09.04.2024 227/397/24
09 квітня 2024 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Любчик В.М.,
за участю секретаря судового засідання Дзюба Т.А.,
особи, яка притягається до адміністративної
відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, що надійшли з Відділу поліції № 1 Покровського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, не працюючої, місце проживання та реєстрації: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 156, ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з Відділу поліції №1 Покровського районного управління поліції ГУ НП в Донецькій області надійшли дві справи про адміністративні правопорушення: № 227/397/24 та № 227/398/24 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 156 та за ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 08.04.2024 року вказані справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було об'єднано в одне провадження та присвоєно єдиний унікальний номер судової справи, яка надійшла до суду першою.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №367826 від 25.01.2024 року вбачається, що 25.01.2024 року о 15.50 год. гр. ОСОБА_1 за адресою: с. Первомайське, вул. Ватутіна, 11, здійснювала торгівлю сигаретами «Marshall» за ціною 50,00 грн. без марок акцизного податку, чим порушила п. 11 ч. 1 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального». Своїми діями ОСОБА_1 здійснила правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАД №367825 від 25.01.2024 року, ОСОБА_1 25.01.2024 року о 15.50 год. за адресою: с. Первомайське, вул. Ватутіна, 11, здійснювала торгівлю горілкою «Старольвівська» за ціною 130,00 грн. за 0,5 л., тобто здійснювала торгівлю з рук, чим порушила ч. 3 ст. 156 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину не визнала, зазначила що працювала в продуктовому магазині в АДРЕСА_2 , але цигарки та спиртне нікому не продавала. Відносно своїх письмових пояснень пояснила, що не бачила у чому розписується. На теперішній час не працює в магазині.
Свідки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судовому засіданні пояснили, що вони прийшли до магазину за покупками де вже були працівники поліції, їх попросили бути понятими при вилучені алкоголю та сигарет, після складання протоколів огляду та вилучення вони їх підписали.
В судовому засіданні у якості свідка також був допитаний робітник поліції ОСОБА_4 , який пояснив, що за адресою магазину: АДРЕСА_2 , неодноразово складались протоколи за продаж алкоголю та сигарет. Тому повторно було відпрацьовано вказаний об'єкт. Так 25.01.2024 року з магазину вийшов військовослужбовець та було видно, що він ховає бутилку алкоголю. Після опитування, військовослужбовець вказав, що придбав алкоголь та сигарети у вищевказаному магазині. Після чого вони зайшли в магазин та вилучили горілку та сигарети, які були добровільно видані. Крім того була опитана ОСОБА_1 , яка на той момент нічого не заперечувала та добровільно надала пояснення. На теперішній час ОСОБА_1 не працює в магазині, кошти від продажу алкоголю та сигарет вилучено не було.
Також робітник поліції ОСОБА_4 просив долучити до матеріалів справи дві копії постанов Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 14.11.2023 року та від 02.02.2024 року, які свідчать про те, що за адресою: АДРЕСА_2 , вже неодноразово фіксувалась продаж алкогольних напоїв, про що були складені відповідні протоколи про адміністративне правопорушення.
Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає, що винуватість ОСОБА_1 , у скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 156, ч. 3 ст. 156 КУпАП знайшла своє повне підтвердження та її дії кваліфіковані правильно.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Як регламентують приписи ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, зобов'язаний, зокрема, з'ясувати, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність особи, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами, як наголошується в ст. 251 КУпАП.
Суд, у відповідності з приписами ст. 252 КУпАП, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На момент складання протоколу про адміністративне правопорушення Закон України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби», в якому визначено поняття акцизного збору, втратив чинність.
Разом з цим, суд зазначає, що поняття акцизного податку визначено в Податковому кодексі України та Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Так, відповідно до п. 14.1.4. ст. 14 Податкового кодексу України, акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Згідно з п. 226.5 ст. 226 Податкового кодексу України маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 3 ч. 4 ст.11 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» алкогольні напої і тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 156 КУпАП, встановлена адміністративна відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, заходи правового режиму воєнного стану, зокрема забороняти у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Згідно п. 3 Порядку заборони торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в умовах правового режиму воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, затвердженого Постановою КМУ №1457 від 29.12.2021 року, заборона торгівлі зброєю, сильнодіючими хімічними і отруйними речовинами, а також алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі, в межах території, на якій вводиться воєнний стан, запроваджується шляхом видання наказу військовим командуванням разом з військовою адміністрацією (у разі її утворення) з метою забезпечення громадської безпеки і порядку.
Пунктом 1 розпорядження начальника штабу - першого заступника командувача об'єднаних сил від 25 березня 2022 року №62 «Про заборону торгівлі на території Донецької та Луганської областей алкогольними напоями та речовинами, виготовленими на спиртовій основі», заборонено з 25.03.2022 року на території Донецької та Луганської областей на період дії правового режиму воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до Наказу командувача оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » №16од від 09.07.2022 року «Про заборону торгівлі на території Донецької області алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі», з 11.07.2022 року було заборонено на території Донецької області на період дії правового режиму воєнного стану торгівлю алкогольними напоями та речовинами, виробленими на спиртовій основі.
Відповідно до п. 7 ч. 2 ст. 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах та пального», забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, лотків.
Відповідальність за ч. 3 ст. 156 КУпАП настає у випадку торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, тютюновими виробами, електронними сигаретами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, пристроями для споживання тютюнових виробів без їх згоряння з рук, з лотків, у приміщеннях або на територіях, заборонених законом.
Суд вважає, що в судовому засіданні знайшов підтвердження факт вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 156, ч. 3 ст. 156 КУпАП, а саме: здійснення ОСОБА_1 торгівлі тютюновими виробами без марок акцизного податку, а також здійснення останньою торгівлі алкогольними напоями з рук та на території забороненої законом 25.01.2024 року о 15.50 год. за адресою: АДРЕСА_2 .
Незважаючи на невизнання ОСОБА_1 своєї винуватості у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 156, ч. 3 ст. 156 КУпАП, її винуватість підтверджується належними та допустимими доказами, наявними в матеріалах справи, які дослідженні у судовому засіданні, а саме:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №367826 від 25.01.2024 року, відповідно до якого 25.01.2024 року о 15.50 год. гр. ОСОБА_1 за адресою: с. Первомайське, вул. Ватутіна, 11, здійснювала торгівлю сигаретами «Marshall» за ціною 50,00 грн. без марок акцизного податку;
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД №367825 від 25.01.2024 року, відповідно до якого ОСОБА_1 25.01.2024 року о 15.50 год. за адресою: с. Первомайське, вул. Ватутіна, 11, здійснювала торгівлю горілкою «Старольвівська» за ціною 130,00 грн. за 0,5 л., тобто здійснювала торгівлю з рук;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 на окремому аркуші від 25.01.2024 року, з яких вбачається, що вона в січні 2024 року через інтернет замовила сигарети без марок акцизного податку, з метою подальшого продажу. Вказані сигарети привезла за адресою: с. Первомайське, вул. Ватутіна, 11 та почала їх продавати за ціною 50,00 грн. за одну пачку. 25.01.2024 року вона знаходилась за вказаною адресою, та в той день близько 15.50 год. здійснила продаж однієї пачки сигарет «Marshall» невідомому чоловіку за ціною 50,00 грн.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 на окремому аркуші від 25.01.2024 року, з яких вбачається, що вона в січні 2024 року через інтернет замовила спиртні напої, а саме 20 пляшок горілки по 0,5 л, 6 пляшок пива «Львівське» по 2,35 л, 24 пляшки пива «Львівське» по 0,5 л, з метою подальшого продажу. Вказану продукцію привезла за адресою: АДРЕСА_2 . 25.01.2024 року вона знаходилась за вказаною адресою, та в той день близько 15.50 год. здійснила продаж однієї пляшки горілки невідомому чоловіку за ціною 130,00 грн.;
- письмовими поясненнями ОСОБА_5 на окремому аркуші від 25.01.2024 року, з яких вбачається, що вын 25.01.2024 року знаходився в с. Первомайське Донецької області. В той день близько 15.50 год. він зайшов в продуктовий магазин за адресою: с. Первомайське, вул. Ватутіна, та придбав у продавця одну пляшку горілки «Старольвівська» за ціною 130,00 грн. та одну пачку сигарет без марок акцизного податку за ціною 50,00 грн. для особистого вживання;
- протоколом огляду та вилучення від 25.01.2024 року, яким у ОСОБА_1 у присутності двох понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було виявлено та вилучено для тимчасового зберігання: 9 пачок сигарет «Compliment blue»; 8 пачок сигарет «Marshall Classic»; 8 пачок сигарет «Lifa Super slim»; 6 пачок сигарет «Lifa menthol»; 13 пачок сигарет «Rothmans»; 3 пачки сигарет «Mustang led»; 2 пачки сигарет «Marshall Power»;
- фотознімком вилучених тютюнових виробів;
- квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №561 від 25.01.2024 року;
- протоколом огляду та вилучення від 25.01.2024 року, яким у ОСОБА_1 у присутності двох понятих ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було виявлено та вилучено для тимчасового зберігання: горілку «Старольвівська» у кількості 14 пляшок, ємністю 0,5 л; пиво «Львівське» у кількості 2 пляшки, ємністю 2,35 л; пиво «Львівське» у кількості 2 пляшки ємністю 0.5 л.
- фотознімком вилучених алкогольних напоїв;
- квитанцією про отримання речей і документів, вилучених під час здійснення провадження у справах про адміністративні правопорушення №562 від 25.01.2024 року.
Працівником поліції ОСОБА_4 в судовому засіданні були надані дві постанови Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 14.11.2023 року та від 02.02.2024 року на підтвердження того, що за адресою: АДРЕСА_2 , вже неодноразово фіксувалась продаж алкогольних напоїв.
Шляхом повного доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень встановлено, що дійсно відносно ОСОБА_1 раніше складався протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 156 КУпАП та постановою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 02.02.2024 року адміністративну справу було закрито за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Але хоча справу і було закрито за відсутності складу адміністративного правопорушення, залишається той факт, що в продуктовому магазині за адресою: с. Первомайське, вул. Ватутіна, дійсно неодноразово робітниками поліції фіксується продаж тютюнових виробів без марок акцизного податку.
Суд не приймає до уваги ствердження ОСОБА_1 про те, що вона не знала де та про що саме ставила свій підпис у письмових поясненнях та ставиться критично до цього, оскільки ОСОБА_1 у разі незгоди з діями працівників поліції повинна була оскаржити їх дії щодо огляду та вилучення тютюнових виробів без марок акцизного податку та алкогольних напоїв, а також протокол про адміністративне правопорушення. Але суду не надано жодних документів щодо оскарження дій працівників поліції щодо вилучення у ОСОБА_1 тютюнових виробів та алкогольних напоїв.
Отже суд приймає первісні письмові пояснення ОСОБА_1 від 25.01.2024 року щодо продажу сигарет без марок акцизного податку та горілки, а дії ОСОБА_1 щодо невизнання вини сприймає як самозахист, що спрямований на ухилення від адміністративної відповідальності за скоєні правопорушення.
Дослідивши письмові докази, допитавши свідків, вислухавши пояснення ОСОБА_1 та оцінивши все у сукупності, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 є винною у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 156, ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення та має бути притягнута до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що обтяжують та пом'якшують його відповідальність.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто у даному випадку за ч. 3 ст. 156 КУпАП.
При визначенні виду та міри покарання, суддя враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь провини ОСОБА_1 .
З урахуванням обставин справи та особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного штрафу в межах санкції статті, з конфіскацією предметів торгівлі, так як на думку судді, це буде достатня і необхідна міра стягнення для виправлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності та запобігання вчинення нею нових правопорушень.
Також, оскільки протокол про адміністративне правопорушення, та додані до нього матеріали, не містять відомості про вилучення виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі, суд не вирішує питання про їх конфіскацію.
Крім того, ст. 40-1 КУпАП України передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно з п. 5 ч .2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з правопорушника на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ч.ч. 1, 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 26.12.2001 року Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області, визнати винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 156, ч. 3 ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що дорівнює 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень 00 копійок, який слід сплатити за реквізитами: отримувач Добропільське ГУК/Добропільська МТГ/21081100, код отримувача (ЕДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (ІВАN) UA508999980313000106000005652, код класифікації доходів бюджету - 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - адміністративні штрафи та інші санкції.
Речові докази, які вилучені у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно протоколів огляду та вилучення від 25.01.2024 року, а саме: 9 пачок сигарет «Compliment blue»; 8 пачок сигарет «Marshall Classic»; 8 пачок сигарет «Lifa Super slim»; 6 пачок сигарет «Lifa menthol»; 13 пачок сигарет «Rothmans»; 3 пачки сигарет «Mustang led»; 2 пачки сигарет «Marshall Power»; горілку «Старольвівська» у кількості 14 пляшок, ємністю 0,5 л; пиво «Львівське» у кількості 2 пляшки, ємністю 2,35 л; пиво «Львівське» у кількості 2 пляшки ємністю 0.5 л. - конфіскувати на користь держави.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, яка проживає та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 26.12.2001 року Добропільським МРВ УМВС України в Донецькій області, на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 копійок) за реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено о 09.00 годині 09 квітня 2024 року.
Повний текст постанови виготовлений о 09.00 годині 12 квітня 2024 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.
Суддя Добропільського міськрайонного суду
Донецької області В.М. Любчик