Справа № 127/9198/24
Провадження № 3/127/2580/24
11 квітня 2024 рокум. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Кашпрук Г.М., отримавши адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 182 КУпАП, -
До Вінницького міського суду Вінницької області 18.03.2023 надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 182 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Статтею 256 КУпАП та Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 передбачені вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що 16.02.2024 о 23 год 00 хв, гр. ОСОБА_1 у м. Вінниця по вул. Івана Дзюби, 2, порушив вимоги законодавства та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, а саме стукав в стіну тамбуру, внаслідок чого заважав заявниці відпочивати.
Відповідно до диспозиції ч. 2 ст. 182 КУпАП відповідальність передбачена за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якщо воно вчинено повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення.
При цьому необхідно враховувати, що ст. 182 КУпАП є бланкетною, так як нею передбачена адміністративна відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях.
Тому, у разі складання протоколу, у порядку ст. 182 КУпАП необхідно зазначати пункт, статті конкретних нормативно-правових актів (стандартів та правил щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях) положення яких порушенні суб'єктом правопорушення.
Отже, у даній справі не в повній мірі з'ясовані обставини, які мають значення для прийняття рішення по суті.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та додані до нього матеріали, суд зазначає, що в протоколі не зазначено норму закону, яка була порушена ним враховуючи, що ч. 2 ст. 182 КУпАП відсилає до інших законодавчих чи нормативних актів.
Оскільки зазначене порушення, допущенне при оформленні адміністративних матеріалів про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , суд позбавлений можливості повно, всебічно та об'єктивно провести судовий розгляд справи та постановити законне і обґрунтоване рішення в справі.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне матеріали адміністративної справи відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 182 КУпАП повернути до Вінницького районного управління поліції ГУНП України у Вінницькій області для доопрацювання та належного оформлення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 182, 256, 268, 277, 278, 284 КУпАП, суд -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 182 КУпАП повернути до Вінницького районного управління поліції ГУНП України у Вінницькій області для доопрацювання та належного оформлення.
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя: