12 квітня 2024 рокуСправа №160/6824/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просить суд:
- Рішення Відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову в переведенні з одного пенсії на інший від 29.01.2024 р. № 045550021063 - визнати протиправним та скасувати.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 01.02.1995 р. по 01.05.2016 р. до стажу державної служби, що дає право на пенсію за віком відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII та ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ з 23.01.2024 року.
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що в січні 2024 року звернулась до пенсійного органу із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) та Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 8 89-VIII (далі - Закон № 889-УІІІ). Відповідач відмовив у переведенні на пенсію за віком згідно до Закону № 889-VIII через не зарахування до стажу державної служби роботу на посадах в органах місцевого самоврядування.
Ухвалою від 15.03.2024р. відкрито провадження в адміністративній справі № 160/6824/24, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
02.04.2024р. представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти позову та зазначив, що станом на 01.05.2016 позивач не працював на посадах, які дають право на призначення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”. Тому, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області правомірно прийнято рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України “Про державну службу”.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд приходить до наступного висновку.
ОСОБА_1 перебуває з 2023 року на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
23.01.2024р. позивачка звернулась до пенсійного органу із заявою про переведення з пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 - IV (далі - Закон № 1058 - IV) на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) та Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 8 89-VIII (далі - Закон № 889-УІІІ).
Заяву позивача розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області
За результатом розгляду поданої позивачем заяви, відповідачем прийнято рішення від 29.01.2024 р. № 045550021063 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на інший з підстав того, що позивач працювала на посадах, які відносяться до категорій посад органів місцевого самоврядування.
Позивач не погоджується з таким рішенням відповідача вважає його протиправним, що стало підставою для звернення до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом № 889-VIII.
Відповідно до п. 2 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п. 10, 12 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII , але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13 лютого 2019 року в справі № 822/524/18 (Пз/9901/23/18).
Згідно з матеріалами справи, в даному випадку спір між сторонами виник з підстав того, чи зараховується до стажу державної служби для призначення пенсії за Законом № 889 стаж роботи в органах місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 8 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723- ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі, стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
До набрання чинності Законом № 889 діяв Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 (надалі - Порядок № 283).
Відповідно до п. 2 Порядку № 283, до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Згідно зі ст.15 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493- ІІІ (далі -Закон № 2493- ІІІ) при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування присвоюються ранги у межах відповідної категорії посад.
Ранги присвоюються відповідно до займаної посади, рівня професійної кваліфікації, результатів роботи.
Ранги присвоюються одночасно з обранням (прийняттям) на службу в органи місцевого самоврядування або обранням (призначенням) на вищу посаду. Особам, які призначаються на посади з випробувальним строком, ранги присвоюються після його закінчення, за результатами роботи. Особам, які призначені на посади і мають ранги посадових осіб місцевого самоврядування або ранги державного службовця, присвоєні за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробувального строку виплачується відповідно до цих рангів.
Черговий ранг присвоюється за умови, якщо посадова особа успішно відпрацювала на займаній посаді не менш як 2 роки.
Згідно записів у трудовій книжці позивачки серії НОМЕР_1 03.04.1995р. ОСОБА_1 прийнято присягу державного службовця; 01.02.1996р. присвоєно 11 ранг державного службовця.
В період з01.02.1995р. по 01.05.2016р. позивачка займала різні посади в органах місцевого самоврядування - Дніпровській міській раді.
Посади, за якими працювала позивачка в органах місцевого самоврядування у вищевказаний період віднесені до посад в органах місцевого самоврядування.
Той факт, що посади, які обіймала позивачка за час роботи в органах місцевого самоврядування, відносяться до посад, визначених ст. 14 Закону № 2493 - ІІІ підтверджується зокрема й тим, що позивачці присвоєний 11 ранг посадової особи місцевого самоврядування, в трудовій книжці здійснені відповідні записи.
В силу п. 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом № 2493, зараховуються до стажу державної служби.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що періоди роботи позивачки на посадах в органах місцевого самоврядування підлягають зарахуванню до стажу державної служби. А тому, стаж роботи позивачки на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889 становить більше 20 років, що дає їй право на призначення пенсії згідно Закону № 889.
Щодо переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" з 23.01.2024р., суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 83 Закону України "Про пенсійне забезпечення" переведення з одного виду пенсії на інший провадиться з дня подання відповідної заяви з усіма необхідними документами.
Отже, з урахуванням викладеного, позивачку необхідно перевести з пенсії за віком на пенсію згідно Закону № 889 з 23.01.2024 (дата звернення із заявою про перехід на пенсію згідно Закону № 889).
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своїх дій, що є підставою для задоволення позову.
При цьому, задовольняючи позовні вимоги повністю, суд використовує повноваження передбачені ч. 2 ст. 9 КАС України, та самостійно визначає формулювання резолютивної частини судового рішення, з метою її більш ефективного виконання та надання повного захисту правам позивача.
Сума сплаченого позивачем судового збору в розмірі 1211,20 грн підлягає відшкодуванню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (вул. Січових Стрільців, буд. 15, м. Івано-Франківськ, 76018, і.к 20551088) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Рішення відділу перерахунків пенсій № 1 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову ОСОБА_1 в переведенні з одного пенсії на інший від 29.01.2024 р. № 045550021063 - визнати протиправним та скасувати.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посадах в органах місцевого самоврядування з 01.02.1995 р. по 01.05.2016 р. до стажу державної служби, що дає право на пенсію за віком відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII та статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано- Франківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до пункту 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII та ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ з 23.01.2024 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Златін