Справа № 442/2890/24
Провадження №3/442/815/2024
Іменем України
12 квітня 2024 року суддя Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області Курус Р.І., розглянувши матеріали, які надійшли з Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, проживаючого на АДРЕСА_1 , не працюючого,
за ч. 1 ст. 187 КУпАП,-
ОСОБА_1 , будучи особою відносно якого встановлено адміністративний нагляд, 20.03.2024 о 00.37 год., 21.03.2024 о 04.30 год., 22.03.2024 о 03.24 год., 23.03.2024 о 03.20 год., 23.03.2024 о 01.45 год., 25.03.2024 о 02.55 год., 28.03.2024 о 03.10 год., 29.03.2024 о 01.20 год. був відсутній по місцю свого проживання, а саме на АДРЕСА_1 , порушивши встановлені відносно нього обмеження.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 свою провину визнав, пояснив, що змушений був залишити місце проживання, оскільки допомагав своєму другові по господарству, який проживає в сусідньому селі. Через відсутність коштів, не мав змоги повертатись кожного дня додому. Просив суворо не карати.
Крім того, провина ОСОБА_1 у вчиненні даного адміністративного правопорушення стверджується матеріалами, що надійшли з Дрогобицького РВП ГУ НП у Львівській області, зокрема: протоколами про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 950409, серії ВАД № 372175, серії ВАД №372174, серії ВАД №372172, серії ВАД №372173, серії ВАД №372171, серії ВАД №372177, серії ВАД №372176 від 28.03.2024, поясненнями ОСОБА_1 від 04.04.2024, ухвалою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області у справі №442/431/24 від 16.01.2024, копією довідки про звільнення з місць позбавлення волі, рапортами телефонного повідомлення.
Вбачаю в діях ОСОБА_1 ознаки складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП України.
Згідно з положеннями ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовуються з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Отже, стягнення є засобом впливу на свідомість правопорушника і головна його мета виховання порушника, формування у нього законослухняної поведінки, у зв'язку із чим своєчасне застосування заходів стягнення за адміністративні правопорушення є засобом запобігання суспільно небезпечних діянь.
Відповідно до ст. 36 КУпАП, при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо.
Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
З огляду на викладене, а також враховуючи характер вчиненого правопорушення, ступінь вини особи яка притягується до адміністративної відповідальності, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з правопорушника, на якого накладено адміністративне стягнення, слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст. ст. 36, 283, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 187 КУпАП, та на підставі ст. 36 КУпАП призначити йому остаточне адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави у розмірі трьох неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 51 (п'ятдесят одну) гривню.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. в дохід держави.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду.
Постанова вступає в законну силу після закінчення строку на її оскарження та підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.
Суддя Курус Р.І.