Провадження № 3/933/127/24
Справа № 933/221/24
Іменем України
11 квітня 2024 року смт Олександрівка
Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Попович І.А., за участі секретаря судового засідання Осадчої Л.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи, які надійшли від начальника штабу - першого заступника командира в/ч НОМЕР_1 відносно
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого в тому ж АДРЕСА_2 ,
- 63 Конституції України, ст. 268 КУпАП роз'яснено,
- за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до протоколу № 18/1779 від 22.03.2024 року, - водій 1 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового і військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового і військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_1 11.03.2024 року, знаходячись на території батальйону матеріального забезпечення в районі виконання завдань за призначенням, що підсудна Олекандрівському районному суду Донецької області, та під час виконання обов'язків військової служби, діючи на порушення статутних обов'язків та безпосередньо вимог: ЗУ «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.99 N 548-ХІУ, ЗУ «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.99 №551, діючи протиправно і умисно, всупереч інтересам служби, 11.03.2024 року виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані.
ОСОБА_1 всудовому засіданні вину визнав частково та надав пояснення відповідно до яких, його дійсно того дня відпустили з в/ч для зустрічі з нареченою та під час керування транспортним засобом зупинили поліцейські, які запропонували пройти огляд на стан сп'яніння а він відмовився. За це на нього склали протокол за ст. 130 КУпАП та постановою судді від 01.04.2024 року він притягнутий до адміністративної відповідальності. Будь хто з командирів не пропонував йому пройти огляд на стан сп'яніння, він такий огляд у військовій частині не проходив та не відмовлявся від його проходження.
Суддя, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно ст. 245 КУпАП, завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
У судовому засіданні суддею досліджені: протокол про адміністративне правопорушення № 18/1779 від 22.03.2024 року та додані до нього матеріали.
Протокол про адміністративне правопорушення № 18/1779 від 22.03.2024, містить відомості про те, що водій 1 автомобільного відділення підвозу продовольства, речового і військово-технічного майна автомобільного взводу підвозу продовольства, речового і військово-технічного майна роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майном батальйону матеріального забезпечення військової частини НОМЕР_1 , старший солдат ОСОБА_1 11.03.2024 року, знаходячись на території батальйону матеріального забезпечення в районі виконання завдань за призначенням, що підсудна Олександрівському районному суду Донецької області, та під час виконання обов'язків військової служби, діючи на порушення статутних обов'язків та безпосередньо вимог: ЗУ «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» від 24.03.99 № 548-ХІУ, ЗУ «Про Дисциплінарний статут Збройних Сил України» від 24.03.99 №551, діючи протиправно і умисно, всупереч інтересам служби, 11.03.2024 року виконував обов'язки військової служби в нетверезому стані,чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Протокол про адміністративне правопорушення складений у присутності свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Протокол містить відомості про підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (а.с.4-8).
11.03.2024 року о 22:05 год. працівниками СРПП ВП № 1 Краматорського РУП відносно ОСОБА_1 , складено протокол серії ААД № 575189 від 11.03.2024 року, згідно якого - 11.03.2024 року, о 22 год. 00 хв., ОСОБА_1 керував автомобілем ВАЗ 21099, номерний знак НОМЕР_2 , на автодорозі в с. Знаменівка з ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови. Від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора, а також проходження такого огляду в медичному закладі водій відмовився під відеозапис на б/к № 14, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР (а.с.9).
Згідно письмових пояснень ОСОБА_1 від 12.03.2024 року, 11.03.2024 близько 22 години він залишив місто служби з дозволу старшого лейтенанта ОСОБА_2 , заступника командира з морально-психологічне забезпечення роти забезпечення продовольством, речовим та військово-технічним майн батальйону матеріального забезпечення, щоб зустрітися зі своєю нареченою. Наречену чекав на паркувальному майданчику біля крамниці. Наречена заїхала за ним на власному автотранспорті. Якийсь час ми провели в машині. Там він випив баночку пива, яку наречена привезла з собою. Потім він сів за кермо автотранспортного засобу і вони поїхали до неї додому. Коли вони майже доїхали до будинку, їх зупинив наряд поліції. Наряд поліції визначив у нього ознаки сп'яніння, про що було складено протокол про адміністративні правопорушення серії ААД № 575189. Підписати протокол та пройти в установлене порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції він відмовився, тому що розгубився і не знав, як у такій ситуації діяти. З цієї причини він не доповів про цю подію своєму командиру (а.с.10).
Згідно письмових пояснень свідка ОСОБА_2 від 12.03.2024 року, 11.03.2024 року близько 22 години він дозволив ОСОБА_1 залишити розташування частини для зустрічі з його нареченою. О 7:50 12.03.2024, від командування батальйону йому стало відомо, що старшого солдата ОСОБА_4 було затримано працівниками поліції під час керування транспортним засобом з явними ознаками алкогольного сп'яніння, про що складено відповідний протокол. Доповіді про цю подію від старшого солдата ОСОБА_5 він не отримував (а.с.11).
Згідно письмових пояснень свідка ОСОБА_3 (без дати), 11.03.2024 близько 23:30 - 00:00 години він зустрів старшого солдата ОСОБА_5 у розташуванні частини. Він звернув увагу на ознаку алкогольного сп'яніння (запах алкоголю) (а.с.12).
Відповідно до довідки № 1742 від 07.04.2024 року виданої начальником штабу - першого заступника командира в/ч НОМЕР_1 , ОСОБА_1 є військовослужбовцем в/ч НОМЕР_1 (а.с.16).
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення № 18/1779 від 22.03.2024 року та додані до нього докази, суддя прийшов до наступного висновку.
Частина 3 статті 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Частина 1 ст. 172-20 КУпАП передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, тягне за собою адміністративну відповідальність.
За вимогами ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Суддя зазначає, що 27.01.2023 набрав чинності Закон України від 13 грудня 2022 року № 2839-IX, яким КУпАП був доповнений статтею 266-1.
Вказана стаття встановлює чіткий порядок огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Також, вказана стаття встановлює, що відповідний огляд, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Відповідно до ст. 266-1 КУпАП, військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Згідно із п. 7 розділу ІІ Інструкції №329 зі складання протоколів та оформлення матеріалів про військові адміністративні правопорушення до протоколу долучаються матеріали (докази), що підтверджують факт вчинення військового адміністративного правопорушення (рапорти посадових осіб, заяви, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків правопорушення, інші документи, які стосуються правопорушення). Матеріали, які долучаються до протоколу, повинні містити достовірну інформацію, відповідати вимогам законодавства та правилам діловодства. Обов'язок щодо збирання доказів та оформлення матеріалів про військове адміністративне правопорушення покладається на уповноважену посадову особу, яка складає протокол.
Проаналізувавши зазначені вище норми законів, можна дійти висновку, що у військових адміністративних правопорушеннях, огляд військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування.
Проведення огляду військовослужбовців Збройних Сил України щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, є обов'язковим і єдиним доказом перебування військовослужбовців у стані сп'яніння.
ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: виконання обов'язків військової служби 11.03.2024 року в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Проте, матеріали справи не містять жодного доказу на підтвердження перебування солдата ОСОБА_1 11.03.2024 року в стані алкогольного сп'яніння.
З матеріалів справи та обставин встановлених в судовому засіданні, встановлено, що огляд на стан сп'яніння передбачений ст. 266-1 КУпАП відповідною посадовою особою з використанням спеціальних технічних засобів та тестів відносно ОСОБА_1 , взагалі не проводився.
Пояснення свідка ОСОБА_3 (а.с.12) про те, що він чув запах алкоголю від ОСОБА_1 не є належним та допустимим доказом перебування останнього у стані алкогольного сп'яніння, а є лише його суб'єктивною думкою.
Протокол серії ААД № 575189 від 11.03.2024 року, складену відносноОСОБА_1 за керування автомобілем ВАЗ 21099 11.03.2024 року о 22:00 год., з ознаками алкогольного сп'яніння, є також неналежним та допустимим доказом перебування останнього у стані алкогольного сп'яніння, оскільки огляд на стан сп'яніння не проводився, а протокол складений за відмову від проходження огляду на стан сп'яніння (а.с.9).
За дане правопорушення ОСОБА_1 вже притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП та на нього накладене адміністративне стягнення.
За приписами ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Суддя, оцінивши дослідженні докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю дійшов до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: виконання обов'язків військової служби 11.03.2024 року в нетверезому стані в умовах особливого періоду, поза розумним сумнівом не доведена.
З огляду на викладене, в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. ст. 172-20 ч. 3, 247, 251, 252, 283,284 КУпАП суддя, -
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, - закрити, за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постановидо Дніпровського апеляційногосуду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Суддя Олександрівського
районного суду Попович І.А.