12 квітня 2024 року справа №640/18189/22
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Суть спору: до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (далі також - позивач, ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР») з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі також - відповідач, ГУ ДПС у м. Києві), у якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення відповідача від 08 жовтня 2021 року №0748660707 (далі також - оскаржуване рішення).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач дійшов помилкового висновку про те, що ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» не ведеться облік нафтопродуктів (бензин, дизельне паливо) за місцем їх реалізації та зберігання лише на підставі помилково виписаних позивачем акцизних накладних без виявлення факту перевезення чи торгівлі необлікованим товаром. Відтак, на думку позивача, з огляду на те, що ним було самостійно виправлено допущені помилки шляхом реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних відповідних розрахунків коригування, до нього не можуть бути санкції у вигляді штрафу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 жовтня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснити її розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
13 грудня 2022 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» №2825-IX, статтею 1 якого встановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» вказаного Закону установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14 грудня 2022 року вказаний Закон був опублікований в газеті «Голос України» №254 та набрав чинності 15 грудня 2022 року.
02 березня 2023 року на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали адміністративної справи №640/18189/22 та за результатом автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Дудіну С. О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03 березня 2023 року прийнято адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Дудіна С.О. та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Заперечуючи проти заявлених позовних вимог відповідач у наданому суду відзиві наголошує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, посилаючись на те, що під час фактичної перевірки господарської одиниці ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» були встановлені факти не забезпечення ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів, а саме: не відображено нафтопродукти на суму 419 409, 15 грн у довідках про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального, а також не проведено операцій поповнення пального у день його фактичного отримання через реєстратор розрахункових операцій, що є підставою для застосування до позивача штрафних санкцій.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» (ідентифікаційний код 42547705, місцезнаходження: 02160, місто Київ, проспект Соборності, будинок 15, кабінет 219) 11 жовтня 2018 року було зареєстровано в якості юридичної особи, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, Головним управлінням ДПС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі проведено фактичну перевірку господарської одиниці ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР», АЗК за адресою: Херсонська область, м. Херсон, Миколаївське шосе, 4 км, за підсумками якої складено акт (довідку) перевірки від 21 вересня 2021 року № 3587/21/22/РРО/42547705 (бланк 000851).
Перевіркою встановлено порушення пункту 12 статті 3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі також - Закон України «Про РРО»), а саме: не забезпечено ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів (послуг), що не відображені в такому обліку.
На підставі цього акта перевірки ГУ ДПС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 08 жовтня 2021 року № 0748660707 про застосування до позивача суми штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, у розмірі 838 818, 30 грн за платежем «штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За наслідками адміністративного оскарження Державною податковою службою України прийнято рішення від 14 вересня 2022 року № 11047/6/99-00- 06-03-02-06 про залишення податкового повідомлення-рішення без змін, а скарги без задоволення.
Не погоджуючись з правомірністю прийнятого відповідачем спірного рішення, позивач звернувся з даним позовом до суду про визнання його протиправним та скасування, з приводу чого суд зазначає таке.
Єдиний порядок організації та виконання робіт, пов'язаних з прийманням, транспортуванням, зберіганням, відпуском та обліком товарної нафти встановлює Інструкція про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затверджена Наказом Мінпаливенерго України, Мінтрансзв'язку України, Мінекономіки України, Держспоживстандарту України від 20 травня 2008 року № 281/171/578/155 (далі також - Інструкція).
Відповідно до п. 10.3.1.1-10.3.1.4 Інструкції розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року № 1315.
ПРК мають забезпечувати індикацію ціни нафтопродукту, кількості та загальної вартості виданої дози нафтопродукту.
Облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною АЗС, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою № 17-НП.
Реєстрація, опломбування та застосування РРО повинні проводитися відповідно до Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року № 614, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за № 107/5298.
Нормами зазначеної Інструкції встановлено, що кількісний облік нафтопродуктів за марками і видами, відпуск нафтопродуктів за готівку, талони, платіжними картками відображається у змінному звіті АЗС за формою №17-НП, відпуск нафтопродуктів за відомостями відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою №16-НП.
За правилами п. 10.2.10 Інструкції, на підставі ТТН та акта приймання (у разі його наявності) оператор АЗС має оприбуткувати прийнятий нафтопродукт за марками та видами (дизельне паливо залежно від масової частки сірки), тобто зробити необхідні записи в журналі обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою N 13-НП. Дані про оприбутковані нафтопродукти заносяться до змінного звіту АЗС за формою N 17-НП (додаток 14).
Відповідно до п. 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов'язані:
вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів), які на момент перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті).
Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість (крім тих, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Так, під час проведення фактичної перевірки контролюючим органом було встановлено факт не ведення у порядку, встановленому законодавством, обліку нафтопродуктів (бензин, дизельне паливо) на загальну суму 419 409,15 грн (вказане пальне не відображене у обліку по журналу за формою №17-НП, відсутнє відображення зазначеного пального у довідках про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального та не проведення операцій поповнення пального у день його фактичного отримання через реєстратор розрахункових операцій), чим порушено вимоги пункту 12 статті 3 Закону України «Про РРО».
Судом встановлено, що TOB «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» були зареєстровані акцизні накладні на відвантаження пального на загальну суму 419 409,15 грн, а саме:
- акцизна накладна від 18 січня 2021 року №34747 (реєстраційний №9001918922) на відвантаження з акцизного складу № 1013054 на акцизний склад № 1014508 бензину моторного А-92 (код згідно з УКТ ЗЕД 2710124194) у кількості 3830 л, вартістю 22,79 грн за один літр, на загальну суму 87 285,70 грн;
- акцизна накладна від 18 січня 2021 року №34746 (реєстраційний №9001913602) на відвантаження з акцизного складу № 1013054 на акцизний склад № 1014508 бензину моторного А-95 Євро 5 (код згідно з УКТ ЗЕД 2710124512) у кількості 2845 л, вартістю 24,99 грн за один літр, на загальну суму 71 096,55 грн;
- акцизна накладна від 18 січня 2021 року №34745 (реєстраційний №9001919011) на відвантаження з акцизного складу № 1013054 на акцизний склад № 1014508 важких дистилятів (газойлів) ДП-Л-Євро-5-BO (код згідно з УКТ ЗЕД 2710194300) у кількості 9470 л, вартістю 22,69 грн за один літр, на загальну суму 214 874, 30 грн;?
- акцизна накладна від 25 січня 2021 року №49261 (реєстраційний №9006053735 на відвантаження з акцизного складу № 1013054 на акцизний склад № 101450 бензину моторного A-95-Євро 5 (код згідно з УКТ ЗЕД 2710124512) у кількості 1940 л, вартістю 23,79 грн за один літр, на загальну суму 46 152,60 грн.
Як зазначено позивачем та не спростовано відповідачем, TOB «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» фактично не здійснювало переміщення товару згідно із вище зазначеними акцизними накладними з акцизного складу № 1013054 на акцизний склад № 1014508, вказані акцизні накладні були виписані та зареєстровані помилково, про що було зазначено в запереченні до акта перевірки (п. 4.1 акта).
Оскільки 18 січня 2021 року та 25 січня 2021 року переміщення товару з одного акцизного складу на інший фактично не відбувалось, відповідно, як зазначено в Акті перевірки, відсутні прибуткові накладні, товарно-транспортні накладні, вказане пальне не відображене в журналі обліку нафтопродуктів за формою № 13-НП та змінному звіті за формою 17-НП, також відсутнє відображення зазначеного пального у довідках про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального та не проведено операції поповнення пального в день його фактичного отримання через РРО (чеки приймання пального, отриманого за складеними акцизними накладними, відпуск в СОД РРО).
Заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, заявки на поповнення (коригування) залишку спирту етилового визначається Порядком, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 27 листопада 2020 року № 729 (далі також - Порядок № 729).
Згідно з п. 1-6 розділу ІV Порядку № 729 якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, що реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених під час складання акцизної накладної форми "П", показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування акцизної накладної форми "П" та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Такий розрахунок коригування акцизної накладної форми "П" має бути зареєстрованим в Єдиному реєстрі акцизних накладних після реєстрації акцизної накладної форми "П", показники якої коригуються, та у межах 1095 днів з дати здійснення операції з реалізації пального, яка відбулась починаючи з 1 липня 2019 року.
Показники акцизної накладної, складеної відповідно до пунктів 48 - 49 Порядку № 408 на обсяги пального, які не перевищують обсяги облікової різниці, визначеної відповідно до пункту 47 Порядку № 408, не коригуються. Розрахунки коригування акцизної накладної форми "П", в якій зазначено код операції "9" (облікова різниця внаслідок врахування обсягів пального, реалізованого з акцизного складу, який є місцем роздрібної торгівлі пальним, на яке отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним, як обсягів пального у літрах, приведених до температури 15° C) не складаються та в Єдиному реєстрі акцизних накладних не реєструються.
Коригуються лише показники складених акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних відповідно до статті 231 розділу VI Кодексу.
Розрахунок коригування акцизної накладної складає платник податку (філія чи структурний підрозділ платника податку), який реалізує пальне та склав акцизну накладну, показники якої коригуються.
Складання розрахунків коригування здійснюється у такій самій кількості примірників, як і кількість примірників акцизної накладної, до якої вони складаються, крім розрахунків коригування, складених до акцизної накладної на операцію з реалізації пального, яка не відбулась (у тому числі через зазначення помилкових реквізитів отримувача пального - платника податку (філії чи структурного підрозділу платника податку), або акцизного складу / акцизного складу пересувного, на який отримано пальне), другий примірник якої не зареєстрований отримувачем пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
У разі зазначення платником у акцизній накладній помилкових реквізитів отримувача пального - платника податку (філії чи структурного підрозділу платника податку) або отримувача пального, що не є платником, або допущення помилки у реквізитах акцизного складу / акцизного складу пересувного, на який отримано пальне, або складання акцизної накладної на операцію з реалізації пального, яка не відбулась, та реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних такої акцизної накладної (першого примірника такої акцизної накладної), платником податку складається розрахунок коригування до такої акцизної накладної:
в одному примірнику - для коригування складеної в одному примірнику акцизної накладної;
в одному примірнику - для коригування складеної в двох примірниках акцизної накладної, другий примірник якої не зареєстрований отримувачем в Єдиному реєстрі акцизних накладних;
в двох примірниках - для коригування складеної в двох примірниках акцизної накладної, другий примірник якої зареєстрований отримувачем пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Всі розрахунки коригування, складені платником податку (філією чи структурним підрозділом платника податку) до акцизних накладних форми "П", підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних
При цьому, усвідомлюючи зроблену помилку, позивачем у встановлені податковим законодавством строки виправлено помилки, допущені при реєстрації акцизних накладних, шляхом реєстрації розрахунку коригування від 18 січня 2021 року № 3526 до акцизної накладної від 18 січня 2021 року № 34747, розрахунку коригування від 18 січня 2021 року № 3527 до акцизної накладної від 18 січня 2021 року № 34746, розрахунку коригування від 18 січня 2021 року № 3525 до акцизної накладної від 18 січня 2021 року № 34745, розрахунку коригування від 25 січня 2021 року № 3529 до акцизної накладної від 25 січня 2021 року № 49261, які були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, що підтверджується матеріалами справи.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, на виконання наведеного обов'язку відповідачем ані в акті фактичної перевірки позивача, ані під час розгляду справи судом, не було надано доказів порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону України «Про РРО», з урахуванням вже зареєстрованих під час проведення перевірки, розрахунків коригування від 18 січня 2021 року та 25 січня 2021 року в ЄРАН.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що контролюючий орган дійшов висновку про те, що ТОВ «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» не ведеться облік нафтопродуктів (бензин, дизельне паливо) за місцем реалізації та зберігання лише на підставі виписаних акцизних накладних без виявлення факту реального перевезення чи торгівлі необлікованим товаром.
Беручи до уваги зазначене суд вважає, що відповідачем, за час розгляду справи, на виконання вимог частини 2 статті 77 КАС України, не було доведено правомірності прийнятого ним оскаржуваного рішення.
У зв'язку з цим суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 08 жовтня 2021 року № 0748660707.
Відповідно до ч. 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи зазначене, суд вважає необхідним стягнути на користь позивача понесені ним судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 12 582, 27 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 КАС України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 08 жовтня 2021 року № 0748660707.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЄВРО СМАРТ ПАУЕР» понесені останнім судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 12 582, 27 грн (дванадцять тисяч п'ятсот вісімдесят дві гривні двадцять сім копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.