Справа № 344/3819/24
Провадження № 3/344/2088/24
12 квітня 2024 року м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області Хоростіль Р.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що 25 лютого 2024 року о 17год. 26хв. по вул. Надрічна, 60 в м. Івано-Франківськ водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Dacia» номерний знак НОМЕР_1 , не був уважним, під час перестроювання не дав дорогу транспортному засобу марки «Toyota» номерний знак НОМЕР_2 , що рухався в попутному напрямку, та здійснив з ним зіткнення. Внаслідок ДТП транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.п. 2.3б, 10.3 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчиненому правопорушенні не визнав та пояснив, що він виїхав з гаража на вул. Надрічна, зайняв відповідне положення на проїжджій частині, включив сигнал повороту ліворуч для заїзду на АЗС «ОККО», пропустив ряд транспортних засобів, почав поворот і почув сигнал та удар з лівої сторони, після чого зупинився. Вважає, що водій транспортного засобу Toyota порушив Правила дорожнього руху, оскільки здійснив його об'їзд виїхавши на смугу зустрічного руху, внаслідок чого сталося ДТП. Правила дорожнього руху він не порушив, тому просив провадження в справі щодо нього закрити.
Захисник Боднарук С.І. підтримав позицію ОСОБА_1 , просив провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП закрити, оскільки доказів вини останнього в справі немає.
Роз'яснивши ОСОБА_1 вимоги ст. 268 КУпАП, заслухавши його пояснення, думку захисника та дослідивши матеріали справи суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 КУпАП завданням цього Кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно з ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У ст. 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
В протоколі про адміністративне правопорушення працівником поліції зазначено про порушення ОСОБА_1 вимог:
п. 2.3б ПДР України, згідно з яким для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі;
п. 10.3 ПДР України, відповідно до якого у разі перестроювання водій повинен дати дорогу транспортним засобам, що рухаються в попутному напрямку по тій смузі, на яку він має намір перестроїтися.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Працівником поліції до протоколу долучено схему місця ДТП, копію протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №351420 від 25 лютого 2024 року складеного на ОСОБА_2 за ст. 124 КУпАП, письмові пояснення водіїв та відеозапис з місця події.
На схемі місця ДТП зображено розташування обох транспортних засобів, місце їх зіткнення, характер пошкоджень, тощо. Схема підписана обома водіями - учасниками ДТП без будь-яких зауважень.
Під час перегляду відеозапису з місця події встановлено, що водій ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом марки «Dacia» номерний знак НОМЕР_1 , під час повороту ліворуч Правил дорожнього руху не порушував, в той же час водій транспортного засобу марки «Toyota» номерний знак НОМЕР_2 ОСОБА_2 здійснив обгін з лівого боку виїхавши на смугу зустрічного руху.
Відповідно до постанови Івано-Франківського міського суду від 28 березня 2024 року, яка набрала законної сили, водія ОСОБА_2 визнано винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, тобто визнано факт порушення ним Правил дорожнього руху, що стало причиною даної дорожньо-транспортної пригоди, при цьому, сам ОСОБА_2 вину у вчиненому визнав.
Будь-яких інших доказів того, що водій ОСОБА_1 порушив зазначені в протоколі вимоги Правил дорожнього руху України, що призвело до ДТП, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП, до протоколу не подано.
Суд принагідно зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Статтею 62 Конституції України та статтею 6 Конвенції про захист прав та основних свобод людини передбачено, що обвинувачення не може ґрунтуватися та припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь та кожна людина вважається невинною доти, поки її вину не буде доведено згідно з законом.
Отже, встановлюючи відповідно до ст. 251 КУпАП наявність чи відсутність адміністративного правопорушення в діях особи, щодо якої складено протокол, та даючи оцінку фактичним даним, наявним в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд вважає, що докази вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, у справі відсутні.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, ст.ст. 280, 283-285, 289 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення, - закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу зазначеного адміністративного правопорушення.
Апеляційна скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана до Івано-Франківського апеляційного суду через Івано-Франківський міський суд протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Роман ХОРОСТІЛЬ