Рішення від 28.02.2024 по справі 921/110/23

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

28 лютого 2024 року м. ТернопільСправа № 921/110/23(921/13/24)

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Боровця Я.Я.

за участю секретаря судового засідання Крутіної Ю.С.

Розглянув справу

за позовом Керівника Бережанської окружної прокуратури, вул Пирогова, 5а, м. Бережани, Тернопільська область в інтересах держави в особі Нараївської сільської ради, вул. Центральна, 6, с. Нараїв, Тернопільський район, Тернопільська область

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", вул. Танцорова, 14, м. Тернопіль в особі виконуючого обов'язки керівника ТОВ "ТІЕРРА" арбітражного керуючого Демчана Олександра Івановича, вул. Симона Петлюри, буд.16/108, оф.17, м. Київ

про розірвання договорів оренди земельних ділянок та зобов'язання повернути земельні ділянки

в межах справи №921/110/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА"

За участю учасників судового процесу:

від прокуратури : Горбачевська Л.Я. - прокурор.

Судові процедури.

Судом роз'яснено форму і стадії судового провадження, що здійснюється у межах справи згідно до вимог ГПК України.

Фіксування судового засідання технічними засобами здійснюється відповідно до статті 222 ГПК України.

Заяв про відвід (самовідвід) судді та секретаря судового засідання з підстав, визначених ст. ст. 35-37 ГПК України не надходило.

Суть справи.

Керівник Бережанської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Нараївської сільської ради звернувся до Господарського суду Тернопільської області до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" в особі виконуючого обов'язки керівника ТОВ "ТІЕРРА" арбітражного керуючого Демчана Олександра Івановича про розірвання договорів оренди земельних ділянок та зобов'язання повернути земельні ділянки.

Розпорядженням керівника апарату Господарського суду Тернопільської області від 03.01.2024, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, призначено повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями справи №921/110/23(921/13/24).

Відповідно до Протоколу повторного автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 03.01.2024, для розгляду справи №921/110/23(921/13/24) визначено суддю Боровця Я.Я.

Відкриття провадження у справі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 08.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/110/23(921/13/24) в межах справи №921/110/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", за правилами спрощеного позовного провадження та призначено розгляд справи по суті у справі на 01.02.2024.

Статтею 7 Кодексу України з процедур банкрутства, визначено, що заяви (позовні заяви) учасників провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або інших осіб у спорах, стороною в яких є боржник, розглядаються в межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) за правилами спрощеного позовного провадження.

Розгляд справи здійснювався за правилами спрощеного позовного провадження.

Розгляд справи по суті.

Протокольною ухвалою від 01.02.2024 судове засідання відкладено на 15.02.2024.

У судовому засіданні 15.02.2024 оголошено перерву до 28.02.2024, про що відображено у протоколі судового засідання.

Згідно частини 8 статті 252 ГПК України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

При розгляді справи по суті, суд з'ясував обставини справи, дослідив докази у справі.

Відповідно до статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними Господарським процесуальним кодексом України. За результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

Оскільки, даний позов розглядається в межах справи №921/110/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", то відповідно за результатами розгляду спору суд ухвалює рішення.

У судовому засіданні 28.02.2024, після з'ясування обставин справи та дослідження доказів у справі, суд, після виходу із нарадчої кімнати, оголосив вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до вимог статті 240 ГПК України.

Аргументи сторін

Правова позиція прокурора.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням умов договорів відповідачем в частині несвоєчасної орендної плати та нераціонального використання земельних ділянок за цільовим призначенням та їх утримання в неналежному стані з метою збереження родючості ґрунтів, захисту від заростання бур'янами, чагарниками і дрібноліссям.

В якості правових підстав позову зазначено приписи статей Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про органи місцевого самоврядування в Україні".

У судовому засіданні прокурором підтримано позовні вимоги в повному обсязі, з врахуванням заяв (вх. № 1147 від 09.02.2024 та вх. №1582 від 23.02.2024) щодо виправлень в прохальній частині позовної заяви, просить суд позов задоволити.

Правова позиція позивача.

Представник позивача в судове засідання не з"явився, однак надіслав клопотання (вх. №1199 від 12.02.2024), в якому підтримує позовні вимоги повністю. Також, просить суд проводити розгляд справи без участі представника Нараївської сільської ради.

Заперечення відповідача .

Арбітражний керуючий / розпорядник майна ТОВ "ТІЕРРА" Демчан О.І. надіслав суду клопотання ( вх. № 1306 від 15.02.2024) про проведення судового засідання без його участі. Вказує на те, що колишнім керівником боржника вимоги ухвали суду від 21.07.2023 у справі №921/110/23 не виконано, документи та майно ТОВ "ТІЕРРА" розпоряднику майна не передано.

Щодо наявності підстав прокурора для представництва інтересів держави в суді.

Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Межі повноважень прокурора передбачені як Господарським процесуальним кодексом України так і Законом України "Про прокуратуру".

Статтею 53 ГПК України встановлено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4).

Питання представництва інтересів держави прокурором у суді врегульовано у статті 23 Закону України "Про прокуратуру", яка визначає, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом (ч.1). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини (ч.3). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва (ч.4).

Системне тлумачення положень ст. 53 ГПК України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" дозволяє дійти висновку, що прокурор здійснює представництво у суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

Правова позиція викладена у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 31.10.2019 у справі № 923/35/19, від 23.07.2020 у справі № 925/383/18, від 30.07.2020 у справі №904/5598/18, від 17.08.2020 у справі №924/1240/18 та від 31.08.2020 у справі №913/685/19.

Одним із ключових для застосування норм ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" та визначення згаданого елемента є поняття "інтерес держави".

"Інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду в кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави", особливо у сфері публічних правовідносин, може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора із захисту суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 806/1000/17, від 19.09.2019 у справі № 815/724/15, від 28.01.2021 у справі № 380/3398/20, від 05.10.2021 у справі № 380/2266/21, від 02.12.2021 у справі № 320/10736/20 та від 23.12.2021 у справі № 0440/6596/18.

Поняття "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави.

Правова позиція наведена в постановах Верховного Суду у справі № 924/1237/17 від 20.09.2018, у справі № 918/313/17 від 27.02.2018.

Щодо підстав для звернення прокурора в інтересах держави в особі Нараївської сільської ради.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу.

Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження його бездіяльності. Якщо прокурору відомо причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові, але якщо з відповіді компетентного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб'єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.

Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимогам закону не здійснює захисту або робить це неналежно.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.

Звертаючись до суду з позовом у цій справі, прокурор обґрунтував необхідність захисту інтересів територіальної громади тим, що в межах відносин з використання на умовах оренди земельних ділянок, Нараївська сільська рада як орган місцевого самоврядування всупереч інтересам територіальної громади не звертається з позовом про стягнення заборгованості з орендної плати та дострокового припинення орендних відносин за Договорами оренди землі.

За вимогами статті 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Податковий кодекс України встановлює, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який зараховується до відповідного бюджету (ст.14 Податкового кодексу України).

Отже, дотримання належного економічного регулювання земельних правовідносин, забезпечення надходжень платежів з орендної плати до місцевих бюджетів у законодавчо визначених розмірах шляхом їх вірного правового (в тому числі договірного) врегулювання безпосередньо належить до інтересів держави.

Несплата орендної плати у визначеному розмірі та в установлені строки порушує інтереси територіальної громади щодо отримання відповідних коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності.

Територіальна громада здійснює свої цивільні права та обов'язки через орган місцевого самоврядування в межах його компетенції, встановленої законом.

Так, між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та ТОВ "ТІЕРРА" укладено договори оренди землі №№1-9 .

Разом з цим, Нараївська сільська рада, як одержувач плати за землю та власник і розпорядник землі, захист порушених інтересів територіальної громади не здійснює.

Бережанською окружною прокуратурою листами №52-1800вих-23 від 10.05.2023 та №52-4261вих-23 від 10.10.2023 запитано Нараївську сільську раду про стан сплати орендної плати ТОВ "ТІЕРРА" за земельні ділянки , які є предметом Договорів №№ 1-9 , а також про вжиті заходи претензійного характеру щодо стягнення заборгованості за оренду земельних ділянок з ТОВ "ТІЕРРА" та заходи, спрямовані на стягнення заборгованості в судовому порядку.

Нараївською сільською радою листами №343 від 25.05.2023 та №677 від 03.11.2023 повідомлено про наявну заборгованість зі сплати орендної плати.

Прокурор зазначає, що Нараївською сільською радою направлявся лист-вимога за №599 від 27.10.2022 до відповідача про необхідність погашення заборгованості зі сплати орендної плати за використання земельних ділянок розташованих на території сільської ради з попередженням про можливе ініціювання розірвання договорів оренди.

З інформації Нараївської сільської ради №691 від 08.11.2023 вбачається, що сільськогосподарські роботи на земельних ділянках, які є предметом укладених договорів ТОВ "ТІЕРРА" не ведуться, на них присутні поодинокі дерева, зарослі чагарників та значні залишки сухої дикорослої рослинності.

Вказані обставини свідчать про те, що орендар не використовує земельні ділянки за призначенням та допустив погіршення їх стану.

Бережанською окружною прокуратурою листом №52-4644вих-23 від 06.11.2023 запитано Нараївську сільську раду про вжиті заходи щодо захисту інтересів держави у зв'язку з порушенням земельного законодавства ТОВ "ТІЕРРА".

У відповідь на повідомлення прокурора в порядку ст.23 Закону України "Про прокуратуру" органом місцевого самоврядування листом №691 від 08.11.2023 повідомлено, що сільська рада до суду про розірвання договорів оренди із ТОВ "ТІЕРРА" не зверталася у зв'язку із тим, що в умовах воєнного стану складне фінансове становище спричинене зростанням заборгованості суб"єктів господарювання перед місцевим бюджетом, а тому просить Бережанську окружну прокуратуру вжити заходів представницького характеру в інтересах територіальної громади.

Оскільки доказів протилежного матеріали справи не містять, вказаним уповноваженим органом у даних спірних правовідносинах жодних дієвих заходів з метою усунення порушень, вказаних окружною прокуратурою, не вжито.

Наведене утворює передбачений вимогами Конституції України та Закону України "Про прокуратуру" винятковий випадок, за якого порушення відповідачем інтересів держави супроводжується неналежним виконанням уповноваженим органом функцій із їх захисту, та є підставою для застосування представницьких повноважень прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції у спірних правовідносинах .

За наведених мотивів суд погоджується з доводами прокурора, що Нараївська сільська рада є компетентним органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Отже, суд приходить до висновку, що прокурор правомірно звернувся з позовом до суду в інтересах держави в особі Нараївської сільської ради.

Фактичні обставини, встановлені судом.

Між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області (як, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (як, Орендар) укладено дев"ять договорів оренди землі:

- Договір оренди землі від 12.10.2018 ( Договір №1), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 12.10.2018 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,6725 га, кадастровий номер 6120487000:01:001:2213, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №1);

Згідно з п.4.1 Договору №1, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 12.10.2018 у розмірі орендної плати 73,03% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 38 988,21 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 12.10.2018 ( Договір №2), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 12.10.2018 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,2115 га, кадастровий номер 6120487000:01:001:2214, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №2);

Згідно з п.4.1 Договору №2, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 12.10.2018 у розмірі орендної плати 216,02% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 35997,09 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 12.10.2018 ( Договір №3), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 12.08.2018 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 10,6462 га, кадастровий номер 6120487000:01:001:2215, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №3);

Згідно з п.4.1 Договору №3, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 12.08.2018 у розмірі орендної плати 365,07% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 73 995,13 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 18.12.2018 ( Договір №4), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 18.12.20218 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,5333 га, кадастровий номер 6120480900:01:001:1806, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Вербівської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №4);

Згідно з п.4.1 Договору №4, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 18.10.2018 у розмірі орендної плати 64,97% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 17019,31 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 18.12.2018 ( Договір №5), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 18.12.2028 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 16,5993 га, кадастровий номер 6120485100:01:001:1557, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Нараївської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №5);

Згідно з п.4.1 Договору №5, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 18.12.2018 у розмірі орендної плати 9,96% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 8321,15грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 21.08.2019 ( Договір №6), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.08.2019 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 7,7030 га, кадастровий номер 6120487300:01:001:1771, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №6);

Згідно з п.4.1 Договору №6, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 21.08.2019 у розмірі орендної плати 23,84% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 30377,35 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 21.08.2019 ( Договір №7), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.08.2019 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 6,4429 га, кадастровий номер 6120487300:01:001:1765, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №7);

Згідно з п.4.1 Договору №7, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 21.08.2019 у розмірі орендної плати 227,33 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 24668,67 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 21.08.2019 ( Договір №8), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.08.2019 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,9630 га, кадастровий номер 6120487300:01:001:1770, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №8);

Згідно з п.4.1 Договору №8, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 21.08.2019 у розмірі орендної плати 112,40% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 23005,01 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 21.08.2019 (Договір №9), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.08.2019 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 1,4490 га, кадастровий номер 6120487300:01:001:1772, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №9);

Згідно з п.4.1 Договору №9, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 21.08.2019 у розмірі орендної плати 62,37% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 5382,41 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

Договори укладено на строк 7 років ( п. 3.1 Договорів).

Згідно пункту 4.4 Договорів визначено, що починаючи з наступного року орендна плата вноситься Орендарем у такі строки: щомісячно рівними частинами в розмірі 1/12 річної суми до 30 числа місяця, наступного за звітним, встановлена п. 4.1. та п.4.2. Договорів.

Пунктом 7.1. Договорів визначено, що після припинення дії Договору Орендар протягом 3-х робочих днів повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Відповідно до пункту 9.4.Договорів закріплений обов'язок Орендаря своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

Як визначено п. 12.3 Договорів, дія Договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; у разі несплати, несвоєчасної або неповної сплати Орендарем орендної плати, а також інших підстав, визначених чинним законодавством; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором.

30.11.2020 Наказом Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області №6-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Нараївській сільській раді (Нараївській територіальній громаді) Тернопільського (колишнього Бережанського ) району Тернопільської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1232,6390 га, які розташовані на території Нараївської, колишніх Вербівської, Курянівської, Лапшинської, Підвисоцької, Рекшинської та Рогачинської сільських рад, згідно додатку.

Факт передачі земельних ділянок підтверджується Актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 30.11.2020 , в тому числі земельні ділянки:

- з кадастровим номером 6120487000:01:001:2213 загальною площею 5,6725 га, яка є предметом Договору №1;

- з кадастровим номером 6120487000:01:001:2214 загальною площею 5,2115 га, яка є предметом Договору №2;

- з кадастровим номером 6120487000:01:001:2215 загальною площею 10,6462 га, яка є предметом Договору №3;

- з кадастровим номером 6120480900:01:001:1806 загальною площею 5,5333 га, яка є предметом Договору №4;

- з кадастровим номером 6120485100:01:001:1557 загальною площею 16,5993 га, яка є предметом Договору №5;

- з кадастровим номером 6120487300:01:001:1771 загальною площею 7,703 га, яка є предметом Договору №6;

- з кадастровим номером 6120487300:01:001:1765 загальною площею 6,4429 га, яка є предметом Договору №7;

- з кадастровим номером 6120487300:01:001:1770 загальною площею 5,963 га, яка є предметом Договору №8;

- з кадастровим номером 6120487300:01:001:1772 загальною площею 1,449 га, яка є предметом Договору №9.

10.12.2020 Нараївською сільською радою Бережанського району Тернопільської області на 2 сесії 8 скликання прийнято рішення "Про прийняття у комунальну власність Нараївської сільської ради (Нараївської територіальної громади) з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення" за №110 , відповідно до якого прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1232,6390 га у комунальну власність Нараївської сільської ради (Нараївській територіальній громаді) Тернопільського (колишнього Бережанського ) району Тернопільської області в межах території Нараївської, колишніх: Вербівської, Курянівської, Лапшинської, Підвисоцької, Рекшинської та Рогачинської сільських рад .

Згідно Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку Нараївською сільською радою зареєстровано право оренди земельних ділянок у Державному реєстрі речових прав, а саме:

- 17.10.2018 з кадастровим номером 6120487000:01:001:2213, номер запису про речове право 28489162;

- 17.10.2018 з кадастровим номером 6120487000:01:001:2214, номер запису про речове право 28489594;

- 17.10.2018 з кадастровим номером 6120487000:01:001:2215, номер запису про речове право 28490038;

- 24.10.2018 з кадастровим номером 6120480900:01:001:1806, номер запису про речове право 28641468;

- 22.12.2018 з кадастровим номером 6120485100:01:001:1557, номер запису про речове право 29749164;

- 28.08.2019 з кадастровим номером 6120487300:01:001:1771, номер запису про речове право 33035670;

- 03.09.2019 з кадастровим номером 6120487300:01:001:1765 , номер запису про речове право 33145177;

- 03.09.2019 з кадастровим номером 6120487300:01:001:1770, номер запису про речове право 33143776;

- 03.09.2019 з кадастровим номером 6120487300:01:001:1772, номер запису про речове право 33144815.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна власником земельних ділянок, які є предметами спірних договорів, є Нараївська сільська рада.

Як стверджує прокурор, ТОВ "ТІЕРРА" свої зобов"язання за договорами не виконує, орендну плату за землю в обсязі, передбаченому Договорами №№1-9 не сплачує.

Згідно з інформації Нараївської сільської ради №343 від 25.05.2023 та №677 від 03.11.2023, а також інформації Головного управління ДПС у Тернопільській області №6745/5/19-00-04-01-06 від 08.11.2023 ТОВ "ТІЕРРА" систематично не сплачує оренду плату.

Отже, впродовж 2021 по 2023 роки ТОВ "ТІЕРРА" орендну плату не сплачувало.

Таким чином, заборгованість відповідача по орендній платі за землю перед Нараївською сільською радою становить 729 998,35 грн.

Такі обставини, свідчать про порушення прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку, у зв"язку з чим поданий даний позов.

Норми права, які застосував суд.

Мотивована оцінка судом.

Всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши у сукупності усі докази, суд дійшов таких висновків.

Статтею 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути зокрема, визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

Тобто, право на судовий захист у суб'єкта господарювання виникає у разі порушення або оспорювання його права або охоронюваного законом інтересу.

Відповідно до частини 6 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Кодексом України з процедур банкрутства.

Статтею 2 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до частин 1, 2 статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства спори, стороною в яких є боржник, розглядаються господарським судом за правилами, передбаченими Господарським процесуальним кодексом України, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.

Отже, за умови відкриття провадження у справі про банкрутство боржника особливістю вирішення таких спорів є те, що вони розглядаються та вирішуються господарським судом без відкриття нових справ, що узгоджується із загальною спрямованістю Кодексу України з процедур банкрутства, який передбачає концентрацію всіх спорів у межах справи про банкрутство задля судового контролю у межах цього провадження за діяльністю боржника, залучення всього майна боржника до ліквідаційної маси та проведення інших заходів, метою яких є повне або часткове задоволення вимог кредиторів.

Судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 14.03.2023 відкрито провадження у справі №921/110/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА"; визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Санрайс Логистикс" відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" в сумі 1 301 563,52 грн; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" строком до 170 календарних днів; призначено розпорядником майна Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" арбітражного керуючого Демчана Олександра Івановича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого №1732 від 11.11.2015).

ТОВ "ТІЕРРА" перебуває у процедурі розпорядження майном.

Отже, даний позов розглядається в межах справи №921/110/23 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА".

Розгляд усіх майнових спорів, стороною в яких є боржник, з дня введення в дію 21 жовтня 2019 року КУзПБ повинен відбуватися саме і виключно господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи.

Правова позиція наведена у постанові Великої Палати Верховного суду від 31 серпня 2023 року у справі №640/26320/20.

Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави ( стаття 1 Земельного кодексу України).

Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.

Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (стаття 3 Земельного кодексу України).

Як визначено статтею 4 Земельного кодексу України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами (стаття 79 Земельного кодексу України).

Право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (стаття 93 Земельного кодексу України).

Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (частини 1 статті 116 Земельного кодексу України).

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Статтею 4 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлено, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється, зокрема, на принципах: законності, гласності, підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб, судового захисту прав місцевого самоврядування.

Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (стаття 11 Цивільного кодексу України).

У відповідності до частини 1 статті 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (стаття 204 Цивільного кодексу України).

Із змісту частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України випливає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно частини 1 статті 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд та за погодженням сторін, та умов, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства (стаття 628 Цивільного кодексу України).

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (статті 629 Цивільного кодексу України).

Статтею 638 Цивільного кодексу передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі ( стаття 2 Закону України "Про оренду землі").

У статті 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства ( стаття 13 Закону України "Про оренду землі" ).

Як слідує з матеріалів справи, між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області (як, Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (як, Орендар) укладено дев"ять договорів оренди землі:

- Договір оренди землі від 12.10.2018 ( Договір №1), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 12.10.2018 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,6725 га, кадастровий номер 6120487000:01:001:2213, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №1);

Згідно з п.4.1 Договору №1, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 12.10.2018 у розмірі орендної плати 73,03% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 38 988,21 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 12.10.2018 ( Договір №2), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 12.10.2018 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,2115 га, кадастровий номер 6120487000:01:001:2214, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №2);

Згідно з п.4.1 Договору №2, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 12.10.2018 у розмірі орендної плати 216,02% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 35997,09 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 12.10.2018 ( Договір №3), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 12.08.2018 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 10,6462 га, кадастровий номер 6120487000:01:001:2215, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №3);

Згідно з п.4.1 Договору №3, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 12.08.2018 у розмірі орендної плати 365,07% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 73 995,13 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 18.12.2018 ( Договір №4), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 18.12.20218 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,5333 га, кадастровий номер 6120480900:01:001:1806, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Вербівської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №4);

Згідно з п.4.1 Договору №4, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 18.10.2018 у розмірі орендної плати 64,97% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 17019,31 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 18.12.2018 ( Договір №5), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 18.12.2028 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 16,5993 га, кадастровий номер 6120485100:01:001:1557, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Нараївської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №5);

Згідно з п.4.1 Договору №5, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 18.12.2018 у розмірі орендної плати 9,96% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 8321,15грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 21.08.2019 ( Договір №6), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.08.2019 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 7,7030 га, кадастровий номер 6120487300:01:001:1771, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №6);

Згідно з п.4.1 Договору №6, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 21.08.2019 у розмірі орендної плати 23,84% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 30377,35 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 21.08.2019 ( Договір №7), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.08.2019 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 6,4429 га, кадастровий номер 6120487300:01:001:1765, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №7);

Згідно з п.4.1 Договору №7, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 21.08.2019 у розмірі орендної плати 227,33 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 24668,67 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 21.08.2019 ( Договір №8), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.08.2019 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 5,9630 га, кадастровий номер 6120487300:01:001:1770, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №8);

Згідно з п.4.1 Договору №8, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 21.08.2019 у розмірі орендної плати 112,40% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 23005,01 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

- Договір оренди землі від 21.08.2019 (Договір №9), відповідно до умов якого, Орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 21.08.2019 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, загальною площею 1,4490 га, кадастровий номер 6120487300:01:001:1772, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району Тернопільської області (п.1.1, п.2.1. Договору №9);

Згідно з п.4.1 Договору №9, плата за користування земельною ділянкою, право оренди якої набуто на земельних торгах згідно з протоколом земельних торгів від 21.08.2019 у розмірі орендної плати 62,37% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки чинної на базовий податковий (звітний) період, що становить 5382,41 грн, за перший рік підлягає сплаті переможцем не пізніше трьох банківських днів з дня укладення договору оренди.

Судом встановлено, що 30.11.2020 Наказом Головного управління Держгеокадастру в Тернопільській області №6-ОТГ "Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність" передано Нараївській сільській раді (Нараївській територіальній громаді) Тернопільського (колишнього Бережанського ) району Тернопільської області у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1232,6390 га, які розташовані на території Нараївської, колишніх Вербівської, Курянівської, Лапшинської, Підвисоцької, Рекшинської та Рогачинської сільських рад, згідно додатку.

Факт передачі земельних ділянок підтверджується Актом приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 30.11.2020 , в тому числі земельні ділянки:

- з кадастровим номером 6120487000:01:001:2213 загальною площею 5,6725 га, яка є предметом Договору №1;

- з кадастровим номером 6120487000:01:001:2214 загальною площею 5,2115 га, яка є предметом Договору №2;

- з кадастровим номером 6120487000:01:001:2215 загальною площею 10,6462 га, яка є предметом Договору №3;

- з кадастровим номером 6120480900:01:001:1806 загальною площею 5,5333 га, яка є предметом Договору №4;

- з кадастровим номером 6120485100:01:001:1557 загальною площею 16,5993 га, яка є предметом Договору №5;

- з кадастровим номером 6120487300:01:001:1771 загальною площею 7,703 га, яка є предметом Договору №6;

- з кадастровим номером 6120487300:01:001:1765 загальною площею 6,4429 га, яка є предметом Договору №7;

- з кадастровим номером 6120487300:01:001:1770 загальною площею 5,963 га, яка є предметом Договору №8;

- з кадастровим номером 6120487300:01:001:1772 загальною площею 1,449 га, яка є предметом Договору №9.

10.12.2020 Нараївською сільською радою Бережанського району Тернопільської області на 2 сесії 8 скликання прийнято рішення "Про прийняття у комунальну власність Нараївської сільської ради (Нараївської територіальної громади) з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення" за №110 , відповідно до якого прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 1232,6390 га у комунальну власність Нараївської сільської ради (Нараївській територіальній громаді) Тернопільського (колишнього Бережанського ) району Тернопільської області в межах території Нараївської, колишніх: Вербівської, Курянівської, Лапшинської, Підвисоцької, Рекшинської та Рогачинської сільських рад.

Згідно Інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку Нараївською сільською радою зареєстровано право оренди земельних ділянок у Державному реєстрі речових прав, а саме:

- 17.10.2018 з кадастровим номером 6120487000:01:001:2213, номер запису про речове право 28489162;

- 17.10.2018 з кадастровим номером 6120487000:01:001:2214, номер запису про речове право 28489594;

- 17.10.2018 з кадастровим номером 6120487000:01:001:2215, номер запису про речове право 28490038;

- 24.10.2018 з кадастровим номером 6120480900:01:001:1806, номер запису про речове право 28641468;

- 22.12.2018 з кадастровим номером 6120485100:01:001:1557, номер запису про речове право 29749164;

- 28.08.2019 з кадастровим номером 6120487300:01:001:1771, номер запису про речове право 33035670;

- 03.09.2019 з кадастровим номером 6120487300:01:001:1765 , номер запису про речове право 33145177;

- 03.09.2019 з кадастровим номером 6120487300:01:001:1770, номер запису про речове право 33143776;

- 03.09.2019 з кадастровим номером 6120487300:01:001:1772, номер запису про речове право 33144815.

Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна власником земельних ділянок, які є предметами спірних договорів, є Нараївська сільська рада.

Статтею 206 Земельного кодексу Україні встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Платність використання земельної ділянки є обов'язковою умовою договору відповідно до вимог статті 15 Закону України "Про оренду землі", і визначена в укладеному договорі.

Статтею 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди;

Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Як визначено статтею 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний, зокрема своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Згідно пункту 4.4 Договорів визначено, що починаючи з наступного року орендна плата вноситься Орендарем у такі строки: щомісячно рівними частинами в розмірі 1/12 річної суми до 30 числа місяця, наступного за звітним, встановлена п. 4.1. та п.4.2. Договорів.

Відповідно до пункту 9.4.Договорів закріплений обов'язок Орендаря своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату.

Згідно статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язання - це правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Положеннями статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо у зобов"язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Аналогічне положення містить стаття 193 Господарського кодексу України.

Отже, однією із основних умовою виконання зобов'язання - є строк (термін) його виконання. Дотримання строку виконання є одним із критеріїв належного виконання зобов'язання, оскільки прострочення є одним із проявів порушення зобов'язання.

Згідно з інформації Нараївської сільської ради №343 від 25.05.2023 та №677 від 03.11.2023, а також інформації Головного управління ДПС у Тернопільській області №6745/5/19-00-04-01-06 від 08.11.2023 ТОВ "ТІЕРРА" систематично не сплачує оренду плату.

Отже, заборгованість відповідача по орендній платі за землю перед Нараївською сільською радою становить 729 998,35 грн.

Матеріали справи не містять доказів оплати орендної плати.

Правові підстави для припинення договору оренди землі шляхом його розірвання визначені у статті 32 Закону України "Про оренду землі".

Частиною 1 статті 32 Закону України "Про оренду землі" встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Пунктом "д" частини 1 статті 141 Земельного кодексу України визначено підстави припинення права користування земельною ділянкою в тому числі і систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором, зокрема, розірвання договору.

Підстави для зміни або розірвання договору передбачені статтею 651 Цивільного кодексу України і за загальним правилом, викладеним у частині першій цієї статті, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України вказано, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Як визначено п. 12.3 Договорів, дія Договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; у разі несплати, несвоєчасної або неповної сплати Орендарем орендної плати, а також інших підстав, визначених чинним законодавством; за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених цим договором.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Основною метою договору оренди земельної ділянки та правом орендодавця є своєчасне отримання орендної плати в установленому розмірі. У свою чергу, недотримання умов договору у частині сплати орендної плати є наслідком його розірвання.

Аналіз указаних норм дає підстави для висновку, що підставою для розірвання договору оренди землі є систематична несплата орендної плати. Зазначені положення закону вимагають систематичної (два та більше випадки) несплати орендної плати, передбаченої договором, як підстави для розірвання договору оренди. При цьому, фундаментальне значення, крім ознаки "систематичність", має значення саме несплата орендної плати.

Суд також враховує висновки Верховного Суду щодо застосування відповідних норм права, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2018 у справі №912/1385/17, та у постановах Верховного Суду від 11.07.2018 у справі № 484/3687/16, від 09.12.2020 у справі №199/3846/19, що при вирішенні судом питання щодо розірвання договору оренди землі за обставин систематичного невнесення орендної плати, застосуванню також підлягають положення ст.526 та ч.2 ст.651 ЦК України.

Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за п.6 ч.1 ст.3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.

Підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати.

Отже, систематична несплата орендної плати, визначеної умовами укладеного між сторонами правочину, в тому числі сплата орендної плати не у повному обсязі (часткове виконання зобов'язання), є підставою для розірвання такого договору.

Правова позиція наведена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13 грудня 2023 року у справі № 909/419/22.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що систематичне порушення відповідачем, як орендарем, умов спірних договорів оренди земельних ділянок та приписів чинного законодавства щодо сплати орендної плати є самостійною та достатньою підставою для розірвання таких договорів.

Згідно частини 1 статті 34 Закону України "Про оренду землі", у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Пунктом 7.1. Договорів визначено, що після припинення дії Договору Орендар протягом 3-х робочих днів повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Отже, вимога про зобов'язання ТОВ "ТІЕРРА" повернути Нараївській сільській раді земельні ділянки, що розташовані за межами населеного пункту Нараївської сільської ради є похідною від вимоги про розірвання договорів оренди землі, а тому також підлягає задоволенню.

Висновок суду.

Згідно статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві, що вимагає від держави його втілення в правотворчу та правозастосовчу діяльність, зокрема в закони, зміст яких має відповідати критеріям соціальної справедливості, рівності тощо.

Справедливість - одна з основних засад права - є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальних вимірів права.

Принципи права - це основні ідеї, вихідні положення, які закріплені в законі, мають загальну значущість, вищу імперативність (веління) і відображають суттєві положення права.

Верховний Суд у справі № 521/17654/15-ц (постанова від 16 січня 2019 року) при вирішенні спору застосував загальні засади цивільного права - принцип справедливості, добросовісності та розумності, а також керувався однією з аксіом цивільного судочинства: "Placuit in omnibus rebus praecipuum esse iustitiae aequitatisque quam stricti iuris rationem", що означає: "У всіх юридичних справах правосуддя й справедливість мають перевагу перед строгим розумінням права".

При цьому Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Однак суд зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод з погляду тлумачення їх у практиці Європейського суду з прав людини. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості й точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватного захисту від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника.

Отже, національне законодавство має тлумачитися таким чином, щоб результат тлумачення відповідав принципам справедливості, розумності та узгоджувався з положеннями Конвенції.

Статтею 3 Цивільного кодексу України визначено, що однією з основоположних засад цивільного законодавства є добросовісність.

Отже, дії учасників цивільних правовідносин мають бути добросовісними. Тобто відповідати певному стандарту поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю й повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Так, згідно статті 13 Цивільного кодексу України встановлено, що при здійсненні своїх прав особа зобов'язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині. Не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

Частиною 1 статті 2 ГПК України передбачено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно частин 2-3 статті 13 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Як визначено статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь - які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно статті 76 Господарського процесуального кодексу України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (стаття 77 Господарського процесуального кодексу України).

Приписами статті 79 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Пунктами 1, 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 4 статті 236 ГПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до частини 6 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Позивач, стверджуючи про існування певної обставини подає відповідні докази, а відповідач може спростувати цю обставину, подавши власні докази. Про перевагу однієї позиції над іншою суд і виносить власне рішення.

Правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18.

При аналізі доводів сторін, суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, який у рішенні "Трофимчук проти України" зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не слід розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід (рішення від 28.10.2010, заява № 4241/03).

Всі інші доводи та заперечення сторін не приймаються судом до уваги, оскільки спростовуються вищевикладеними висновками суду.

Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі, є складовою обов'язку сприяти всебічному, повному та об'єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує.

Правова позиція, наведена у постановах Верховного суду від 05.02.2019 у справі № 914/1131/18, від 26.02.2019 у справі № 914/385/18, від 10.04.2019 у справі № 904/6455/17, від 05.11.2019 у справі № 915/641/18.

Одним з основних принципів господарського судочинства є принцип змагальності. Названий принцип полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається на підтвердження чи заперечення вимог.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.

З огляду на викладене, змагальність полягає в тому, що сторони у процесуальній формі доводять перед судом свою правоту, за допомогою доказів переконують суд у правильності власної правової позиції. Спір повинен вирішуватись на користь тієї сторони, яка за допомогою відповідних процесуальних засобів переконала суд в обґрунтованості своїх вимог чи заперечень. Відповідно до принципу змагальності сторони, інші особи, які беруть участь у справі, якщо вони бажають досягти бажаного для себе, або осіб, на захист прав яких подано позов, найбільш сприятливого рішення, зобов'язані повідомити суду усі юридичні факти, що мають значення для справи, вказати або надати докази, які підтверджують чи спростовують ці факти, а також вчинити інші передбачені законом дії, спрямовані на те, аби переконати суд у своїй правоті.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підягають задоволенню.

Судові витрати.

Як передбачено пунктом 2 частини 5 статті 238 ГПК України, в резолютивній частині рішення зазначається про розподіл судових витрат.

Щодо судового збору у розмірі 48 312,00 грн.

Відповідно до частини 2 статті 9 Закону України "Про судовий збір" суд перед відкриттям провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Факт зарахування сплаченого Тернопільською обласною прокуратурою при зверненні до суду з даним позовом судового збору в сумі 48 312,00 грн до спеціального фонду державного бюджету України підтверджується Випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду державного бюджету України, сформованою Господарським судом Тернопільської області ( міститься в матеріалах справи).

В силу приписів статті 129 ГПК України, судовий збір у розмірі 48 312,00 грн покладається на відповідача.

28.02.2024 при проголошенні скороченого судового рішення (вступної та резолютивної частини рішення) судом зазначено площу земельної ділянки з кадастровим номером 6120487000:01:001:2214 - 5,2214 га замість - 5,2115 га.

Частиною 7 статті 233 ГПК України передбачено, що виправлення в судових рішеннях повинні бути застережені перед підписом судді.

Зважаючи на наведене, суд робить застереження про виправлення в цій частині рішення до його підписання суддею.

Керуючись статтями 7, 13, 42, 53, 86, 129, 210, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задоволити.

2. Судові витрати у складі судового збору у розмірі 48 312,00 грн покласти на відповідача.

3. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120487000:01:001:2213 загальною площею 5,6725 га, розташованої за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 12.10.2018 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.10.2018, номер запису про речове право 28489162.

4. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120487000:01:001:2213 загальною площею 5,6725 га, розташовану за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

5. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120487000:01:001:2214 загальною площею 5,2115 га, розташованої за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 12.10.2018 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.10.2018, номер запису про речове право 28489594.

6. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120487000:01:001:2214 загальною площею 5,2115 га, розташовану за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

7. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120487000:01:001:2215 загальною площею 10,6462 га, розташованої за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 12.10.2018 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 17.10.2018, номер запису про речове право 28490038.

8. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120487000:01:001:2215 загальною площею 10,6462га, розташовану за межами населеного пункту на території Рекшинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

9. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120480900:01:001:1806 загальною площею 5,5333 га, розташованої за межами населеного пункту на території Вербівської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 18.10.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 24.10.2018, номер запису про речове право 28641468.

10. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120480900:01:001:1806 загальною площею 5,5333 га, розташовану за межами населеного пункту на території Вербівської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

11. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120485100:01:001:1557 загальною площею 16,5993 га, розташованої за межами населеного пункту на території Нараївської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 18.12.2018 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 22.12.2018, номер запису про речове право 29749164.

15. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120485100:01:001:1557 загальною площею 16,5993га, розташовану за межами населеного пункту на території Нараївської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

16. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120487300:01:001:1771 загальною площею 7,703 га, розташованої за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 21.08.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальнісию "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 28.08.2019, номер запису про речове право 33035670.

17. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120487300:01:001:1771 загальною площею 7,703 га, розташовану за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

18. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120487300:01:001:1765 загальною площею 6,4429га, розташованої за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 21.08.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.09.2019, номер запису про речове право 33145177.

19. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120487300:01:001:1765 загальною площею 6,4429га, розташовану за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

20. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120487300:01:001:1770 загальною площею 5,963 га, розташованої за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 21.08.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.09.2019, номер запису про речове право 33143776.

21. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120487300:01:001:1770 загальною площею 5,963 га, розташовану за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

22. Розірвати договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 6120487300:01:001:1772 загальною площею 1,449 га, розташованої за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області) укладений 21.08.2019 між Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", право оренди вказаної земельної ділянки зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 03.09.2019, номер запису про речове право 33144815.

23. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА" (код ЄДРПОУ 42486103) повернути у володіння та користування Нараївської сільської ради земельну ділянку кадастровий номер 6120487300:01:001:1772 загальною площею 1,449га, розташовану за межами населеного пункту на території Рогачинської сільської ради Бережанського району (на даний час - Нараївської сільської ради Тернопільського району Тернопільської області).

24. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", вул.Танцорова / вул. Старий Поділ, 14, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 42486103 на користь Тернопільської обласної прокуратури, м. Тернопіль, вул. Листопадова, 4, р/р UA498201720343190002000004091 в ДКСУ, м. Київ, код ЄДРПОУ 02910098, МФО 820172 - 48 312,00 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду в порядку статті 256 -257 ГПК України подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів, з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Примірник рішення надіслати:

- до електронного кабінету в електронній формі із застосуванням ЄСІТС в порядку, визначеному ГПК України - Тернопільській обласній прокуратурі, Бережанській окружній прокуратурі, Нараївській сільській раді та арбітражному керуючому Демчан Олександру Івановичу;

- рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення - відповідачу: Товариству з обмеженою відповідальністю "ТІЕРРА", вул. Танцорова, 14, м. Тернопіль.

Учасники справи можуть отримати інформацію у справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Повне рішення складено та підписано "12" квітня 2024 року.

Суддя Я.Я. Боровець