ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"11" квітня 2024 р. справа № 300/8875/23
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання до вчинення дій
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про
визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.11.2023 № 926020112761 про відмову у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу";
зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію державного службовця з 27.11.2023 відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII, здійснивши нарахування та виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум, у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначених у довідках від 27.11.2023 №№ 214, 215 виданих Білоберізькою сільською радою Верховинського району Івано-Франківськім області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно, за наявності у позивача всіх необхідних умов, визначених законодавством для переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", відмовлено у такому переведенні з підстав відсутності необхідного стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби для призначення пенсії, оскільки стаж роботи позивача на посаді в органі місцевого самоврядування, не підлягає зарахуванню до стажу державної служби.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.12.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачі скористалися правом на подання відзиву на позовну заяву.
12.01.2024 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. Відповідно до відзиву представник відповідача заперечив проти позову. Просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється відповідно до Закону № 1058-IV. Зазначено, що відповідно до наданих документів позивача стаж на посадах, віднесених до категорій державної служби станом на 01.05.2016 складає 11 років 3 місяці 5 днів (а.с.42, 43).
15.01.2024 до суду надійшов відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. У відзиві представник Головного управління зазначив про відсутність підстав для зарахування періодів роботи позивача до стажу роботи, який дає право на пенсію державного службовця, оскільки займана позивачем посада є посадою органу місцевого самоврядування та станом на 01.05.2016 позивач не обіймав посади державного службовця. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.82-90).
24.01.2024 до суду надійшла відповідь позивача на відзив, відповідно до якої позивач не погоджується з аргументами відповідача.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 2011 року отримує пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV.
27.11.2023 позивач звернувся із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с.66).
В зв'язку із призначенням пенсій за принципом екстериторіальності та єдиної черги завдань, заява про призначення пенсії розглядалася на етапі призначення спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області за результатами розгляду заяви від 27.11.2023 та наданих документів прийнято рішення № 926020112761 від 29.11.2023 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший, у зв'язку з відсутністю стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України - 20 років. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в ході аналізу трудової книжки встановлено, що станом на 01.05.2016 заявник не перебував на державній службі. Стаж роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України, станом на 01.05.2016 складає 11 років 3 місяці 5 днів, тому норми а ні п.10, а ні п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII не дотримуються (а.с.30, 31).
Відповідно до розрахунку стажу за пенсійною справою № 926020112761 пенсійним органом зараховано позивачу 11 років 3 місяці 5 днів стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ з 31.03.1990 по 05.07.2001 (а.с.45 зворот).
Згідно записів №№9-17, 22, 23 вкладиша в трудову книжку позивач:
з 22.03.1990 обраний головою виконкому Гринявської сільської ради народних депутатів; з 23.05.1994 присвоєно 10 ранг державного службовця та прийнято присягу; з 21.07.1994 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 10.04.1998 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 23.11.2001 присвоєно 9 ранг державного службовця; з 18.04.2002 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 12.12.2003 присвоєно 8 ранг державного службовця; з 26.04.2006 обраний сільським головою Гринявської сільської ради, присвоєно 7 ранг державного службовця; з 28.11.2010 звільнено у зв'язку з закінченням строку повноважень;
з 25.10.2015 обраний сільським головою Гринявської сільської ради, присвоєно 7 ранг державного службовця; з 03.12.2020 повноваження припинено (а.с.20, 21).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 3 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Пунктом 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII передбачено, що Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.
Відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Відповідно до пункту 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями пункту 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Суд зазначає, що обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Згідно з пунктом 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (була чинною до 01.05.2016) до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Згідно з пунктом 4 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 10 лютого 2021 року у справі № 825/1453/18 вказав на помилковість висновку про те, що пунктом 11 частини третьої статті 3 Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу" визначено, що дія цього Закону не поширюється на депутатів місцевих рад та посадових осіб органу місцевого самоврядування, оскільки зарахування державної служби до стажу роботи (відповідне питання в контексті спірних правовідносин врегульоване положеннями, зокрема, пунктів 10 та 12 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII) не є тотожним поняттю та статусу державного службовця, а згідно з положеннями статті 3 Закону № 889-VIII такий регулює саме відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, визначає правовий статус державного службовця.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 825/1453/18.
Згідно з приписами статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" № 2493-III, до четвертої категорії посад в органах місцевого самоврядування, належать, зокрема - посади селищних і сільських голів, голів з питань діяльності виконавчих органів ради.
Відповідно до оскаржуваного рішення від 29.11.2023 та розрахунку стажу за пенсійною справою № 926020112761 пенсійним органом зараховано позивачу 11 років 3 місяці 5 днів стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України з 31.03.1990 по 05.07.2001 (а.с.30, 31, 45 зворот).
Згідно записів №№9-17, 22, 23 вкладиша в трудову книжку позивач:
з 22.03.1990 обраний головою виконкому Гринявської сільської ради народних депутатів; з 23.05.1994 присвоєно 10 ранг державного службовця та прийнято присягу; з 21.07.1994 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 10.04.1998 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 23.11.2001 присвоєно 9 ранг державного службовця; з 18.04.2002 обраний сільським головою Гринявської сільської ради; з 12.12.2003 присвоєно 8 ранг державного службовця; з 26.04.2006 обраний сільським головою Гринявської сільської ради, присвоєно 7 ранг державного службовця; з 28.11.2010 звільнено у зв'язку з закінченням строку повноважень;
з 25.10.2015 обраний сільським головою Гринявської сільської ради, присвоєно 7 ранг державного службовця; з 03.12.2020 повноваження припинено (а.с.20, 21).
Враховуючи вищевикладене, до стажу державної служби позивача підлягають зарахуванню зазначені періоди робіт з 22.03.1990 по 28.11.2010 та з 25.10.2015 по 03.12.2020, що становить - 25 років 9 місяців 16 днів.
Щодо необхідності для набуття права на призначення пенсії відповідно до положень Закону України "Про державну службу" наявності у особи не менше 10 років стажу державних службовців на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ, суд зазначає наступне.
Як зазначено вище, згідно пункту 10 розділу XI Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Вказаний висновок висловлений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13 лютого 2019 року в справі №822/524/18 (Пз/9901/23/18).
Таким чином, для набуття права на призначення пенсії відповідно до положень Закону України "Про державну службу", серед вищевказаного, необхідно наявність обставини: із зайняття особою посади державної служби та наявності не менше 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі) - на день набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ - 01.05.2016.
З огляду на вищенаведене, стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889-VIII - 01.05.2016, становив більше 20 років, при цьому позивач працював на посадах державної служби станом на день набрання чинності Законом № 889-VIII, що дає йому право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Щодо нарахування та виплати позивачу пенсії у розмірі 60 відсотків заробітної плати, зазначених у довідках від 27.11.2023 №№ 214, 215 виданих Білоберізькою сільською радою Верховинського району Івано-Франківськім області, суд зазначає що спору щодо врахування довідок від 27.11.2023 №№ 214, 215 виданих Білоберізькою сільською радою Верховинського району Івано-Франківськім області на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало.
Також, відповідач не відмовляв позивачу у врахуванні довідок від 27.11.2023 №№ 214, 215 виданих Білоберізькою сільською радою Верховинського району Івано-Франківськім, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого нарахування будуть порушені.
Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні даної позовної вимоги слід відмовити, як передчасної.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими в частині та підлягають до часткового задоволення. Слід визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 29.11.2023 № 926020112761 про відмову у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести позивача з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію державного службовця з 27.11.2023 відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010, площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька обл., 84122) від 29.11.2023 № 926020112761 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) перевести ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , с. Гринява, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78734) з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію державного службовця з 27.11.2023 відповідно до пункту 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII, статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII.
В задоволенні решти позивних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.