Справа №766/1006/23
н/п 1-кп/766/1342/24
03.04.2024 року суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши в підготовчому судовому засіданні клопотання прокурора Херсонської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 про накладення арешту на майно у кримінальному провадженні №62023080030000269 від 27.06.2023 за ч. 7 ст. 111-1 КК України,
Прокурор Херсонської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 звернувся до судді з клопотанням, в якому просить накласти арешт на майно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянину України, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , яке належить йому на праві приватної власності, а саме - двокімнатну квартиру загальною площею 44,1 м.2, житловою площею 29,6 м2, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомості 7737589).
Мотивуючи клопотання прокурор вказує, що у провадженні Херсонського міського суду перебуває обвинувальний акт по кримінальному провадженні № 62023080030000629 від 27.06.2023 за обвинуваченням ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
За результатами досудового розслідування, яке здійснювалось слідчими Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі, на підставі зібраних під час досудового розслідування доказів 04.07.2023 обвинувальний акт відносно ОСОБА_6 за ч. 7 ст. 111-1 КК України скеровано до суду для розгляду.
Відповідно до обвинувального акту, 24.02.2022 військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.
З 24.02.2022 більшу частину території Херсонської області захоплено військовослужбовцями зс рф у томі числі АДРЕСА_2 , яка знаходилась під окупацією держави-агресора.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 Херсонську міську територіальну громаду включено до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, а саме з 01.03.2022 по 11.11.2022.
З метою встановлення контролю на території тимчасово окупованого міста Херсона невстановлені особи з числа військових та представників спецслужб рф на початку травня 2022 року створили незаконний правоохоронний орган у місті Херсон, а саме - так званий «Экспертно-криминалистический центр Главного управления Министерства внутренних дел Херсонской области», який знаходиться за адресом: АДРЕСА_2 та почали підшукувати осіб з числа місцевого населення, у тому числі діючих та колишніх правоохоронців, які б співпрацювали з ними у вищевказаному новоствореному окупаційною владою незаконному правоохоронному органі.
Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, ОСОБА_5 , являючись громадянином України, фактично проживаючи у місті Херсоні, достовірно знаючи про збройну агресією рф проти України як обставину, яка є загальновідомим фактом, а також достеменно знаючи про факт захоплення міста Херсона збройними формуваннями рф, діючи умисно, підтримуючи воєнну агресію РФ на території України, погодився на пропозицію невстановлених осіб з числа військовослужбовців та представників спецслужб рф у місті Херсоні та добровільно, 16.06.2022 року, зайняв посаду так званого «експерта отдела компьютерно-технических и телекоммуникационных исследований ЭКЦ ГУ МВД Херсонской области», тобто посаду у незаконно створеному окупаційною владою на тимчасово окупованій території міста Херсона правоохоронному органі.
На займаній посаді «експерта отдела компьютерно-технических и телекоммуникационных исследований ЭКЦ ГУ МВД Херсонской области» ОСОБА_7 з моменту свого призначення та по цей час, переслідуючи свої злочинні наміри та цілі, виконує функції щодо проведення експертних досліджень транспортних засобів та їх реєстраційних документів, за результатами яких готує відповідні висновки експертиз незаконного правоохоронного органу «Экспертно-криминалистический центр Главного управления МВД Херсонской области».
Таким чином, ОСОБА_5 , обвинувачується у колабораційній діяльності, а саме - добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.
17.06.2023 в порядку ст. 135 та ч. 1 ст. 278 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 7 ст.111-1 КК України.
Також, ОСОБА_5 , будучи належним чином повідомленим про підозру, а також час, дату та місце проведення слідчих (розшукових) дій, для проведення останніх не з'явився.
Відповідно до вищевикладеного, ОСОБА_5 , ухиляється від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , дотепер знаходиться на території м. Генічеськ Генічеського району Херсонської області, яка на даний час є тимчасово окупованою територією України, ухиляється від явки на виклики слідчого та прокурора, дійсно переховується, продовжує співпрацювати з окупаційною владою рф та підтримувати рішення країни-агресора.
22.06.2023 слідчим відділом УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 , оголошено у розшук, у зв'язку з тим, що останній перебуває на тимчасово окупованій території України, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
На теперішній час ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до 15 років, з конфіскацією майна або без такої.
Відповідно до наданої інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру встановлено, що за гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровано: двокімнатна квартира загальною площею 44,1 м.2, житловою площею 29,6 м2, розташована за адресою: АДРЕСА_3 (реєстраційний номер об'єкта нерухомості 7737589).
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання в повному обсязі, просив його задовольнити, додаткових пояснень до клопотання не мав.
Захисник обвинуваченого заперечував проти задоволення клопотання, просив відмовити.
Вивчивши клопотання та додані до нього документи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.
Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, оскільки ОСОБА_5 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі до 15 років, з конфіскацією майна або без такої, у зв'язку з чим виникла необхідність в накладені арешту на майно обвинуваченого з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, без накладення арешту на майно обвинуваченого забезпечити виконання вироку суду в цій частині неможливо, відповідно з метою забезпечення виконання вироку в частині конфіскації майна обвинуваченого необхідно накласти арешт на майно.
Керуючись ст. ст. 98, 131, 132, 167, 170-173 КПК України, суд,-
Клопотання прокурора Херсонської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 - задовольнити.
Накласти арешт на майно обвинуваченого ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Херсон, громадянину України, останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , яке належить йому на праві приватної власності, а саме - двокімнатну квартиру загальною площею 44,1 м.2, житловою площею 29,6 м2, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомості 7737589).
Ухвала підлягає негайному виконанню.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
СуддяОСОБА_1