12 квітня 2024 рокуСправа №160/5699/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сидоренко Д.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022467, 49004, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА область, місто ДНІПРО, проспект ОЛЕКСАНДРА ПОЛЯ, будинок 1) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Обставини справи: до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якому позивач просить суд:
- визнати відмову Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо розгляду звернення ОСОБА_1 , зареєстрованого Урядовим контактним центром за № РИ-16177800 протиправним;
- зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію розглянути звернення ОСОБА_1 , зареєстроване Урядовим контактним центром за № РИ-16177800 у встановленому законом порядку.
Позовні вимоги мотивовані відсутністю підстав для відмови у розгляді звернення та його повернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян».
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.03.2024р. відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні.
03.04.2024р. засобами електронного суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позову в повному обсязі. В обґрунтування правової позиції відповідач зазначив, що позивач звернувся із заявою, яка відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» не стосується діяльності, повноважень чи функціональних обов'язків Дніпропетровської обласної державної адміністрації адже відповідне розсилання листі не потребує залучення державних органів для реалізації права на звернення.
26.09.2023р. Дніпропетровська обласна державна адміністрація через державну установу Урядовий контактний центр звернення ОСОБА_1 було повернуто із повідомленням, що питання «Питання не стосується Дніпропетровської ОДА».
Також, у відзиві відповідач посилаючись на положення Порядку взаємодії Офісу Президента України, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України та державної установи “Урядовий контактний центр” із забезпечення належного реагування на звернення, які надходять за допомогою засобів телефонного зв'язку та з використанням Інтернету, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019р. №976 зазначив, що регіональний контактний центр, здійснивши первинну обрубку звернення, дійшов обґрунтованого висновку про відсутність повноважень облдержадміністрації про що відповідно інформував заявника.
Станом на 12.04.2024р. інших заяв по суті від сторін не надходило.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
25.09.2023р. через державну установу “Урядовий контактний центр” позивач звернувся до Дніпропетровської обласної державної адміністрації з проханням надіслати додане звернення (додаток під №1) до усіх навчальних закладів області мистецької освіти (музичний напрям).
У відповідь на звернення державна установа “Урядовий контактний центр” повідомила про те, що відповідно до пункту 2 Порядку взаємодії Офісу Президента України, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України та державної установи “Урядовий контактний центр” із забезпечення належного реагування на звернення, які надходять за допомогою засобів телефонного зв'язку та з використанням Інтернету, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019р. №976 Урядовий контактний центр приймає звернення, здійснює їх реєстрацію, попередній розгляд та передає Офісу Президента України, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України відповідно до компетенції, проводить моніторинг розгляду звернень, надає заявникам необхідні роз'яснення, довідкову інформацію за допомогою засобів телекомунікації, а також відповіді на звернення з питань, що не потребують розгляду органами.
Також у відповіді повідомлялося про те, що звернення від 25.09.2023 року №РИ-16177800 Центром передано Дніпропетровській обласній державній адміністрації для розгляду та відповідного реагування. Дніпропетровська обласна державна адміністрація повернула зазначене звернення до Урядового контактного центру з коментарем «Питання не стосується Дніпропетровської ОДА». З вищезазначених причин звернення не може бути надіслано.
Вважаючи протиправною відмову відповідача у розгляді звернення, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Статтею 40 Конституції України встановлено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів, регулюється Законом України «Про звернення громадян» (далі-Закон).
Частиною 1 ст.1 Закону передбачено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Відповідно до ч.1, 3 ст.3 Закону під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і
скарги. Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.
Зі змісту поданого звернення вбачається, що це звернення є вимогою про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством прав та інтересів заявника.
Статтею 15 Закону визначено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
В ч.3 ст.7 Закону вказано, якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.
Відповідно до ст.19 Закону встановлені обов'язки органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, їх керівників та інших посадових осіб щодо розгляду заяв чи скарг. Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані:
- об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги;
- у разі прийняття рішення про обмеження доступу громадянина до відповідної інформації при розгляді заяви чи скарги скласти про це мотивовану постанову;
- на прохання громадянина запрошувати його на засідання відповідного органу, що розглядає його заяву чи скаргу;
- відміняти або змінювати оскаржувані рішення у випадках, передбачених законодавством України, якщо вони не відповідають закону або іншим нормативним актам, невідкладно вживати заходів до припинення неправомірних дій, виявляти, усувати причини та умови, які сприяли порушенням;
- забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень;
- письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення;
- вживати заходів щодо відшкодування у встановленому законом порядку матеріальних збитків, якщо їх було завдано громадянину в результаті ущемлення його прав чи законних інтересів, вирішувати питання про відповідальність осіб, з вини яких було допущено порушення, а також на прохання громадянина не пізніш як у місячний термін довести прийняте рішення до відома органу місцевого самоврядування, трудового колективу чи об'єднання громадян за місцем проживання громадянина;
- у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз'яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення;
- не допускати безпідставної передачі розгляду заяв чи скарг іншим органам;
- особисто організовувати та перевіряти стан розгляду заяв чи скарг громадян, вживати заходів до усунення причин, що їх породжують, систематично аналізувати та інформувати населення про хід цієї роботи.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.
Органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Пунктами 9-11 Порядку взаємодії Офісу Президента України, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади, Секретаріату Кабінету Міністрів України та державної установи “Урядовий контактний центр” із забезпечення належного реагування на звернення, які надходять за допомогою засобів телефонного зв'язку та з використанням Інтернету, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019р. №976 визначено, що у разі коли питання, порушені у зверненні, не належать до компетенції органу (Офісу), інформація про це вноситься до бази звернень.
Урядовий контактний центр протягом одного робочого дня перевіряє інформацію та:
- у разі її обґрунтованості вносить в базу звернень інформацію про нового виконавця звернення, якому відповідне звернення за фактом внесення надходить в електронній формі на виконання;
- у разі її необґрунтованості повертає звернення органові (Офісу) із відповідним поясненням.
Органи (Офіс) забезпечують об'єктивний і своєчасний розгляд звернень, перевіряють викладені в них факти, приймають у разі потреби відповідні рішення.
Якщо звернення не містить достатніх даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення, орган (Офіс) вживає передбачених законом заходів для отримання додаткової інформації.
Про хід та результати розгляду звернень органи (Офіс) повідомляють заявникам в установленому порядку.
Орган (Офіс) реєструє листи, якими інформуються заявники про хід та результати розгляду звернень, у базі звернень без повторної (дублетної) реєстрації у відомчій системі документообігу.
Під час реєстрації листа в реєстраційну картку бази звернень обов'язково вноситься його електронний примірник або фотокопія.
Якщо заявник просив надати відповідь електронною поштою, до реєстраційної картки бази звернень обов'язково вноситься фотокопія поштового повідомлення.
Якщо заявник просив надати відповідь з використанням засобів фіксованого або мобільного телефонного зв'язку до реєстраційної картки бази звернень вноситься інформація про результати, дату та час дзвінка.
З системного аналізу наведених норм слідує, що звернення із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів, має бути розглянуто з прийняттям відповідного рішення про задоволення вимог порушених у зверненні чи про відмову в задоволенні вимог, або про пересилання звернення за належністю відповідному органу чи посадовій особі.
Всупереч наведеним нормам Дніпропетровською обласною державною адміністрацією не було розглянуто звернення ОСОБА_1 з прийняттям рішення про задоволення вимог порушених у зверненні вимог чи про відмову в задоволенні вимог, або про пересилання звернення за належністю, а повернення 26.09.2023р. звернення з посиланням на те, що питання не стосується адміністрації, свідчить про допущення відповідачем бездіяльність щодо не розгляду заяви від 25.09.2023 року №РИ-16177800.
За загальним правилом, бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це завжди пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
До адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено, оскільки підставою для звернення особи до суду з позовом є її суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні прав чи свобод. Однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є об'єктивна наявність відповідного порушення права або законного інтересу саме позивача. При цьому, неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення можливості чи неможливість реалізації її законного права таабо виникнення додаткового обов'язку.
В даному випадку, права позивача порушуються не відмовою Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо розгляду звернення ОСОБА_1 , зареєстрованого Урядовим контактним центром за № РИ-16177800, а бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, у зв'язку з чим суд вважає необхідним залишити вимогу про визнання протиправним відмову без задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням викладеного, та з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 25.09.2023 року №РИ-16177800.
Відповідно до п.2 та 4 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Враховуючи наведену норму, обставини наявності протиправності бездіяльності у розгляді звернення, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги про зобов'язання Дніпропетровську обласну державну адміністрацію розглянути звернення ОСОБА_1 , зареєстроване Урядовим контактним центром за №РИ-16177800, у встановленому законом порядку.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. ст.139, 241-246, 250 КАС України, суд,-
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 00022467, 49004, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА область, місто ДНІПРО, проспект ОЛЕКСАНДРА ПОЛЯ, будинок 1) щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 25.09.2023 року №РИ-16177800.
Зобов'язати Дніпропетровську обласну державну адміністрацію (код ЄДРПОУ 00022467, 49004, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА область, місто ДНІПРО, проспект ОЛЕКСАНДРА ПОЛЯ, будинок 1) розглянути звернення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), зареєстроване Урядовим контактним центром за №РИ-16177800, у встановленому законом порядку.
В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Сидоренко