідач звертає увагу суду на те, що в період з 05.06.2023-09.06.2023 з 12.06.2023-
16.06.2023 з 09.08.2023-11.08.2023 та з 28.08.2023-01.09.2023 року позивач перебував на лікарняному, що підтверджується листками непрацездатності позивача. Тому, у період з 05.06.2023-09.06.2023 з 12.06.2023-16.06.2023 з 09.08.2023-11.08.2023 та з 28.08.2023-01.09.2023 позивач фактично не ніс службу в поліції, а винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» є платою за працю чи нагородою за заслуги та досягнення та визначається згідно з пунктом 13 Порядку №775 як сума встановлених винагород за кожен календарний день.
У зв'язку з цим, відповідач вважає, що підстави для нарахування та виплати позивачу додаткової винагороди за період з 05.06.2023-09.06.2023 з 12.06.2023-16.06.2023 з 09.08.2023-11.08.2023 та з 28.08.2023-01.09.2023 відсутні.
ІІ. Рух справи
Ухвалою від 25.10.2023 суддя залишив позовну заяву без руху для усунення недоліків.
Ухвалою від 24.11.2023 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.
Заходи забезпечення позову та доказів не вживались.
ІІІ. Фактичні обставини справи
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, дослідивши та об'єктивно оцінивши наявні в матеріалах справи докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступне.
Позивач проходить службу на посаді старшого дільничого офіцера поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції Львівського районного управління поліції № 1.
12.07.2019 позивачу надано статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 .
Позивачу виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану".
Зазначена додаткова винагорода була виплачена позивачу в червні та серпні 2023 в сумі 6566.60грн (виплата 27.07.2023) та 7625,79грн (виплата від 13.09.2023), відповідно.
В період 05-09 червня 2023 року та 12-16 червня 2023 року позивач перебував лікарняному, що підтверджується листами тимчасової непрацездатності від 05.06.2023 №ЕРКМ- ТМ77-ЕВРС-АНВХ та від 12.06.2023 № PC58-8HCH-6118H-B4ХЕ.
В період 09-11 серпня 2023 року та 28-31 серпня 2023 року позивач перебував на лікуванні, що підтверджується листами непрацездатності від 09.08.2023 № ПРЗЕ-1863-2766-2МС5 та від 28.08.2023 № 6B4K-3BBK-99B7-РСЗЕ.
Не погоджуючись з розміром виплаченої йому додаткової винагороди, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.
IV. Позиція суду
Вирішуючи спір по суті, суд виходив з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із пунктом 4 частини десятої статті 62 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до частин першої, другої статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Згідно із пунктами 3, 4 розділу І Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, затвердженого наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260) грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення виплачується поліцейським, які призначені на штатні посади (зарахованих у розпорядження) в Національній поліції, та здобувачам ЗВО.
За приписами пунктів 6, 7 розділу І Порядку № 260 підставою для виплати грошового забезпечення є наказ керівника (начальника) органу, закладу, установи Національної поліції (далі - орган поліції) про призначення на посаду поліцейського відповідно до номенклатури посад, наказ ректора ВНЗ МВС із специфічними умовами навчання про зарахування на навчання або наказ про зарахування в розпорядження відповідного органу поліції та встановлення конкретного розміру окладів, надбавок, доплат. Грошове забезпечення поліцейським виплачується за місцем проходження служби виключно в межах асигнувань, затверджених кошторисом органу поліції на грошове забезпечення.
Згідно зі статтею 1 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб в Україні введено воєнний стан. Строк дії воєнного стану в Україні в подальшому продовжено відповідними Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023) з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України 28.02.2022 року прийняв постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Пункти 1, 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (в первісній редакції) визначали, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім військовослужбовців строкової служби), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників). Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 «Про внесення змін до постанови КМУ від 28.02.2022 № 168» (згідно із пунктом 2 згаданої постанови, вона набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 24.02.2022) внесені зміни до постанови № 168, а саме у пункті 1 в абзаці першому слова і цифри додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно замінити словами і цифрами додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 168 (в редакції постанови Кабміну від 07.07.2022 №793) установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30 000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах. Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).
Згідно із пунктами 2-1, 3 Постанови № 168 (в чинній редакції) установлено, що порядок і умови виплати додаткової винагороди, а також одноразової грошової допомоги, передбачених цією постановою, визначаються керівниками відповідних міністерств та державних органів. Міністерству фінансів опрацювати питання щодо збільшення видатків відповідним розпорядникам бюджетних коштів для забезпечення реалізації цієї постанови.
Отже, на період дії воєнного стану, співробітникам, зокрема, Національної поліції України постановою №168 передбачена виплата додаткової винагороди.
У первинній редакції Постанови №168 розмір додаткової винагороди для поліцейських Національної поліції, крім тих із них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, був визначений у фіксованому розмірі - 30000 гривень щомісячно.
Водночас, з урахуванням змін до Постанови № 168, внесених Кабінетом Міністрів України постановою від 07.07.2022 № 793, розмір цієї додаткової винагороди визначений у граничному розмірі «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць».
Проте в обох зазначених постановах Кабінету Міністрів України (№ 168 і № 793) передбачено, що вони набирають чинності з дня їх опублікування та застосовуються з 24 лютого 2022 року.
Зміст внесених постановою Кабінету Міністрів України від 07.07.2022 №793 змін до постанови №168 в частині визначення розміру додаткової винагороди «до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць» замість « 30000 гривень щомісячно» не свідчить про те, що такі зміни вплинули на розмір додаткової винагороди, адже за загальним правилом заробітна плата (грошове забезпечення) виплачується щомісячно за фактично відпрацьований час, тому визначена Урядом «пропорційність» із прив'язкою до місячного періоду фактично передбачає виплату додаткової винагороди в розмірі 30000 гривень на місяць за умови відпрацювання норми робочого часу відповідного місяця.
Аналогічний правовий висновок викладений у рішенні Верховного Суду від 06 квітня 2023 року у справі №260/3564/22.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 26.01.2023 № 38 «Про затвердження Змін до Порядку і умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану» (далі - наказ Міністерства внутрішніх справ України № 38) затверджено зміни до Порядку і умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 28 листопада 2022 року № 775, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2022 року за № 1514/38850.
Такий наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з 01 лютого 2023 року.
Так, згідно з пункту 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України № 38 та пункту 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України від 28.11.2022 №775 «Про затвердження Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану» (далі - Порядок № 775), на період дії воєнного стану додаткова винагорода поліцейським виплачується в розмірах:
1) до 10000 гривень - поліцейським, крім тих, що визначені в підпункті 2 цього пункту,- пропорційно в розрахунку на місяць, а тим з них, які здійснюють повноваження поліції в місцях завдання ракетних ударів та/або ударів безпілотних літальних апаратів (далі - удари), розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 30000 гривень у розрахунку на місяць пропорційно часу їх здійснення;
2) до 30000 гривень - поліцейським, які проходять службу на територіях Харківської, Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей, Нікопольської, Марганецької міських, Червоногригорівської селищної, Покровської, Мирівської сільських територіальних громад Нікопольського району, Зеленодольської міської, Грушівської сільської територіальних громад Криворізького району Дніпропетровської області, Новопавлівської, Великомихайлівської сільських, Покровської селищної територіальних громад Синельниківського району Дніпропетровської області, Очаківської міської, Куцурубської сільської територіальних громад Миколаївського району Миколаївської області, Сновської, Корюківської міських територіальних громад Корюківського району, Семенівської та Новгород-Сіверської міських територіальних громад Новгород-Сіверського району, Городнянської міської територіальної громади Чернігівського району Чернігівської області, Середино-Будської, Дружбівської, Глухівської міських, Зноб-Новгородської, Свеської, Есманьської, Шалигинської селищних територіальних громад Шосткинського району, Путивльської міської, Новослобідської сільської територіальних громад Конотопського району, Білопільської міської, Краснопільської, Хотінської селищних, Миропільської, Юнаківської сільських територіальних громад Сумського району, Великописарівської селищної територіальної громади Охтирського району Сумської області пропорційно в розрахунку на місяць.
3) до 100000 гривень - поліцейським, зазначеним у підпунктах 1, 2 цього пункту, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії (далі - бойові дії або заходи), перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора, у період здійснення зазначених заходів, у розрахунку на місяць пропорційно участі в бойових діях або заходах.
Суд погоджується із твердженнями відповідача, що позивач, який перебуває на посаді старший дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області не відноситься до категорії поліцейських, зазначених у підпунктах 2, 3 пункту 2 Порядку № 775, а відтак, він має право на виплату додаткової винагороди у розмірі до 10000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 775 виплата додаткової винагороди поліцейським здійснюється на підставі наказів керівників органів (підрозділів) поліції за місцем постійного проходження служби поліцейського, де він призначений на штатну посаду, а керівникам органів (підрозділів) поліції, заступникам Голови Національної поліції України - на підставі наказу Голови Національної поліції України або особи, яка виконує його обов'язки. Виплата додаткової винагороди Голові Національної поліції України здійснюється на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України.
Пунктом 9 Порядку № 775 передбачено, що для підготовки наказів про виплату додаткової винагороди поліцейським керівники структурних підрозділів або відокремлених підрозділів органів (підрозділів) поліції надають до підрозділу кадрового забезпечення органів (підрозділів) поліції розрахунок винагороди за час безпосередньої участі в бойових діях та заходах, час проходження служби поліцейських за формою, наведеною в додатку до цього Порядку та умов (далі - розрахунок винагороди).
Згідно з пунктом 11 Порядку № 775 видання наказу про виплату додаткової винагороди поліцейським здійснюється протягом поточного розрахункового місяця за попередній. У разі надходження всіх необхідних документів, передбачених пунктом 5 цього Порядку та умов, у більш пізній період, видання наказу про виплату додаткової винагороди поліцейським здійснюється протягом поточного розрахункового місяця.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 775, додаткова винагорода в розмірі до 10000гривень згідно з підпунктом 1 пункту 2 цього Порядку та умов, а також додаткова винагорода, збільшена до 30000 гривень згідно з підпунктом 2 пункту 2 цього Порядку та умов, виплачується поліцейським із розрахунку на місяць пропорційно часу проходження служби з урахуванням пункту 14 цього Порядку та умов.
Розмір додаткової винагороди до 30000 гривень та додаткової винагороди, збільшеної до 100000 гривень, за 1 календарний день визначається шляхом ділення максимального розміру (10000, 30000 або 100000 гривень) на кількість календарних днів у відповідному календарному місяці та встановлюється у відповідний день залежно від наявності обставин, передбачених пунктом 2 цього Порядку та умов, з урахуванням пункту 14 цього Порядку та умов.
Розмір додаткової винагороди за відповідний календарний місяць визначається як сума встановлених винагород за кожен календарний день.
Пункт 14 Порядку № 775 передбачає, що додаткова винагорода не виплачується за умов, якщо поліцейські:
1) перебувають під домашнім арештом, узяті під варту - за час перебування під домашнім арештом чи під вартою;
2) перебувають у відпустках - за час перебування у відпустках;
3) відсторонені від виконання службових обов'язків (посади) відповідно до Дисциплінарного статуту, відсторонені від посади відповідно до Кримінального процесуального кодексу України - з дня відсторонення від виконання службових обов'язків (посади), відсторонення від посади до закінчення застосування таких заходів;
4) перебувають у службовому відрядженні за кордоном (крім поліцейських, які забезпечують отримання, перевезення чи супроводження небезпечних вантажів, гуманітарної допомоги, міжнародної технічної допомоги, організацію закупівель чи виконання умов договорів (контрактів), удосконалюють чи отримують необхідні знання та навички для виконання обов'язків під час дії воєнного стану) - за час перебування у службовому відрядженні;
5) відсутні на службі (за місцем дислокації) органу (підрозділу) поліції без поважних причин - за час відсутності на службі без поважних причин;
6) звільнені від виконання службових обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність (крім випадків, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку та умов, а також крім поліцейських, які направлені за рішенням лікарсько-консультативної комісії для отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги або які направлені згідно із законодавством для лікування за кордон, або які перебувають на амбулаторному лікуванні внаслідок обставин, визначених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку та умов),- з дня звільнення від виконання службових обов'язків;
7) проходять первинну професійну підготовку (крім тих, які здійснюють професійну підготовку без відриву від служби),- з дня направлення на первинну професійну підготовку;
8) добровільно здалися в полон - із дня добровільної здачі в полон;
9) відряджені до державних органів, установ та організацій, крім тих, які залучаються в установленому порядку до безпосереднього виконання повноважень поліції;
10) є здобувачами освіти денної форми навчання закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських, крім тих, які залучаються в установленому порядку до виконання повноважень поліції.
Системний аналіз згаданих положень Постанови № 168 та Порядку № 775 свідчить про те, що додаткова винагорода виплачується поліцейським під час проходження служби та виконання службових обов'язків, тобто є додатковим стимулюючим заохоченням саме за виконання службових обов'язків. При цьому пункт 14 Порядку містить пряму заборону на виплату додаткової винагороди поліцейським, які перебувають у відпустках; відсторонені від виконання службових обов'язків та відсутні на службі; звільнені від виконання службових обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність та у інших випадках.
Сторони визнають, що в період з 05.06.2023-09.06.2023 з 12.06.2023- 16.06.2023 з 09.08.2023-11.08.2023 та з 28.08.2023-01.09.2023 року старший дільничний офіцер поліції сектору дільничних офіцерів поліції відділу поліції ЛРУП № 1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_1 перебував в стані тимчасової непрацездатності, що підтверджується листками непрацездатності позивача з (медичний висновок № EPKM-TM77-EBPC-AHBX від 05.06.2023) та з 12.06.2023- 16.06.2023 (медичний висновок № PC58-8HCH-6H8H-B4XE від 12.06.2023 року), (медичний висновок № HP3E-H863-2766-2MC5 від 09.08.2023) та (медичний висновок № 6B4K-3BBK-99B7-PCЗЕ від 28.08.2023).
Тому, безспірним є той факт, що у період з 05.06.2023 по 09.06.2023, з 12.06.2023 по 16.06.2023, з 09.08.2023 по 11.08.2023 та з 28.08.2023 по 01.09.2023 позивач не виконував службових обов'язків.
Додаткова винагорода згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» є платою за працю чи нагородою за заслуги та досягнення та визначається згідно з пунктом 13 Порядку 775 № як сума встановлених винагород за кожен календарний день
Суд враховує висновки Верховного Суду, викладені у постанові у справі від 18.09.2023 № 420/6607/22, а саме:
Системний і цільовий способи тлумачення пункту 1 Постанови № 168 у його взаємозв'язку з нормами статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» і приписами Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69 «Про загальну мобілізацію» дає Верховному Суду підстави для висновку, що додаткова винагорода є видом грошового забезпечення поліцейського, яке виплачується йому за період проходження служби під час дії воєнного стану. Ця винагорода має тимчасовий характер, а її виплата зумовлена виконанням службових обов'язків в обставинах військової агресії Російської Федерації проти України. Тому статус поліцейського сам по собі автоматично не забезпечує особі права на отримання додаткової винагороди.
Обставини, які унеможливлюють нарахування й виплати поліцейському зазначеної винагороди можуть бути різними, проте мають бути пов'язаними із фактичним невиконанням службових обов'язків без поважних причин.
У цьому контексті колегія суддів зауважує, що за обсягом фактичних обставин справи, які установив суд апеляційної інстанції, у період з 24 лютого 2022 року до 23 березня 2022 року позивачка, будучи поліцейською, перебувала на лікарняному у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю і надалі без поважних причин не приступила до виконання службових обов'язків у відділі поліції № 3 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області та була відсутня на службі у спірний період часу.
Застосувавши наведені висновки до указаних обставин справи, Верховний Суд констатує, що оскільки позивачка є поліцейською, яка не приступила до виконання службових обов'язків і була відсутня на службі, то в означений період вона не набула права на отримання додаткової винагороди, передбаченої пунктом 1 Постанови № 168.
З огляду на вищенаведені положення Порядку та умов виплати додаткової винагороди поліцейським на період дії воєнного стану, суд вважає, що додаткова винагорода є окремим тимчасовим додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується поліцейським під час проходження служби та виконання службових обов'язків.
При цьому підпунктом 6 пункту 14 Порядку встановлено пряму заборону на виплату додаткової винагороди поліцейським, які звільнені від виконання службових обов'язків на підставі документа, що підтверджує тимчасову непрацездатність (крім випадків, передбачених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку та умов, а також крім поліцейських, які направлені за рішенням лікарсько-консультативної комісії для отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги або які направлені згідно із законодавством для лікування за кордон, або які перебувають на амбулаторному лікуванні внаслідок обставин, визначених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку та умов),- з дня звільнення від виконання службових обов'язків.
Матеріали справи не містять доказів, що тимчасова непрацездатність позивача є випадком, передбаченим підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку та умов, а також позивач не був направлений за рішенням лікарсько-консультативної комісії для отримання медичної та/або реабілітаційної допомоги або направлений згідно із законодавством для лікування за кордон, та не перебував на амбулаторному лікуванні внаслідок обставин, визначених підпунктом 1 пункту 4 цього Порядку та умов.
Тому положення пункту 14 Постанови № 168 підлягають застосуванню у цій ситуації.
Окрім зазначеного, позивач посилається на пункт одинадцятий статті дванадцятої Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до якого виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності в розмірі 100 процентів середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи.
Відповідно до частини першої статті Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу), у разі настання одного з страхових випадків.
Суд зазначає, що додаткова винагорода є окремим тимчасовим додатковим видом грошового забезпечення, який виплачується поліцейським під час проходження служби та виконання службових обов'язків. Водночас виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності є матеріальним забезпеченням, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї одного з страхових випадків.
Суд висновує, що правове регулювання зазначених виплат є різним, а виплата допомоги як наслідок тимчасової непрацездатності виключає виплату додаткової винагороди, передбаченої постановою № 168, оскільки вона входить до складу грошового забезпечення, що не виплачується під час перебування на лікарняному.
Матеріали справи не містять доказів, що допомога по тимчасовій непрацездатності позивачу була виплачена в розмірі, меншому за 100 процентів середньої заробітної плати.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність дій відповідача щодо ненарахування і невиплати позивачу додаткової винагороди, передбаченої постановою КМУ № 168 від 28.02.2022 за період червень-серпень 2023, а тому підстави для стягнення з відповідача додаткової винагороди за період з 05 по 09 червня 2023 року, з 12 по 16 червня 2023 року в розмірі 3283,38 грн (з утриманням обов'язкових платежів та податків - 1,5 % військової збору), та з 09 по 11 серпня 2023 року та з 28 по 31 серпня 2023 року в розмірі 2224,19 грн (з утриманням обов'язкових платежів та податків - 1,5 % військової збору) - відсутні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини другої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.
V. Судові витрати
Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати між сторонами не розподіляються.
Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 245 КАС України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, стягнення додаткової винагороди відмовити повністю.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Суддя Гулик Андрій Григорович