Дата документу 12.04.2024
Справа № 334/5901/23
Провадження № 1-кп/334/306/24
12 квітня 2024 року м. Запоріжжя
Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурорів ОСОБА_3 ,
ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі спеціального судового провадження в залі суду в м. Запоріжжі кримінальне провадження за №22022080000001052 від 30.06.2023 року за звинуваченням
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с.Сальниця Хмільницького району Вінницької області, українки, громадянки України, заміжньої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , яка не є особою, щодо якої, згідно ст.480 КПК України, передбачений особливий порядок кримінального провадження, раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч.2 ст.28, ч.5 ст.111-1 КК України, -
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994 року, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 року та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 року № 36/103, від 16.12.1970 року № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 року № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 року № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, та віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів зс рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
Президент російської федерації 22 лютого 2022 року направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
Приблизно о 5 годині 00 хвилин 24 лютого 2022 року президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил та іншим збройним формуванням рф про військове вторгнення на територію суверенної України через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснити збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснити військову окупацію частин території суверенної України.
З метою відсічі військової агресії російської федерації проти суверенної України 24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжено відповідними Указами Президента України затверджених Верховною радою України, зокрема Указом Президента України від 01 травня 2023 року №254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України 3057-ІХ від 02.05.2023, яким строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 05 год. 30 хв. 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (в редакції від 07.05.2022 року, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року (у редакції від 31.05.2023 року №164) «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», вся територія Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області внесена до вказаного переліку, та з 24.02.2022 року є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Після остаточної військової окупації значної частини території Запорізької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Нормативно правовим актом, який регламентує питання проведення всеукраїнського референдуму є Закон України «Про всеукраїнський референдум», прийнятий 26.01.2021 року. Так, частиною 2 статті 15 вказаного Закону передбачено, що Всеукраїнський референдум щодо зміни території України призначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України. Крім того, в частині 1 статті 20 вказаного Закону зазначено, що у разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні або окремих її місцевостях призначення (проголошення) та проведення всеукраїнського референдуму забороняється.
Разом з тим, приблизно на початку травня 2022 року представниками збройних формувань рф всупереч законного порядку, установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, було створено окупаційну адміністрацію держави-агресора - т.зв. «Военно-гражданскую администрацию Запорожской области», з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Запорізької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень.
При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація рф - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
В той же час, 26.07.2022 року указом голови військово-цивільної адміністрації Запорізької області ОСОБА_7 № 165-р створено незаконний орган влади «виборчу комісію Запорізької області».
Далі, ОСОБА_7 знаходячись у палаці культури «ім. Т.Г. Шевченко», розташованому за адресою: АДРЕСА_2 , організував та провів збори мешканців громади із залученням численних представників російських та місцевих окупаційних ЗМІ, на якому у штучно створеній урочистій обстановці, з використанням російської державної символіки, створюючи враження у присутніх осіб щодо їх певної причетності до цієї нібито значущої події, маніпулюючи таким чином їх дійсним сприйняттям подій та їх наслідків, підписав розпорядження «Про підготовку організації проведення референдуму виборною комісією Запорізької області» № 195-р від 08.08.2022 року, відповідно до якого доручив створеній виборчій комісії пропрацювати та надати до військово-цивільної адміністрації Запорізької області пропозиції з організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення заходів до підготовки до проведення референдуму про входження Запорізької області до складу рф.
Крім того, 20.09.2022 року ОСОБА_7 , будучи головою військово - цивільної адміністрації Запорізької області, використовуючи владні повноваження, видав указ №356-у, відповідно до якого, зокрема:
1) призначив референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу рф на правах суб'єкта російської федерації;
2) виніс питання на референдум щодо голосування за вихід Запорізької області із складу України, утворення Запорізької області самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб'єкта рф, а саме: «Ви за вихід Запорізької області зі складу України, утворення Запорізькою областю самостійної держави і входження її до складу російської федерації на правах суб'єкта російської федерації?, відповідь: «так» або «ні»»;
3) затвердив положення про референдум Запорізької області про вихід Запорізької області із складу України та про входження Запорізької області до складу рф на правах суб'єкта російської федерації;
4) в цілях забезпечення умов для реалізації прав на участь у референдумі, а також безпеки для учасників референдуму, членів комісій референдуму, наглядачів, представників засобів масової інформації визначив дні голосування на референдумі -
23 вересня - 27 вересня 2022 року.
Так встановлено, що протягом серпня 2022 року та початку вересня 2022 року (точні дата та час досудовим розслідуванням не встановлені), ОСОБА_6 , перебуваючи на тимчасово окупованій території АДРЕСА_1 , територія якого з 24.02.2022 року, та наразі є тимчасово окупованою російською федерацією територією України, за попередньою змовою із невстановленими під час досудового розслідування особами - представниками окупаційної адміністрації, що діє на території вказаного населеного пункту, бажаючи проявити себе перед вищим військово-політичним керівництвом держави-агресора, безпосередньо підтримуючи незаконний референдум, розпочала здійснювати організаційні заходи, направлені на проведення на тимчасово окупованій території с. Новоданилівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області незаконного референдуму про входження Запорізької області до складу російської федерації, де, зокрема: організувала інформування мешканців громади про підготовку та проведення референдуму, проводила агітацію серед місцевого населення, розносила листівки та газети з пропагандистським змістом щодо проведення голосування.
В подальшому, в період 23-27 вересня 2022 року, громадянка України ОСОБА_6 перебуваючи на території с. Новоданилівка Якимівської селищної територіальної громади Мелітопольського району Запорізької області, діючи умисно, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій і передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з метою остаточного встановлення окупаційної влади російської федерації на тимчасово окупованій території Запорізької області, взяла безпосередню участь в організації та проведенні на території с. Новоданилівка незаконного референдуму щодо входження Запорізької області до складу російської федерації, та зайняла посаду голови т.зв. «участковой избирательной комиссии № 293», що розташований за адресою: АДРЕСА_3 , а також, за попередньою змовою із іншими невстановленими під час досудового розслідування особами, разом з представниками збройних формувань держави-агресора рф, особисто відвідувала місця проживання мешканців вищевказаних сіл з метою проведення голосування, маючи при собі відповідну урну та бюлетені для голосування.
Своїми умисними діями ОСОБА_6 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 28 ч.5 ст.111-1 КК - участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
В судовому засіданні допит обвинуваченої ОСОБА_6 не здійснювався через проведення судового розгляду в порядку спеціального судового провадження на підставі ч.3 ст.323 КПК України, при цьому обвинувачена викликалася до суду через засоби масової інформації у передбачений законом спосіб, однак у судове засідання не з'явилася.
Дане кримінальне провадження здійснювалось за участю захисника - адвоката ОСОБА_5 , яка була забезпечена державою з Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в у Донецькій та Запорізькій областях.
Аналіз наявних в матеріалах справи численних документів на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_6 до слідчого (прокурора), направлених їй повідомлень з приводу її прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що вона мала підстави усвідомлювати, що проти неї розпочато кримінальне провадження, вона отримала чи мала би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мала можливість бути обізнаною із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачена мала право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомленою мовою, яку вона розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, обрати самою захисника; в) бути судженою в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного нею захисника, бути повідомленою про це право і мати призначеного їй захисника безоплатно. Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права. Натомість, ОСОБА_6 скористалася своїми правами на власний розсуд за відсутності будь-яких перешкод для їх реалізації на території України та з боку останньої.
Вказані висновки ґрунтуються і на правовій позиції Європейського суду з прав людини (напр., справа «Колоцца проти Італії» від 12 лютого 1985 року, «Шомоді проти Італії» від 18 травня 2004 року та ін.), за якою суд при розгляді справи в порядку спеціального судового провадження зобов'язаний обґрунтувати чи були здійсненні всі можливі, передбачені законом заходи, щодо дотримання прав обвинуваченого на захист та доступ до правосуддя.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_6 , яка повинна знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про її наміри ухилитися від зустрічі з правосуддям держави Україна. Ухилення обвинуваченої від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньою її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст.63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження, суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, вважає, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Захисник не мала можливості зв'язатися з обвинуваченою і узгодити з нею правову позицію щодо висунутого обвинувачення.
На думку захисника обвинуваченої - адвоката ОСОБА_5 , винуватість ОСОБА_6 у вчиненні поставленого їй у провину кримінального правопорушення не доведена належними і допустимими доказами, тому прохала визнати останню не винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч.5 ст.111-1 КК України та закрити відносно неї кримінальне провадження.
Дослідивши під час спеціального судового провадження в судовому засіданні надані стороною обвинувачення докази, суд вважає, що винуватість ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй злочину, за викладених у вироку обставинах у межах висунутого обвинувачення, повністю підтверджується дослідженими в судовому засіданні наступними доказами:
- витягом з ЄРДР по кримінальному провадженню № 22023080000000050 від 09.01.2023, згідно якого внесено відомості до ЄРДР за фактом того, що приблизно у квітні 2022 року невстановлені особи з числа громадян України, діючи умисно, добровільно, всупереч чинному законодавству України, зайняли керівні посади в незаконно створеному на тимчасово окупованій території Запорізької області органі влади - «Акимовской поселковой администрации Мелитопольского района», які пов'язані із виконанням організаційно- розпорядчих або адміністративно-господарських функцій та розпочато проведення досудового розслідування за правовою кваліфікацією ч.5 ст. 111-1 КК України (т.1, а.с.174);
- повідомленням начальника СВ УСБУ в Запорізькій області про початок досудового розслідування (т.1, а.с.175);
- дорученням начальника СВ УСБУ в Запорізькій області про проведення досудового розслідування від 09.01.2023 (т.1, а.с.178);
- повідомленням начальника СВ УСБУ в Запорізькій області про початок досудового розслідування від 09.01.2023(т.1, а.с.179);
- постановою заступника керівника Запорізької обласної прокуратури від 09.01.2023 року про призначення групи прокурорів у даному кримінальному провадженні(т.1, а.с.182);
- повідомленням заступника начальника СВ УСБУ в Запорізькій області про виявлення кримінального правопорушення від 10.04.2023 щодо вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.5 ст.111-1 КК України (т.2, а.с.25-24);
- постановою від 29.05.2023 року про зміну правової кваліфікації у кримінальному провадженні № 22023080000000050 на ч.2 ст.28 ч.5 ст. 111-1 КК України (т.1, а.с.202-203);
- постановою від 30.06.2023 року про виділення матеріалів досудового розслідування кримінального провадження №22023080000000050 від 09.01.2023 року відносно підозрюваної ОСОБА_6 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28 ч.5 ст. 111-1 КК України в окреме провадження (т.1, а.с.232-238);
- витягом з ЄРДР по кримінальному провадженню № 22023080000001052 від 30.06.2023 року, який підтверджує факт внесення відомостей до ЄРДР та початок проведення досудового розслідування, правова кваліфікація ч. 2 ст.28 ч.5 ст. 111-1 КК України (т.1, а.с.239);
- повідомленням начальника СВ УСБУ в Запорізькій області про прийняття до провадження кримінального провадження № 22023080000001052 від 30.06.2023 (т.1, а.с.244);
- дорученням начальника СВ УСБУ в Запорізькій області про проведення досудового розслідування від 30.06.2023 (т.1, а.с.242);
- постановою заступника керівника Запорізької обласної прокуратури від 30.06.2023 року про призначення групи прокурорів у даному кримінальному провадженні (т.1, а.с.245);
- протоколом огляду від 31 березня 2023 року відкритої для вільного доступу інформації у мережі Інтернет, а саме наявних у Telegram-каналі під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за електронною адресою посилання: ІНФОРМАЦІЯ_3 в ході якого виявлено публікацію від 14.07.2022 о 14-09, яка містить звернення ОСОБА_8 з таким змістом: «Осенью в Запорожской области пройдет референдум о вхождении в состав Российской Федерации. Мною, как главой Военно-гражданской администрации Запорожской области принято решение о проведении референдума, который состоится в начале осени. Прорабатываются механизмы. Референдум определит, чего хотят жители Запорожской области и как они хотят жить. Механизм проведения референдума будет прорабатываться, а волеизъявление будет открытым и ясным…..». Також подальшим оглядом було встановлено публікацію від 23.07.2022 о 17-48, яка містить звернення ОСОБА_8 з наступним змістом: «Подписан указ о создании избирательной комиссии Запорожской области….». Також публікацію від 20.09.2022 о 16-56, яка містить звернення ОСОБА_8 з наступним змістом: «…Сегодня я подписал положение о проведении референдума по вопросу территориальной принадлежности Запорожской области. Он пройдет с 23 по 27 сентября. Нашу будущую судьбу будете определять только вы, дорогие мои земляки…». Також публікацію від 08.08.2022 о 14-26, яка містить звернення Балицького з таким змістом: «Мною подписано Распоряжение Центральной избирательной комиссии Запорожской области приступить к проработке вопроса организации проведения Референдума по воссоединению Запорожской области с Российской Федерацией…». Також публікацію від 23.09.2022 о 15-28, яка містить звернення Балицького з таким змістом: «Дорогие жители Запорожской области, освобожденной от украинского нацизама! Поздравляю всех с началом Референдума! Все избирательные участки приступили в своей работе. Безопасность обеспечена. Технически все было подготовлено, к работе приступили подготовленные люди. Верю в то, что по окончанию Референдума мы с вами станем частью большой Родины - Российской Федерации…» (т.2, а.с.40-66);
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10 травня 2023 року, проведеного слідчим ОВС 1-го відділу СВ УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_9 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_9 впізнала особу на фото №3 як ОСОБА_6 , як особу, яку вона бачила останній раз 15-16 березня 2022 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_4 , що розташоване за адресою: АДРЕСА_3 . ОСОБА_6 в той час перебувала на чергуванні в школі. Також пояснила, що ОСОБА_6 , з приходом окупаційних військ рф добровільно погодилась на співпрацю з окупантом та продовжила працювати викладачем російської мови та зарубіжної літератури в Новоданилівській ЗОШ І-ІІІ ступенів Мелітопольського району Запорізької області. Окрім цього, вона активно сприяла функціонуванню окупаційної влади, виконуючи та підтримуючи їхні рішення, а також пропагувала ідеї «русского мира» серед учнів школи. Також, ОСОБА_6 приймала участь в т.зв. референдумі, перебуваючи у складі виборчої комісії № 293 (т.2, а.с.24-27);
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 20 червня 2023 року, проведеного старшим слідчим ОВС 2-го відділу СВ УСБУ в Запорізькій області у присутності двох понятих за участю свідка ОСОБА_10 , яким встановлено, що свідок ОСОБА_10 впізнав особу на фото №2 як ОСОБА_6 , як особу, яку він бачив приблизно 20 вересня 2022 року у будинку культури АДРЕСА_1 , під час розмови, остання запропонувала йому здійснювати перевезення членів комісії виборчої дільниці під час проведення референдуму. Також пояснив, що ОСОБА_6 , з приходом окупаційних військ рф добровільно погодилась на співпрацю з окупантом та продовжила працювати викладачем російської мови та зарубіжної літератури в Новоданилівській ЗОШ І-ІІІ ступенів Мелітопольського району Запорізької області. Окрім цього, ОСОБА_6 приймала участь в т.зв. референдумі, перебуваючи у складі виборчої комісії, особисто пропонувала йому співпрацювати з окупаційною владою та приймати участь у проведенні референдуму на тимчасово окупованій території, шляхом перевезення членів виборчої комісії по території АДРЕСА_1 (т.2, а.с.73-76);
- протоколом огляду від 13.11.2022 за результатами проведення негласної слідчої дії -зняття інформації з електронних інформаційних систем, дозвіл на проведення якого надано ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 14.09.2022, проводилось зняття інформації з електронних інформаційних систем - відомостей мобільного додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_1 , під обліковим записом за ім'ям « ОСОБА_11 », яким користується представник незаконно створеного правоохоронну органу, так званої «народної поліції м. Енергодар» гр.України ОСОБА_12 . ОСОБА_13 та аналізом наявної у вказаних файлових масивах інформації, встановлено, 22.09.2022 до даного чату невстановленою особою, яккаунт якої зареєстрований під ім'ям « ОСОБА_14 », о 13год. 22хв., було надіслано електронний файл з назвою: « ІНФОРМАЦІЯ_5 », на якому зафіксовано відомості щодо голів виборчих комісій, які брали участь у організації та проведенні незаконного референдуму, а саме: встановлено, що під порядковим номером 253 зазначено виборчу дільницю під номером НОМЕР_2 , з місцем розташування за адресою: АДРЕСА_3 , де зазначено, що головою вказаної виборчої дільниці зазначено ОСОБА_6 (т.2, а.с.90-117);
- протоколом огляду від 29.01.2023 за результатами проведення негласної слідчої дії -зняття інформації з електронних інформаційних систем, дозвіл на проведення якого надано ухвалою слідчого судді Запорізького апеляційного суду від 19.01.2023, проводилось зняття інформації з електронних інформаційних систем - відомостей мобільного додатку «Telegram», який зареєстрований на абонентський номер телефону оператора мобільного зв'язку НОМЕР_3 , яким користується гр.України ОСОБА_15 . Оглядом та аналізом наявної у вказаних файлових масивах інформації, встановлено, що у файловому масиві «Жмурко Telegram 28012022» міститься електронний файл з назвою: «ТАБЛИЦА по ВЫПЛАТАМ Акимовская ТО», який містить службовий документ представників окупаційної влади держави-агресора, які приймали участь в організації та проведенні референдуму на тимчасово окупованій території Мелітопольського району Запорізької області, котрі отримали заробітні плати. Таким чином, оглядом вказаного документу було встановлено, що «председателем» виборчої дільниці № 293 під час проведення незаконного референдуму була ОСОБА_6 , яка значиться в таблиці як така, що отримала заробітну плату під порядковим номером 89 (т.2, а.с.118-167).
Зазначені дані в електронному вигляді містяться на додатках до протоколів НСРД - DVD-R дисках та були оглянуті судом в судовому засіданні.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_10 зазначив, що ОСОБА_6 знає давно, вона була його класним керівником у школі. Село Новоданилівку окупували 24.02.2022, він виїхав у 2023році, дату не пам'ятає, лише те, що в той день святкували ОСОБА_16 . Під час окупації, бачився зі Скрябіною перед референдумом, коли прийшов до будинку культури, і побачив її там, вона була головою виборчої комісії, пропонувала йому взяти участь у референдумі в якості водія, возити членів комісії по селу для зібрання підписів. На теперішній час ОСОБА_17 залишається в АДРЕСА_1 , працює в школі вчителем. На його (свідка) думку, ОСОБА_17 погодилась на посаду добровільно.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_18 зазначив, що він є секретарем Якимівської селищної ради. До повномасштабного вторгнення працював та перебував у Якимівці. З окупації виїхав на початку травня 2022року. Йому відомо, що ОСОБА_17 безпосередньо брала участь у референдумі, який проводила окупаційна влада щодо приєднання окупованої території до рф, ходила по селу зі скринькою для збирання підписів, також займалась агітацією. Також доповнив, що ОСОБА_17 , на його думку, пішла на співпрацю з окупаційною владою добровільно. У ході судового слідства суд дослідив всі докази, надані сторонами обвинувачення і захисту, із дотриманням принципу змагальності і свободи в поданні ними суду своїх доказів і у доведені перед судом їх переконливості.
Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними.
Аналізуючи дослідженні в судовому засіданні докази, суд знаходить їх достовірними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, та в повній мірі поза розумним сумнівом доводять винуватість ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого їй злочину.
Суд кваліфікує дії ОСОБА_6 за ч.2 ст.28 ч.5 ст.111-1 КК України, як участь в організації та проведенні незаконних референдумів на тимчасово окупованій території, вчинене за попередньою змовою групою осіб.
При призначенні покарання обвинуваченій, суд, відповідно до ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, який відповідно до вимог ст.12 КК України є тяжким злочином, об'єктом якого стали суспільні відносини, пов'язані зі збройною агресією росії та національною безпекою України.
Також, згідно зі ст. 65 КК України особі, яка вчинила злочин, має бути призначено покарання необхідне й достатнє для її виправлення і попередження нових злочинів. Виходячи з указаної мети й принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання повинно бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного. Отже ці дані підлягають обов'язковому врахуванню. Крім того, під час вибору покарання мають значення обставини, які його пом'якшують та обтяжують, відповідно до положень статей 66, 67 КК України.
Обставин, що пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_6 , судом не встановлено.
Обставиною, що обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_6 , судом визнається вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Крім того, при обранні виду та міри покарання обвинуваченій ОСОБА_6 , суд враховує дані про її особу, те що остання раніше до кримінальної відповідальної не притягувалася, не перебуває на обліку у лікарів нарколога та психіатра, відсутність пом'якшуючих покарання обставин та наявність обтяжуючої покарання обставини, думку прокурора та захисника, і вважає, що обвинуваченій необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі в межах, встановлених санкцією ч.2 ст.28 ч.5 ст.111-1 КК України, з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна, з додатковим покаранням у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в органах державної влади на певний строк.
З огляду на вчинення ОСОБА_6 суспільно - небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, та відсутність обставин, що істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого нею кримінального правопорушення, суд, при призначенні останній покарання не вбачає підстав для застосування положень ст.ст.69, 75 КК України.
Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).
Процесуальні витрати, речові докази по справі відсутні.
Вирішуючи питання про запобіжний захід щодо обвинуваченої ОСОБА_6 , суд вважає за необхідне обраний слідчим суддею Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 10.07.2023 року запобіжний захід обвинуваченій у вигляді тримання під вартою без визначення розміру застави, залишити до набрання вироком законної сили.
Керуючись ст.ст. 49, 368, 369, 370, 373, 374, 376 КПК України суд, -
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28, ч.5 ст.111-1 КК України, та призначити їй покарання у вигляді 5 (п'яти) років позбавлення волі, з конфіскацією всього належного їй на праві власності майна, з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, місцевого самоврядування, пов'язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на строк 10 (десять) років.
Строк відбуття покарання обвинуваченій ОСОБА_6 рахувати з моменту приведення вироку до виконання, тобто з моменту фактичного її затримання.
Запобіжний захід до набрання вироком законної сили ОСОБА_6 залишити без змін у виді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Вирок набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Запоріжжя протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копію вироку після його проголошення негайно вручити захиснику та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Суддя: ОСОБА_1